Ayhan Baltacı Gerçek gücümüzün, değerimizin içtenlikle farkında olmalıyızYüklə 108,66 Kb.
səhifə1/3
tarix14.08.2018
ölçüsü108,66 Kb.
#70864
  1   2   3

- Ayhan Baltacı

Değerli milletvekillerim, sevgili genel başkanım, çok değerli oda başkanlarımız, değerli İstanbullu meslektaşlarım hepinizi İzmir mali müşavirler odası adına saygıyla selamlıyorum. Benden önceki konuşmacılarımız oldukça kapsamlı divan başkanımızın ifade ettiği gibi oldukça ayrıntılı dünyadan Türkiye.

Gerçek gücümüzün, değerimizin içtenlikle farkında olmalıyız. Biz şuna inanıyoruz ki Türkiye’de istikrarlı siyasal yönetimler oldukça, Türkiye’de istikrarlı gelişim süreci oldukça Türkiye Avrupa Birliği sürecinin sancısız sıkıntısız geçtikçe, bunu başardıkça bu mesleğin önemi daha bir artacak daha bir güçlenecek. İşte tam bu noktada ben şu sözümü ifade etmek istiyorum, geleceği göremeyenler, geleceği yönlendiremezler. Bizler bütün camiamız, parlamentodaki temsilcilerimiz önceki genel başkan yardımcımız sevgili milletvekilimizin ifade ettiği gibi bugünden geleceği görmek bu mesleğin yıldız bir meslek olabileceğin koşullarını hazırlamak hepimizin görevidir. 10 yılı geride bıraktık, mali tatilden bahsediyoruz ama bunu sadece mesleğimizin, meslektaşlarımızın, bu mesleği icra edenlerin .... onun ötesinde mükelleflerin, müşterilerimizin, çalışanlarımızın, maliye çalışanlarının, ilişkide bulunduğumuz bütün kurum yöneticilerini kapsayacak şekilde adeta bir toplumsal ....... olarak bugün ifade ediyoruz. Halbuki yılardır bunu söylüyoruz ama söyleye söyleye bugün parlamentoda artık bunu gerçekleştirme noktasına çok yaklaşmış durumdayız. Bu ilk yasa tasarısına sevgili Masum Türker başta olmak üzere imzalayan bütün milletvekillerimize içten şükranlarımızı, coşkulu teşekkürlerimizi ifade ediyoruz. Onları bu yasanın gerçekleşmesi konusunda daha içten daha sonuç alıcı çalışmaya doğru bizlerde sevk etmeliyiz, yüreklendirmeliyiz diye düşünüyorum ve hemen diğer yasa tasarımızın bunun akabinde parlamentoya sunulmuş olması yine mesleğimizde bir dönüm noktasında ifade edecektir. Evet artık kamuoyunda daha bir görülüyoruz, benimseniyoruz, önemseniyoruz ama hepiniz kabul etmelisiniz ki hepimiz kabul etmeliyiz ki unvanımız gerçekten uzun ifade edilmesinde bir zorluk çekiyoruz. Bizimle ilgili ilişkide bulunan kurumlar bile, kesimler bile, bu unvanlarımızı ifade etmekte zorluk çekiyor. Halbuki mesleğimizi kamuoyunda daha değerli kılmanın ilk koşullarından biri, öncelikli koşullarından biri hiç kuşku yok ki unvanlarımızın ifade edilebilir, kolay telaffuz edilebilir bir unvan haline gelmesidir. Tabii ki özü ve detayı önemlidir, onlara burada girmek istemiyorum, ama bu iki konu parlamentoya sunulan şekliyle tasarı şekliyle tasarı şekliyle umuyorum en kısa sürede gerçekleşir parlamentodan geçer mesleğimize yeni ufuklar açmış oluruz. Ben diğer konulara girmek istemiyorum sevgili meslektaşlarım. Hepinizi bir kez daha selamlarken şükranlarımı sunarken 11. olağan genel kurulun İstanbul odamızın çalışmalarında yeni ufuklar, yeni boyutlar, verimli çalışmaları beraberinde getirmesini diliyor teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla.

- Biz de Sayın Ayhan Baltacı’nın bu kısa, öz konuşması için teşekkür ediyoruz. Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda başkanı Sayın Bülent Çetin’i davet ediyorum, buyurun efendim.

- Sayın genel başkanım, sayın milletvekillerim, TÜRMOB’un değerli yöneticileri, sevgili oda başkanlarım ve çok kıymetli İstanbullu meslektaşlarım Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası adına hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Değerli dostlar biliyorsunuz batı ülkelerinde ve Amerika’da meslek örgütünün 200 yıllık bir geçmişi var. Oysaki ülkemizde meslek yasamızın ... ettik. Kurumlaşma anlamında geçen bu kısa sürede oldukça olumlu adımlar attık. Odalarımız, TÜRMOB’umuz ve mesleğimiz bu artık çocukluk dönemini bitirdi, ergenlik dönemine doğru hareket etmeye başladı. Mesleğin ..... yakalamaya başladık ve bu anlamda meslek örgütünü kamu kurumları ve diğer kuruluşlar artık tanıma yoluna gittiler. Evet 10 yıllık süreci çok olumlu bulmakla beraber yeterli görmüyoruz tabii. Önümüzde yeni hedefler var yeni ufuklarımız var. Tabii bu 10 yıllık süre içinde özellikle kazanımlarımız çok da fazla, vergi beyannamelerinin imzalanmasından tutun ....... meslek mensubu tarafından yapılmasını düşünün, vergi levhalarının tasdiğini düşünün, bazı meslektaşlarımız bunu angarya olarak kabul ediyor, ama bizler gerçekten bu yetki verildi biz bunları angarya olarak kabul etmiyoruz. Yine ... sermaye artırımlarda meslek mensuplarına yetki verilmiştir. Yine bankalar yasasında verilen meslek mensubuna yetkiler ...... yani 10 yıllık süreçte kazanımlar oldukça fazla. 1989 ve 1999, 2000 yılları içinde TÜRMOB’umuza baktığımızda eğitim yılının seferberliğini başlatmıştır. Bu anlamda 10 yıl emeği geçen başta İstanbul odası olmak üzere İzmir, Ankara odalarına ben buradan şükranlarımı ifade ediyorum.

Değerli meslektaşlarım tabii mesleki sorunlarımız oldukça fazla, angaryalar var ama her şeyi de angarya olarak kabul etmeyelim. Özellikle mesleğin ....... Bir an evvel .... olması bizleri bunları angarya olarak kabul etmemiz gerekir. Evet ücretlerimizde sorun var. Sayın başkan burada açıkladı biz TÜRMOB’la da bunu görüştük, artık ücretlerimizi de saat ücretine mi ayarlamalıyız diye düşünüyorum, batı ülkelerinde bu var yani bir kez yaptığınız insanlarla 10 kez iş yaptığınız insanlardan aynı parayı talep etmemeliyiz diye düşünüyorum. Önümüzdeki hedef bu olmalı. Haksız rekabet evet haksız rekabet oldukça fazla. Bu sorunun ücretlerimizin çift tarifesi olmasından kaynaklanıyor. Evet 3568 sayılı meslek yasamızdan kaynaklanan sorunlarımız var. Tabi bu sorunları çözmek için ben hep şunu söylüyorum sayısal gücümüzü siyasi güce çevirmediğimiz sürece biz sorunları çözemeyiz. Sayın Masum Türker çok güzel dedi. Şu an 32 milletvekili var. Keşke meslekten gelen birinin bakan olsaydı. Bunu mutlaka başaracağız, bu sorunları mutlaka çözmek zorundayız. Evet yeminli mali müşavir meslektaşlarımız da mesleği bir bütün olarak düşününüz ama onlarla sorunumuz var. Bizi ..... gibi çalıştırıyorlar, herhangi bir ücret talep ettiğimiz zamanda ücret vermiyorlar. Bu sorunları da mutlaka aşmalıyız diye düşünüyorum. Yeminli mali müşavir meslektaşlarımız sözleşme yaptığı zaman .... firmadan ruhsatlı meslek mensubu mutlaka olmalı. Eğer meslek bir bütünse birbirimizi her alanda korumalıyız diye düşünüyorum. Değerli meslektaşlarım özellikle mahsup sorunumuz var. Sayın genel başkanım da bununla ilgilenecektir, mutlaka mahsup sorunumuzu halletmek zorundayız. Değerli meslektaşlarım çok fazla zamanınızı almak istemiyorum. Bir konuk konuşmacı olarak bütün grupları seçime giren gruplara şimdiden başarılar diliyorum hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.

- Biz de Sayın Bülent Çetin’e teşekkür ediyoruz. İçel Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda başkanı Sayın Dursun Göktaş size hitap edecekler. Buyurun efendim.

- Sayın divan, sayın genel başkanım, değerli miletvekilleri ve değerli meslektaşlarım. Seçilmiş bir başkan olarak İçel Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına mensup üyelerim adına sizleri sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Bu genel kurulda mesleğimize, ülkemize yararlar getirmesini ve güzel fikirlerin üretilmesini yürekten istiyorum. Sorunlarımız hiçbir zaman bitmez. Yaşayan insanlar yaşadığı sürece gelişen şartlara göre yeni sorunlar olacaktır yeter ki birlik beraberlik içersinde sevgi, saygı, hoşgörü içerisinde düşüncesiyle uygulaması bir olan insanlar olalım paylaşmasını bilelim. Biz bunları yaptığımız zaman önümüzde hiçbir engel kalmaz. Ben sizin zamanınızı almak istemiyorum, sizleri sevgi ve saygıyla selamlayıp bu 11. olağan genel kurulunuzun mesleğimize yararlar getirmesini diliyor bu duygu ve düşüncelerle sizleri saygı ile selamlıyorum.

- Sayın Dursun Göktaş, biz de teşekkür ediyoruz. Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda başkanı Sayın Halil Kocatürk sizlere hitap edecekler. Buyurun efendim.

- Sayın divan, değerli genel başkanım, değerli milletvekillerim ben sadece teşekkür konuşması yapmak için söz aldım. Tüm Sakarya meslek camiası adına hepinize şükranlarımı sunuyorum. 17 Ağustos depreminde İstanbul odasının ve İstanbullu meslektaşlarımızın o acılı günlerde bizlerle bu acılı günleri paylaştıkları için huzurlarınızda hepsine teşekkür eder, hepinize saygılar sunuyorum.

- Bizler de Sayın Kocatürk Sakaryalı meslektaşlara teşekkür ediyoruz. Yalova Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler oda başkanı Sayın İslam Doğan sizlere hitap edeceklerdir. Buyurun efendim.

- Sayın divan, sayın milletvekillerim, sayın genel başkanım, sayın konuklar, sevgili meslektaşlar. Ben konuk konuşmacı değilim ben bu odanın mali üyesiyim aynı zamanda. Onun için biraz fazla konuşmak istiyorum. Sevgili meslektaşlar dünyamız yeni bin yıla yeni bir yüzyıla büyük bir umutla heyecanla girerken maalesef bizler büyük bir felaket yaşadık hepiniz biliyorsunuz. Bu felakette çok büyük acılar yaşadık 5 meslek mensubumuzu kaybettik, bir çok yakınımızı kaybettik, evlerimiz yıkıldı, bürolarımız yıkıldı. Bütün bu acı günümüzde mesleki dayanışma maalesef bizim umduğumuz gibi gerçekleşmedi. Bu bizi çok üzmüştü. Başta İstanbul odamız ve 3-4 odamızı saymazsak maalesef 5 meslek mensubumuzu kaybetmemize rağmen başsağlığı dilemeye kardeş odalarımız dahi gelmediler. Hele yeminli odalarımız sanki ağız birliği etmişçesine sekreterlik bazında dahi olsa bir başsağlığı için bile telefon etmemiş olmaları bizleri hayrete düşürmüştü.

Ben burada şunu da sanırım hepiniz biliyorsunuz meslek mücadelesine İstanbul odamızda gözümüzü açtık, meslek unvanlarımızı bu odadan aldık, biz bu odanın üyeleriyiz. Bu büyük felakette İstanbul odamız bize kol kanat gerdi, her zaman her olayımızda olduğu gibi bize büyük destek sağladı. Bu anlamda başta sevgili başkanıma yönetim kuruluna ve siz meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Genel kurulun başarılı geçmesini diliyor hepinize saygılar sunuyorum.

- Biz de Sayın Doğan’a teşekkür ediyoruz. Mali müşavirler muhasebeciler birliği genel başkanı Sayın Hasan Hüseyin Kızıltoprak size hitap edecekler. Buyurun efendim.- Sayın divan, değerli başkanlar, değerli genel başkanım, sevgili milletvekillerim, değerli konuklar, değerli basın mensupları. Sizleri şahsım ve mali müşavirler muhasebeciler birliği derneği adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Şimdi benden önce söz alan değerli konuklar neler yaptıklarını, neler yapılması gerektiğini kendi üsluplarıyla ifade etmeye çalıştılar. Ancak bu süreçte neyin olduğu neyin olmadığı meslektaş .. çalıştılar değerli arkadaşlar. Elbette bir takım şeyler yapmıştır ama arzulanan hedef henüz yakalanamamıştır. Sayın genel başkan bu konuda bir iki cümle ile ifade etti, sevgili başkana katılmıyorum. Avrupa Birliği sürecine ülkemizde demokrasinin, insan haklarının bir takım olumlu adımların geleceğinin ... bu .... anlatmanın doğru olmayacağını söylüyorum. Değerli meslektaşlarım Avrupa Birliğine ...... demokrasi ..... bence yanlış olur. Elbette iyi niyetle bunu ifade etmek gerekiyor, ancak demokrasi bir yaşam biçimidir, bunu tenzil edersiniz ya da reddedersiniz. Bence yanlış bir tutumdur. Bunu böyle düşünmemek gerekiyor. Bu birliğe üye olan ülkelere göz atacak olursak %10’a varan işsizliğe varan ülkelerde demokrasiden söz etmek mümkün değildir değerli meslektaşlarım. Avrupa’da Avrupa Birliğine üye olan Almanya’da işsizlik oranı %10’lardadır arkadaşlar. %10’lara varan işsizliğin olduğu bir ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Bunu lütfen doğru tahlil edin doğru bilgilenmekte fayda var. Kelin ilacı olsa kendi başına sürer. Yani bu durumda olan ülkelerin ... beklemek son derece yanlış olur. Ülkemizde ekonomi düzeldi, ülkemizde hukukun üstünlüğü mü ortaya konuldu, Avrupa Birliğine kabul etmeye çalışıyorlar. Hani ülkemizde trafik kazaları da olmasa, yolsuzluklar da ortaya çıkmayacak. Yine bunun altında yatan nedenler değerli arkadaşlar bu süre içersinde yine anlıyoruz ki farkında olmadan sinsice 3. Dünya Savaşı’nın başlamış olduğunu görüyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda ülkelerle dostluklarımız sermayeyle ülkemizi işgale çalışıyorlar bunu da görmemiz gerekiyor. Hatta bunu yasalarımızı değiştirerek kendi sermayelerini buna egemen kılmaya çalışıyorlar. Bunu da böyle yine ekonomi bağlantısı olarak uzmanları olarak bunu görmemiz gerekiyor. Sermayenin egemen oluşu ülkedeki zengin kaynakları ..... çabaları bütün bunun altında yatan bu nedenlerdir arkadaşlar. Bunun yanında görmemiz gereken toplumun dinamik yapıları önemli bir meslek grubunun üyeleri olarak bizlerin görmesi gerekiyor. Biraz önce değerli konuklar ifade etmeye çalıştılar, gerçekten önemli bir camiayız önemli rol ve görev üstlenmemiz gerekiyor. Toplumun demokrat, aydın ve düşüncelerini ifade etmekte ...... olarak bütün bunları görmemiz gerekiyor. Yine bu süreçle ilgili bağlantılı olarak mesleğimizi ilgilendiren konulara bakacak olursak, sayın milletvekilimiz biraz önce bu konuyu açmaya çalıştı ama ben aynı şeyi düşünmüyorum. Avrupa Birliği sürecinden önce 1995 yılında imza altına aldığımız ve ........ anlaşmasına göre mesleğimizi bekleyen tehlikeler hala ortadadır. Sayın milletvekilimiz biraz önce açıkladı. Sayın masum Türker meslek yasa tasarısını ben de inceledim ancak ........... Türmob’un ........... bağlı olarak başbakanlığa izin verilmesi konusunda madde konulmuş. Ulusal sözleşmelere imza attığınız zaman ... arkadaşlar. Bizim öyle değişiklik yapmamız bu ............ esasıyla bize dayatmaya çalışan değişmeyeceğini fark etmemiz gerekiyor. Çünkü ulusal sözleşmeler bir yasa niteliğini almaktadır. Bu tehlike halen devam etmekte, yani bu ...... esasının uygulanması bizim için bir şey ifade etmiyor. Çünkü bu .... eşit koşullarda ancak mümkündür. Bizim Avrupa Birliği veya Amerika ile zemin olarak bu eşit koşulara sahip olmamızın sahip olmaktan bahsetmemiz mümkün değildir. Tabii bu çalışmalar elbette iyi niyetle camianın içerisi olarak iyi niyetle yapılmaktadır. Yürekten desteklememiz gerekiyor, bu gücü ortaya koymamız gerekiyor. Ancak bütün bu potansiyelin güç haline dönüşmeleri yolu da diyalogdan geçer, önemsemekten geçer değerli arkadaşlarım. Bizim camia olarak bunları yapabilmek zorunda olduğumuzu da bilmemiz gerekiyor. Hani deyim yerindeyse bu gücü oluşturmakta, herkes kendi kapısını süpürürse dolayısıyla sokaklar ve bütün dünya temiz olur. Biz kendi çevremizden doğru bir şekilde kendi üzerimize düşeni yaparsak zannediyorum bütün ülke buna benzer kurumlar sivil toplum örgütleri ve kitle örgütleri bu anlamda üzerine düşeni yaparsa problemleri azaltmış hatta sorunların üstesinden gelmiş olacağız. Değerli arkadaşlar temel sorunlarımızdan yine biraz önce sayın milletvekilimiz Masum Türker değindi açmaya çalıştı. 10 yıllık geride bıraktığımız süreçte 1989’da çıkan meslek yasamız sorunlarıyla hala ortada durmaktadır. Muhasebenin temel kavramları inceleyecek olursak mesleğin bugünkü yapısı bu yasanın getirdiği sorunlarla ortadadır. Ancak bu gücü vermek .... aşılması için tabanda tartışmalara zemin hazırlamamız gerekiyor. Sayın milletvekilim bizim mali müşavirler muhasebeciler derneğinin de üyesi. Biraz önce ifade etti. Tasarıyı sundu. Beklerdim birlik olarak bize de sorsaydı. İnanıyorum ki gözden kaçmıştır, ama biz bu önerileri tasarı hakkındaki önerilerimizi hazırlıyoruz ve sayın milletvekiline kısa sürede vermeye çalışacağız. Bu muhasebe mesleğinin biraz önce arkadaşlarımızın da ifade ettiği gibi ne derece engin olduğunu ortaya koymak için güç birliğini oluşturmamız gerekiyor. Yine biraz önce ifade ettiğim gibi her potansiyeli güce dönüştürmek için çaba gösterelim. Arkadaşlarımızın bunu göz önüne alması gerekmektedir. Yine bu gücümüzün olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Bu gücü bizim dışımızda ifade eden varsa, bizim de ifade etmemiz gerekiyor. Bugün 52 binlere varan gücümüzün ne noktada hangi noktada harekete geçirileceğini iyi tahlil etmemiz gerekiyor. Biz bu gücümüzü göremiyor muyuz acaba? Gelin bu gücümüzü bilumum meslek kuruluşlarıyla, diyalogla ortaya koymaya çalışalım. Bunun için ne gerekiyorsa yapalım, biz bu gücü ve desteği vermeye hazırız. Bu güç birliğinin çeşitli faydalarını geçmişte gördük. Bir önceki dönemde benim genel başkan yardımcısı olduğum dönemde dernekler tarihine odaların TÜRMOB desteğiyle ilk defa derneğimize .... aldık, o zaman bu iş birliği vardı. Bu gücü her zaman her koşulda ortaya koymak mümkündür. Bu anlamda geçmişte olan bu işbirliğine her zaman ihtiyaç vardır ifade ediyorum. TÜRMOB’a, İstanbul, Ankara, İzmir odalarımıza teşekkür ediyoruz. Ama bu teşekkürleri .......... için bu güç birliğinin dayanışmaların devam etmesi için gerekli özverinin ve dayanışmanın sağlanması gerekiyor. Değerli arkadaşlar 11. olağan genel kurulun biraz sonra raporlar bölümünde değerli meslektaşlarımız kendi görüşlerini yapıcı biçimde açıklayacaklar. Sözlerimi fazla uzatmak istemiyorum. Dolayısıyla bu genel kurulun mesleğimiz, ülkemiz ve meslektaşlarımız adına olumluluklar getirmesi umuduyla hepinizi sevgi saygıyla selamlıyorum. Teşekkür ederim.

- Konuklarımıza tekrar teşekkür ediyoruz. Katılarak bizleri onurlandırdılar, sağ olun. Gelen kutlama telgrafları ve mesajları var. Ben o anlamda bir tanesini okuyup diğerlerini isim olarak geçmek istiyorum zaman kazanmak açısından. Telgraf ve mesajları Sayın serpil Zorbozan arkadaşımız okuyor. Buyurun efendim.

- Olağan genel kurul toplantısına davetinize teşekkür eder, genel kurul toplantısının başarılı geçmesi dileği ile size ve üyelerinize sevgi ve saygılarımı sunarım. Bülent Ecevit, başbakan. Devlet Bahçeli Devlet Bakanı ve başbakan yardımcısı. Sayın Hüsamettin Özkan Devlet Bakanı ve başbakan yardımcısı. Sayın Sümer Oral Maliye Bakanı. Sayın Cumhur Ersümer başbakan yardımcısı ve Enerji Bakanı. Sayın İstemihan Talay Kültür Bakanı. Sayın Yaşar Okuyan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı. Sayın Sami Türk Adalet Bakanı. Sayın Metin Bostancıoğlu Milli Eğitim Bakanı. Sayın Kenan Tanrıkulu Sanayi ve Ticaret Bakanı. Sayın Enis Öksüz Ulaştırma Bakanı. Edip Gaydalı Devlet Bakanı. Yüksel Yalova Devlet Bakanı. Ramazan Mirzaoğlu Devlet Bakanı. Mehmet Keçeciler Devlet Bakanı. Erol Çakır İstanbul Valisi. Semih Öz Gelirler Genel Müdürlüğü daire başkanı. Yusuf Namoğlu Beşiktaş Belediye Başkanı. Mehmet Bingöl Ümraniye Belediye Başkanı. Erol Kaya Pendik Belediye Başkanı. Recep Moral Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı. İdris Güllüce Tuzla Belediye Başkanı. Dilaver Ergin Türmob yönetim kurulu üyesi. Rıfat Nalbantoğlu Türmob yönetim kurulu üyesi. Ahmet Akın Türmob yönetim kurulu üyesi. Mevlut Güven Türmob denetleme kurulu başkanı. Kayseri Mali Müşavirler Odası başkanı Ahmet Kalıpçı. Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası başkanı Ahmet Coşar ve yönetim kurulu. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul şubesi yönetim kurulu. İstanbul Esnaflar Odası yönetim kurulu adına başkan Erhan Önder.

- Bütün telgraf ve mesaj gönderenlere teşekkür ediyoruz. Saygıdeğer meslektaşlarım gündemin 7. maddesine geldik. Gündemin 7. maddesinde faaliyet raporunun okunması, kesin hesapların okunması, denetim ve disiplin raporlarının okunması ve görüşülmesi maddesi. Faaliyet raporu okunmaya başlandıktan sonra siz değerli meslektaşlarım üyelerimiz söz almak isteyenler şahsı veya grup adına söz almak istendiğini yazılı olarak divana iletirlerse zamanı planlamak açısından büyük yararı olacaktır. Şu anda gündemin 7. maddesi ile ilgili faaliyet raporunun ve kesin hesapların okunması sağlamak üzere Sayın Cahit Kesemen sizlere okuyacaklar. Buyurun efendim.

- Sayın divan, sayın konuklar, değerli meslektaşlarım. Faaliyet raporunu okumak için çıktım kürsüye. Yalnız sayın divan başkanından genel kurula bir şey sormalarını rica ediyorum, şu an elimde 200 sayfalık bir çalışma raporu var. Bu çalışma raporunun tamamının okunması çok uzun süreç olacak o anlamda sayın genel kurul üyesi arkadaşlarım izin verirlerse ben sadece çok kısa bir özet sunmak istiyorum.

- Tabii Sayın Kesemen, o raporlar dağıtıldı yazılı olarak. Önemli oldukları için zamanı da değerli kullanmak anlamında özetlerseniz teşekkür ederiz.

- Ben de teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlarım 1. Haziran 1998 tarihinde göreve geldiğimizde 13 bin 72 olan üye sayımız 20.12.2000 tarihinde 16 bin 400 sayısına ulaştı. Yine aynı dönemde ... çok önemli artış meydana geldi. Bu dönemde İstanbul odamızda 265 büro tescil edildi, yani yeni büro açıldı, buna karşılık 124 büro kapandı. Bu dönemde ülkemizi yasa boğan bir deprem felaketi yaşandı. Bu felaket sırasında üzerimize düşen maddi manevi görevlerimizi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Ama bu konuda TÜRMOB mali genel kuruluna giderken delegelerden bir ricamız oldu bu genel kurul giderlerini delegeler tarafından karşılanması bu genel kurul giderlerinin ülkemizde yaşanan sıkıntılar doğrultusunda diğer arkadaşlarımıza verilmesi konusunda çok büyük bir destek gördük ve bu konuda aldığımız destek doğrultusunda bütün genel kurul üyelerinin tamamına depremzede arkadaşlarımıza ilettik.

Değerli arkadaşlarım bu dönemde 1 panel, 19 seminer ve yine sayısız sayıda meslek içi eğitim semineri yapıldı. Yine bu dönemde yaşanan mali mevzuattaki sıkıntılar için çok yoğun çözüm önerileri paketi sunduk bu öneri paketlerimizin ve sunularımızın bir çoğu karşılık buldu çok azı yani bir tek A,B,C formu ........ iletildi. Yine bu dönemde komisyonlarımız çalışmalarını tamamladı komisyonlarla ilgili raporlarımızı elinizdeki kitapçıkta bulabilirsiniz. Oda danışma meclisimiz raporda okuyacağımız gibi çalışmalarını yaptı ve toplam 1216 soruyu yanıtladı. Yine bizim için çok önemli saydığımız basın daha benimsedi ve bu anlamda elinizdeki kitapçıkta içeriği yazılı olan yazılı basında 145 kez, görsel basında ise bir o kadar yer aldı, sıkıntılarımız, isteklerimiz gündemde tutuldu. 15 bin üyemize ücretsiz ve ömür boyu değişmeyecek e mail adresi gönderildi. Şuanda 2500 üyemiz ile anında haberleşiyoruz. Yine çok iddialı bir web sitesi oluşturduk bu konuda o kadar iddialıyız ki çok kısa zamanda sizleri web sitemizde sürekli yayınlardan kurtarmayı arzuluyoruz. Genel kurulun bilgilerine sunarım. Değerli arkadaşlarım İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın 30.4.2000 tarihli bilançosunu okuyorum bunları sadece başlıkları ile okuyorum, içeriği elinizdeki kitapçıkta var.

Dönen varlıklar

Hazır değerler 32 milyar 595 milyon 844 bin 150

Alacaklar 604 milyar 17 milyon 506 bin 884

Stoklar 23 milyar 679 milyon 940 bin 352

Gelecek .......... tahakkukta 723 milyon 165 bin 903

Dönem varlıklar toplamı 661 milyar 15 milyon 457 bin 287.

Duran varlıklar

Maddi duran varlıklar 79 milyar 174 milyon 102 bin 579

Maddi olmayan duran varlıklar 13 milyar 839 milyon 438 bin 200

Duran varlıklar toplamı 93 milyar 113 milyon 540 bin 779

Aktif toplamı 754 milyar 178 milyon 998 bin 66

Kısa vadeli yabancı kaynaklar

Borçlar 92 milyar 467 milyon 288 bin 202

Ödenecek vergi ve harçlar 9 milyar 236 milyon 878 bin 994

Kısa vadeli yabancı kaynaklar toplamı 101 milyar 704 milyon 166 bin 196

Öz kaynaklar

Geçmiş dönem gelir gider farkı 143 milyar 433 milyon 858 bin 32

Cari dönem gelirler farkı 303 milyon 390 bin 860

Gayrimenkul alım fonu 5 milyar 600 milyon 173 bin ......

Öz kaynaklar toplamı 652 milyar 424 milyon 831 bin 870

Pasif toplamı 754 milyar 128 milyon 998 bin 66

Gelir gider tablosu

......... ........ 45 milyar 943 milyon 664 bin 932

Yönetim, denetim, disiplin kurulu huzur hakları 32 milyar 923 milyon 406 bin 879

Personel giderleri 290 milyar 188 milyon 574 bin 9

Yönetim faaliyet giderleri 91 milyar 938 milyon 817 bin 314

Dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetler 107 milyar 974 milyon 486 bin 193

Bağış ve yardımlar 18 milyar 35 milyon 839 bin 532

Toplam 599 milyar 900 milyon 858 bin 780

Gelirler


Üye gelirleri 776 milyar 350 milyon 674 bin 272

........... gelirleri 59 milyar 138 milyon 522 bin 188

Diğer gelirler 159 milyar 394 milyon 706 bin 143

Toplam 994 milyar 853 milyon 942 bin 603

Genel kurulun bilgilerine arz ederim efendim

- Teşekkür ederiz Sayın Cahit Kesemen. Denetim kurulu raporunu okumak üzere bir arkadaşımızı kürsüye davet ediyorum.

- Sayın divan, değerli konuklar ve üyeler. İSMMMO denetim kurulu raporunu okuyorum. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 11. olağan genel kuruluna,

İstanbul Serbest Muhasebeci mali Müşavirler Odasının 1.5.1999-30.4.2000 dönemi hesap ve faaliyetleri 3568 sayılı meslek yasası yasada yayınlanan yönetmeliklere, vergi kanunlarına, SSK mevzuatına, iş kanununa, sendikalar kanununa, Türk ticaret kanununa ve diğer ilgili kanunlar ile genel kabul görmüş muhasebe prensip ve standartlarına göre incelenmiştir. Denetleme kurulu olarak ayda bir olan toplantılara iştirak edilmiştir. Tüm defter ve belgeler üzerinde yapılan incelemeler konusunda,


Kataloq: docs -> yayinlar -> GenelKurullar
GenelKurullar -> Yahya Arıkan Bir tane birinci önergeyi bir arkadaş takip etsinler
GenelKurullar -> Hemen herkes her kurum her kuruluş siyasetle uğraşırken ister istemez siyasetle uğraşmak durumunda olacaksınız başka türlü Türkiye’de ki gelişmelere müdahale etme şansınız olmayacak
GenelKurullar -> Yahya Arıkan İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odasının 6
GenelKurullar -> Yahya Arıkan
GenelKurullar -> Divan başkanı
yayinlar -> Değerli medya mensupları
GenelKurullar -> Yahya Arıkan Bir tane birinci önergeyi bir arkadaş takip etsinler
GenelKurullar -> 4. olağan genel kurul
GenelKurullar -> Yahya Arıkan Bir tane birinci önergeyi bir arkadaş takip etsinler
GenelKurullar -> Üyelere yapılan sosyal yardım aldığımız bilgilere göre olan bir meslektaşımızın bürosunun yanması neticesinde uğradığı zararı telafi etmeye yöneliktir

Yüklə 108,66 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə