Başkan Gökçek, gençlerin talebini yerine getirerek, metro seferlerini 24. 00’a uzattıYüklə 78,96 Kb.
tarix01.11.2017
ölçüsü78,96 Kb.
#25303

Başkan Gökçek, gençlerin talebini yerine

getirerek, metro seferlerini 24.00’a uzattı

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Türkiye’nin ve Ankara’nın dört bir tarafından gelen gençlerle buluşup, “Ankara’da Turizm Nasıl Gelişir?”, “Ulaşım ve Trafik

Düzeni”, “Çevre ve Peyzaj Düzenlemeleri” gibi konularını anlattı. Ayrı ayrı günlerde gerçekleşen dev buluşmalara, her gün yaklaşık 250 genç katıldı.

“Başkan Gökçek, Gençlerle Buluşuyor, Ankara’yı Tartışıyor” buluşmaları kapsamında gençlerin sorularını, istek ve önerilerini de dinleyen Gökçek, gençlerin Ankara Metrosu seferlerinin 24.00’a uzatılması talebini de anında yerine getirerek, bürokratlarına talimat verdi.

Dev ekrandan sinevizyon eşliğinde açıklamalarda bulunan Başkan Gökçek, yüzlerce gencin alkışları arasında, projeleri hakkında bilgi verdi. ANKAPARK'ın 23 Nisan 2017 yılında açılacağını müjdeleyen Başkan Gökçek,

Kızılay-Sincan arasında, İstanbul’daki gibi metrobüs hizmeti verileceğini ve Başkent’te yeni teleferik hatları açılacağını söyledi.
İLK GÜN TURİZM

TARTIŞILDI

Başkan Gökçek’in Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen, gençlerle buluşmalarının ilk gün konusu, “Ankara’da Turizm Nasıl Gelişir?” oldu. Yaklaşık 250 gençle bir araya gelen Başkan Gökçek, “Genç arkadaşlarımızla Ankara’yı tartışalım istedik” diye konuştu.

Ankara’nın turizm açısından son derece fakir olduğunu belirten Başkan Gökçek, kentte turizmin geliştirmesinin gerekliliğine değinerek, “En önemli turizm gelirinin ANKAPARK olacağını düşünüyoruz” dedi. ANKAPARK'ın 1 milyon 200 bin metrekarelik temapark bölümünün yıl sonunda tamamlanmasının planlandığını, ancak “ölü açılış” olmaması için kış aylarında açılışının yapılması yerine 23 Nisan’da açılmasının daha uygun olacağını anlatan Başkan Gökçek, buranın ardından, 900 bin metrekarelik hayvanat bahçesine başlanacağını ve 2 yıl içinde bitirileceğini söyledi.


TARİH VE İNANÇ TURİZMİ

İÇİN ÇALIŞMALAR

DEVAM EDİYOR

Sinevizyon eşliğinde yaptığı açıklamalarına tarihi kent merkezi restorasyonlarıyla devam eden Başkan Gökçek, Hacı Bayram Camii ve çevresindeki

çalışmalar sayesinde bölgeye gelen kişi sayısının 3 kat arttığını söyledi. Ulus’ta yapılacak dev meydana ilişkin de açıklamalarda bulunan Başkan Gökçek, Kale ve çevresindeki projelerden de söz ederek, “Bu arada en önemli konulardan biri de Ulus’u, Hacı Bayram civarını, inanç turizminin merkezini haline getirmek” diyerek, bölgeye yapılacak Bilim Müzesi, Kutsal Emanetler Müzesi ve İnanç Müzesi projelerini anlattı.
ANKARA BOĞAZI İÇİN İLK

KAZMA VURULUYOR

Ankara Boğazı projesinin de 11 kilometre uzunluğunda olduğunu, plan ve projelerinin tamamlandığını, 3 ay sonra da ilk kazmanın vurulacağını kaydeden Başkan Gökçek, “Burası yurtdışı ve yurtiçinden gelenlerin mutlaka görüp gezmek isteyecekleri bir yer olacak” diye konuştu.

Bilkent ile ODTÜ arasından İncek’e doğru bir bulvar ile Turan Güneş trafiği için de TRT’nin yanından otobana bağlanacak bir yol yapmanın gerekliliğine değinen Başkan Melih Gökçek, Akyurt’ta yapımı planlanan Fuar Alanı’na ilişkin de “Projeyi çizdirdik, hafriyatına başladık, ihalesini yaptık. Fakat ASO, TOBB ve Ticaret Borsası bir türlü ihale kararını imzalamıyor… Bunu şikayet ettiğimiz için de canları sıkıldı. Hiç çaresi yok, şu veya bu şekilde bu yıl inşaat başlayacak ve gelecek sene bitecek. Bu iş Büyükşehir’e kalacak gibi gözüküyor” dedi.

GENÇLER SORDU,

BAŞKAN GÖKÇEK

CEVAPLADI…

Konuşmaların ardından başka illerden gelen gençlerin sunum için teşekkür ederek hediyeler sunduğu, üniversite öğrencilerinin çeşitli destek taleplerinde bulunduğu Başkan Gökçek, gençlerin sorularına verdiği cevaplarda da şu projelere değindi:

“AŞTİ, Mamak’ta Nata Vega’nın yanına taşınacak. İhalesi yapıldı ve 100 bin metrekarelik bir alanda inşaata başlanacak. Mevcut olan AŞTİ’ye de Maltepe’deki esnaf ile Ulus’ta yıkımların gerçekleşeceği alandaki esnafı taşıyacağız. AŞTİ’yi küçük bir AVM haline getireceğiz. Orada sokak sokak satıcılar olacak. Özellikle Çin’de, Singapur’da gördüğümüz bir stili buraya uygulayacağız.

Sincan’a banliyö için yeni sistem yapıldıktan sonra bize devredilecek. Hafif raylı sistem ile hızlı tren arası bir şey yapılacak oraya. Bu süre içerisinde de sizi otobüslerle taşıyacağız. Ulaşımın İstanbul’daki metrobüsler gibi sağlanmasıyla ilgili bir düşüncemiz var. Sincan’dan TBMM önüne kadar bir metrobüs hattı tasarlıyoruz. Güzergah değişir mi bilmiyorum ama Bağlıca tarafından geçirebiliriz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet Özhaseki, belediyecilikte bir duayendir. Kendisinin döneminde belediyelerin altın dönemini yaşayacağını ve çok şey kazanacağını düşünüyorum.

ODTÜ’nün Eymir Gölü’nün bize geçmesi ve halka açılması lazım. ODTÜ’nün parası olmadığı için buraya tesis de yapamıyor. Bize de ‘Mogan’da olduğu gibi rant için tesis yapmayın’ deyip duruyorlar. Mogan’da yaptığımız tesislerin hangisinde bir rant var? İnsanlar göl kenarına gelip, çaylarını içmek istiyorlar. Eymir elit bir zümrenin elinde şu anda.

Dikmen Vadisi 4 ve 5. etaplarla ilgili bölgenin yüzde 90’ı özel sektör tarafından alındı ve bu sene çalışmalarına başlanacak. Ayrıca Eryaman Stadı’nın da temeli atıldı. 19 Mayıs Stadı da Gençlik Spor Bakanlığı tarafından yıkılıp, yeniden yapılacak.”
ANKARA’DA ULAŞIM

MASAYA YATIRILDI

Buluşmaların ikinci gün konusu “Ulaşım ve Trafik Düzeni” oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1994'de araç sayısının 350 bin olduğunu ve bu sayının yabancı plakalı araçlarla birlikte bugün 2 milyona yaklaştığını bildiren Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 230 alt-üst geçit parasıyla ancak 10-12 kilometre metro yapılabileceğini anlatarak, “12 kilometrelik metro, trafiğe ne kadar faydalı olabilir ki? Ama alt-üst geçitlerin çok büyük katkısı oldu” dedi.
METRODA ULAŞIM SAAT

24.00’A KADAR UZATILDI

Gençlerden Ankara Metrosu’nun son sefer saatlerinin yeniden eski sisteme döndürülmesi talebi gelmesi üzerine de Başkan Melih Gökçek, “Metrolardaki sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmalarını yürüten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın talebi üzerine son sefer saatini 23.00’a çekmiştik. Ancak şimdi yeniden 24.00’a uzatılması talimatını veriyorum” dedi.

Başkan Gökçek’in talimatının ardından, yapılan değerlendirmeler sonucunda Ankara Metrosu’nun sefer saatleri yeniden saat 24.00’a kadar uzatıldı.

Tüm yollardaki genişletme çalışmalarına rağmen, bu yollardan Kızılay’a gelen sürücülerin, trafikte “şişe ağzı” diye tabir edilen daralma nedeniyle yığılmaya sebep olduklarını anlatan Başkan Gökçek, “Burada alternatif bulamıyorsunuz. Yeni çözümler bulmak zorundasınız... Çünkü planlanırken bu tarzda planlanmamış. Biz bunu en iyi hale getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Keçiören trafiğinin yıllardır Fatih Köprüsü’ne mahkum olduğunu da kaydeden Başkan Gökçek, “İkinci bir çıkış noktası gerekiyordu. Basınevleri ve Sanatoryum tarafından ikinci bir alternatif giriş kapısı açmak istedik. Şu anda imalat devam ediyor ve ümit ediyorum ki 2-2,5 ay sonra hizmete girecek” diye konuştu.

BAŞKENT’TE YENİ

TELEFERİK HATLARI VE

MONORAY…

“Keçiören Metro hattı da bu yıl içerisinde inşallah devreye girecek” sözleri üzerine salondakilerdan alkış alan Başkan Gökçek, Başkent’te bu yıl yapılması planlanan yeni teleferik hatlarından da söz etti. Başkan Gökçek, yap-işlet-devret modeliyle Güvenpark’tan, Dikmen Vadisi, Simpaş Evleri, İmrahor Vadisi, Öveçler ve Panora AVM’ye ayrı kanallardan teleferik hattı planlandığını, ayrıca Aşağı Eğlence’de Hastaneler Bölgesi’nden de Sıhhiye’ye yeni bir hat düşünüldüğünü söyledi. Ankara’da monoray projelerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Başkan Gökçek, Mamak’ta yeni yapılacak terminalden de Dikimevi’ne ve Sıhhiye’den Bilkent’e monoray yapmayı planladıklarını bildirdi.


BİSİKLET YOLLARI

GELİYOR


Başkent Ankara’ya yeni bisiklet yolları yapılmasının çok zor olduğunu, çünkü Ankara’nın engebeli bir arazi üzerinde ve dar yolları bulunduğunua dikkat çeken Başkan Gökçek, “Biz şimdi geniş yollarımızda bunun ilk denemelerini yapmak için çalışmalar yürütüyoruz. Mesela Çayyolu ve Batıkent tarafında yolların geniş olması nedeniyle bunu yapabilirsiniz” dedi.
DOLMUŞLARA “50 KİŞİ

TAŞIMA KAPASİTELİ

OTOBÜS” ÖNERİSİ…

Başkan Gökçek, Başkent ulaşımında yeniliklere ilişkin

açıklamalarını sürdürürken, şöyle konuştu:

“Minibüsler 14 kişilik. Ben de dolmuşçulara bir teklifte bulundum; ‘Sizlere 25 kişilik otobüsler için müsaade verelim, 25 kişi de ayakta alabilin, toplam 50 kişi olsun. Sizler de bunun karşılığında bizimle beraber EGO’daki kartlı sisteme dahil olun. Yüzde 10’unu Belediye alsın, yüzde 5’i götürü vergisi olsun, yüzde 85’i de size kalsın.”

Belediye otobüslerine ücretsiz binişlere de değinen Başkan Gökçek, bu konuda yaşlılar için Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı 10-16 ve 19-24 saatleri arası ücretsiz taşıma sisteminin, kanun gereği tam gün olarak değiştirilmesinden daha iyi olduğunu anlatarak, “Ben 50 kişilik otobüslere dolmuşçuları ikna edersem, onların fiyatlarını da otobüs fiyatlarına indireceğim. Bu sayede de otobüs ve dolmuş aynı olacak” diye konuştu.

Büyükşehir, ramazanda 9 ayrı noktada her gün 12 bin kişiye iftar verecek


Ankara Büyükşehir Belediyesi, ramazana hazır… Büyükşehir, 11 ayın sultanı ramazan ayı boyunca Başkent’in 9 ayrı noktasında kurulacak iftar çadırlarında, günde ortalama 12 bin kişiyi ağırlayacak.

Klima ve Tv ekranlarının yer alacağı çadırlarda vatandaşlara 4 çeşitten oluşan iftar yemeği verilecek. Büyükşehir Belediyesi iftar çadırlarında ramazan ayı boyunca yaklaşık 340 bin kişiyi konuk etmeyi hedefliyor.

Vatandaşlara ikram edilecek menüler, Büyükşehir Belediyesi’nin EGO yemekhanesinde hazırlanacak. Menüler, hijyenin ön planda tutulduğu iftar çadırlarında Başkentlilere tek kullanımlık tabak, çatal ve kaşıkla verilecek.
ÇADIRLAR NERELERDE

KURULACAK?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanı ramazan ayında gelenek haline gelen iftar çadırlarını bu yıl kentin 9 ayrı noktasında kuracak. Binlerce Başkentli’nin ağırlanacağı çadırlar; Seymenler Kent Meydanı, Sincan Lale Meydanı, OSTİM Metro İstasyonu Yanı, Altındağ Battalgazi, Altındağ Hasköy, Yahyalar, Zirvekent Mahallesi, AŞTİ ve Gençlik

Parkı’nda oluşturulacak. Çadırlara yaz sıcakları nedeniyle klimalar, iftar programlarının izlenebilmesi için de televizyonlar yerleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 11 ayın sultanı bereket ayının huzurlu ve güven içerisinde geçmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydettiler.
- Seymenler Kent Meydanı (Ulubey Mah.Selçuk Cad. Siteler İtfaiyesi Karşısı, Altındağ),

- Sincan Lale Meydanı (Ankara Caddesi Üzeri, Sincan),

- OSTİM Metro İstasyonu Yanı (Alınteri Bulvarı Üzeri,Yenimahalle),

- Altındağ Battalgazi, (Özkent Akbilek Gençlik Merkezi Yanı Alemdağ Mah. Muhtar Turan (882.) Caddesi, Altındağ),

- Altındağ Hasköy (Doğu Mah. Hacıbayram Veli Cad. No: 107 Altındağ),

- Yahyalar (Yahyalar Camii Karşısı, Yenimahalle),

- Zirvekent Mahallesi ( Kusunlar Toki Konutları, Mamak),

- AŞTİ (Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali Üst kat, Yolcu Bekleme Salonu, Çankaya),

- Gençlik Parkı (Cumhuriyet Cad. Kültür Merkezi Girişi Ulus)

“Zeynep” ve “Yusuf”tan vazgeçilmiyor!

Türkiye'de 2015 yılında doğan kız bebeklere en çok “Zeynep”, erkek bebeklere de “Yusuf” adı verildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, kız bebeklere verilen en popüler ilk 3 isim sıralamasında bir değişiklik olmadı.

ADNKS’in bir önceki verilerinde olduğu gibi “Zeynep” ismi yine ilk sırada yer alırken, bunu “Elif” ve “Hiranur” izledi. “Miray” ismi 2014'te 8. sırada yer alırken, 2015 yılında 4. sıraya yükseldi. “Ecrin” ismi ise 5. sıradaki yerini korumaya devam etti.

Kızlarda en çok tercih edilen ilk 10 bebek ismi listesinde, 2015'te en hızlı yükselişi gösteren isim “Defne” oldu. Bir önceki sonuçlara göre 25. sırada bulunan “Defne” ismi, 9. sıraya yükselerek ilk 10 isim arasında yer aldı.


“YUSUF” YİNE POPÜLER OLURKEN,

“EYMEN” İKİNCİLİĞE YÜKSELDİ

ADNKS 2015 sonuçlarına göre yeni doğan erkek bebeklerde en çok tercih edilen isim yine “Yusuf” oldu. Bir önceki sonuçlara göre 6. sırada bulunan “Eymen” ismi 2. sıraya yükselirken, 3. sıradaki isim ise değişmedi ve yine “Mustafa” oldu. “Ömer” ismi 4. sıradaki yerini korumaya devam ederken, 2014'te 2. sırada bulunan “Berat” isminin 5. sıraya gerilediği görüldü.

Erkeklerde en çok tercih edilen ilk 10 bebek ismi listesinde, 2015'te en hızlı yükselişi gösteren isim ise “Ayaz” oldu. Bir önceki sonuçlara göre 12. sırada bulunan “Ayaz” ismi, 7. sıraya yükselerek en popüler ilk 10 isim arasında yer aldı.

Büyükşehir, ramazanda 9 ayrı noktada her gün 12 bin kişiye iftar verecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ramazana hazır… Büyükşehir, 11 ayın sultanı ramazan ayı boyunca Başkent’in 9 ayrı noktasında kurulacak iftar çadırlarında, günde ortalama 12 bin kişiyi ağırlayacak.

Klima ve Tv ekranlarının yer alacağı çadırlarda vatandaşlara 4 çeşitten oluşan iftar yemeği verilecek. Büyükşehir Belediyesi iftar çadırlarında ramazan ayı boyunca yaklaşık 340 bin kişiyi konuk etmeyi hedefliyor.

Vatandaşlara ikram edilecek menüler, Büyükşehir Belediyesi’nin EGO yemekhanesinde hazırlanacak. Menüler, hijyenin ön planda tutulduğu iftar çadırlarında Başkentlilere tek kullanımlık tabak, çatal ve kaşıkla verilecek.


ÇADIRLAR NERELERDE

KURULACAK?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 11 ayın sultanı ramazan ayında gelenek haline gelen iftar çadırlarını bu yıl kentin 9 ayrı noktasında kuracak. Binlerce Başkentli’nin ağırlanacağı çadırlar; Seymenler Kent Meydanı, Sincan Lale Meydanı, OSTİM Metro İstasyonu Yanı, Altındağ Battalgazi, Altındağ Hasköy, Yahyalar, Zirvekent Mahallesi, AŞTİ ve Gençlik

Parkı’nda oluşturulacak. Çadırlara yaz sıcakları nedeniyle klimalar, iftar programlarının izlenebilmesi için de televizyonlar yerleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 11 ayın sultanı bereket ayının huzurlu ve güven içerisinde geçmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydettiler.

Başkan Gökçek: “Başkent çiftçisine desteğimiz artarak devam edecek”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, çiftçi ve üreticileri destekleme projesi kapsamında Çubuk’ta, oğullu arı kovanı ile damızlık koç dağıttı.

Çubuk Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Başkan Gökçek’in yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sek-reter yardımcıları, Nazlı Ergül, Yunus Aluç, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç ile çok sayıda üretici katıldı.

Başkan Gökçek, burada yaptığı konuşmada, yerel seçimlerle birlikte il özel idarelerinin kapanmasının ardından, kırsal destekleme projelerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütüldüğünü belirtti. Başkan Gökçek, “Köylümüze hayvancılıkta, gıdada, tarımda yardımcı olmak bizim görevimiz haline geldi. Allah’ın izniyle de köylülere destek oluyoruz ve olacağız” dedi.
BAŞKAN GÖKÇEK;

“DESTEKLER GÜN

GEÇTİKÇE

BÜYÜYECEK”

Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kalkınma çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Gökçek, Çubuk’ta geçen yıl 7 bin 380 vişne fidanı, 546 kilogram da yem bitkisi tohumu dağıtıldığını kaydetti. Aynı yıl Çubuk’a silaj paketleme makinesi ve ekipmanını da hediye ettiklerini ifade eden Başkan Gökçek, bu yıl içerisinde yapılan çalışmaları da özetlerken, şunları söyledi:

“Büyükşehir Belediyesi olarak Çubuk’ta 64 kişiye, 640 tane arılı kovanın teslimini

yapıyoruz. Bu kişilere arılı kovan malzemelerini de birlikte vereceğiz. Bu yıl içerisinde ayrıca Çubuklu vatandaşlarımıza kavuzsuz arpa ile yem bitkisi tohumu dağıtıldı. Silaj paketleme makinesi ve ekipmanıyla destek vermeye devam edeceğiz. Bunların şimdilik çok büyük rakamlar olduğunu düşünmüyorum ama gün geçtikçe destekler büyüyecek.”
ARICILARA

SATIŞ MERKEZİ…

Başkan Gökçek, yerli üretim mahsullerinin satılması için merkezler açmayı planladıklarını da belirtirken, bal için ayrı bir satış merkezi açılacağını bal kavanozları üzerine ilçelerin isimlerinin yazılacağını bunun da rekabeti artıracağını söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, sözlerine şöyle devam etti: “25 ilçemizin 25’inde de arı kovanı dağıtıyoruz. Projenin neticesinde ilçelerde 2-3 sene içerisinde bir arıcılık sektörü ortaya çıkacak. Ankara’da sertifikası olan arıcıların satış yapması için merkez kurmayı düşünüyoruz. Ankara için çok güzel bir proje olacak. Ben hayırlı uğurlu olsun diyorum, Allah bol hayırlı kazançlar versin, inşallah bu teşvikle daha büyük işler yapacağız.”

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan da çalışmaları ve desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e teşekkür etti. Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “10 bin arı kovanı” ve “damızlık koç” dağıtımı projeleri kapsamında, Çubuk’ta 64 arıcıya 640 oğullu arı kovanı ve malzemeleri ile hayvancılıkla uğraşan 53 çiftçiye damızlık koç dağıtımı kurayla yapıldı.

İlaçla geçmeyen

baş ağrısında, beyin kanaması riski!

Ailenizde beyin kanaması sonucu kayıplar varsa, ani başlayan ve ilaca yanıt vermeyen şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız, zaman geçirmeden bir hekime başvurmanız gerekiyor. Beyin kanamaları, dünyada ve ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor, Bu nedenle, risk faktörlerini göz önüne alarak, kendimize bir yol haritası çizmek gerekiyor.

Kişinin elinde olmayan nedenler dışında, beyin sağlığını koruyarak çok daha sağlıklı ve uzun yaşamasının mümkün olduğunu belirten uzmanlar, beyni korumanın yolunun, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolün kontrol altına alınarak, sigara, alkol gibi maddelerdin kullanılmamasından geçtiğini kaydettiler.

Uzmanlar, beyin kanamasına ilişkin sorularımıza şu yanıtları verdi.


Beyin kanaması neden oluşur?

Yüksek kan basıncı, travmalar ve yapısal damar bozuklukları sonucunda damarların yırtılıp, kanın beyin içine akmasıyla oluşur. Kanama sırasında sadece bulunduğu bölge değil, yüksek basınçla fışkırdığı için farklı noktalarda lezyonlara neden olur ve beyinde tahribat yapar.


Belirtileri nelerdir?

Beyin kanamasının en önemli belirtisi, ilaca dirençli şiddetli baş ağrısıdır. Hastalar bu baş ağrısını hayatlarının en şiddetli baş ağrısı olarak tanımlarlar. Boyun hareketlerinin kısıtlanması, önemli bir bulgudur. Ense sertliği olarak tanımlanan durumda, boyun öne doğru eğilmez. Diğer belirtiler ise algı bozukluğu, göz kapaklarında düşme, kısmi felç, altına kaçırma, kusma ve konuşma bozukluklarıdır.


Beyin kanamasının tanısı nasıl konur?

Hastalar sağlık kuruluşuna başvurmadan 1-2 hafta önce şiddetli baş ağrıları yaşayabilir. Bu ağrılar sinüzit ağrıları, boyunda kas çekilmesi gibi ağrılarla da karıştırılabilir. Bazı şanslı hastalarda çok hasar vermeden oluşan kanamalar, farklı nedenlerle çekilen tomografiyle de tespit edilip müdahale edilebilr. Ama beyin kanamasında kesin tanı konulabilmesi için MR anjiogram gibi özel filmlerin çekilmesi gerekir.


Beyin kanaması öncesi bu durumu

fark etmek mümkün mü?

Beyin kanamasının herhangi bir şekilde önceden bilinmesi olası değildir. Beyin kanaması riski bulunan bir kişinin de mutlaka beyin kanaması geçirmesi gerekmiyor. Tam aksine her türlü tıbbi bulgusu normal olan bir kişi de yaşamının herhangi bir döneminde beyin kanaması geçirebilir.
Kimler risk altındadır?

Beyin kanamalarında da bir çok hastalığın ilk nedeni olarak görülen genetik yatkınlık söz konusudur. Hipertansiyon hastaları, enfeksiyona bağlı hastalık geçirenler, sigara-içki-uyuşturucu ve doğum kontrol hapı kullananlar, gebe ve lohusalar, gün içindeki yoğun kan basıncı farklılıkları yaşayanlar, yoğun stres altında olanlar ile 40 ve üzeri yaşındakileri, daha riskli grup olarak görebiliriz.


Tedavi yöntemleri nelerdir?

Kanamanın şiddetine göre hastanın durumu değerlendirilir. Bu hastalarda cerrahi tedavinin yanı sıra kan ve kafa içi basıncı, kalp ve akciğere kadar diğer birçok organ fonksiyonlarının da ilaç tedavisiyle düzeltilmesi gerekir. Ayrıca tedavi süresince hasta yoğun bakımda tutulur. Beyin kanaması geçirenlerin ne yazık ki yüzde 20-30’u, herhangi bir müdahaleye fırsat kalmadan yaşamını yitirir. Tam teşekküllü bir hastanede tedavi altına alınan hastalardan yüzde 70'i tedavi edilerek, eski yaşam kalitelerine kavuşurlar. Hastaneye getirilen hastalardan yüzde 30’u ise hayatlarının geri kalanını felçli veya bitkisel hayatta sürdürmek durumunda kalır.

Başkan Gökçek, yapımı devam eden proje alanlarını gezdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’da yapımı devam eden büyük proje alanlarından bazılarını gezerek, incelemelerde bulundu.

Hafta içindeki yoğun çalışma temposunun yanı sıra hafta sonunu da proje alanlarını

gezerek değerlendiren Başkan Gökçek'in ilk durağı, Yenimahalle Yakacık bölgesinden, Esenboğa Yolu-Çankırı Yolu kavşağına kadar şehri kuzey bölümünde kuşaklayacak 20 kilometre uzunluğundaki ve 50 metre genişliğindeki bulvar oldu.

Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte çalışmaları yerinde inceleyen ve bilgi alan Başkan Gökçek, buradan Kuzey Yıldızı’nda bulunan Kuzeykent Camii ve Külliyesi’nin inşaat alanına geçti. İnşaat alanını ve oluşan manzarayı bizzat cep telefonuyla görüntüleyen Başkan Gökçek, bürokratlarıyla da bol bol fotoğraf çektirdi.

Kendi kullandığı makam aracı ile Çubuk 1 Barajı Rekreasyon Alanı’na giden ve yürütülen proje çalışmaları hakkında bilgi alan Başkan Gökçek, yetkililere yapılması gerekenler konusunda talimatlar verdi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapım çalışmaları büyük bir hızla devam eden ve Keçiören trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak olan “Yeni Keçiören Bulvarı”nın Basınevleri Kavşağı'ndaki çalışma alanını da gezen Başkan Gökçek, burada yapılan köprüler ile alt geçitleri inceledi ve bilgi aldı.

Daha sonra yol çalışmasının bulunduğu Hurdacılar Kavşağı’na ve İvedik Arıtma Tesisleri’ne giden Başkan Gökçek, burada ASKİ depolarını gezdi.

Başkan Gökçek son olarak Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında yapılan mobilyacı showroom binasını da gezerek son durumuyla ilgili bilgiler aldı.

Göynük’e Akşemsettin desteği

Büyükşehir Belediyesi, Fatih Sultan Mehmet’in hocası alim, mutasavvıf Akşemseddin’in türbesinin bulunduğu Göynük’te, kent merkezi ve ziyaret alanlarında önemli yatırım ve düzenlemeler gerçekleştirdi.

Büyükşehir, bu amaçla Göynük’te asfalt kaplamadan kaldırıma, meydan düzenlemelerinden çocuk oyun alanlarına kadar pek çok hizmet yerine getirirken, Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Akşemseddin’in türbesinde de manevi mirasa yakışır düzenlemeler yaptı.

Başkan Melih Gökçek, bir süre önce incelemelerde bulunup talimatlar verdiği Göynük’e, eşi Nevin Gökçek, Kent Estetiği Daire Başkanı Ömer Öksüz ve ANFA Genel Müdürü Ramazan Arslan'la giderek, çalışmaları yerinde denetledi.

Başkan Gökçek, Göynük Belediye Başkanı Kemal Kazan ve beraberindekilerle birlikte, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenleme yapılan Akşemseddin Türbesi, Gazi Süleyman Paşa Camii, Ömer Sikkin Türbesi'nde incelemelerde bulundu. Başkan Gökçek, gezi sırasında Göynüklü vatandaşlarla da sıcak sohbetlerde bulundu.


ASFALT, TRETUVAR,

BORDÜR


Büyükşehir ekipleri, yollarda 6 bin ton asfalt kazısı yapıp, 7 bin 500 ton asfalt serimi

gerçekleştirdi; ayrıca ilçe merkezine 13 bin 478 metrekare bazalt tretuvar, 6 bin metre de bazalt bordür döşeyerek, yayalar için çağdaş ve güvenli yürüme alanları oluşturdu. Ekipler, refüjlere de taşıt ve yaya güvenliğinin sağlanması amacıyla 1722 metre beton bariyer yerleştirdi.


3 PARK DÜZENLEMESİ

YAPILDI


Göynük’te 3 parkın düzenlemesini gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, parklara, kaldırım ve tretuvarla birlikte 5 kamelya, 2 dekoratif süs havuzu, 4 dekoratif vazo ve 23 aydınlatma direği yerleştirdi. 2 takım çocuk oyun grubu da Başkan Gökçek’in Göynüklü çocuklara hediyesi oldu.

İlçeye 1 adet ışıklı dekoratif meydan saati de yerleştiren Büyükşehir ekipleri, 2 köprünün korkuluklarını da dekoratif ferforjelerle donattı.

Büyükşehir, Göynük’e ayrıca 161 ağaç, 80 bin 500 çalı, 10 bin çiçek dikerken, 700 metreküp de toprak harcı sağladı.

Göynük'te, İstanbul’un fetih günü olan 29 Mayıs'a ithafen, mayıs ayının son pazar günü, ilçede “Akşemsettin’i Anma Günleri” düzeniyor ve Akşemsettin’in Fatih tarafından yaptırılan türbesi de ziyaret ediliyor.

Türkiye’nin ilk kırkım şampiyonası Ankara’da...

Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk kez “Ulusal Kırkım Şampiyonası” düzenlendi. Erkekler kategorisinde Gaziantep’ten katılan Müslüm Yalçın; kadınlar kategorisinde de Karaman'dan gelen Gülşah Ün birinci oldu.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı Tarım ve Hayvancılık Destekleme Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen “Ulusal Kırkım Şampiyonası”na katılmak için Türkiye’nin dört bir tarafından Ankara’ya gelen kırkımcılar, dereceye girebilmek için marifetlerini sergiledi.

Beypazarı Karagöl Mesire alanında gerçekleştirilen şampiyonada ilk gün, 40 kırkımcıdan, uzman hakemlerin puanlaması ve denetlemesiyle yapılan elemelerde, en hızlı ve en az hata yapan 15 yarışmacı finale kaldı.

Pazar günü düzenlenen finale, Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Ankara Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Hasan Kılınç ve çevre ilçelerden çok sayıda vatandaş katıldı. İlk elemelerde yarı finale kalan 15 yarışmacı, finalde mücadele etmek için ter döktü. Yarışma sonunda erkeklerde birincilik ödülünü Gaziantep’ten Müslüm Yalçın, ikinciliği Ankara’dan Yılmaz Genç, üçüncülüğü de Kırklareli’nden Kadir Sarı aldı.

Kadınlar kategorisinde de birinci, Karaman'dan gelen Gülşah Ün, ikinci Ankara'dan Neslihan İnce, üçüncü de yine Ankara'dan Songül Sağlam oldu. Şampiyonada erkeklerde birinciye, kadınlarda da birinci, ikinci ve üçüncüye kırkım makinesi hediye edildi. dereceye girenlere hediyelerini, Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan ile Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanı Özgür Güven verdi.


ŞAMPİYON KIRKIMCILAR,

YENİ ZELANDA'YA

GİDECEK

Şampiyonlar, 16-17 Şubat'ta Yeni Zelanda’da geleneksel olarak düzenlenen kırkım şampiyonasını izleme fırsatı da bulacak.Beypazarı ve çevre ilçelerden çok sayıda ziyaretçinin katıldığı, adeta bir şenlik havasında geçen şampiyonada, seymen ve palyaço gösterileri, ziyaretçilerden alkış aldı. Çocuklar da kendileri için hazırlanan oyun alanlarında eğlendi, kırkım için alana getirilen koyun ve kuzuları sevdi. Şampiyona alanında, Halk Ekmek Fabrikası da stant açtı.
“ORGANİZASYON,

KIRKIMCILARI TEŞVİK

EDİCİ, TEŞEKKÜRLER"

Karaman’dan gelerek yarışmaya katılan ve şampiyonanın 3 kadın yarışmacısından biri olan Gülşah Ün, kırkım işini profesyonel olarak eşiyle birlikte yaptığını belirterek, daha önce maddi durumlarının iyi olmadığını, ancak bu işe başladıklarından itibaren düzeldiğini anlattı. Ün, organizasyonun kırkımcıları teşvik edici olmasından dolayı da düzenleyenlere teşekkürlerini sundu.

Eşi Fatih Ün de kırkım şampiyonasının hayvan sağlığı açısından gerekli olduğunu, ancak Türkiye’de çok az sayıda kırkımcı bulunduğunu bildirdi. Fatih Ün, kırkımcı eksikliğinin, bu tarz organizasyonlarla giderileceğini belirtti. Tek kolu olmayan Şerif Tetik ise engelinin, kırkım yapmak için kendisine engel olmadığını söyledi. Tetik'in daha sonra tek koluyla kısa sürede yaptığı kırkım da izleyenlerden alkış aldı.

Yenilgisiz şampiyon Osmanlıspor AMPUTE takımı da Avrupa’da...

Süper Ligi 5. tamamlayarak Avrupa'ya gitmeye hak kazanan Osmanlı-spor futbol takımının ardından, ligde tüm maçlarını kazanarak şampiyon olan Osmanlıspor Ampute takımı da Avrupa'da Türkiye'yi temsil edecek.

Sezona, Ankara Engelliler Gençlik Kulübü olarak başlayan ve daha sonra Osmanlıspor ismini alarak güçlü bir kadroyla lige giriş yapan Ampute Futbol Takımı, 10 takımın yer aldığı ligde oynadığı 18 karşılaşmanın tamamını kazanarak 54 puan topladı.

Mor - Sarılılar, antrenörleri İsmail Temiz yönetiminde çıktığı 18 maçın tümünü kazanarak attığı 95 golle, kırılması güç bir rekora imza atarken, Osmanlıspor Kaptanı Rahmi Özcan ise attığı 32 golle gol krallığı unvanını elde etti.

Ampüte Futbol Süper Lig’inde bir ilke imza atan Osmanlıspor Kulübü’nün golcü futbolcusu Rahmi Özcan, yaptığı açıklamada, “İki yıl üst üste Avrupa Kupaları’nın en iyi oyuncusu seçildim. Ülkemde de gol ve asist krallıkları yaşıyor olmam gurur verici. Her şeyden önemlisi, Lig’de ilk senesini yaşayan Osmanlı-spor’a şampiyonluk yaşatmaktı, bunu da başardık. Yönetime, teknik kadromuza ve futbolcu arkadaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Osmanlıspor Genel Menajeri Ender Yurtgüven ise şampiyonluğun ardından yaptığı açıklamada, kulüp olarak faaliyet gösterdikleri her branşta mutlak başarıyı amaçladıklarını belirterek, “En yakın rakibine 21 puan fark atarak şampiyonluğu elde eden Ampüte Takımımızı kutluyorum” diye konuştu.

Osmanlıspor Ampüte Takımı’na kupasını, Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Arif Ümit Öztürk verdi.

Başkan Ayantaş, bilim sergisini gezdi

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Akyurt Yakupoğlu Ortaokulu öğrencilerinin, günlük hayatta insanların karşısına çıkan zorlukları kolaylaştıran, fizik ve dil bilimlerini de içeren buluşlardan oluşan bilim sergisini gezdi.

Sergiyi Akyurt Kaymakamı Tuğba Yılmaz ve Akyurt Emniyet Müdürü Özkan Demirağ’la birlikte gezen Başkan Ayantaş, öğrencilerden bilgi aldı. Öğrencilerin yaptığı mancınığı yakından inceleyen ve birkaç deneme atışı da yapan

Başkan Ayantaş, Akyurt’taki okulların eğitim seviyesinin ve fiziksel donanımının çok iyi olduğunu söyledi.

Başkan Ayantaş, “Sergiyi incelerken çok güzel fikirlerle karşılaştık. Bu fikirlerin daha da geliştirilerek ileride Akyurt’tan bilim adamları çıkması için eğitime Akyurt Belediyesi olarak sonuna kadar destek olmaya devam edeceğiz. Öğrencilerimizi çalışmalarından dolayı kutluyorum, başarılar diliyorum” diye konuştu.
Etimesgut’ta ihtiyaç sahiplerine “ETİ-Kart” geliyor

Etimesgut Belediyesi, ihtiyaç sahipleri için “Eti-kart” projesini başlatıyor. “Eti-kart” sahiplerinin hesaplarına yılda ihtiyaç derecelerine göre para yüklenecek. İhtiyaç sahipleri, “Eti-kart”larına yatan paralarla ilçedeki alışveriş merkezlerinden istediklerini alabilecekler.

“Eti-kart”lardan nakit çekim yapılamayacak, tekel ürünleri satın alınamayacak.

Proje için Etimesgut Belediyesi ile Vakıfbank arasında protokol imzalandı. Protokolü imzalayan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “Eti-kart”ın vaatleri arasında yer aldığını hatırlatarak, “Şimdi bu projemizi uygulamaya geçiriyoruz. Artık ihtiyaç sahiplerimize gıda yardımı yapmak yerine, onlara Eti-kart vereceğiz. Vatandaşlarımız Eti-kartlarını kullanarak istedikleri yerden alışverişlerini yapabilecekler” dedi.

“Eti-kart”, ilçede ikamet eden gerçek ihtiyaç sahiplerine verilecek. İhtiyaç sahipleri Belediyede oluşturulan komisyonca belirlenecek. Komisyon, “Eti-kart” başvurusu yapan kişileri detaylı bir incelemeden geçirecek.
Haymanalı çiftçilere Büyükşehir’den destek

Haymanalı çiftçilere, ceviz fidanı, koç ve arıcılık malzemeleri dağıtıldı.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Daire Başkanlığı tarafından üreticileri destekleme kapsamında 1992 ceviz fidanı, 19 kişiye verildi.

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Büyükşehir

Belediyesi Fen İşleri Haymana Bölge Sorumlusu Bediha Kadıoğlu ve Belediye bürokratlarının katıldığı fidan dağıtım töreninin ardından, 69 Haymanalı çiftçiye kurayla 138 adet Akkaraman cinsi koç da dağıtıldı. Daha önce kurası çekilen arıcılara da malzeme verildi.

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, “Her zaman söylüyoruz. Haymanamız 3T ile yani tarım, termal, turizm ile kalkınacak. Bugün burada çiftçilerimize fidan dağıttık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’e teşekkür ediyoruz. Bu dağıtılan fidan, koç ve arılar sayesinde Haymanamızın tarım ve hayvancılığı daha da gelişecek” dedi.


Altındağ Belediyesi’nden Çinçin’e spor kompleksi

Gecekondulardan temizlenen, yolları açılan, modern tesisleri ve konutlarıyla bambaşka bir görünüme kavuşan Çinçin’de, Altındağ Belediyesi tarafından yapılan tesisler güneş gibi doğuyor.

Altındağ’da başta gençler olmak üzere tüm mahalle sakinleri tarafından sabırsızlıkla beklenen yüzme havuzları tamamlandı.

Başkentin tam ortasında bir cazibe merkezine dönüşen Çinçin, her geçen gün gelişirken, bölgedeki gençlerin sporla ilgilenmeleri, sağlıklı yaşam sürmeleri ve kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için hayata geçirilen 2 yüzme havuzu da kapılarını açmak için bekliyor.

İçinde 2 yüzme havuzu, 2 hamam, jakuzi, sauna ve özel dinlenme odalarının bulunduğu, kendi otoparkı bulunan spor kompleksi, kısa

zamanda hem Altındağlı vatandaşların hem de Altındağ dışından gelenlerin bir numaralı adresi olacak.

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki “Çinçin adıyla bilinen Gültepe Mahallesi’nde, sadece fiziki değil sosyal dönüşüm için de projeler gerçekleştirdik. Çinçin’e içerisinde çok konforlu 2 yüzme havuzunun da olduğu dev bir tesis yaptık” dedi.
Yenimahalle’de sünnet heyecanı başladı

Yenimahalle Belediyesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Sünnet Şöleni” için kayıtlar başladı. 23 Mayıs tarihinde başlayan başvurular, 6 Haziran’a kadar devam edecek. Yenimahalle Belediyesi bu yıl da ilçe sınırlarında ikamet eden yaklaşık 700 çocuğu sünnet ettirecek. Törende çocukların sünnet kıyafetleri de Yenimahalle Belediyesi tarafından tedarik edilirken, erkekliğe ilk adımı atan miniklere, çeşitli hediyeler dağıtılacak.

6 Haziran’a kadar başvuruların alınacağı şölen için vatandaşlar, Yenimahalle Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne ile Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’ne ikametgâh belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisiyle müracaat edebilecek.

Sünnet kampanyasının, sosyal belediyeciliğin bir gereği olduğunu ifade eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Yenimahalle Belediyesi olarak din, dil, ırk ayrımı yapmadan herkesi kucaklayan bir zihniyetle hizmet ediyoruz. Dar gelirli ailelerimizin çocuklarını sünnet ettirerek, onlara biraz olsun destek olmaya çalışıyoruz” dedi.


Keçiören Belediyesi Konservatuvarı’ndan muhteşem konser

Keçiören Belediyesi Konservatuvarı Halk Dansları ekibi, muhteşem yıl sonu gösterisi ile Keçiörenlilerin kalbini fethetti.

Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen yıl sonu programı, halk ekibi kursiyerlerinin ailelerinin yanı sıra çok sayıda Keçiörenli vatandaş da izledi.

Konservatuvar halk dansları eğitmenlerinin 4 aylık çalışması sonucunda hazırlanan gösteride, 7-60 yaş aralığında toplam 150 kursiyer sahne aldı. Farklı yaş gruplarındaki halk dansları ekipleri, Türkiye’nin yedi bölgesine ait yöresel oyunları başarıyla sergileyerek, izleyenleri güzel bir Anadolu turuna çıkardı.

Gösterinin finalinde açılan Türk Bayrağı, salonu dolduran vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Konservatuvar öğrencilerinin yıl sonu gösterisini çok başarılı bulduğunu belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Konservatuvar öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi bu güzel halk dansları gösterilerinden dolayı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.


Kızılcahamam’da “Neşet Ertaş Türküleri” konseri

Kızılcahamam Belediyesi tarafından düzenlenen “Neşet Ertaş Türküleri” konseri, büyük ilgi gördü.

Kızılcahamam Swiss İnternational Otel’de düzenlenen konseri Kızılcahamam Kaymakamı Mehmet Yıldız, Belediye Başkanı Muhittin Güney ve eşi Ayşe Güney, İlçe Garnizon Komutanı Kadir Bilgi, Askerlik Şube Başkanı Sefa Burak Gürleyen, İlçe Müftüsü Sinan Kazancı, Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin İlhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Veli Karakuş, Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar dinledi.

Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akpınar ve öğrencileri tarafından hazırlanan konserde; konuk sanatçı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Sanatçısı Nilgün Kızılcı ve koro, birbirinden güzel Neşet Ertaş türkülerini seslendirdi. Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, konser sonrasında yaptığı konuşmada; Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akpınar’a ve öğrencilerine teşekkür etti, plaket ve çiçek takdim etti.


Polatlı’da sinekle mücadele eğitimi

Polatlı’da besihane sahiplerine karasinekle mücadele eğitimi verildi. Polatlı Belediye Evi’nde gerçekleştirilen eğitimde uzmanlar Uğur Şefkat Alpaslan, Mustafa Aydınlı ve Arzu Kılıç, karasineklerin oluşumu ve yaşam döngüsü hakkında bilgi vererek, üremelerin nasıl önüne geçileceğini anlattılar.

Polatlı Belediyesi, yaz aylarında yoğun şekilde yaşanan karasinek, sivrisinek problemlerine karşı larva mücadelesini, belirlenen program dâhilinde sürdürüyor.

Polatlı’da Belediye ekipleri, sineklerin üreme alanları olan her türlü su birikinti alanları, havuzlar, inşaatlar, otoparklar, açık logarlar, asansör boşlukları ve foseptik çukurları gibi yerleri ilaçlayarak, haşereleri larva aşamasında imha ediyor.


Sincan’da sanat dolu bir sezon geride kaldı

Sincan Belediyesi, sanat dolu başarılı bir sezonu daha geride bıraktı. Sincan Belediyesi bünyesinde yer alan Şehir Tiyatrosu, oyunlarıyla 394 kez izleyiciyi selamladı, 346 söyleşi ve seminerle de alanlarının uzman isimlerini Sincanlılarla buluşturdu.

Her hafta farklı bir oyunla izleyici karşısına çıkan Şehir Tiyatrosu, “Yalancı Afacan, Süper İbiş, Masalcı Abla, Keloğlan İsrafa Karşı, Keloğlan, Çanakkale Destanı” oyunlarıyla çocukların; “Entrikalı Dolap Komedyası, Maskeliler, Köprüden Önce Son Çıkış, Ortaya Karışık Skeçler, Yürek Dağlayan Ayrılıklar, Hayata Ayna Tutalım” oyunlarıyla da büyüklerin beğenisini kazandı.

Bunun yanında 346 söyleşi ve seminerle uzman isimler Sincan’da konuk edildi. Büyük ilgi gören etkinlikler, Lale Konferans Salonu, Güngörmüşler Konakları ile Hanımlar Konakları’nda gerçekleştirildi. Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, temel belediyecilik hizmetleri kadar sosyal ve kültürel hizmetlere de önem verdiklerini ifade etti.n


Başkan Polat, fuarda

öğrencilerle buluştu

TÜBİTAK Bilim ve Teknoloji Fuarı’nda öğrencilerin hazırladıkları birbirinden ilginç icatlar ve deneyler, katılımcıları hayran bıraktı.

Şereflikoçhisar Belediye Başkanı Ferda Polat'ın ve ilçedeki pek çok vatandaşın katılım sağladığı bilim sergisinde, öğretmenler ve öğrenciler, hazırladıkları bilimsel deneyleri sundular.

Belediye Başkanı Ferda Polat, öğretmen, öğrenci ve fuarda emeği geçen herkese teşekkür etti. Polat, bilim alanında yapılan deneylerin ne denli önemli

olduğunu, öğrencilerin bilime yönelmeleriyle birlikte ülke geleceğinin gelişeceğini kaydetti.


Gölbaşı’nda mobese sayısı iki katına

çıkıyor...

Gölbaşı Belediyesi ile İlçe Emniyet Müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği, ilçedeki Mobese kameralarının sayısı iki katına çıkarılacak.

İmza törenine Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay ve Gölbaşı İlçe Emniyet Müdürü Levent Alıcı katıldı. Törende konuşan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Gölbaşı Belediyesi olarak halkımızın daha güvenli bir şekilde sokaklarımızda gezmesini ve trafiğin akışını sağlamak için elimizi taşın altına koyuyoruz” dedi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın destekleriyle yapılacak ikinci mobese sistemiyle, 24 noktada 75 kamera kurulumu gerçekleştirilecek. İkinci protokolle 56 sabit kamera, 9 hareketli kamera,10 plaka tanıma sisteminin yapılacağı Gölbaşı’nda, önceki kurulumlarla birlikte toplam 152 kamerayla güvenlik birimleri tarafından ilçe geneli yakından takip edilecek.
Elmadağ’da öğrencilerden bilimsel fuar

TÜBİTAK tarafından desteklenen 4006 Bilim Fuarı etkinlikleri, Elmadağ’da büyük bir heyecanla devam ediyor.

Öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda bilim kültürlerinin gelişmesi amacıyla düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı etkinliklerine, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da İlçe genelindeki okullar büyük ilgi gösterdi. Danışmanlığını İlçe Kültür Komisyonu Üyesi Erkut Kıvrak’ın yürüttüğü proje kapsamında öğrenciler heyecanla projelerini sergilediler. Okullardaki bilim fuarlarını ziyaret edip, projeleri tek tek inceleyen Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin; “Öğrencilerimizin kendilerini ifade etme fırsatı bulmalarına destek olmak, düşündüklerini eyleme dönüştürmelerini görmek bizleri mutlu ediyor. Öğretmenlerinin ve ailelerinin onların yanında olduğunu bilmeleri çocuklarımızın gelişimi açısından büyük önem arz ediyor. Fuarın ülkemiz adına hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum” dedi.

İlçe genelinde 11 okul,110 öğretmen,700 öğrenci TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’nda 325 proje sergiledi.


Mamak’ta futbol turnuvasında “Dostluk” kazandı

Mamak Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası’nın ortaklaşa düzenlediği futbol turnuvası, Zabıta Müdürlüğü’nün galibiyetiyle tamamlandı.

Mamak Belediyesi müdürlükleri arasında düzenlenen turnuvaya 17 takım katıldı. Kıran kırana maçların yaşandığı turnuvada, final maçı, Zabıta Müdürlüğü ile Park Bahçeler Müdürlüğü arasında yapıldı. Final maçında takımları Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak Belediyesi Meclis Başkan Vekili Erdal Ak, Başkan Yardımcıları Erdoğan Karadağ ve Aydın Demir, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keskin de yalnız bırakmadı. Dostluk ve centilmenlik havasında oynanan maçları değerlendiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül,

“Galibi kim olursa olsun biz sonuca, dostluk kazandı gözüyle bakıyoruz. Ancak her turnuvanın bir galibi olduğu gibi, bu turnuvanın da galibi Zabıta Müdürlüğümüz. Kendilerini tebrik ediyorum ve bu turnuvada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Kazan’da liselerarası

yüzme yarışması yapıldı

Kazan Belediyesi, liseler arası yüzme yarışı düzenledi. Yarışmaya katılan erkek ve kız toplam 50 öğrenciden dereceye girenler ödüllendirildi.

Öğrenciler ödüllerini Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Kazan Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Ceylan ve Cengiz Gevrek, Orhan Yazıcı, İlçe Emniyet Müdürü Murat Sansar ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Serhat Oğuz’un elinden aldı. Kazan Belediyesi Yüzme Havuzu’nda liseler arası kadınlar ve erkekler kategorilerinde yapılan yarışmalarda öğrencilerin kıyasıya mücadelesine öğrenci velileri de büyük ilgi gösterdi. Tribünden çocuklarını destekleyen veliler en az çocukları kadar heyecanlıydı.“Bizim yaşıtlarımız, kepçe oyuklarında dere yataklarında yüzmeyi öğrendi” diyen Belediye Başkanı Lokman Ertürk “Gençlerimiz bu konuda çok şanslı. Kazan’da iki olimpik yüzme havuzu var. Yaz, kış faydalanabilecekleri bu hizmetler, yarınlarımızın teminatı çocuklarımız için birer nimet. Hızla büyüyen ve gelişen Kazan’ımızda en büyük hedeflerimizden biri de sporda büyük başarılara imza atmak” dedi.

Yüklə 78,96 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə