Banliyo seferleri 29 Temmuz’da başlıyorYüklə 100,16 Kb.
tarix28.11.2017
ölçüsü100,16 Kb.
#33167

Banliyo seferleri 29 Temmuz’da başlıyor

Ankara-Sincan-Kayaş arasındaki 36 kilometrelik parkurda karşılıklı olarak banliyö trenleri 29 Temmuz tarihinden itibaren çalışmaya başlıyor. Söz konusu güzergahta, pik saatlerde her on dakikaya bir, diğer saatlerde 15 dakikaya bir olmak üzere 154 tren çalışacak. Banliyö ücretleri ise 1,75 TL olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD) Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Ankara Banliyö trenlerinin çalıştırılmasına yönelik bütün hazırlıkların tamamlandığı ve yeni trenlerin klimalı olduğu bildirildi. Sincan-Ankara arası 31, Ankara-Kayaş arası 22 dakika olmak üzere, doğu batı aksında banliyö seyahat süresinin toplam 53 dakika olacağı kaydedilen açıklamada, banliyö ücretlerinin ise 1,75 TL olarak belirlendiği ifade edildi. Yetişkinlere yönelik, bir ay sınırsız seyahat imkanı veren abonman kartı ücretleri 65 TL, gençlere yönelik “Genç Abonman” ücreti ise 50 TL olarak belirlendi.

29 Temmuz’da çalışmaya başlayacak olan toplam 36 kilometrelik ve 53 dakikalık parkura ilişkin de bilgiler verilen açıklamada, banliyö işletmeciliğine ara verilen sürede; Ankara-Behiçbey arasında yeni çift hat, Behiçbey-Sincan arasında yeni tek hat olmak üzere toplam 28 kilometre yeni yol yapıldığı da belirtilerek, şöyle denildi:

“Kayaş-Sincan arasındaki mevcut demiryolu yeniden elden geçirilerek; gerekli düzenlemeler yapıldı. Hızlı tren işletmeciliğine uygun olarak hemzemin geçitler kaldırıldı, alt ve üst geçide dönüştürüldü. Sincan-Ankara arasında 6 adet araç alt ve üst geçit yapıldı. Toplam 170 milyon TL üzerinde bir harcama gerçekleştirildi. Bu işler yapılırken hatta banliyö işletmeciliği yapılması mümkün değildi. Başkentray projesi ise hattın zorunlu olarak trafiğe kapatıldığı dönemde, TCDD’nin elinde olmayan nedenlerden dolayı tamamlanamadı. 2 yıl süreyle hiçbir şey yapılmadığına dair iddialar çirkin ve gerçek dışıdır. 36 kilometrelik kent içi banliyö koridorunu çok hatlı ve istasyonlarıyla birlikte metro standardına getirecek; metrolarla ve yüksek hızlı trenle entegre edecek Başkentray projesindeki gecikme konunun yargı sürecine taşınması nedeniyle yaşandı. Bu süreç sonrasında ihale iptal edildi. Başkentray projesinin yeniden ihale süreci devam ediyor.”

Yenimahalle-Şentepe arasında teleferik çalışacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle Metro İstasyonu ile Şentepe arasında yapımını gerçekleştireceği Türkiye’nin ilk toplu taşıma amaçlı teleferiği için start verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, teleferik hattının üç istasyonunda kazı çalışmalarının başladığını belirterek, Yenimahalle İstasyonu’nda ise temelin atıldığını kaydetti.

Yenimahalle Metro İstasyonu-Şentepe arasında yapılacak teleferiğin Türkiye’de bir ilk olacağına dikkat çeken Başkan Gökçek, 4 duraklı güzergahta, her biri 10 yolcu taşıyacak 106 kabinin çalışacağı bilgisini verdi. Başkan Gökçek, “Her kabin 15 saniyede bir istasyondan hareket edecek ve 13,5 dakikada başlangıçtan varışa ulaşabilecek” dedi.

Dünyanın 5 milyonu aşkın nüfuslu kentleri arasında trafiği en rahat büyükşehir olan, yolları, alt ve üst geçitleri, köprülü kavşakları ile örnek gösterilen Ankara’da yenilikler bitmiyor.

Avrupa’nın en çevreci, yeni nesil, doğalgazlı körüklü otobüslerinin hizmete girmesinin hemen ardından toplu taşımada bir yenilik daha hayata geçiriliyor.

Türkiye’nin ilk toplu taşıma teleferik sisteminde EGO Genel Müdürlüğü’nün, Yenimahalle ve Şentepe arasına döşenecek hat için düğmeye bastığını müjdeleyen Başkan Gökçek, ihale sürecinin tamamlanmasının ardından yüklenici firmanın teleferik güzergahındaki 3 istasyonda kazı çalışmalarına başladığını açıkladı. Yenimahalle Metrosu ile bağlantılı olacak ilk istasyonun temelinin ise atıldığını söyleyen Başkan Gökçek, Türkiye’nin kent içi toplu taşım amaçlı ilk telefe-riğinin gelecek yıl Mart ayında hizmete açılmasını hedeflediklerini kaydetti.


AVRUPA’NIN EN KALİTELİ

İSTASYONLARI OLACAK

Teleferiğin yapım aşamasına ilişkin bilgi veren Başkan

Gökçek, kabinler ve elektronik aksamın yurtdışında hazırlandığını dile getirdi. İstasyon inşaları bittikten sonra yaklaşık 150 TIR’la gelecek teknik donanımın en kısa sürede monte edilmesini amaçladıklarını belirten Başkan Gökçek, şu bilgileri verdi: “Yenimahalle trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak teleferik için heyecan içerisinde yoğun bir çalışma yürütüyoruz. 4 istasyonlu inşaat alanımızın 3’ünde kazı çalışmaları

başladı. Birinci istasyonda 700, ikinci istasyonda 1000, üçüncü istasyonda 1800, dördüncü istasyonda 1000 metrekarelik inşa sahamız var. İstasyonlarımız Avrupa’nın en kaliteli istasyonları olacak ve farklı bir dış dizaynla inşa edilecek. Yerden ortalama 5,5 metre yükseklikteki istasyonların hepsinde asansör ve çift yönlü yürüyen merdiven bulunacak. Taşıma sistemi için 29 adet direk monte edilecek.”

ULAŞIMIN

ÖZELLİKLERİ

Güzergah boyunca 4 durak bulunacak. 10 kişilik 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi 200 metre kot farkında, 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. 24 metrelik inme-binme alanı olacak, yolcular bir yandan inerken, başka bir yerden de kabinlere binebilecek. Her kabin 15 saniyede bir istasyondan hareket edecek ve 13,5 dakikada başlangıçtan varışa ulaşabilecek. Kamerayla izlenecek kabinlerde ısıtmalı koltuklar bulunacak, merkezi müzik yayını yapılacak.

Teleferik sisteminde gidiş-geliş saatte 4 bin 800 yolcu taşınabilecek. Sistem hiç durmayacak, yavaşlamayacak. Sadece engellilerin ve yaşlıların binişi sırasında kalkış yavaşlatılabilecek. Yenimahalle Metro İstasyonu ile Şentepe merkezini bağlayacak olan teleferik sistemi metrodan çıkanların beklemeden kısa sürede Şentepe’ye ulaşmalarını sağlayacak.

HER YÖNÜYLE

AVANTAJLI

Teleferik sistemi engelli, yaşlı, çocuk; her kesim tarafından rahatlıkla kullanılabilecek. Ankara’da metro ile senkronize çalışacak olan sistem trafiğin rahatlamasına yardımcı olacak ve yollara ek yük bindirmeyecek.

Yapılan araştırmalara göre teleferik yapımı, ilk yatırım maliyeti, yapımının teknik boyutları, eğimler, yolların daraltılma problemleri, yeraltından geçen kanal ve benzeri hatlar, kamulaştırma sorunları, yapım süresi, yolların uzun süre kapalı kalması, işletme ve personel maliyetlerinin yüksek olması gibi pek çok nedenle “tramvay, hafif raylı ve metro” sistemlerine göre daha çok avantaja sahip.

Ayrıca dünyada trafik kazaları ve uçak kazaları incelendiğinde en güvenli toplu taşıma aracı olarak da belirlenen teleferiği kullanan belli başlı kentler arasında Hong Kong, Singapur, Koblenz (Almanya), Bolzano (İtalya), New York (ABD), Portland, Oregon (ABD), Karakas (Venezüella) ve Rio de Janerio yer alıyor.

Yenimahalle - Şentepe

teleferiğinin özellikleri

Teleferik hattının uzunluğu 3.257 metre olacak

Teleferik hattında 4 durak bulunacak

Duraklar yerden ortalama 5.5 metre

yükseklikte olacak

Duraklara yürüyen merdiven ve

asansörle inilip çıkılacak

Yenimahalle-Şentepe arası 13.5 dakikada

tamamlanacak

Kabinler 10 kişilik olacak

106 kabin bulunacak

Kabinler 15 saniyede bir gelecek

1 saatte 4.800 yolcu taşınabilecek

Her kabinde kameralar bulunacak,

müzik yayını yapılacak

Yenimahalle-Şentepe

arasındaki kot farkı 200 metre

Büyükşehir temizlik filosuna 30 süpürge aracı daha

Başkentliler’in sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamaları için seferber olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak adeta “temizlik seferberliği” yürütüyor.

Kent Estetiği Dairesi’ni son teknoloji temizlik ve bakım ekipmanları ile donatan Büyükşehir Belediyesi, son olarak hem kış hem de yaz mevsiminin özelliklerine göre tasarlanmış temizlik araçlarını Ankara’ya kazandırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi bu amaçla 30 adet son teknoloji “vakumlu” süpürge aracı satın aldı. Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın temizlik filosunda kullanılacak olan araçlar son kontrolleri yapıldıktan sonra Başkent’in bulvarlarında, sokaklarında, alt ve üst geçitlerinde kullanılmaya başlanacak.


4 MEVSİM GÖREVDE

Kent Temizlik ekiplerinin ihtiyacı olan süpürge araçlarının Türkiye şartlarına göre tasarlanmış bir araç olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, çok amaçlı olarak tasarlanan ve “Kompakt” kullanım özellikleri ile dikkati çeken araçların “vakumlu” hortumları ile sonbaharda yaprak toplamada, kış aylarında da önüne kar bıçağı ve tuzlama tankı takılarak karla mücadelede kullanılabileceğini kaydettiler. Kış aylarında hem süpürme hem karla mücadelede kullanılan temizlik araçları, yaz aylarında önündeki kar bıçağı çıkarılarak temizlik görevine devam edebiliyor.


YIKAMA DA YAPIYOR

7 metreküp çöp haznesi olan süpürge araçları cadde ve sokakların temizliğinde büyük işler başarırken 2 metreküplük su tankı ile de aynı zamanda yıkama yapabiliyor. Ankara ana arterlerinde 24 saat hizmet verecek olan 4 çeker temizlik araçları “çok amaçlı” özellikleri ile Türkiye’de de ilk olma özelliği taşıyor.

Ankara’nın içme suyu tertemiz, pırıl pırıl

ASKİ yetkilileri, Ankara’nın içme suyunun tertemiz ve pırıl pırıl olduğunu belirterek, “Başkentliler tereddüt etmeden güven içinde tüketebilirler” dediler.

ASKİ laboratuarlarında fiziksel kimyasal ve bakteriyolojik su analizleriyle şehir şebeke suyunun kalitesinin sürekli kontrol altında tutulduğunun altını çizen yetkililer, Başkentlilerin, daha önceleri olduğu gibi 1-30 Haziran tarihleri arasında da musluklarından akan temiz, kaliteli, içilebilir ve pırıl pırıl bir su tükettiklerini bildirdiler.

Başkentli abonelere seslenen yetkililer, “Musluklarınızdan akan suyu her zaman olduğu gibi yine güven içinde tüketebilirsiniz. Her gün farklı noktalardan alınan numunelerle sürekli fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizleri yapılan ASKİ’nin içme suyunun kalitesi yüksek, tertemiz ve pırıl pırıl” dediler. Yetkililer, şu bilgileri verdiler:

“Ankara’nın içme suyunu en temiz şekilde kullanıma sunabilmek için büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Su kaynağından alındığı andan başlayarak, arıtıp, şehir şebekesine verileceği ana kadar birçok aşamadan geçirilmektedir. En son noktada ise ayrı testlere tabi tutularak, suyun hijyen bir şekilde musluklardan akmasını sağlıyoruz.”

ASKİ Genel Müdürlüğü ile Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı’nca, haziran ayı süresince de Ankara’nın çeşitli bölgelerinden su numuneleri alındığını kaydeden ASKİ yetkilileri, şunları kaydettiler: “Başkent’in farklı odak noktalarından her gün aldığımız su numunelerinin fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizlerini akredite olmuş laboratuarlarımızda gerçekleştiriyoruz. Geçen ay da yapmış olduğumuz bu analizler sonucunda Başkent içme suyunun WHO (Dünya Sağlık Örgütü) standartlarına uygun olduğunu saptadık.”

Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı’na bağlı Su Kalite Kontrol Şube laboratuarlarında şehir şebeke su analizlerinin, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve EEC (Avrupa Birliği Standartları) göz önüne alınarak yapıldığını vurgulayan yetkililer, “1-30 Haziran 2013 tarihleri arasında raporlaştırılan su analiz sonuçlarına göre Başkentliler, musluklarından akan suyu güven içinde tükettiler. Yüzlerce odak noktası, İvedik ve

Pursaklar Arıtma Tesisleri başta olmak üzere paket arıtma tesisleri çıkışlarından alınan su numunelerinde yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik kontrollerin tamamının TSE’ye uygunluğu bir kez daha kanıtlandı” diye konuştular.

1-30 Haziran tarihleri arasında yapılan Ankara içme suyu kalite kontrollerinin tamamı standartlara uygun bulunurken, analiz sonuçlarında ki parametreler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

İVEDİK Sağ. Bak. İnsani Tüketim

PARAMETRELER ARITMA WHO TS 266 Amaçlı Sular

ÇIKIŞI Yönetmelik Değerleri

Renk (Pt-Co Birimi) < 5 15 20 Yok

Bulanıklık (NTU Birimi) 0,50 5 1,0 1.0

Koku Yok Yok Yok Yok

Tat Normal Normal Normal

Bakiye Klor (mg/l) 0,9 5 Uç noktada 0,5

pH 7,40 6.5-8.5 6.5 ≤ pH ≤ 9.5 ≥6.5 ve ≤9.5

Elektriksel İletkenlik 21,2 250,0 250,0

(Ύ = 25 oC, mS/m)

TÇM (180 oC ,mg/l) 155 1000

Amonyum ( mg/l ) <0,06 .... 0.5 0.50

Nitrit (mg/l ) <0,006 0.5 0.5

Nitrat (mg/l ) 1,11 50 50 50

Sodyum (mg/l) 8,,7 200 200 200

Potasyum (mg/l) 2,8 ....

Kalsiyum (mg/l ) 22,7 ....

Magnezyum (mg/l ) 6,6 ....

Sertlik (mg CaCO3 /L) 84 ....

Toplam Alkalinite 65

(mg/l CaCO3 )

Klorür (mg/l) 9,07 250 250 250

Sülfat ( mg/l ) 24,2 250 250 250

Florür (mg/lt) 0,07 1.5 1.5 1.5

Karbonat (mg/l) <10

Bikarbonat (mg/l) 79

Silisyum dioksit (mg/l) 22,6

Lityum (mg/l) <0,1

Haymana yolu rahatladı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Haymana Yolu’nun Gölbaşı içinden geçen bölümünde yaptığı çalışmalarla trafiği büyük ölçüde rahatlattı.

Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çalışmayla Konya Yolu’ndan Mogan Park girişine kadar olan bölümde Haymana Yolu’nu gidişli-gelişli 4 şeritten 6 şerite çıkarttı. Bu bölümün asfaltını da yenileyen Büyükşehir Belediyesi refüjdeki çalışmaları sürdürürken önümüzdeki günlerde de kent içinden geçen bölümde kaldırım çalışmalarına başlayacak.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Konya Yolu Haymana bağlantısından Mogan Park’a kadar yaklaşık 3 bin 700 metrelik yol, 2 gidiş-2 gelişten birer şerit genişletilerek 3 gidiş 3 geliş toplam 6 şerit haline getirildi. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, mevcut iki şeritli yolda trafik yükünü azaltmak ve yolu daha emniyetli hale getirmek için yol genişletme çalışması yapıldığını söyleyerek, “Haymana Yolu, Mogan Park’a kadar genişletilerek yol daha emniyetli ve konforlu hale getirildi” dedi.

Haymana Yolu’nun 3 bin 700 metrelik kısmından yol genişletme çalışmasının sona ererek asfalt çalışmasının da tamamlandığını dile getiren Vedat Üçpınar, “Yol genişletme çalışmalarının ardından asfalt çalışması da yapıldı. Yolda refüj çalışmaları devam ederken, kaldırım ve tretuvar çalışmaları da önümüzdeki günlerde yapılacak” diye konuştu.

KALDIRIM ÇALIŞMALARI

YAPILACAK

Haymana Yolu’nun Mogan Park’a kadar genişletildiğini ifade eden Vedat Üçpınar, kaldırım ve tretuvar çalışmasının da kısa sürede yapılarak yol çalışmasının tamamlanacağını bildirdi. Yol genişletme çalışmaları ile Haymana Yolu’nda trafik sıkışıklığının giderildiğini belirten Vedat Üçpınar, yolun trafik ve sürüş emniyeti bakımından daha konforlu ve modern hale getirildiğini anlattı.

Yüzme havuzlarına dikkat!

Sıcakların artmasıyla birlikte serinlemek için havuzlara olan talep artmakta… Denizi olmayan şehirlerden biri olan Başkent’te yaşayanların, yüzme ve güneşin faydalarından yararlanmaları ise ancak havuzların varlığı ile mümkün oluyor. İşte tam da bu noktada uzmanlar, uyarıyor ve “Havuzu tercih edenler dikkat!” diyerek, “Yüzlerce kişinin kullandığı havuzların çok sayıda bulaşıcı hastalığa neden olabileceği” uyarısında bulunuyorlar. Kurallara uygun temizlik ve bakımın zamanında yapıldığı havuzlarda sorun yaşanmayacağını vurgulayan uzmanlar, temizliği yapılmayan veya aşırı klor kullanılan havuzların ciddi sağlık sorunlarına neden olacağını ifade ediyorlar.

Havuzlardaki kirli sudan kaynaklanabilecek enfeksiyon hastalıklarının oluşabileceğinin altını çizen uzmanlar, temizliği kurallara uygun olarak yapılmayan havuzlardan Salmonella Thypi mikrobu nedeniyle tifo, kolera, basilli dizanteri, brucella, deri hastalıkları, menenjit, Hepatit A, bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonu ile mantar hastalıklarının bulaşabileceğini söylediler.

Havuz keyfinin bozulmaması için bazı konulara titizlikle uyulması gerektiğini belirten uzmanlar, vatandaşların havuza girmeden önce, havuzun teknik yapısı ve temizliği hakkında yetkililerden bilgi almalarında yarar bulunduğunu ifade ederek, havuz suyu sirkülasyonunun en az 6 saatte bir sağlanması gerektiğini belirttiler.

Havuzlar hangi kurallara göre temizlenmelidir?

Havuz suyunun uygun miktarda klorlanarak, dezenfekte edilmesi çok önemlidir. Havuz suyundan da en az haftada bir numune alınarak bakteriyolojik analiz yapılması gerekir. Yüzme havuzlarında amonyum, nitrat, bakır ve klor testi, renk, tortu, bulanıklık, sıcaklık ölçümleri düzenli olarak yapılmalıdır. Havuzun çevresinde, kirliliğe neden olacak, tuvalet, duş, soyunma odaları gibi yapılar kesinlikle olmamalıdır. Yoğun kullanılan yüzme havuzlarının suyu ayda bir defa boşaltılarak havuz temizlenmelidir.

Havuz içinde bulunan kimyasalların oranı

nasıl olmalıdır?

Aşırı klor ve sudaki yabancı maddelerin de insan sağlığını tehdit edebileceğini unutmamak gerek. Örneğin sülfat fazla miktarda alındığında ishal, bulantı, kusma ve zehirlenmelere, flour fazla miktarda alındığında fluorosise, klorun aşırı alımında veya havuzlarda fazla miktarda kullanımında gözlerde yanmaya, kızarıklığa, ağrıya ve tahrişlere neden olur. Ayrıca deride alerjik reaksiyonlara ve dermatite yol açar. Bu nedenden dolayı havuzları dezenfekte etmek için konulan maddelerin de mutlaka belirli bir oranda olması gerekmektedir.

Havuzlardan faydalanırken

uyulması gereken kurallar nelerdir?

Havuzu kullanıma sunanlar kadar kullanıcıların da dikkatli olması ve uyması gerekli kurallar oldukça önemlidir. Bunları ise şu şekilde sıralayabiliriz; yüzücülerin havuza girmeden önce kesinlikle duş alması, vücudunda yara, sargı ve görünür kir bulunanlar veya herhangi bir bulaşıcı hastalığı olanlar ile makyajlı ve güneş yağı ve benzeri kozmetiklerle kesinlikle havuza girilmemelidir. Ayrıca havuz civarında gıda maddesi tüketimi bakteri üremesine yardımcı olacağı için engellenmelidir. Kişisel olarak bu kurallara uyulması halinde hem kendimizin hem de başkalarının sağlığını risk altına sokmamış oluruz.

Halk iftarları devam ediyor...

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerde düzenlediği “Halk İftarları” halkın yoğun katılımları ile devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin her akşam bir ilçede düzenlediği ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de katıldığı “Halk İftarları” Akyurt, Mamak, Kazan, Gölbaşı, ve Keçiören’in ardından, Kalecik,

Sincan, Çankaya, Yenimahalle, Altındağ ve Çubuk ile devam etti. “Halk iftarları”na binlerce kişi konuk olarak orucunu Büyükşehir Belediyesi’nin yemekhanelerinde büyük bir titizlikle hazırlanan lezzetli iftar sofralarında açtı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de “Halk İftarları”nda Ankaralılara hitap ederek hem güncel olaylarla ilgili görüşlerini açıklıyor hem de bulunduğu ilçede Büyükşehir

Belediyesi’nin faaliyetleri ve projeleri ile ilgili bilgi veriyor. Başkan Gökçek, Kalecik Tören Alanı’nda Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı “Halk İftarı”na konuk oldu. Buradaki konuşmasında ağırlıklı olarak Türkiye’de son aylarda yaşanan güncel olaylara değinen Başkan Gökçek, özellikle son 1-1,5 ay içinde Türkiye’nin bir hayli hareketli günler geçirdiğini hatırlattı ve bu karışıklıkların sorumlusu olarak yurtdışındaki güçleri adres gösterdi.

Türkiye’nin gelişmesinden rahatsız olan güçlerin, Türkiye’de siyasal iktidarı yıkmak, Türkiye’yi koalisyon hükümetlerine teslim etmek istediklerini kaydeden Başkan Gökçek, “Çünkü koalisyon hükümetleri olduğu zaman Türkiye’nin kalkınması mümkün değil, artık Türkiye eski Türkiye değil, artık Türkiye Osmanlı’nın olduğu gibi büyük bir güç olma yolunda süratle ilerliyor ve inşallah da olacak buna da kimse engel olamayacak inşallah” diye konuştu.

KALECİK’TE ASFALTSIZ

YER KALMADI

Konuşmasının ikinci bölümünde Kalecik’le ilgili seçimden önce verdiği vaatlerden biri olan Kalecik’in yollarının asfaltlanmasına değinen Başkan Gökçek, Kalecik’te yolların büyük bir bölümünün asfaltlandığını hatırlattı. Bu yıl sadece altyapı olarak Kalecik merkeze, civardaki köyler dahil yaklaşık 2 milyar liralık su, yağmur suyu, kanalizasyon altyapısı yaptırdıklarını anlatan Başkan Gökçek, seçim öncesi verdiği vaatlerden üçüncüsü olan park yeri için ise Kalecik Belediyesi’nin yer vermemesinden yakındı.

SİNCANLILARA

TEŞEKKÜR ETTİ

Sincan Eski Pazar Yeri’nde 7 bin kişinin katılımı ile gerçekleşen iftar programında Sincanlılara hitap eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Haziran’da Sincan’da yaptığı mitinge gösterdikleri ilgi ve katılım nedeniyle Sincanlılara teşekkür etti.

“Sincan’ın birçok sorununu halledebilmek maksadıyla olanca hızımızla çabalarımızla gayret etmeye çalışıyoruz” diye konuşan Başkan Gökçek, Sincanlılara yeni yolların müjdesini verirken, “Bunların birincisi Allah nasip ederse 1-1,5 aya kadar kesinlikle açacağız, yeni bir bulvar yaptık” dedi.

Başkan Gökçek, Sincan’da Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ile birlikte park ve bahçelerin yenilenmesine ve yenilerinin yapılmasına devam ettiklerine dikkat çekti. Başkan Gökçek her iki ilçede de konuşmasının sonunda sahne önünde kendisini ilgi ile dinleyen çocukları da sevindirdi. Erkek çocuklar için top, kız çocukları için bebek getirdiğini belirten Başkan Gökçek’in “Acele etmeden, sıraya girerek hediyelerinizi alabilirsiniz” sözünü duyan çocuklar iftar çadırının arkasına giderek hediyelerini aldılar ve Ramazan gecelerinin en çok sevineni oldular.

“ÇANKAYA’YA

23 TRİLYON (23 MİLYON)

LİRALIK ASFALT

SERİLDİ”

Türközü Pazar yerinde 6 bin Çankayalının katılımıyla gerçekleşen “Halk İftarı”na Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katıldı.

Çankayalılara, Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlara devam ettiklerini hatırlatan Başkan Gökçek, “Şu ana kadar sadece Çankayamıza dökmüş olduğumuz asfaltın bedeli 23 milyon lira. Zannediyorum bu birçok şeyin cevabıdır” vurgusunu yaptı.

“Allah’ın izniyle yaptığımız yeni parklar, Çankaya bölgemize yeni yatırımlar, altyapı yatırımları aynen devam ediyor, bugüne kadar yapmış olduğumuz hizmetleri aynen yapmaya devam edeceğiz” diyen Başkan Gökçek konuşmasını, “Ve Allah nasip ederse bu seçimlerde sizlerin de gayretiyle Çankaya’yı da şu Cumhuriyet Halk Partisi’nin elinden inşallah alacağız” diyerek tamamladı.

Başkan Gökçek’in konuşmasının ardından Çankayalı çocuklara Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından top ve bebek hediye edildi.

Başkan Melih Gökçek, Yenimahalle Halk İftarı’nda da diğer halk iftarlarında olduğu gibi Gezi parkı olaylarını detaylı bir şekilde aktararak, “Ekim ayından itibaren yeniden başlayacaklar, şimdiden hazırlıklı olalım” dedi.

Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Yenimahalle’de yapılan ve yapılacak olan hizmetleri de anlattı.

Şentepe’de “Saklıvadi” adı altında 46 bin metre karelik, Pamuklar’da da “Vadi Parkı” adı altında 45 bin metrekarelik iki parkın yapımına başladıklarını ve bu yıl içinde bitirmeyi amaçladıklarını anlatan Başkan Gökçek, Batıkent kent merkezinde de 290 bin metrekarelik büyük bir alanda park yapımına başlayacaklarını ve gelecek yıl bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Eski Oto Pazarı’na devasa bir Aile Yaşam merkezi yapacaklarını bildiren Başkan Gökçek, “İhalesini yaptık seçimlere kadar bitireceğiz” diye konuştu.

Bu yıl şu ana kadar Yenimahalle ilçesine çeşitli dallarda 56 milyon liralık hizmet verildiğini belirten Başkan Gökçek, Çiftlik içinden geçen bulvarın kısa süre sonra,

Batıkent içinden geçen caddeye yapılan 5 alt-üst geçidin de 6 ayda hizmete gireceğini bildirdi
TEMA PARK YAPILIYOR

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Tema Park’ı şu anda Hayvanat Bahçesine ve onun yanındaki alana yapma çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Başkan Gökçek, “Onun bir kısmını seçimlerden önce, bir kısmını da seçimlerden sonra bitirmiş olacağız” dedi.

“Şentepe’ye teleferiğe başladık. Şentepe’ye yapacağımız teleferik 8 ay içinde bitmiş olacak inşallah” diyerek teleferik projesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Gökçek, Yenimahalle Belediyesi’nin teleferik inşaatını engellemeye çalıştığını kaydetti. Başkan Gökçek Yenimahalle Belediye Başkanının teleferik inşaatını engellemek için elinden geleni yaptığını söyleyerek, “Allah’ın izniyle isteseler de istemeseler de Şentepe teleferiğini nasip olursa seçime kadar bitireceğiz” dedi.

ALTINDAĞ’A

MÜJDELERİNİ

SIRALADI


Altındağ’da da Karapürçek Pazar Yeri’ne kurulan iftar sofralarına konuk olan Başkan Gökçek, buradaki konuşmasında, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Altındağ’da yürüttüğü projelerle ilgili bilgi verdi. Hacı Bayram’da, tarihi gün yüzüne çıkaran dönüşüm projesindeki son gelişmeleri aktaran Başkan Gökçek, “Hacıbayram’da, kamulaştırmalar bittiği nispette proje devam etti. Şu an itibariyle yüzde 90 itibariyle bitmiş durumda. Geriye kalanı da devam ediyor, inşallah yakın bir zamanda bitecek” dedi.

Kuzey Ankara’da Altındağ bölgesi ve Keçiören bölgesinde kalan 8 bin vatandaşı ilgilendiren kura çekilişini bitirdiklerini kaydeden Başkan Gökçek, alt katta evi çıkanlara da yeniden konut yaptıklarını açıkladı.


“SİTELERİN ÇEHRESİNİ

DEĞİŞTİRİYORUZ”

Siteler esnafına müjdeler veren Başkan Gökçek, Siteler’in çehresini değiştirecek cephe yenileme çalışmasını seçimlere kadar bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Mamak yolu üzerinde 30 bin metrekarelik alanda yeni bir teşhir salonu yaptırdıklarını açıklayan Başkan Gökçek, bu salonun doğrudan doğruya Siteler’deki üretici esnafa verileceğini belirterek, “Yaklaşık 300 civarında esnaf orada, hep bir arada, ürettikleri malları satabilecek. Burası İnegöl’e ciddi bir rakip olacak” diye konuştu.
ALTINPARK’A

AİLE YAŞAM MERKEZİ

Altınpark’ın içindeki 4 bin metrekarelik dev bir alanda Aile Yaşam Merkezi yapacaklarını da müjdeleyen Başkan Gökçek, “İlçenin dört bir tarafından araçlarla rahatlıkla gelip, burada eğlenme imkanı bulabileceksiniz” dedi.

Başkan Gökçek, Payamlıtepe’deki ormanlık alanı da bu yıl içinde dev bir piknik alanı haline getireceklerini kaydederken son olarak da Karapürçeklilere teleferik müjdesi verdi.

Teleferiğin ihalesini bu yıl içerisinde bitireceklerini ifade eden Başkan Gökçek, “Yapımına bu yıl başlayacağız, ama seçimlerden sonra bitecek” dedi.n

BÜYÜKŞEHİR’İN

İFTAR ÇADIRI YERLERİ

Hacı Bayram Camii önü

Gençlik Parkı içi

Şentepe


Keçiören Gazino

Otobüs Hareket Noktası

Sincan Lale Meydanı,

OSTİM Metro İstasyonu yanı

Siteler Girişi Üst Geçit Ayağı

Abidinpaşa Makro Market Yanı

AŞTİ
Büyükşehir Belediyesi’nce

ilçelerde devam eden

H A L K İ F T A R L A R I

23 Temmuz Salı / Bala - Pazar yeri

24 Temmuz Çarşamba

Pursaklar - İlke Sitesi önü

25 Temmuz Perşembe

Etimesgut - Piyade Mh. Salı Pazarı

26 Temmuz Cuma

Elmadağ - Belediye Binası yanı

28 Temmuz Pazar

Ayaş - Meydan

Ankara İtfaiyesi her konuda vatandaşın yanında

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’na, yılın ilk altı ayında 7 bin 109 ihbar geldi. İhbarlardan 582’si asılsız çıktı.

Ankara İtfaiyesi’nin Ocak-Haziran dönemi raporu yayınlandı. Rapora göre; 6 aylık süre zarfında 3 bin 682 yangın meydana geldi, 567 trafik kazası oldu.

Raporda, 2013 yılının ilk altı ayında İtfaiye Dairesi Başkanlığına gelen 7 bin 109 ihbardan 582’si asılsız çıkarken, 360 ihbardan da ekiplerin yarı yoldan döndükleri belirtildi. Geri kalan tüm ihbarlara ise çok kısa sürede müdahale edildiği kaydedildi.

Rapor verilerine göre; haziran ayı sona kadar Başkent’te çeşitli nedenlerden dolayı 3 bin 682 yangın meydana gelirken, 567 de trafik kazası oldu.

ÇEŞİTLİ KAZALARDA 63

VATANDAŞ YAŞAMINI

KAYBETTİ


İftaiye Dairesi Başkanlığı yetkilileri, trafik, yangın, boğulma, intihar, tren ve asansör kazalarında toplam 63 vatandaşın yaşamını kaybettiğini ifade ederek, şunları kaydettiler: “Meydana gelen 567 adet trafik kazasında 52 vatandaş hayatını kaybederken, 849’u da yaralı olarak kurtuldu. Ayrıca yangın, suda boğulma, tren kazası, zehirlenme, asansör kazaları ve intihar olmak üzere çeşitli nedenlerle de 11 vatandaş hayatını kaybetti. Kazalarda, 967 kişi ise yaralandı.”
YANGINLAR EN ÇOK

SİGARA VE KİBRİTTEN

ÇIKIYOR

Ankara İtfaiyesi’nin 6 aysüresince 3 bin 682 yangına müdahale ettiğini belirten yetkililer, 1791 yangının yanar halde atılan sigara ve kibritten çıkarak, birinci sırada yer aldığını ifade ettiler. 821 yangının sabotaj, 590 yangının da elektrik kontağından çıktığına dikkat çeken yetkililer, “Diğer yangınlar ise LPG, doğalgaz, ocak, soba, kalorifer kazanı, baca tutuşması, akaryakıt, patlayıcı madde, yıldırım düşmesi ve farklı nedenlerden kaynaklanıyor” dediler.
ÇOĞUNLUĞU OT VE

SAMAN YANGINI

İlk sırada yer alan 2 bin yangının ot, saman, çöp ve ekili alanlarda meydana geldiğini bildiren itfaiye yetkilileri, yangınlarla ilgili şu bilgileri verdiler:

“Yangınların çıktığı diğer alanların ikinci sırasında 849 yangın ile bina yangınları yer alırken, üçüncü sırada 314 yangın ile motorlu araç yangınları öne çıkıyor. Ayrıca 194 yangın atölye, imalathane ve fabrikalarda çıkarken, 3 kamu binası da yangınlarda hasar gördü. Diğer yangınlar ise odun, kömür depoları ile orman ve fidanlık gibi alanlarda meydana geldi.”


EĞİTİM VE DENETİM

HİZMETLERİNİ DE

AKSATMADAN

SÜRDÜRÜYOR

İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bu yılın ilk altı ayında gelen ihbarlar üzerine gerçekleştirilen müdahalelerin yanı sıra eğitim, denetim gibi diğer hizmetleri de aksatmadan sürdürdüğünü hatırlatan yetkililer, yangınlarla ilgili 154 kez kamu ve özel kuruluşlar ve okullarda toplamda 47 bin 744 kişiye konferans ile tatbiki eğitim verildiğini kaydettiler.

Yetkililer ayrıca, itfaiyenin son altı ay içinde baca, soba kombi, kazan kalorifer temizliği başta olmak üzere, su baskınları, su tahliyesi, kilitli kapıları açma, bayrak takma ve indirme gibi konularda da çalışmalarını aksatmadan sürdürdüğünü belirttiler.

Kazan Kavunu tescilleniyor

Kazan, ünü tüm Türkiye'yi sarmış olan kavununu markalaştırmak ve tescil etmek amacıyla, Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulundu. Kazan Belediyesi’nin başvurusunun Türk Patent Enstitüsü tarafından 12 Temmuz 2013 Cuma günü itibariyle incelemeye alındığı öğrenildi.

Kara kavun olarak bilinen ve ünü Ankara sınırlarını da aşan Kazan kavunu, özellikle İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinden gelen toptancılar tarafından tercih ediliyor.

İlçe girişinde belediye tarafından düzenlenen alanda kurulan Kavun Pazarı’nda üreticiler çevre illerden gelen toptan alıcılarla buluşuyor.

Kazan kavunu bitkisi güçlü, yaprak örtmesi çok iyi, bol verimli, meyve şekli ovalimsi yuvarlak, çekirdek evi küçük, meyve ağırlığı ortalama 2-4 kg, tat değeri çok yüksek yuva tipi bir kavun çeşidi. Dış kabuk rengi koyu yeşil ve pütürlü. Meyve iç rengi ise beyazımsı yeşil ve meyve iç et kalınlığı 8 cm.dir. Bir özelliği de raf ömrü uzun olarak saklanabilir olmasıdır.

“Stantlarda yaşayan sanatlar”

Altındağ Belediyesi tarafından Hamamönü’ne kurulan stantlarda ne ararsan var. Vatandaşların beğenisini toplayan stantlarda antika eşyalardan naht sanatına, el yapımı tespihlerden kandillere, cam üzerine yazı yazılan bardaklardan ahşap oymacılığına kadar pek çok ürünle ve sanatla karşılaşmak mümkün. Alışverişi keyifli hale getiren Hamamönü’ndeki stantlara turistlerin gösterdiği ilgi de gözlerden kaçmıyor.

Naht sanatını, “Ağacın kabartma biçiminde yontularak şekil alması” olarak tanımlayan Yücel Elibüyük, söz konusu sanata İslamiyet’ten önce Orta Asya’da yaşayan Türklerin heykel ve oyma süsleme eserlerinde rastlandığını dile getirdi. Naht Ustası Elibüyük, Türklerin ahşap oyma sanatında ilerlediğine dikkat çekerek Naht Sanatı’nın Osmanlılar Dönemi’nde en yüksek seviyeye ulaştığını vurguladı. Elibüyük, insanların bu sanatı oyma ya da kakma sanatı olarak bildiklerini ifade ederek, eserlerin daha çok cami ve türbe mihraplarında görüldüğünü belirtti.

Hamamönü’ndeki stantlarda Antika eşya satıcılığı yapan Numan Erkul ise geçmişi unutturmamanın peşinde. Birçok antika ürünü Ankaralılarla buluşturan Numan Erkul, antikaların yalnızca estetik değerleriyle değil tarihsel boyutlarıyla da önem taşıdığını söyledi.

Engelsiz atölye yüzleri güldürüyor

Beypazarı Belediyesi tarafından Doğan Gürbüztürk Parkı’nda Mayıs ayında faaliyete geçirilen “Engelsiz Atölye”de, engelliler çeşitli el işleri üretiyor. Atıl durumdaki bir barakanın Beypazarı evleri mimarisi tarzında yeniden inşa edilmesiyle yapılan Engelsiz Atölye, 15 engelliye kapılarını açtı. Mayıs ayından bu yana haftada 2 gün ahşap boyama, boncuk takılar, galoş imalatı gibi el becerisi eğitimi verilen atölyede üretime geçildi. 20. Uluslararası Beypazarı ve Yöresi Şenlikleri’nde hazırladıkları ürünleri satma imkanı da bulan engelliler, Engelsiz Atölye sayesinde hem eğlenceli vakit geçirdiklerini, hem de yeni arkadaşlıklar kurduklarını belirttiler.

Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp’in eşi Hamide Özalp, Engelsiz Atölye’yi ziyaret ederek çalışmaları inceledi. Ailelerin çocuklarının belirli saatlerde emin ellerde olduğunu bilerek kendilerine zaman ayırmalarını sağlamak ve engellilerin el becerilerini geliştirmek amacıyla Engelsiz Atölye’nin açıldığını belirten Hamide Özalp, “Halk Eğitim Merkezimizin de desteğiyle haftada 2 gün çocuklara öğretmenleri eşliğinde ahşap boyama, takı imalatı, galoş üretimi gibi konularda eğitim vererek üretim yapmalarını sağlıyoruz. Burada birbirleriyle güzel zaman geçiriyorlar ve aileler de oldukça memnun” diyerek ilerleyen günlerde eğitimi haftada 5 güne çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Ç’Engel Cafe tatilde

Çankaya Belediyesi’nin eğitilebilir zihinsel engellilerin sosyalleşmesi amacıyla oluşturduğu Ç’engel Cafe bünyesindeki gençler, yoğun aktivitelerle geçirdikleri dönemin ardından yaz tatili için Çanakkale’ye gidiyor. Çankaya Belediyesi’nin zihinsel engellilerin sosyalleşmesi ve rehabilitasyonu amacıyla oluşturduğu Ç’engel Cafe bünyesindeki gençler,

yoğun aktivitelerle geçirdiği bir yılın ardından yaz tatiline çıkıyor. Engelli gençlerin toplumun diğer kesimleri tarafından çok daha iyi tanınmasını, engelli olanlarla olmayanların ortak mekanlarda buluşabilmesini amaçlayan Çankaya Belediyesi, gençleri Çanakkale’ye götürüyor.

Gençler, Çankaya Belediyesi Sosyal Hizmetler uzmanlarının eşlik edeceği tatilde, spordan kültürel faaliyetlere kadar bir dizi etkinliğe katılacak. Belediye bünyesinde drama-tiyatro, dans, ebru baskısı, fotoğrafçılık, bilgisayar eğitimi gibi kurslar alan, konser, sinema, tiyatro gibi etkinlikleri izleyen gençler, ailelerinin de yer alacağı tatilde bol bol dinlenerek, denizin ve güneşin tadını çıkaracak.

Akgül, engelli ve yaşlı vatandaşları ziyaret etti...

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Ramazan ayı içerisinde engelli ve yaşlı vatandaşları yalnız bırakmıyor. İftar öncesi ev ziyaretlerine çıkan Akgül, engelli, hasta ve yaşlı vatandaşların her türlü sorunuyla yakından ilgileniyor.

Toplumların en zayıf halkaları kadar güçlü olabildiklerini dile getiren Akgül, “Mamak Belediyesi olarak yıl içerisinde binlerce vatandaşa evde bakım hizmeti ulaştırıyoruz. Yatalak, kimsesiz, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza götürdüğümüz bu hizmetten vatandaşlarımız da çok memnun kalıyor. İçinde bulunduğumuz bu mübarek ay nedeniyle bizler de bu vatandaşlarımızla daha çok bir araya gelmeye özen gösteriyoruz” dedi.

Akgül’ü yanlarında gören vatandaşlar hem moral buluyor hem de yaşadıkları sorunlar için Akgül’den yardım istiyor. Evde bakım hizmetlerinden faydalandıklarını ve bu hizmetten çok memnun olduklarını dile getiren hastalar ve hasta yakınları, Akgül’ün ilgisinden oldukça memnun kaldıklarını dile getirdiler.

Çubuk’ta Ramazan akşamları

Çubuk Belediyesi tarafından düzenlenen “Ramazan Akşamları” etkinlikleri devam ediyor. Çubuklular, iftar sonrası düzenlenen tiyatro ve sahne gösterileri ile eğlenceli zaman geçirirken, bir yandan da eski Ramazan gecelerini yaşayarak nostalji yapıyorlar. Atatürk Parkı’nda düzenlenen etkinlik Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, Belediye Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile çok sayıda vatandaşı bir araya getirdi.

Ramazan ayının tüm güzellikleri ile yaşanması için yerel yönetim olarak gereken hassasiyeti gösterdiklerini, vatandaşların ilgisinden memnun olduklarını söyleyen Başkan Özden, “Ramazan ayı insanların

birbirini sevmenin doruğa ulaştığı bir aydır. Gününü oruç tutarak manevi atmosferde geçiren vatandaşlarımızın akşamlarını biraz daha hareketli geçirmelerini ve çocuklarına da ramazanın güzelliklerini göstererek yaşatmalarını istedik” dedi.

Şenlikte, Hacivat-Karagöz, ve illüzyonist gösterileri ilgiyle izlenirken, çocuklar ise kendilerine eşlik eden palyaçolar ile gönüllerince eğleniyor. Yurdun çeşitli yörelerine ait halk oyunları ekiplerinin gösteri yaptığı etkinlikte, sema gösterileri eşliğinde İdris Altuner tarafından Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve bestelerinden oluşan repertuvarları ile unutulmaz bir Ramazan akşamı yaşanıyor.

Sincan’da fırınlar denetim altında tutuluyor

Sincan Belediyesi Zabıta ekipleri, Ramazan Ayı’nın vazgeçilmezi Ramazan pidelerinin üretildiği fırınları denetledi. Pide üretimi yapan fırınlar tek tek tespit edilerek ani baskınlar yapılırken, denetimlerde pidelerin gramajından fırının temizliğine kadar birçok konu titizlikle incelendi.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, vatandaşların sağlıklı pide tüketebilmesi için fırın denetimlerini arttırdıklarını belirterek, “Ramazan Ayı içerisinde denetimleri daha da sıklaştırdık. Temiz ve hijyenik kurallara uygun ortamda üretilen pideleri tüketmek her vatandaşın hakkıdır. Belediye olarak bunu sağlamak için gereken önlemleri alıyoruz” dedi.

İnsan odaklı hizmet anlayışıyla hizmet verdiklerinin altını çizen Başkan Tuna, amaçlarının vatandaşların sağlıklı, hijyen ve gramaj kurallarına uygun pide tüketmelerini sağmak olduğunu söyledi. Düzenli periyotlarda yapılan denetimlerde pidelerin üretildiği ortamdan, gramajına, hijyen kurallarına uygun olup olmadığına kadar bir çok konunun Zabıta ekipleri tarafından titizlikle incelendiğinin altını çizen Başkan Tuna, “Denetimlerde bazı fırınlarda ufak tefek eksiliklere rastlanırken, fırınların büyük çoğunluğunun kurallara tam anlamıyla uyduğu gözlendi. Ufak tefek eksiliklerin giderilmesi için fırın sahipleri uyarılıp para cezası kesilirken temiz ve sağlıklı pide üreten fırın sahiplerine de teşekkür edildi” dedi.

“Şehitlerimizin birer emanetisiniz”

Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Ramazan ayı nedeniyle vatandaşlarla iftar sofralarında buluşmaya devam ediyor. Başkan Odabaşı, son olarak Gölbaşı’ndaki şehit, gazi ve yetim aileleri ile iftarda bir araya geldi.

İftar öncesi bir konuşma yapan Başkan Yakup Odabaşı, “Vatanımız ve kutsal değerlerimiz için şehit olan Mehmetlerimizin, yiğit aslanlarımızın ana babaları, eşleri ve çocukları bizlere emanet. O şehitlerimize layık olabilmek, canlarını kanlarını kattıkları bu vatan için yararlı olabilmek adına bütün gücümüzle çalışıyoruz ve didiniyoruz” dedi.

Şehit ve gazilerin aileleri ile her fırsatta buluşmaya çalıştığını ifade eden Başkan Odabaşı, daha sonra şunları söyledi: “Mübarek Ramazan ayında sizlerle bir arada olmanın onur ve gururunu yaşıyorum. Bizler de ellerinizi öpen oğullarınız ve evlatlarınız olmak istiyoruz. Evlatlarınız bu kutsal vatan uğruna şehit oldular. Onların ana ve babaları olarak sizlerden Allahım razı olsun. Şehitlikle yücelmiş evlatlarınız bu vatanın tapusu ve ruhudur.”

Gölbaşılı yetim çocukları ve akrabalarını da ağırlayan Gölbaşı Belediye Başkan Yakup Odabaşı, iftarın ardından vatandaşlarla sohbet etti.

“Camiden Sahaya Projesi”

Akyurt Belediyesi, okulların tatile girmesiyle ilçedeki Yaz Kur'an Kursları'na katılan çocuklar için futbol turnuvası düzenledi.

“Akyurt Belediyesi Camiden Sahaya Projesi” adı verilen etkinlikte ilçedeki 17 camiye devam eden çocukların oluşturduğu 19 takımın 228 oyuncusuna formaları Akyurt Şehir Stadı'nda, Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Çubuk Müftüsü ve Akyurt Müftü Vekili Bilal Kara ile Akyurt Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Salih Emanet'in katılımıyla dağıtıldı.

Projenin hedefinde çocukları spora yönlendirmenin olduğunu belirten Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş “Okullar tatile girdi ve çocuklarımız eskiden beri yaz aylarında camilerde Kur'an öğreniyor. Biz de geri kalan zamanda onlara spor yapma imkanı sağladık. Cami imamlarımız için bambaşka bir deneyim olacak. Çünkü çocukların başında bu kez teknik direktörlük yapacaklar. Çocuklarımıza bu projeye katıldıkları için teşekkür ediyorum. Tüm takımlara turnuvada başarılar diliyorum” dedi.

Akyurt Şehir Stadı’nda gerçekleştirilen turnuvalar 31 Temmuz tarihinde oynanacak final maçıyla sona erecek.

İftar sonrası RAMAZAN sefası

Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği Ramazan Akşamları’nın 3. durağı Eryaman Göksu oldu. Yine binlerce kişi iftar sofrasında buluştu, oruçlarını hep birlikte açtı. İftar sonrası ateşbaz, Hacivat-Karagöz, Kavuklu ile Pişekar gösterileri sunuldu. Mahalle sakinleri geleneksel ramazanları yeniden yaşadı. Çocukların gösterilere ilgisi büyük oldu. Gösterileri vatandaşlar da kahkahalarla izlediler. Aileler, çocuklarıyla katılabildikleri eğlenceli yarışmalarla gönüllerince eğlendiler. Gecenin finalinde Türk Sanat Müziği’nin güçlü sesi Zekai Tunca sahne aldı. Tunca, Eryaman sakinlerine söylediği birbirinden güzel şarkılarla Ramazan akşamı sefası sundu. Etimesgutluların hep şarkılara hep birlikte eşlik ettiği gecede 7’den 70’e binlerce kişi sanat müziğine doymuş oldu.

KEMALPAŞA Alışveriş Merkezi

inşaatı

devam


ediyor

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, İlçede İnşaat çalışması hızla devam eden Kemal Paşa Alışveriş Merkezi inşaatını yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Başkan Gazi Şahin, “Gerekli alt yapı çalışmalarının bitmesi ile güçlenen, biten ve devam eden üst yapıları ile de modernleşen, ilçemize, ihtiyacı olan büyük bir alışveriş merkezinin kazandırılmasına vesile olmanın mutluluğunu ve huzuru yaşıyoruz” dedi.

12 Adet 3+1 konut, 8 adet 1+1 ofis ve 26 adet işyerinden oluşacak olan 6 katlı alışveriş merkezinin içerisin de, 1017 m2’lik Yaşam merkezi, hamam, fitness, dinlenme odası, sauna, oyun salonları, kapalı ve açık otoparkların olacağı belirtildi.

İlçede devam eden çalışmalar hakkında bilgiler vererek, İlçenin bir şantiye alanı gibi olduğunu, Kültür Merkezi, Kent Meydanı, İş Merkezi, Yaşlılar Bakım ve Dayanışma Merkezi (Huzur Evi) ve Hasanoğlan Polis Merkezi çalışmalarının da hızla devam ettiğini belirten Başkan Şahin, “Bu gibi çalışmalar ile İlçemize önemli katkılar sağlayarak, yeni yatırımların da önünü açmış oluyoruz” dedi.

Keçiören’de Azerbaycan

ve Kerkük gecesi...

Keçiören Belediyesi, 5.Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında “Azerbaycan ile Kerkük Gecesi” düzenledi. Kalaba Spor Tesisleri Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen program Azerbaycan ve Kerkük Kültür Evlerinin açılışı ile başladı. Evlerin açılışını AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve kardeş belediye Sumgayit’in Belediye Başkanı Ebulfeyz Babayev birlikte yaptı. Geceye Azerbaycan Gazileri Dernek Başkanı Mubariz Kuruyev de katıldı.Gecede yaptığı konuşmada, Ramazan Etkinlikleri’nde Kerkük ve Azerbaycan’ın biraraya gelmesinin “anlamlı bir buluşma” olduğunu söyleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Bizim gönül coğrafyamızdaki nadide iki ülkeden bahsediyoruz. Yüzyıllardır beraber yaşadık, aramızda sınırlar olsa da gönül birlikteliğimiz var” dedi. Ramazan’ın sınırları aşan kardeşlik duygusu ile birlikte kardeş ülkelere Keçiören’i tanıttıklarını belirten Başkan Ak, “Hem de hemşehri derneklerimizle Anadolu’nun güzelliğini dünyaya yayıyoruz. Hepinizin Ramazan’ını kutluyorum” diye konuştu.

Programda Kerkük İlahi Grubu önce Kur’an tilaveti, ardından seslendirdiği ilahilerle seyircilerin gönül kapılarını açtı. Konserden sonra Başkan Ak gecenin anısına Babayev ve Şeyh Adil’e vazo, Kasapoğlu’na ise işlemeli tabak hediye etti.
Kataloq: files -> 9213
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
9213 -> Rayli sistemlerde yolculuk kurallari

Yüklə 100,16 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə