BackgroundYüklə 15,52 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü15,52 Kb.
#23007Basın Bülteni 28 Eylül 2012
Polimeks ‘Kamu Mimarisi’nde Avrupa’nın en iyisi seçildi
Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan’da inşa edilen Televizyon Kulesi ve Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projeleri, “Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012”de Public Service Architecture (Kamusal Mimari) kategorisinde ödüle layık görüldü.
Gayrimenkul sektöründe mükemmelliği teşvik etmeyi ve sektörde uluslararası standartları belirlenmeyi amaçlayan Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012 sahiplerine teslim edildi. Polimeks İnşaat tarafından Türkmenistan’da inşa edilen Televizyon Kulesi ve Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projeleri Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012 kapsamında verilen Public Service Architecture (Kamusal Mimari) kategorisinde Avrupa’nın en iyisi seçildi.
Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’da inşaa edilen Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projesi Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012’de “Five Star” ödülüne layık görülürken, Polimeks İnşaat, 24 Eylül’de Londra’da Marriot Otel’de gerçekleştirilen ödül töreniyle ödülünü teslim aldı.
Dünyanın 5 farklı bölgesini kapsıyor

Avrupa Gayrimenkul Ödülleri 2012 kapsamında ödül almaya hak kazanan projeler, dünyanın farklı bölgelerinden katılan ve emlak geliştiricileri, mimarlar, iç tasarımcılar, finans ve yayın kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan bir kurul tarafından belirlendi. Ödül kapsamında, Afrika, Amerika, Arabistan, Asya Pasifik ve Avrupa’dan oluşan 5 farklı bölgeden, farklı kategorilerde en yüksek puanı alan aday projeler tespit edildi. Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri için diğer bölgelerde ödül almaya hak kazanan projeler, 2012 yılı sonu itibariyle yeninden değerlendirmeye tabii tutulacak.


Şirketlerin profesyonelliğini gösteriyor

Hem konut hem de ticari kategorileri kapsayan Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri’nden herhangi birini almaya kazanan firmalar, kendi alanında profesyonelliğini ve yeterliliğini uluslararası arenada göstermiş oluyor.


Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi)

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’da inşaa edilen Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) dört bir yanı sekiz köşeli “Oğuzhan Yıldızı” ile çevrelenen bir küre şeklinde tasarlandı. 32 metre çapındaki projenin dış kısmında Türkmenistan haritası sergileniyor ve güneş ışığında parlayarak çok uzaktan dahi görülebiliyor. Baht Köşkü (Nikâh ve Evlilik Kompleksi) projesinin zemin katında 500 kişilik 2 adet düğün salonu, 1000 kişilik bir adet düğün sarayı, çeşitli alanlarda hizmet veren dükkanlar ve sanatçı salonları yer alıyor. Proje içerisinde 12 âdet standart çift kişilik oda, 10 adet suit oda olmak üzere toplam 22 adet otel odası, toplam 700 kişi kapasiteli 6 adet nikâh salonu, bir adet 200 kişilik ziyafet salonu, 6 adet 100 kişilik ziyafet salonu, bekleme salonları, açık ofisler, arşiv, yönetim ofisleri iki adet kafeterya ve teras yer alıyor.


Televizyon Kulesi

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta inşa edilen Televizyon Kulesi, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 20. Yılı etkinlikleri kapsamında hizmete açıldı. Toplam 211 metre yüksekliğindeki ihtişamlı yapı aynı zamanda dünyanın yıldız şeklindeki en büyük mimari yapısı olan 3,240 metrekare büyüklüğündeki yıldızı ile Guinness rekorlar Kitabına girmeye hak kazandı. En gelişmiş teknoloji ve teknik ekipmanlar ile donatılmış olan stüdyolar, montaj atölyeleri, toplantı salonları ve ofisler dışında Televizyon Kulesi’nin en üst katında bütün şehrin seyredilebileceği bir döner restoran ve seyir terası bulunmaktadır. Televizyon Kulesi, 6 televizyon kanalı ve 5 radyoya ev sahipliği yapıyor.


Polimeks İnşaat Hakkında

Polimeks’in temelleri, şirketin kurucu ortaklarından mimar Erol Tabanca’nın 1992 yılında gittiği Türkmenistan’daki yatırım olanaklarını keşfetmesiyle atıldı. Erol Tabanca, bakir ve yatırıma açık bir pazar olarak değerlendirdiği Türkmenistan’da, iki ortağı Cem Siyahi ve Abdullah Gözener ile birlikte 1995 yılında Polimeks şirketini kurdu.
Üç girişimci ortağın mimari, mühendislik ve kurumsal yönetimdeki yetenekleriyle doğru ve nitelikli projeler üstlenen Polimeks İnşaat, kuruluşundan bu güne geçen 17 yıllık sürede Türkmenistan’da toplam 118 projeye imza attı. Hâlihazırda şirket portföyünün yüzde 95’lik bölümü Türkmenistan’da üstelendiği projelerden oluşuyor.
Polimeks, 2012 yılında inşaat sektörün en prestijli yayınlarından uluslar arası Enginnering News Record (ENR) Dergisi tarafından “En büyük 225 Uluslararası Müteahhit” sıralamasında 56’ıncı sırada gösterildi. Şirket aynı listede yer alan 33 Türk firması arasında ilk sırada yer aldı.
Başta Orta Asya’nın en büyük spor kompleksi olarak gösterilen Aşkabat Olimpiyat Kompleksi olmak üzere Türkmenistan’ın zengin kültürel özelliklerini taşıyan Anayasa Anıtı, Bağımsızlık ve Tarafsızlık Anıtı gibi, kültür-sanat kompleksleri, tarihsel ve sanatsal öneme sahip anıtlar, hükümet binaları otel, hastane, arıtma tesisi, çimento fabrikaları, hipodrom ve alışveriş merkezleri gibi farklı kullanım özelliklerine sahip birbirinden nitelikli projelerin altında Polimeks imzası bulunuyor.

Geliştirdiği anahtar teslim projelerinin yanı sıra sağladığı yüksek istihdam ve ekonomik fayda ile sektörünün önemli bir oyuncusu konumuda bulunan Polimeks, bu başarısını 2011 yılında yapımını tamamladığı 17 proje ile taçlandırdı. Polimeks, 2012 yılında toplam yatırım değeri 4 milyar doları bulan 9 projenin inşaatına ise devam ediyor.
Bilgi için: Medyaevi İletişim-Şener Aslıbay-0212 351 91 81-153
Kataloq: upload -> files -> public -> bulten
bulten -> Basın Bülteni 22 Haziran 2012
bulten -> Basın Bülteni 20 Haziran 2014 Eskişehir Bademlik’te inşaa edilen Rixos Eskişehir, termal otel ve spa merkezi müşterilerine hizmet vermeye başladı. 20 Haziran 2014
bulten -> Basın Bülteni 21 Nisan 2014 Eskişehir – Bademlik’teki termal otel ve spa merkezi 50 milyon dolar yatırımla hayata geçiyor Polimeks İnşaat ve Rixos Hotels’den Eskişehir için işbirliği imzası
bulten -> Basın Bülteni 17 Şubat 2013 Polimeks’ten 000. 000 ton kapasiteli “anahtar teslim” çimento fabrikası
bulten -> Basın Bülteni … Şubat 2014 Polimeks İnşaat Libya Uzou Otel’in Renovasyonunu Yapacak
bulten -> Basın Bülteni 17 Ekim 2012 Polimeks’ten Orta Asya’nın en büyük kongre merkezi
bulten -> Polimeks’in inşa ettiği Türkmenistan Teknolojiler Merkezi Aşkabat’ta açıldı

Yüklə 15,52 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə