Banka první volby pro zaměstnanceYüklə 16,78 Kb.
tarix30.10.2017
ölçüsü16,78 Kb.
Basın Bülteni Istanbul, 4 Mart 2013

Polonyalı yatırımcılar Türkiye’yi mercek altına aldı

  • Erste Securities İstanbul’un sponsorluğunda Varşova’da gerçekleştirilen “Polonya – Türkiye. Ekonomik İşbirliği Ufukları” konferansı, Polonya ve Türkiye arasındaki yatırım fırsatlarını değerlendiren 100’den fazla kişi ve kurumu bir araya getirdi.

  • Polonya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2012’de 5 milyar dolara ulaştı ve potansiyelin giderek arttığı belirtildi.
  • Çin’den daha yüksek pazar büyüme dinamiklerine ve 2023’de dünyanın en büyük on ekonomisinden biri haline gelme hedefine sahip olan Türkiye, yatırımcılar için yeni ve cazip bir merkez olarak görülüyor.

Avrupa Birliği’nde yaşanan ekonomik yavaşlama, AB’li girişimciler için tehlike sinyallerini çalarken, Çin’den daha yüksek pazar büyüme dinamiklerine sahip olan ve 2023’de dünyanın en büyük on ekonomisinden biri haline gelme hedefine sahip olan Türkiye yatırımcılar için yeni bir merkez olarak görülüyor. Erste Securities Istanbul’un sponsorlarından biri olduğu ve geçtiğimiz hafta Varşova’da gerçekleştirilen “Polonya – Türkiye. Ekonomik işbirliği ufukları” konferansı, Polonya ve Türkiye arasındaki yatırım fırsatlarını değerlendiren 100’den fazla kişi ve kurumu bir araya getirdi.


Polonya ve Türkiye’nin arasındaki 5 milyar dolarlık ticaret hacmi yükseliş trendinde olsa da, bu hacmin katlanması için potansiyel olduğu belirtiliyor. Polonya Ekonomi Bakanlığı, Türkiye’yi öncelikli pazarlardan biri olarak belirledi ve Polonya hükümeti ‘Yenilikçi Ekonomi 2007-2013 Operasyonel Programı’ dahilindeki girişimcilere sübvansiyon sağlıyor. Ancak, yabancı ülkelere yatırım yapan Polonyalı işletmelerin çoğu komşu ülkelere odaklanıyor ve halen Türkiye pazarındaki yatırım riskinden ve idari kısıtlamalardan korkuyor. Konferansta bir konuşma yapan Erste Securities Araştırma Müdürü Can Yurtcan, Türkiye’nin en büyük rekabet avantajının demografisi olduğunu ve pazardaki yaklaşık 80 milyon tüketiciye ek olarak komşu ülkelerdeki 1 milyar tüketiciye de erişim sağladığını belirtti. Yurtcan, “Buna ek olarak, hükümetimiz İMKB’yi BDT, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ve Güneydoğu Avrupa için ana finansal merkez haline getirmeye kararlı” dedi ve İMKB’nin uluslararası yatırımcılardan ciddi bir ilgi gördüğünü ve dolayısıyla İMKB’de işlem görmenin Polonyalı şirketlerin de benzer bir ilgiyle karşılaşmasını sağlayacağını ifade etti.

Türkiye’nin Polonya büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan da konuyla ilgili olarak “Polonya, 1923’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu tanıyan ilk ülkeydi. Polonya ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi şu anda 5 milyar dolara ulaştı ama ben çok daha yüksek olabileceğini düşünüyorum. Ülkelerimizin karşılıklı iş ilişkilerinin güzel örneklerinden biri Varşova’da şu anda devam etmekte olan Türk – İtaylan ortak yapımı metro inşaatıdır” ifadesini kullandı


İşbirliğinin artması için büyük bir potansiyel var
Polonya-Türkiye Ticaret Konseyi başkanı Tomasz Dabrowski de Polonya ve Türkiye arasındaki işbirliğinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Her iki ülkenin de pozitif ekonomik büyüme rakamlarıyla Avrupa’da istisnai ülkeler olduğunu ifade eden Dabrowski, Türkiye’nin avantajını oluşturan iki faktörün insan sermayesi ve Polonya kadar AB kısıtlamalarına tabi olmaması olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Türkiye’de avukatlarla çalışıyoruz ve hızla ilişki sermayesi oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Türkiye’de Polonyalılara karşı benzersiz bir sempati var ve bu da iş yapmayı daha kolay hale getiriyor. Türklere harika insanlar ve güvenilir iş ortakları olarak güvenebiliriz.” Varşova’daki ikinci metro hattını inşa etmekte olan Türk-İtalyan konsorsiyumunun ortaklarından Gülermak’ın CEO’su Mustafa Tuncer de Polonya ve Türkiye’deki işbirliğiyle ilgili kültürel farklarla ilgili ilginç bir yorumda bulundu: “3 yıl önce Polonya’da yaşamaya başladım, dolayısıyla artık ülkeyi oldukça iyi tanıyorum. Kültürel farklara işaret etmek kolay değil, çünkü ülkenin genelde çok dostça bir çalışma ortamı sunduğunu düşünüyorum.” Tuncer ayrıca, İngilizce’nin geniş kitlelerce konuşulmasının kendisi için Polonya’da iş yapmayı kolaylaştıran faktör olduğunu ifade etti.
Editöre not:

Erste Securities Istanbul, Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük finansal hizmet sağlayıcılarından biri olan Erste Group’un iştiraki. Grubun temel faaliyetleri, bireylere hizmet vermekteki geleneksel gücünün yanı sıra kurumsal müşterilere finansman, yatırım, uluslararası sermaye piyasalarına erişim, kamu finansmanı ve bankalar arası piyasa işlemlerinde danışmanlık ve destek hizmetlerini içeriyor. Erste Group Bank AG, Erste Securities Istanbul gibi bağlı şirketleri aracılığıyla İMKB’de işlem gören Turbo sertifikalar şeklinde vadeli işlem ürünleri sunmaktadır. Bugün, en son çıkartılan Bakır Turbo Sertifikası da dahil olmak üzere İMKB’de işlem gören Turbo Sertifika sayısı 150’ye ulaşmıştır.


Daha fazla bilgi için:

Grayling

İrem Çavuşoğlu +90 542 687 69 59 irem.cavusoglu@grayling.com

Sevda Yüzbaşıoğlu +90 532 625 62 62 sevda.yuzbasioglu@grayling.com

Erste Securities İstanbul

Büyükdere Cad. No. 185, Kanyon Ofis Bloğu, K: 14 Levent İstanbul

Tel: +90 212 371 2500, Fax: +90 212 371 25 02 www.erste.com.trErste Securities İstanbul kurumsal yatırımcıların vadeli işlem ve hisse senedi piyasası işlemlerine aracılığın yanında halka arza aracılık yetkisine sahip olarak faaliyet göstermektedir. 2010 Nisan ayında araştırma ve satış ekibiyle faaliyete başlayan şirket, 2010 Haziran ayında türev ürünler aracılık lisansı almıştır. Erste Securities İstanbul, Orta ve Doğu Avrupa’nın önde gelen finans kurumlarından biri olan Erste Group Bank AG’nin bir iştirakidir. Yaklaşık 50,000 çalışanı ile 8 ülkedeki (Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Romanya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Ukrayna) 3,100 şubede 17 milyon müşteriye hizmet vermektedir.


Yüklə 16,78 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə