Baskin Oran "Hadi seçildin. Konusamazsin bile. Sira gelmez"Yüklə 14,04 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü14,04 Kb.
#24647

Ezber boz ve tutarli ol

Baskin Oran

“Hadi seçildin. Konusamazsin bile. Sira gelmez” diyorlar. Hatirim kalir. Basin toplantisi yaparim. “Söyletmediklerini siz yazin” derim. Kaldi ki, bir tek kisi dahi gündemi degistirmeye yeter çünkü önemli olan Ezber Bozmak. Bugüne kadar, 1965’de Türkiye Isçi Partisi hariç, Meclis’te ezber hiç bozulmadi; sonuç da malum. Büyük hizmettir. Vallahi tarihe geçer.

“K.Irak’a girelim, terörü yuvasinda temizleyelim”. Bozacaksin: “Senin korkun PKK degil, Kürdistan’in kurulmasi. Kendi Kürtlerini mutlu edemedigini bildiginden korkuyorsan, otur, Kürtçe türküye bile engel olan zihniyeti artik itlaf et. Irak meselesi dis degil iç politika sorunudur”.

“Laiklik elden gidiyor”. Bozacaksin: “Bu kavga Laikçi-Dinci kavgasi degil. Kasaba Sermayesi yeni burjuvazi biçiminde geliyor, sense iktidarina ortak istemiyorsun. Karsindakinin saçmaliklarini kullanip bu sinif kavgasini seriat tehlikesi gibi sunmaya ve insanlari korkutmaya kalkma.”.

Yalniz, ezberleri bozmanin bir önkosulu var: Tutarli olmak. Örnekler verelim.Karsilikli milliyetçilikler

Ne Mutlu Türk’üm Diyene anlayisina karsi çikan herkes düsmandir ve öyle kalacaktircümlesi tipik bölücülüktür, diyeceksin. Çarpilacaklar. Kendini Türk olarak nitelemeyen milyonlarca Türkiyeli’yi zorla mi Türk yapacaksiniz, diyeceksin.

Ama hemen arkasindan, Kürt milliyetçiligini ele alacaksin. ”Ezen ulus milliyetçiligi” kötü “ezilen ulus milliyetçiligi” iyiyse, Israil devletinin kuruldugu 14 Mayis 1948’e kadar “ezilen” olanlar 24 saat sonra Filistinlileri ezmeyi nasil becerdi; izah et bakalim, diyeceksin.

Devam edeceksin: Kürtler ve Aleviler azinlik degiliz esas ve kurucu unsuruz diyorlar. Bu durumda Türkler ve Kürtler disindakiler ikincil mi oluyor? Biz Beyaz Türklerle ugrasirken simdi de Beyaz Kürtler mi çikiyor? Çerkesler ne olacak mesela? Varlik Vergisi ve saireyle perisan edilmeden önce Osmanli’nin ve Cumhuriyet’in tek girisimci grubu olarak ekonomiyi ayakta tutan gayrimüslimler ne olacak? Gayrivatandas, herhalde?

Diyeceksin: Ben siddet kullanimina karsiyim. Kim kullanirsa kullansin. Kim baslatmis olursa olsun. Çünkü sen baslattin yok ben baslatmadim’in sonu gelmez.

Türban meselesi

Örnekler o kadar çok ki, bu haftaki Agos’u bana tahsis etseler yetmez. Üniversitelinin giyimine karisana medeni ülkelerde deli derler. Bunlar, üniversiteye basörtüsüz sokmayan Iran’in ikizi. Bütün dertleri, laikligi “laikçilik” haline dönüstürerek kitlelere tahakküm etmek. Sorsan, kamu alanlarinda/resmî dairelerde basörtüsü olmaz, derler. Hemen ezberini bozacaksin: Kamu alani olan sokakta türbanla dolasanlari da eve tik. Resmî daire PTT’ye pul almaya giden basörtülü kadinlari da.

Basin toplantisinda, ezilen-dislanan kategoriler arasinda Müslüman kizlari da saydim. Sasiranlar oldu. Onlar da savunmasiz; onlari ancak benim gibi solda bagimsiz adaylar savunabilir. En az iki sebepten: 1) Dinciler üniversite hocasinin da türban takmasini istiyor. Oysa burada bir ayrim sart: Hizmet Alan-Hizmet Veren ayrimi. Birincisi istedigini takar, ikincisi takamaz çünkü devleti temsil etmektedir. 2) Dinciler benim ögrencilerimin mini etek giyme hakkini savunmuyor. Hatta, benim rakimi yasakliyor. Yani tutarsiz bu insanlar. Kendi insanlarina ancak zarar verirler.

Cumhurbaskani Sezer, basini örten milletvekili eslerini resepsiyonlara çagirmadi. Ben o zaman milletvekili olsam, bana gelen davetiyeyi medya önünde yirtardim. O gücü nereden alirdim? Solda bagimsiz olusumdan. Ama bir de suradan: Insanlar bilirdi ki bir gün Çankaya kabullerinde içki servisi yapilmazsa, ben o resepsiyonu o anda terk ederim ve demeç verip bir daha çagrilmamami “hassaten rica” ederim. Ancak tutarli olursan inandirici olursun ve gerek yandaslarina gerekse memlekete hizmet edebilirsin.Ezberi birakalim, tutarli olalim

Basin toplantisinda ezilen-dislanan kimlikleri siralarken “cinsel kimlikler” kategorisinde kadinlari, escinselleri, travestileri saydim. Yarin feministler kalksa, efendim nasil bizi escinseller ve travestilerle bir kefeye koyarsiniz diye protesto etse, büyük deger verdigim bu insanlara muazzam tepki gösteririm. Çünkü ezilmis-dislanmis bir grubun baska bir ezilmis-dislanmis gruba ayrimcilik yapmasi en feci sey. Siz böyle yapinca içlerinden bazilari kizar, fakat büyük çogunlugu takdir eder ve sonunda hepsi destek verir, çünkü davranisiniz tutarlidir. Tutarlilik herseydir.Maalesef, bu hayalî durum gerçek de olabiliyor. Bu düzen en ezilmis-dislanmislari bile kendi kategorilerine yabanci kiliyor. Onlar da kendilerinden baskasini dikkate almamak, sadece kendilerini kurtarmak egilimine girebiliyorlar. Bazi Aleviler sadece Alevilerin, bazi Kürtler sadece Kürtlerin aday gösterilmesini isteyebiliyorlar. Yani, kendilerine karsi yapilan ayrimciligin hem kurbani hem aleti oluyorlar.

Intihar serbest. Ama kendi camialarini ve Türkiye’yi yaralamak serbest degil. Sakin kimse sadece kendini kurtarmak için digerlerinin omzuna basmaya kalkmasin. Sadece kendisinin temsilini istemesin. Tutarlilik sayesinde fevkalade özgün bir yöntemi santim santim insa ettigimiz sirada lütfen özen gösterelim. Türk Kürt’ü, Kürt Ermeni’yi, Ermeni Çingene’yi, Çingene Çerkes’i, Çerkes Issiz’i, Issiz Kadinlar’i, Kadinlar Alevi’yi, Alevi Escinselleri savunacak, vs. vs.. Hedef budur.

Yüklə 14,04 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə