Basın Bülteni 10 Aralık 2019 Pera Müzesi Öğrenme ProgramlarıYüklə 75,72 Kb.
tarix28.05.2020
ölçüsü75,72 Kb.
#102632Basın Bülteni

10 Aralık 2019


Pera Müzesi Öğrenme Programları
Pera Müzesi, Yeni Yılı Bebeklere Özel Konser

ve Çocuk Atölyeleri ile Kutluyor!


Pera Müzesi Öğrenme Programları, yılbaşı etkinlikleri kapsamında düzenlediği bebeklere yönelik konser, bale performansı ve çocuk atölyeleriyle yeni yılı en genç ziyaretçileriyle birlikte kutlamaya hazırlanıyor. 15 Aralık’ta gerçekleşecek konser ve dans performansıyla 0-2 yaş grubu bebekler, bale müziğinin en ünlü eserleriyle tanışacaklar. 4-12 yaş grubu katılımcılar ise, 21 Aralık’ta düzenlenecek “Yılbaşı Süsleri Tasarlama” ve “Kâğıt Tabakta İp Sanatı” atölyelerinde sosyal, duygusal ve motor becerilerini geliştirecekler.
Pera Öğrenme yeni yıla yaklaşırken, üç farklı etkinlikle henüz yürümeye bile başlamamış bebeklerden 12 yaş grubu çocuklara, en genç ziyaretçilerine sesleniyor. 0-2 yaş grubuna yönelik “Bebek Konseri”, 4-6 yaş grubuna yönelik “Yılbaşı Süsleri Tasarlama” ve 7-12 yaş grubuna yönelik “Kâğıt Tabakta İp Sanatı” atölyeleri, yılbaşı kutlamaları öncesinde genç ziyaretçilerin sanatla tanışması, müziğin ve dansın keyfine varması ve el becerilerini geliştirmesi amacıyla hazırlandı.
0-2 yaş grubu, klasik müzik eşliğinde tatlı bir yolculuğa çıkıyor!

Pera Öğrenme, 15 Aralık tarihinde düzenleyeceği konserle minikleri ünlü bestecilerin en sevilen eserleriyle bir araya getiriyor. 0-2 yaş grubu arasındaki bebeklerin ve yeni yürüyen çocukların ihtiyaç ve isteklerine hitap eden bu özel konser ve bale performansı süresince, minik dinleyiciler hem bir balerinle tanışma, hem de onunla beraber dans edip bir hikâyenin parçası olma şansı yakalayacaklar.


Konserde, Çaykovski’nin ünlü bale eserleri ‘Fındıkkıran’ ve ‘Kuğu Gölü’nün yanı sıra, Rossini, Strauss ve Mozart’ın eserlerinden de pasajlar seslendirilecek. Rusya’dan Tatiana Uzunay’ın hayata geçirdiği projede, Azebaycan’dan balerin Olga Yürükoğlu sahne alacak. Dansçıya flütte Didem Karakaya, kemanda Letonya’dan Alise Juska Savga ve Polonya’dan Kasia Özdemir, viyolonselde Feride Berin Öget eşlik edecek. Minik dinleyiciler, 1 saatlik konser süresi boyunca farklı ülkelerden konuklar ile Şekerleme Diyarı’na doğru yola çıkacaklar.


4-6 yaş grubu, geometrik formlarda yılbaşı süsleri tasarlıyor!

Yılbaşı Süsü Tasarlama” atölyesinde çocuklar fon kartonlarından ışıklar, süsler ve yılbaşı ağaçları tasarlayacaklar. Yeni yıl atölyesi kapsamında minik katılımcılar, ilk aşamada fon kartonları üzerine geometrik şekiller çizerek yılbaşı süsleri; ikinci aşamada akrilik boyalarla renklendirilen kâğıtlardan ışıklar; üçüncü aşamada ise ahşap, boncuk, düğme gibi farklı malzemelerden iki boyutlu yeni yıl ağaçları hazırlamayı öğrenecekler. Bu tasarım atölyesi, çocukların sosyal ve duygusal, motor ve bilişsel becerilerinin gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.


7-12 yaş grubu, kâğıt tabaklarda filografi sanatını öğreniyor!

Çocukların konsantrasyon ve motor becerilerini geliştirmeye yönelik hazırlanan “Kağıt Tabakta İp Sanatı” atölyesinde ise katılımcılar yün iplikleri tabaklar üzerine işleyerek filografi sanatını öğreniyor. Yaratılmak istenen desen tabaklar üzerine noktalar halinde kalemle işlendikten sonra bu noktalar deliniyor; yün iplikler kâğıt tabaklardaki deliklere geçirilerek dokunuyor.


Etkinlik biletleri Biletix'ten temin edilebilir. Pera Müzesi Dostları etkinliklere %50 indirimle katılabilirler. Koltuklar sınırlıdır; rezervasyon yoktur.

Detaylı bilgi için: 0212 334 99 00 (4)  ogrenme@peramuzesi.org.tr
Basın İlişkileri:

Amber Eroyan - Grup 7 İletişim Danışmanlığı / aeroyan@grup7.com.tr / 0212 292 13 13

Büşra Mutlu - Pera Müzesi / busra.mutlu@peramuzesi.org.tr (212) 334 09 00
Etkinlik Programı

0-2 Yaş

Bebek Konseri ve Dans Performansı

15 Aralık Cumartesi 10:30-11:30
4-6 Yaş

Yılbaşı Süsleri Atölyesi

21 Aralık Cumartesi 11:00-12:30


7-12 Yaş

Kâğıt Tabakta İp Sanatı Atölyesi

21 Aralık Cumartesi 13:00-14:30


Sanatçılar Hakkında

Alise Juska Savga Amsterdam'da eğitim gördü, Avrupa çapında Barok orkestralara liderlik etti ve çeşitli topluluklarda solist olarak sahneye çıktı. Jāzeps Vītols Letonya Müzik Akademisi'nde erken dönem müziği yorumlama dersleri veren Savga, ayrıca DJ'lerle çalıştı ve elektrik kemanıyla şovlara katıldı.
Didem Karakaya pek çok orkestra ve toplulukta flüt, piccolo ve alto saksafon çalıyor. "Marsyas Flute Dörtlüsü" ve "Trio ad Libitum" topluluklarının üyesi olan Karakaya, İstanbul'da “Flütistan” Uluslararası Flüt Toplantısını düzenledi ve İstanbul'da TRT Radyo 3'te kendi programlarını sundu.
Kasia Özdemir Poznan Müzik Akademisi'nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu, müzik yarışmalarına katıldı ve Avrupa çapında çeşitli orkestralarda çaldı. Uluslararası keman ve piyano öğretmenliği alanında zengin bir tecrübeye sahip olan Özdemir, hem klasik hem de popüler müzik alanlarında aktif.
Feride Berin Öget klasik ve popüler müziği aktif olarak icra ediyor, müzik eserlerine kendi aranjmanlarını yapıyor ve stüdyo kayıt sanatçısı olarak çalışıyor. Doğuş Üniversitesi'nde müzik eğitimi veren ve okul orkestrasını yöneten Öget, TRT radyosunda kendi programını sundu.
Olga Yürükoğlu bale çalışmalarına Bakü'de 6 yaşında başladı, Bakü Devlet Opera ve Balesi'nde çalıştı, Bolşoy Tiyatrosu, Moskova'da Kremlin, St. Petersburg'da Mariinsky Tiyatrosu, İstanbul'da AKM, Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde sahne aldı. Halen, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde bale dersleri veriyor.
Pera Öğrenme Hakkında

Pera Müzesi’nde öğrenmeyi, çocuklar, gençler ve yetişkinleri sanatla buluşturmak, bir müze bilinci oluşturmak, sanatı ulaşılabilir kılmak ve izleyiciyle sergilenen eserler arasında iletişim kurmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsıyor. Yorum ve yaratıcılığa dayanan bu etkinliklerde, eserler üzerinde değerlendirmeler yapılırken yaratıcılık da destekleniyor. Atölyede uygulamalı çalışmalarla pekiştirilen öğrenme programı, müzeyi sosyal hayatın bir parçası kılmayı da amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan “Pera Öğrenme” programları, koleksiyon sergilerinin yanı sıra, süreli sergiler için de, farklı yaş gruplarına ve engellilere hazırlanan birbirinden renkli ve yaratıcı etkinlikleriyle yıl boyunca sürdürülüyor.


Pera Müzesi http://www.peramuzesi.org.tr

Pera Müzesi Blog http://blog.peramuzesi.org.tr/

Twitter https://twitter.com/PeraMuzesi

Facebook http://www.facebook.com/PeraMuzesi.Museum

YouTube http://www.youtube.com/user/PeraMuzesi

Instagram http://instagram.com/peramuzesi

Meşrutiyet Caddesi No.65, 34443 Tepebaşı - Beyoğlu – İstanbul Tel. + 90 212 334 99 00, info@peramuzesi.org.tr www.peramuzesi.org.tr

Kataloq: Repo -> Bulletin -> Attachments

Yüklə 75,72 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə