Avrupa ParlamentosuYüklə 139 Kb.
səhifə1/14
tarix01.01.2022
ölçüsü139 Kb.
#107004
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
DemokanDemirel 55-66
DemokanDemirel 55-66, kollokvium cavab, kollokvium cavab, kollokvium cavab, kollokvium cavab, kollokvium cavab, kollokvium cavab, kollokvium cavab, kollokvium cavab, kollokvium cavab, Makroiqtisadiyyat--mühazirə əsas


AVRUPA PARLAMENTOSU

Demokaan DEMİREL

GİRİŞ


Avrupa Birliği 1950’lerden bu yana ekonomik bütünleşme temelinde önemli adımlar atmakla birlikte pek çok yeni üyeyi de kabul ederek başarılı bir bölgeselleşme örneği sergileyen supranasyonel bir örgüttür. Küreselleşmenin getirdiği yeni dünya düzeninde ekonomik bütünleşme hedefini siyasi entegrasyon yönünde dönüştürmeye çalışan Birlik, kuruluşundan bu yana birtakım organlar vasıtasıyla işlevlerini yürütmeye çalışmaktadır. Bu organların en önemlilerinden biri de Avrupa Parlamentosu’dur. Parlamento, birliğin tarihsel sürecinde sadece istişari bir organ olarak yer almaktadır. Ancak Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu, Avrupa Atom Enerjisi Kurumu ve Avrupa Ekono-mik Topluluğu’nun tek bir çatı altında toplanması ve 1987’de imzalanan Tek Senet’ten sonra Parlamento’nun sistem içinde fark edilir derecede güçlendi-rildiği görülmektedir. Maastricht ve Amsterdam Antlaşmaları’yla Parlamen-to’nun yetkileri daha da artırılarak etkin bir kurum haline dönüştürülmesi doğ-rultusunda önemli adımlar atılmıştır.

Günümüzde Parlamento değişik siyasi grupları içinde barındırarak “Avru-pa Birliği Vatandaşlığı” kimliğine cevap verebilecek bir renkliliğe de sahip de-mokratik bir müzakere forumudur. Bu açıdan Birlik içinde demok-ratikleşmenin ana reaktörü olarak Birliğin temel değerlerini besleyen ve tüm dünya ülkelerine demokrasi, hukuk devleti, insan hakları alanında gösterdiği hassasiyetle örnek olan agonistik (farklı kimliklere cevap verebilen) bir organdır.

Bu çalışma, Avrupa Parlamentosu’nun oluşumu, seçim sistemi, çalışma şekli, görev ve yetkileriyle tarihsel süreçteki dönüşümü konusunda ayrıntılı bil-gi sunmayı amaçlamaktadır.


Yüklə 139 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə