Basın Bülteni 7 Haziran, Salı Jameel Ödülü Sergisi Pera Müzesi’nde Düzenlenen Ödül Töreniyle Açıldı!Yüklə 24,8 Kb.
tarix15.09.2018
ölçüsü24,8 Kb.
#81805


Basın Bültenimacintosh hd:users:fatma:desktop:i̇letişim:logos:logo:pm logo.jpg

7 Haziran, Salı
4. Jameel Ödülü Sergisi

Pera Müzesi’nde

Düzenlenen Ödül Töreniyle Açıldı!

7 Haziran 2016Sanatçı Ghulam Mohammad, kağıt kolajından oluşan beş eseriyle 4. Jameel Ödülü’nün sahibi oldu. Sanatçı, 7 Haziran Salı akşamı Pera Müzesi’nde düzenlenen törenle, V&A direktörü Dice Kayek markasının yaratıcıları ve 3. Jameel Ödülü’nün sahipleri Ece ve Ayşe Ege’nin takdim ettiği ödülün sahibi oldu.
Pera Müzesi’nin İngiltere’nin en köklü sanat kurumlarından Victoria ve Albert Müzesi ile paydaşı Art Jameel'ın iş birliğiyle düzenlediği 4. Jameel Ödülü sergisinin açılışında, iki yılda bir verilen Jameel Ödülü’nün bu yılki sahibi açıklandı. İlk kez Victoria ve Albert Müzesi dışında bir müzede, İstanbul’da Pera Müzesi’nde açıklanan, £25,000 değerindeki ödülün sahibi Ghulam Mohammad oldu.
Kâğıt kolajlar yaratmak için sözcükleri ve dili araç olarak kullanan sanatçı, dili sayfadan “kurtaran” ve oyunbaz bir yeniden yapımı hedefleyerek onu yeni bir estetik anlayışla zenginleştirmeyi hedefliyor. Üzerinde Urdu dilinde yazıların bulunduğu kâğıt parçalarını alıp altın ve gümüş varak ve mürekkep ekleyerek kolajlarını tamamladığı eserleri, onun bu son derece girift çalışmalarına örnekler oluşturuyor.
Seçici kurul, sanatçının Jameel Ödülü’ne layık görülen İsimsiz (2014) adını taşıyan dört yapıt ile Gunjaan (2014) adlı eseri, İslam geleneğinden esinlenen sanat eserlerinin, bugün hâlâ ne kadar canlı ve yaratıcı olmaya devam ettiğini ortaya koyduğunu belirtti. Seçici kurul başkanı ve V&A direktörü Martin Roth, finale kalan eserlerin her birinin yüksek kalitesi göz önünde bulundurulduğunda, seçim sürecinin yine her zamanki gibi zorlu geçtiğini ifade etti.
4. Jameel Ödülü’nü, bir önceki ödülün sahibi olan Dice Kayek markasının yaratıcıları Ayşe ve Ece Ege takdim etti. Markanın yaratıcıları ödül ile ilgili şu yorumda bulundu: “Dünyanın sayılı ödülleri içerisinde yer alan Jameel Prize, sanat dünyasında önemli bir rol oynayarak ortak önyargıları kırıp, İslami gelenekleri çağdaş sanat, tasarım ve el sanatları ile buluşturuyor. Aynı zamanda bu eşsiz ödül çağdaş tasarımcı ve sanatçıların bilincini yükseltirken, değerli bir rolü benimseyip İslam kültürünün dünyadaki en iyi örneklerinin tanınmasına olanak sağlıyor.”
4. Jameel Ödülü’nün kazananı ile ödül kapsamında finale kalan diğer 10 sanatçı ve tasarımcının eserlerinden oluşan sergi, 14 Ağustos’a dek Pera Müzesi’nde görülebilir. Sergide yer alan diğer 10 sanatçı şöyle: David Chalmers Alesworth, Rasheed Araeen, Lara Assouad, CANAN, Cevdet Erek, Sahand Hesamiyan, Lucia Koch, Shahpour Pouyan, Wael Shawky ve Bahia Shehab.

Başkanlığını Victoria ve Albert Müzesi Direktörü Martin Roth’un yaptığı seçici kurul arasında; sanatçı Alan Caiger-Smith, moda tasarımcıları Ece ve Ayşe Ege (Dice Kayek’in kurucuları ve 3. Jameel Ödülü sahipleri), küratör Rosa Issa ile Hong Kong Asya Sanat Arşivi’nin (AAA) Araştırma ve Programlar Direktörü Hammad Nasar yer aldı. Geçtiğimiz aylarda vefat eden ödüllü mimar Zaha Hadid ise Jameel Ödülü’nün hamiliğini üstlenmişti.


4. Jameel Ödülü sergisinin küratörlüğünü ise Victoria ve Albert Müzesi Orta Doğu koleksiyonunun küratörü Tim Stanley ile Orta Doğu güncel sanat ve tasarım küratörü Salma Tuqan üstleniyor.
Sanatçıların yapıtlarıyla ilgili tanıtım filmlerine linkten ulaşabilirsiniz: www.vam.ac.uk/jameelprize4
Ayrıntılı Bilgi:

Hilal Güntepe / Grup 7 İletişim Danışmanlığı hguntepe@grup7.com.tr - (0212) 292 13 13İstanbul’daki 4. Jameel Ödülü sergisi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra ve paydaşı Art Jameel tarafından, Pera Müzesi’nin işbirliğiyle düzenlenmiştir.
macintosh hd:users:fatmacolakoglu:desktop:tr-02.jpg
Sergi salonu boya sponsoru

c:\users\fev\desktop\firdevs\logolar\jotun.png
Pera Müzesi http://www.peramuzesi.org.tr

Pera Müzesi Blog http://blog.peramuzesi.org.tr/

Twitter https://twitter.com/PeraMuzesi

Facebook http://www.facebook.com/PeraMuzesi.Museum

YouTube http://www.youtube.com/user/PeraMuzesi

Instagram http://instagram.com/peramuzesi
Sanatçının Biyografisi

Ghulam Mohammad (d. 1979, Kachi, Pakistan) Pakistan’ın Lahor kentinde yaşamakta ve çalışmaktadır. Mohammad, 2013’te, Lahor Ulusal Beaconhouse Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nden mezun olmuştur. Sanatçı, dil ve yazıyı, hem kendi kimliğini hem kültürel, tarihsel ve çağdaş kimliği ifade etmenin bir aracı olarak kullanır. Yapıtları, kimi zaman altın-gümüş varak ve İran mürekkebi ile bezeli el yapımı kâğıda yapıştırılmış Urdu yazısı yazılı kâğıt kupürlerinden oluşan girift kolajlardır. Mohammad’ın kişisel sergileri şunları içerir: KütüpHane, “Sanat” Sanat Galerisi, Karaçi, Pakistan (2015). Karma sergileri şunları içerir: Lahor Edebiyat Festivali, Lahor, Pakistan (2015); Tuval Sanat Galerisi, Karaçi, Pakistan (2014); “Sanat” Sanat Galerisi, Karaçi, Pakistan (2014); Sanat Merkezi, Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri (2014); Satrang Sanat Galerisi, İslamabad, Pakistan (2014); İcaz Galerisi, Lahor, Pakistan (2010); Hamail Sanat Galerisi, Lahor, Pakistan (2009) ve Sanatlar Kurulu, Ketta, Pakistan (2009). Mohammad, 2015’teki Lahor Edebiyat Festivali’nde Beaconhouse Yükselen Yetenek Ödülü’nü kazanmıştır.


Sergi Hakkında


  • 4. Jameel Ödülü kapsamında finale kalan 11 sanatçı ve tasarımcının eserlerinden oluşan sergi 8 Haziran – 14 Ağustos tarihleri arasında Pera Müzesi’nde görülebilir.

  • Ödülün kazananı 7 Haziran 2016 tarihinde açıklıyor.


Victoria ve Albert Müzesi İslam Sanatı Koleksiyonu

Victoria ve Albert Müzesi 1850’lerden bu yana İngiliz endüstriyel tasarımında reform yapmak amacıyla dünyada İslam sanatı örneklerini toplayan ilk kurum. Müzenin kurucuları İslam sanatının ve tasarımının Batı’daki üretimin büyük bir bölümünden daha üstün olduğunu düşünerek genel beğeniyi yönlendirmek, çağdaş üretim için modeller sunmak amacıyla örnekler topladılar. Müzenin koleksiyonu çok daha sonraki tasarımlara yansıyor ve V&A, Jameel Ödülü sayesinde geçmişteki İslam sanatının bugün hala esin kaynağı olabildiğini gösterebiliyor. Jameel Ödülü aynı zamanda V&A’in dünyada kültürel bağları geliştirmek ve kültürel anlayışı artırmak için tasarlanmış etkinlik programının bir parçası.


Jameel Ödülü

Dünyanın dört bir yanından öncü küratörler, tasarımcılar, sanatçılar ve kültür dünyasından simalar Jameel Ödülü için aday göstermeye davet edildi. 280’nin üzerinde adayın arasından seçici kurul, on bir sanatçı ve tasarımcıyı finale bıraktı. 2009’da ilki verilen ödül, 1001 Sayfa (2008) adlı yapıtıyla Afruz Amighi’nin oldu; bu yapıt, göçmen çadırlarının yapımında kullanılan örgü plastik ile örülmüş, el yapımı girift bir perdeydi. 2011’de ödülü, İslamiyet’in 14 büyük dervişinin yaşamını ve mirasını incelemeyi hedefleyen ve Arapça hat, sembol ve şifreler içeren işlemeli kumaş afişlerinden oluşan Les Maitres Invisibles (Görünmez Ustalar) (2008) yapıtıyla Rachid Koraïchi kazandı. 2013’te 3. Jameel Ödülü’nü ise 1992’de Ece ve Ayşe Ege’nin kurduğu Türk moda markası Dice Kayek, İstanbul’un mimari ve sanatsal mirasını hatırlatan “Istanbul Contrast” adlı koleksiyonlarıyla aldı. Jameel Ödülü böylece ilk kez tasarımcılara verilmiş oldu.


Art Jameel

Community Jameel’in girişimlerinden biri olan Art Jameel, MENA (Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türkiye) bölgesinde canlı bir sanat ortamının yaratılması ve desteklenmesini hedefliyor. Dünyadaki çeşitli sanat organizasyonlarıyla işbirliği içinde, bağlantıların kurulması ve bilginin paylaşılması için kültürel değişim programları geliştiriyor. Art Jameel’in kurucu ortağı olduğu yapılar arasında Edge of Arabia, The Crossway Foundation, Arabian Wings, Jeddah Art Week ve The Archive var. İki yılda bir düzenlenen Jameel Ödülü için Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi ile yapılan işbirliğine ek olarak şu projeler sayılabilir: Art Jameel Fotoğraf Ödülü; Cidde Belediyesi’yle birlikte kurulmuş bir park olan Cidde Heykelleri Müzesi; Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı’yla birlikte düzenlenen Art Jameel Olimpiyatları; Prens Geleneksel Sanatlar Okulu’yla işbirliği içinde Fustat – Mısır’da sürdürülen Art Jameel Geleneksel Sanat ve Zanaatlar Programı. Community Jameel, iş istihdamı, yoksulluğun giderilmesi, kültür-sanat, eğitim ve sağlık konularında girişimlerde bulunmak ve uluslararası kurumlarla kurduğu uzun vadeli işbirlikleriyle toplumsal değişime katkı sağlamak amacıyla 2003’te kuruldu. Community Jameel hakkında daha ayrıntılı bilgi için: www.cjameel.org (http://www.cjameel.org)Pera Müzesi hakkında

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005'te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet göstermektedir. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor.
Meşrutiyet Caddesi No.65, 34443 Tepebaşı - Beyoğlu – İstanbul Tel. + 90 212 334 99 00, info@peramuzesi.org.tr

www.peramuzesi.org.tr / blog.peramuzesi.org.tr / twitter.com/PeraMuzesi / www.facebook.com/PeraMuzesi.Museumwww.youtube.com/user/PeraMuzesi / instagram.com/peramuzesi


Kataloq: Repo -> Bulletin -> Attachments

Yüklə 24,8 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə