Basın Bülteni 11 Kasım Pazartesi 2013 “Küçük Gece Müzikleri” Septet Konseri 23 Kasım Cumartesi 2013, 19: 30Yüklə 21,71 Kb.
tarix31.05.2018
ölçüsü21,71 Kb.
#52269


Basın Bülteni

11 Kasım Pazartesi 2013
macintosh hd:users:fatma:desktop:logos:muze logo.jpg

Küçük Gece Müzikleri”


Septet Konseri
23 Kasım Cumartesi 2013, 19:30
Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, “Küçük Gece Müzikleri” konser serisine devam ediyor.
Mehmet Mestçi’nin sanat yönetmenliğinde düzenlenen Küçük Gece Müzikleri oda müziği konserlerinin sonbahar programının ikinci konseri 23 Kasım Cumartesi günü Septet konseri ile gerçekleşiyor.
Septet grubunu Sevil Ulucan Weinstein (Keman), Beste Tıknaz Modiri (Viyola), Erman İmayhan (Viyolonsel), Onur Özkaya (Kontrabas), Ferhat Göksel (Klarnet), Mert Kutluğ (Fagot) ve Cem Akçora (Korno) oluşturuyor.
Müzisyenlerin her konserde birer sanatçı artarak sahne almalarıyla, duet, trio, quartet, quintet, sextet, septet ve octet dinletileri şeklinde hazırlanan program, birbirinden güzel ve seçkin eserlerden derlendi.

Program
Franz Berwald (1796-1868)

Septet, Si bemol Majör
Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Septet, Mi Bemol Majör, Op. 20

Saat 19:30’da başlayacak konser, Pera Müzesi Oryantalist Resim Koleksiyonu sergisi “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar”ın yer aldığı katta gerçekleştirilecek.


Serinin son konseri ise 26 Aralık Perşembe.

15 TL olan biletler konser günü saat 18:00’den sonra satışa sunulacak.

Pera Müzesi Dostları'na %50 İndirimli. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir.
Ek: Program Notları, Program Sanat Yönetmeni hakkında

www.peramuzesi.org.tr

Meşrutiyet Caddesi No: 65

34443 Tepebaşı - Beyoğlu

Tel: 0212 334 99 00

Küçük Gece Müzikleri”Septet Konseri

23 Kasım Cumartesi, 19:30
SanatçılarSevil Ulucan Weinstein (Keman)

Beste Tıknaz Modiri (Viyola)

Erman İmayhan (Viyolonsel)
Onur Özkaya (Kontrabas)

Ferhat Göksel (Klarnet)

Mert Kutluğ (Fagot)

Cem Akçora (Korno)

Program Notları
Franz Berwald (1796-1868)

Keman, Viyola, Viyolonsel, Kontrabas, Klarnet, Fagot ve Korno için Septet, Si Bemol Majör
İsveç’in müzik dünyasına kazandırdığı en önemli besteci olarak değerlendirilen Franz Adolf Berwald (1796-1868), ülkemizde ne yazık ki iyi tanınmıyor. Pera Müzesi Küçük Gece Müzikleri serisinin yedincisi olan "Septet" konseri, Berwald’in en güzel eserlerinden “Si Bemol Majör Septet”ine yer vererek besteciyi selamlıyor.

Berwald'e 1850’lerde arkadaşı Franz Liszt, eserlerinin orijinal olduğunu ama yine de besteci olarak başarı kazanamayacağını söylemişti. Liszt’in bu kehaneti o zamanlar için doğrulandı ve Berwald hayatı boyunca ne ülkesi İsveç’te ne de Avrupa’da önemsendi, eserleri pek az seslendirildi. Ancak ölümünden neredeyse yüz elli yıl sonra, günümüzde sevilmeye ve müzik otoriteleri tarafından İsveç tarihinin en iyi bestecisi olarak anılmaya başladı.


Schubert’ten bir yıl önce doğan, Berlioz’dan bir yıl önce hayata veda eden Berwald’in hayatının önemli bir bölümü, Avrupa’da müziğin klasik dönemden çıkarak romantik döneme doğru hızlı ve heyecanlı adımlarla evrildiği ve en sonunda yoğun romantizmin Avrupa’yı etkisi altına aldığı uzun bir zaman dilimi içinde Stokholm, Berlin ve Viyana gibi şehirlerde geçmiştir. İlk seslendirilişi 1818 yılında Stokholm’de gerçekleştirilen “Si Bemol Majör Septet”ten on yıl sonra besteci Stockholm’ü terk etmeden önce kızkardeşlerine yazdığı mektupta Seranad ve Septet dışında İsveç’te başka hiçbir eserinin seslendirilmemesini istemiştir. Cazibeli, melodik zenginlik, partiler arasındaki dengede kurduğu ustalık, sürprizli armonik modülasyonlar, üzerinde Spohr ve Hummel gibi zamanın sevilen bestecilerinin gölgeleri olan “Poco Adagio” ve adeta bir Opera Buffa gibi esen final bölümleri ile Si Bemol Majör Septet, Türkiye’de çok daha fazla seslendirilmeyi hak eden görkemli bir yapıttır.


Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Keman, Viyola, Viyolonsel, Kontrabas, Klarnet, Fagot ve Korno için Septet Op. 20, Mi Bemol Majör
Avrupa’da 18. yüzyılın ikinci yarısında serenadlar ve divertimentolar orta sınıfların ve aristokratların severek dinledikleri, bugünün pop müziğine karşılık gelen müzik formlarıydı. kraliyet aileleri ve aristokratlar, çay ya da açıkhava partilerinde ya da özel ziyafetlerde konuklarını eğlendirmek üzere müzisyenler davet ederler, onlar da çaldıkları serenadlar ya da divertimentolarla mekânda mükemmel bir fon müziği oluştururlardı. Haydn, Mozart ve Beethoven gibi en önde gelenleri de dahil olmak üzere pek çok besteci bu formlarda eserler verdi. Beethoven’in 28 yaşında bestelediği “eğlence müziği” Mi Bemol Majör Septet'in, sonradan pek çok değişik enstrüman için aranjmanları da yapıldı. Yazılmış belki de en güzel Septet olarak değerlendirilen bu eser, enstrümanlar arasında kurduğu rengârenk diyalogları, tematik zenginliği, baştan sona ördüğü zarafeti ve melodik güzellikleri ile eğlence ve salon müizği olmaktan çok konser salonu müziği olduğunu daha eserin en başındaki, bir opera uvertürünü andıran nefes kesici dramatik girişiyle kanıtlamaktadır.
Sanat Yönetmeni

Mehmet Mestçi

Mehmet Mestçi Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’nda başladığı eğitimine Franz Liszt Müzik Akademisi Debrecen Konservatuarı’nda flüt virtüözü İstvan Matuz’un sınıfında devam etti ve 1992’de mezun oldu. 1993’te Edinburgh Üniversitesi Müzik Fakültesi’nde Peter Maxwell Davies’in Missa Super l’Homme Arméeseri üzerine yaptığı incelemeyle master tezini verdi. 1997’den itibaren sinemayla da ilgilendi. “Yaşasın Macar”ve “Merzuga Çölün Eşiğinde Bir Kasaba”adlı belgesellerle kısa metrajlı filmi “İskenderiye Tütünü” Budapeşte sinemalarında, Macaristan ve Fas televizyonlarında gösterildi, festivallere davet edildi. 2010 yılında, Frederic Chopin’in doğumunun 200. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Avrupa Kültür Başkenti Ajansı sponsorluğunda “İstanbul 2010 Chopin Piyano Haftaları”nı düzenledi. Bir ay süren ve Türkiye’nin en uzun piyano festivali olan Chopin Piyano Haftaları Polonyalı bestecinin müziğine evrensel anlamda yaptığı katkılardan dolayı2011’de Polonya Kültür Bakanlığı tarafından “Chopin Diploması’yla” ödüllendirildi. 2011 Nisan ve Mayıs aylarında Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt’in doğumunun 200. Yılıkutlamaları çerçevesinde İstanbul Liszt Piyano Haftaları”nı düzenledi. Mehmet Mestçi İstanbul'da 2012 yılından bu yana gerçekleştirilen Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali Organizatörüve Sanat Yönetmeni'dir.Kataloq: Repo -> Bulletin -> Attachments

Yüklə 21,71 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə