Basın Bülteni 22 Ekim 2015



Yüklə 12,51 Kb.
tarix02.11.2017
ölçüsü12,51 Kb.
#27193

c:\users\aysinkaymaz.torunlar\desktop\torunlar2015\5 levent\logolar\5 levent logo.jpg


Basın Bülteni 22 Ekim 2015

Torunlar GYO, 5. Levent'te

en büyük elektrik iletim sistemi dönüşüm projesine imza atıyor

Torunlar GYO, inşaatı süren 5. Levent'te, 80 milyon TL'lik ek yatırımla, kamu elektrik şirketi TEİAŞ mülkiyetinde olan 55 bin metrelik yüksek gerilim hattının bir kısmının yerini değiştirirken, önemli bir kısmını da yer altına alıyor.

Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun,"1. etabın yüzde 85'inin satışını tamamladığımız 5. Levent'te, İstanbul’un en büyük elektrik iletim sistemi dönüşüm projesini gerçekleştiriyoruz. Bu özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük elektrik iletim sistemi dönüşüm projesi olacak. Tamamlandığında hem İstanbulluları hem de 5. Levent sakinlerini yüksek gerilim hattının sebep olduğu görüntü kirliliğinden ve hatlarının olumsuz etkilerinden kurtaracağız” dedi. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım; “5. Levent arazi geliştirme sürecinden başlayarak her alanda örnek bir kentsel dönüşüm projesidir” dedi.

Torunlar GYO ve KİPTAŞ işbirliğiyle TEM Alibeyköy kavşağında inşa edilen 5. Levent projesi üzerinden geçen yüksek gerilim hatları TEİAŞ ile Torunlar GYO arasında yapılan sözleşme ile dönüştürülecek. Proje alanından geçen farklı büyüklüklerdeki 4 farklı yüksek gerilim hattının büyük bir bölümü yer altına alınırken, bir bölümünün de yeri değiştirilecek. 7 kilometrelik bir alanı kapsayan elektrik iletim sistemi dönüşüm projesi için özel üretilen 55 bin metrelik kablo kullanılacak. 80 Milyon TL’lik ek yatırım ile hayata geçirilen proje, bugüne kadar özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük elektrik iletim sistemi dönüşüm projesi olma özelliğini de taşıyor. Torunlar GYO, dönüşüm projesi ile İstanbulluları ve 5. Levent sakinlerini yüksek gerilim hattının sebep olduğu görüntü kirliliğinden ve yüksek gerilim enerji nakil hatlarının olumsuz etkilerinden kurtarmayı amaçlıyor. Projenin 6 ay içinde tamamlanması planlanıyor.



Aziz Torun: İnsan sağlığına ve şehrin modernleşmesine katkıda bulunuyoruz
Proje ile ilgili bilgi veren Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 5. Levent proje alanında TEİAŞ’a ait 34,5 kilovat, iki tane 154 kilovat ve 380 kilovat olmak üzere 4 farklı yüksek gerilim hattı bulunuyor. Bu hatların dönüşümü için TEİAŞ ile sözleşme imzaladık ve Torunlar GYO olarak çevresel anlamda önemli bir sosyal sorumluluk projesi başlattık. Bugün itibariyle 34,5 kilovat hatların yer altına alınma işlemi tamamlandı. Alibeyköy ana trafo merkezinden çıkan ve 154 kilovolt güce sahip olan Alibeyköy-Küçükköy ve Alibeyköy-İkitelli Enerji Hatları olmak üzere iki ayrı hat ile ilgili çalışmaları da sürdürüyoruz. 380 kilovatlık enerji hattının yerlerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak da güzergâh ve projelendirme işlemleri konusunda TEİAŞ

ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. 6 ay sonra, İstanbul'un bu önemli bölgesini doğa ile uyumlu hale getirmiş olacağız. Ayrıca TEİAŞ kamu elektrik iletim ve yönetim şirketi de eski hatlarını bu imkânla yenilemiş olacak ve İstanbul daha güvenli bir elektrik şebekesine kavuşacak" dedi.


Aziz Torun; “İnsan sağlığına ve çevreye olumsuz etkileri görülen yüksek gerilim hatlarının, yer altına alınmasını, bir kısmının da yerinin değiştirilmesini; modern şehirleşme, doğa, insan sağlığı ve çevre koruma açısından birinci derecede önemsiyoruz. Bu çalışma sayesinde 5. Levent proje alanı dışında kalan önemli bir bölgede de yüksek gerilim hatları nedeniyle yaşanan irtifa sorunu aşılabilecek ve bu bölge kentsel dönüşüm adına yaşanan en önemli imar sıkıntılardan biri de bertaraf edilmiş olacak” dedi.
Proje ile ilgili bir değerlendirme yapan KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ise “Elektrik iletim dönüşüm projesi yalnızca 5. Levent arazisini değil hattın geçtiği tüm semtleri ilgilendiren ve bu bölgede yaşam standartlarını yükselten bir çevre projesidir. İnsanımıza yatırım en önemli yatırım. Bu açıdan 5. Levent projesi arazi geliştirme sürecinden başlayarak örnek bir kentsel dönüşüm projesidir” dedi.
5. Levent: Yılın en çok tercih edilen konut projesi

Toplantıda, 5. Levent projesi ile ilgili güncel bilgiler de paylaşıldı. TEM Alibeyköy kavşağında, dev ulaşım projelerinin kesişim noktasında yer alan konumuyla dikkat çeken 5. Levent’te ilk satış etabının % 85’i tamamlandı. Nisan ayında satışa sunulan proje bu performansı ile yılın en çok tercih edilen projesi olma özelliğini taşıyor. Torunlar GYO’nun 1 milyar 800 Milyon TL’lik yatırımıyla 473 bin metrekare arazi üzerinde hayata geçirdiği 5. Levent tamamlandığında, İstanbul 15 bin kişinin yaşayacağı yepyeni ve modern bir semt kazanmış olacak.

Yeşil alanları, sosyal donatıları ve mimarisi ile örnek bir proje olarak öne çıkan 5. Levent’te, 1+1 ila 4+1 arasında değişen 50 farklı daire tipi satışa sunuluyor.

Yaşamak ve yatırım için ideal bir semt 5. Levent

Konut satın alanların yüzde 72’si İstanbul’un en modern semtlerinden biri olmaya hazırlanan 5. Levent’te yaşamak istediklerini aynı zamanda da iyi bir yatırım olması nedeniyle projeyi tercih ettiklerini belirtti. 5. Levent’te konut satın alanlar arasında firma sahipleri ilk sırada yer alıyor. Bu grubu; ticaret erbabı, mühendis, mimar, doktor ve bankacılar izliyor.



Doğayla barışık bir konsept

5 Levent; zengin sosyal donatı alanlarına sahip üniversite alanı, 4 bin metrekare cadde konseptinde ticari ünitesi, 2 okul, 2 cami ve 50 dönümlük koruluk alanı, yüzde 50'den fazla yeşil alanıyla dikkat çekiyor. Manzaraya hâkim olarak konumlandırılan tüm konutlar, gün ışığından maksimum düzeyde faydalanıyor. Doğayla barışık konsepti, inşaat yoğunluğunu azaltan yatay mimarisi ve tamamı yerin altına alınan otoparklarıyla, 5. Levent’in doğal görüntüsü korunuyor.



Fırsatlar devam ediyor

İlk satış etabının son daireleri için 5. Levent’te lansman fırsatları da devam ediyor. Yüzde 35’i peşin, 36 ay faizsiz Torun Vade taksitle veya yüzde 25 peşin, yüzde 75 banka kredisi seçeneği ile 5. Levent'te daire sahibi olmak mümkün. İsteyenler, banka kredisinde ise yüzde 0,92’den başlayan özel faiz oranlarından yararlanabiliyor.

Yüklə 12,51 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə