Başkan Vekili Şeker kurban kesim yerlerini denetledi ve vatandaşlarla bayramlaştıYüklə 18,9 Kb.
tarix12.11.2017
ölçüsü18,9 Kb.

T.C.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Kalem Müdürlüğü Basın Bürosu


Bülten No:63 15.05.2015
İSU 2015 YILI 1.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, 2014 yılı faaliyetlerinin değerlendirildiği 2015 yılı Birinci Olağan Genel Kurul’u İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurul da, Kurumun kültür yayınlarından çıkan “Su Medeniyetinden Damlalar” kitabı ile “Su’yun Sesi” müzik albümü Genel Kurul üyeleri ile basın mensuplarına hediye edildi.
GENEL MÜDÜR BAYRAM,”KAYIP KAÇAĞI YÜZDE 26’YA DÜŞÜRDÜK”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığındaki Genel Kurul, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı. Genel Kurulun açılışında konuşma yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “2014 yılı sonunda 679 bin 393 aboneye hizmet verdik. Yuvacık barajı arıtma tesisinden baraj, Sapanca gölü,kaynakları ile yer altı kuyularından olmak üzere toplam 121 milyon 640 bin m3 su temin ettik. Bunun 90 milyon 122 bin m3 tahakkukunu yaptık. 2004 yılında yüzde 72 olan kayıp kaçağı 2014 yılında yüzde 26’a düşürdük. Bunun karşılığında 447 milyon 692 bin TL tahsilat yaptık “dedi.


2014 yılında kurak bir dönem yaşadıklarını altını çizen Genel Müdür İlhan Bayram, Namazgah barajı hatları, kaynaklar ve derin su kuyuları ile içmesuyu arıtma tesisleri için 88 milyon TL yatırım gerçekleştirdiklerini ve bunun karşılığında 169,5 bin m3 su temin ettiklerini kaydetti. Kuraklık döneminde komşu Yalova’ya da 1 milyon m3 su takviyesinde bulunduklarını da ifade eden Bayram, gelecekte artan su ihtiyacını karşılamak üzere DSİ tarafından Karamürsel’de İhsaniye ve Avcıdere barajları inşa edileceğini, Gebze, Derince ve Körfez ilçelerinde DSİ tarafından yapılacak 4 ayrı göletin içmesuyu ihtiyacı için talep ettiklerini de dile getirdi.
SAPANCA GÖLÜNDEN 2 YILDA 63 MİLYON M3 SU ALIMI

Yapılan projeksiyonlar çerçevesinde 2040 yılına kadar Kocaeli de su sıkıntısı çekilmeyeceğini vurgulayan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, şunları kaydetti, “Geçen sene son 50 yılın en ağır kuraklığını yaşarken bu sene de son 50 yılda görülmemiş bir yağış dönemi yaşıyoruz. Yuvacık barajında yeterli miktarda su olmaması nedeniyle Sapanca gölünden 2014 yılında 47 milyon m3 su aldık. 2013 yılında 16 milyon m3 olmak üzere toplam 63 milyon m3 Sapanca’dan su aldık. Bu, Sapanca hattının çok ileri görüşlü ve stratejik karar verilmiş bir proje olduğunu gösteriyor. Bu suyu alırken de 8 milyon TL elektrik maliyetimiz oldu. Sapanca gölünde su, geçen sene, en son 29.27 metre kotuna kadar düştü; Bugün itibariyle 32.18 metre kotundadır ve göl taşıyor. Sapanca bizim için önemli bir sigortamızdır.


Bu sene çok yağışlı bir sene oldu. Bunun sonucunda Yuvacık barajından Sapanca gölüne takviye olarak, Sapanca-Yuvacık hattını tersten çalıştırarak, 11,5 milyon m3 su verdik. Yuvacık barajından denize deşarj ettiğimiz su miktarı ise şu ana kadar 200 milyon m3’ü geçti. Namazgah barajından da 56 milyon m3 su denize bıraktık.”dedi.
GÜNLÜK 81 BİN M3 GERİ DÖNÜŞÜM SUYU”

Arıtma tesislerinden çıkan arıtılmış suyun ikinci bir arıtmadan geçirilerek sanayi tesisleri ile yeşil alan sulanmasında kullandıklarını da anlatan İSU Genel Müdürü,Körfez,Plajyolu,Kullar,Gebze, Kandıra Merkez ve Kandıra Cebeci atıksu arıtma tesislerinden elde edilen günlük 81 bin m3 geri dönüşüm suyunu sanayiciler ile yeşil alan sulamasına verdiklerini ifade etti.


2015 YILINDA 147 MİLYON TL YATIRIM

2014 yılında tamamlanan , devam eden ve ihalesi yapılan 90 adet yatırımı gerçekleştirdiklerini de anlatan Genel Müdür İlhan Bayram, 2015 yılı yatırım hedeflerinin de 147 milyon TL olduğunu söyledi. 2015 yılında 22 ayrı projenin inşaatını sürdürdüklerini dile getiren Genel Müdür, önümüzdeki dönemde Kullar Atıksu Arıtma Tesisi Rehabilitasyonu, Laboratuar binası, Soğukpınar isale hattı, akıllı şebeke yönetimi, Hidroelektrik ve Güneş enerji santralleri gibi projeleri gerçekleştireceklerini kaydederek,”Biz Kocaeli’nde ve Türkiye’de lideriz. Kocaeli’nde atıksuların arıtılması bakımından yüzde 99 hedefine ulaştık. Bir Gebze Eskihisar bölgesi var, yılın sonunda ihaleye çıkıyoruz ve tünel ile Gebze arıtmaya vereceğiz. Elimizdeki suyu daha iyi yönetebilmek için, depoları Genel Müdürlükte yönettiğimiz scada sistemi gibi İzmit’te akıllı şebeke yönetimi ile şebeke scadasına geçeceğiz. Sokak bazında suyu takip edip iyi kullanacağız. Yaklaşık 28 milyon TL tutarındaki projenin ihalesini yaparak sözleşmesini yaptık. İzmit ilçesinin kayıp kaçak oranı yüzde 46 durumunda. Bunu yüzde 25 seviyesine düşürerek yıllık 10 milyon m3 su tasarrufu sağlayacağız.


HES ve Güneş Enerjisi Santralleri proje çalışmalarımız var. Bunları tamamladığımızda yüzde 20 civarında enerjide kazanç sağlayacağız. Namazgah, Soğukpınar, Avluburun, Kandıra ve Darıca’daki baraj ve isale hatları üzerinde HES yapacağız. HES’lerin yaklaşık maliyeti 18 milyon TL, enerji geliri yıllık 4 milyon TL ve geri dönüşümü süresi de 4.2 yıl olacaktır. Bu çok ekonomik bir projedir. Kendi hatlarımız üzerinde, derelere ve coğrafyayı etki etmeden yapacağız. Su götürdüğümüz hattın üzerinde basıncı kırdığımız yerlere santralleri kuracağız.”diye konuştu.
10 YILDA 1 MİLYAR 47 MİLYON TL YATIRIM

İSU Genel Müdürü, sözlerini şöyle tamamladı,”2004 ile 2015 yılı Nisan sonu itibariyle 4.132 km içmesuyu, 2.736 km kanalizasyon, 343 km yağmursuyu ve 61 km dere ıslahı yaptık. Bunları karşılığında ödediğimiz para 1 milyar 47 milyon TL’dir. Yani Kurum boş durmuyor. Hep yatırım yapıyor, hem kaliteli işletmecilik yapıyoruz. Bütün bu çalışmalarda bize her zaman desteğini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Genel Kurul üyelerimize, yönetici ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum”BAŞKAN KARAOSMANOĞLU,”YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARLA HEP ÖNCÜLÜK YAPTIK”

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, ”Biz Türkiye’de hep öncülük yapıyoruz. SCADA sistemi ile içmesuyu ve atıksuları kontrol altına aldık. Yaptığımız hizmetlerle vatandaş memnuniyeti azalmadı çoğaldı. Şikayetler 2004’e göre çok çok daha azaldı. Her gün 8-10 telefon alıyordum şimdi iyice azaldı. Artık, su bağlantılarımızı zamanında yapıyoruz; Sanayi bölgelerine zamanında veriyoruz. Depolarımızı yeniliyoruz.


Güzel bir ekip kurduk. Hangi talimatı veriyorsak, hangi kararı alıyorsak, en güzel şekilde bunları bu güne kadar uygulayan bir ekibimiz var. Ben başta Genel Müdürümüz, bütün yardımcıları, şube müdürlerimiz, bütün çalışan ekibimize teşekkür ediyorum. Halkımıza hizmette en küçük eksikliğimiz olmuyor. Olsa bize yansıyor. Ama Kocaeli de işler bitmedi. Büyüyen bir kent. Yılda 40-50 bin nüfus artıyor. Sanayisi de gelişiyor. Ve yenilememiz gereken hatlar, vanalar,depolar var. Ulaşmamız gereken yeni sanayi ve yerleşim alanları var. Büyüyen bir nüfus var ama su kaybını önlediğimiz için 10 yıl önce neyse aynı miktarda su teminimiz var. Kayıp kaçağın yoğun olduğu yerlerimiz var. Su kaybını önlemek için 300-400 milyon TL daha yatırım yapmamız gerekir.
Artık 2004 yılında olduğu gibi su problemi yaşamıyoruz. Hiçbir köyümüzde su problemi yok. Çevreyi korumak için kırsal bölgelerde arıtma tesisleri yaptık. Kollektöre hatları bağladık, bağlayamadıklarımızı da vidanjörler ile götürüyoruz. Hedefimiz yıl sonunda atıksu arıtmayı yüzde 100’e çıkartmaktır. Bu başarı hepimizin başarısıdır. Bir ekip çalışmasıdır. “dedi. Başkan Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Genel Kurul üyelerine dağıtılan Faaliyet Raporu, Su Medeniyetinden Sayfalar kitapları ile Su’yun Sesi müzik albümünün güzel ve başarılı bir çalışma olduğunu belirterek çalışma arkadaşlarını tebrik etti.
Yapılan konuşmaların ardından 2014 yılı Faaliyet Raporu oy çokluğu ile kabul edildi. İSU Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Bilanço, Kesin Hesap, Taşınır Kesin Hesap ve Denetçiler Raporu, Memur Kadrolarındaki İptal-İhdas Talepleri ve Bu Taleplere Bağlı Olarak Değişecek Olan Organizasyon Şeması, Tarifeler Cetvelindeki Laboratuvar Analiz bedelleri, Resmi Park Su Tarifesi Cetveli, ve Atıksuların Kanalizasyona Deşarj Yönetmeliği tadilat tekliflerinin kabul edildiği Genel Kurulda, denetçi seçimi de yapılarak Bekir Güre ile Av.Selami Çakıcı 2 yıl süre ile belirlendi.

Fikri KAYA/Basın Büro Sorumlusu

D-100 Karayolu Üzeri Sekapark No:59 İzmit/KOCAELİ

Tel: 0.262.317 30 00 Faks: 0.262.317 30 46 Web: www.isu.gov.trYüklə 18,9 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə