Azerbaycan, Hazar Denizi için büyük feribot inşa edecekYüklə 21,28 Kb.
tarix13.12.2017
ölçüsü21,28 Kb.
#34696

26 OCAK -2 ŞUBAT 2016 HABERLER
02.02.2016 Azerbaycan, Hazar Denizi için büyük feribot inşa edecek

Azerbaycan Hazar Denizciliği Kurumu,Hazar Denizi üzerinden yük taşımacılığının artması nedeni ile yeni 54 vagon kapasiteli feribot ve 53 kamyon taşıma kapasiteli Ro-Pax tipi gemi inşa edecek.

Azerbaycan Hazar Denizciliği Kurumu, Hazar Denizi’nde kullanılmak üzere 100 vagon kapasiteli feribotların yapımı için teknik incelemeler gerçekleştiriyor. Kurum Hazar Denizi üzerinden yük taşımacılığının artması nedeni ile yeni 54 vagon kapasiteli feribot ve 53 kamyon taşıma kapasiteli Ro-Pax tipi gemi inşasını planlıyor. Ayrıca Hazar Denizciliği, uzun vadede 100 vagon taşıma kapasiteli gemi yapımı için teknik incelemeleri sürdürüyor.Şu an kurum farklı kapasiteli 14 feribot ve Ro-Ro gemileri ile, Kazakistan ve Türkmenistan’a seferler düzenliyor. (Deniz Haber)

2.02.2016 Microsoft'dan deniz dibine veri merkezi

Google güneş enerjisiyle çalışan drone'larla gökyüzünden internet hizmeti sunmak isterken Microsoft ise okyanusun dibine veri merkezleri kurma niyetinde. Bu fikir çılgınca gelse de Microsoft bu sayede veri merkezlerinin daha hızlı, daha çevreci ve kurulumu daha kolay bir yöntem olduğunu düşünüyor. (Vira Haber)


01.02.2016 MSC Cruises, MSC Opera'dan sonra MSC Armonia'yı da Küba'ya gönderiyor

MSC Cruises, Aralık ayında gönderdiği MSC Opera gemisinden sonra MSC  Armonia adlı gemiyi de Küba'ya gönderiyor. Küba’ya MSC’nin ikinci gemisi olarak gidecek olan MSC Armonia, 2 ayrı program yapacak. Birinci programı Jamaica, Cayman Adaları ve Meksika seyahatlarini içeren Armonia'nın ikinci programında ise Orta Amerika’nın ilgi çekici ülkeleri Belize ve Honduras olacak. (Deniz Haber)

01.02.2016 Aida Cruises, tüm Türkiye seferlerini iptal eti


Türk turizm sektörünü çok zor günler bekliyor:ABD’den sonra Alman şirketleride Türkiye turlarını iptal ediyorlar. Son olarak Alman Aida Cruises, bu yaz için planlanan tüm Türkiye seferlerini iptal etti. Avrupa’da İran yeni turizm destinasyonu olarak tanımlanırken Türkiye’ye ise iptaller birbiri ardına geliyor.Fransa’da İran’a artan talep dikkat çekiyor. Gemi turları düzenleyen Alman Aida Cruises, bu yaz için planlanan tüm Türkiye seferlerini iptal etti. İstanbul’daki saldırılar sonrası müşterilerin tatil planlarını değiştirmek istediği kaydedildi. . (Deniz Haber)

31.01.2016 Gemi inşacılar son çeyrekte kara geçebilir


Dünyanın en büyük 3 gemi inşa şirketi, Hyundai Heavy Industries Co, Samsung Heavy Industries Co. ve Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co. geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayında büyük zarar açıklamışlardı. Bu zararlar büyük ölçüde iptal edilen veya ertelenen offshore pazarına yönelik inşalardan kaynaklandı. 3 büyük şirketin geçen yılın 3. çeyreğindeki toplam iş zararı 2,1 trilyon Kore Won'u (Yaklaşık 1,85 Milyar ABD Doları) olarak tahmin ediliyor. Ancak analistler şirketlerin 4. çeyrekteki performanslarının daha iyi gelmesini beklediklerini söylediler. Samsung Heavy Industries'in 4. çeyrekte kar açıklayabileceği bunun da şirketin geçen 3 çeyrekte potansiyel sıkıntılarından kurtulmak için yaptığı çalışmaların sonucu olduğu bildiriliyor. Ocak-Eylil döneminde 1,5 trilyon Won açık veren Samsung Heavy Industries, son çeyrekte 30-50 milyar Won kar açıklayabilir. Eylül ayına kadar 1,26 trilyon Won çalışma zararı açıklayan Hyundai Heavy Industriies şirketinin ise zararını büyük ölçüde azalttığı ve 4. çeyrek için kar açıklayabileceği söyleniyor. . (Deniz Haber)

31.01.2016 Türkiye’nin dış ticareti yüzde 12.2 daraldı


Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; 2015 yılında ihracat yüzde 8.7 daralmayla 143.9 milyar dolara, ithalat da yüzde 14.4 daralma ile 207.2 milyar dolara geriledi. İhracat ve ithalattaki daralmaların etkisiyle, dış ticaret açığı da yüzde 25.2 düşüşle 63.3 milyar dolara indi.Böylece, Türkiye’nin toplam dış ticaret hacmi, 2014 yılındaki 399.8 milyar dolardan, 2015 yılında 351.1 milyar dolar düzeyine kadar daraldı.

29.01.2016 Gazprom Türk şirketlerine indirimi kesti iddiası


Dünyanın en büyük doğalgaz şirketi olan Rus Gazprom, Türkiye'de özel sektöre sattığı doğalgaza verdiği yüzde 10,25'lik indirimi iptal etti.Reuters haber ajansı Türkiye'den sektör yetkililerine dayandırdığı haberinde, Gazprom'un yalnızca özel şirketlerle değil, kamu kuruluşu BOTAŞ ile de anlaşmazlık yaşadığını hatırlatıyor.

Anadolu Ajansı da Gazprom'un altı özel gaz dağıtıcısı şirkete 1 Ocak'tan beri uyguladığı indirimleri iptal ettiğini doğruladı.

Ancak BBC Türkçe'ye bilgi veren Gazprom yetkilileri, 1 Ocak'tan itibaren uygulanan ek indirimin uygulamadan kaldırılması yönündeki müzakerelerin sürdüğünü söyledi. İndirim anlaşması 2015'te yapılmış ve bu yıl başında yürürlüğe girmişti.

Gazprom'dan gaz alımı yapan özel şirketler, Bosphorus Gaz, Enerco Enerji, Batı Hattı AŞ, Kibar Enerji, Avrasya Gaz ve Shell Enerji. Bu şirketler, 2013'te varılan anlaşma kapsamında Gazprom'dan yıllık 10 milyar metreküp doğalgaz alımı yapıyor. . (Deniz Haber)29.01.2016 Lojistik Koordinasyon Kurulu' kuruldu


Lojistikle ilgili iş ve hizmetlerde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının çalışma prensiplerini belirlemek, aralarındaki koordinasyonu sağlamak üzere "Lojistik Koordinasyon Kurulu" oluşturuldu. Lojistik Koordinasyon Kurulunun oluşturulmasına ilişkin Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Genelgeye göre, söz konusu politika çerçevesinde lojistikle ilgili iş ve hizmetlerde faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının üstlenecekleri rolleri belirlemek, müşterek konularda eşgüdüm tesis etmek, ortak karar alınmasını gerektiren hallerde prensip kararları almak ve lojistik mevzuatı düzenlemelerinin koordinasyonunu sağlamak üzere, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarının başkanlığında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Dışişleri, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, İçişleri ve Kalkınma Bakanlıkları Müsteşarları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlarının katılımlarıyla "Lojistik Koordinasyon Kurulu" oluşturuldu. Kurulun görevleri, çalışma usul ve esasları, yıllık toplantı sayısı ile zamanları kurul tarafından belirlenecek. Sekretarya hizmetleri ve alınan kararların ilgili kurumlarca uygulamasının takibi ve koordinasyonu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecek. . (Deniz Haber)


27.01.2016 Arkas Line’dan Doğu Akdeniz’e ilave servis


Arkas Line, Mersin’den Doğu Akdeniz’e haftalık bir servis daha başlatarak servis sayısını artırdı. M/V Nicolas A gemisi ile yapılan Doğu Akdeniz Servisi/East Med Shuttle (EMS), Mersin-Beyrut-Port Said/Batıİskenderiye Old Port-Mersin rotasında yük taşıyor.  . (Deniz Haber)

26.01.2016 Arkas Line, Hapag-Lloyd’dan yeni işbirliği


Arkas Line, Hapag-Lloyd ile slot anlasması yaparak Kuzey Avrupa’dan Batı Afrika’ya yapılan servislerde birlikte yer almaya başladı. Arkas Line, Hapag-Lloyd ile yapılan slot değişimi anlaşması doğrultusunda geçtiğimiz aralık ayında (1 Aralık 2015 tarihinden itibaren) Kuzey Avrupa’dan Batı Afrika’ya haftalık servis başlattı. Bu işbirliği ile Arkas Line Kuzey Avrupa için ilk konteyner servisini de başlatmış oldu.  Anlaşma kapsamında iki şirketin servisleri; Arkas Line’ın Akdeniz’den yola çıkan Batı Afrika Servisi (WAS) ile Hapag-Lloyd’un Kuzey Avrupa’dan yola çıkan Avrupa Afrika Servisi (Europe Africa Service EAS) gemileri servisi yürütecek. Arkas Line bu işbirliği ile Batı Afrika’ya verdiği servislerde rota çeşitliliği yaratıyor.

Servis Antwerp- Hamburg-Algeciras-Dakar-Tema-Abidjan-Antwerp rotasını izliyor. Bu işbirliği neticesinde Akdeniz limanlarından Batı Afrika limanlarına Algeciras aktarmalı her iki servis ile Arkas Line yük taşıması yapacak, özellikle Abidjan limanına Akdeniz’den transit süreler 11 gün kısalacak. Kuzey Avrupa limanlarından Batı Afrika limanlarına taşınan yüklere ilave olarak da Algeciras aktarmalı olarak Kuzey Avrupa limanlarından Casablanca ve Doğu Akdeniz limanlarına yük taşınabilecek. . (Deniz Haber)26.01.2016 Hanjin Shipping, Türkiye uğraklı EM2 isimli yeni bir haftalık servis daha başlattı


Türkiye’de Arkas Denizcilik tarafından temsil edilen Hanjin Shipping, Türkiye uğraklı EM1 (East Mediterranean 1) servisine yeni limanlar ekleyerek ağını genişletirken, EM2 (East Mediterranean 2) isimli yeni bir haftalık servis daha başlattı. Türkiye’deki acenteliği Arkas Denizcilik tarafından yapılan Koreli armatörlük şirketi Hanjin Shipping Türkiye’den iki adet haftalık servis vermeye başladı. Hali hazırda devam eden EM1 servisini yenileyerek uğrak limanlarına Haydarpaşa, Mersin, Antalya, İskenderun limanlarını da ekledi. Servisin yeni rotası Pire-İstanbul (Ambarlı)-İzmit (Evyap)- Bursa (Borusan) Gemlik-İzmir- Pire-Selanik-Mersin-Haifa-Antalya-Mersin-Pire oldu. . (Deniz Haber)
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 21,28 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə