BayrampaşA İLÇe miLLİ EĞİTİm müDÜRLÜĞÜ stratejik plani 2015-2019Yüklə 0,93 Mb.
səhifə1/17
tarix18.01.2019
ölçüsü0,93 Mb.
#100230
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

BAYRAMPAŞA İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ STRATEJİK PLANI

2015-2019


ATATÜRK' ün GENÇLİĞE HİTABESİ

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet,

muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli

hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dâhilî ve haricî

bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen,

vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!


Bu imkân ve şerait, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve cumhuriyetine

kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili

olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine

girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.

Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara

sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar

sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü

zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl

ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda,

mevcuttur!

20 Ekim 1927 Mustafa Kemal Atatürk


http://www.silivriliyiz.com/resimler/silivri/cce_ata.jpg
TAKDİM

İlçemiz Eğitim-Öğretim hizmetlerinden yararlanma ve topluma yararlı bireyler yetiştirme konusunda önemli yer tutan eğitim öğretim kurumlarımızın mali açıdan güçlenmesi ve harcama politikalarına sahip vizyonu olan bir anlayışa sahip olması konusunda güçlendirilmelidir.


Eğitim öğretimin tüm kademelerinde ve yaygın eğitimin geliştirilmesinde insan odaklı politikalar ve amaçlar geliştirilmesi hususunda kurumlarımız önemli ölçüde gelişmektedir. 5018 Kamu Mali Yönetim Kanunu ve 2023 Vizyonu olan bir yapıyla ilçemiz bütün gelişmeleri yakından takip etmekte ve performans odaklı anlayışla eğitim öğretime hizmet etmektedir.
Stratejik Planın temelinde harcamaların güvenilirliği ve yapılan harcamaların ne ölçüde katkı sağladığı tespit ve devamlılığı sağlanarak kurumlarımıza kendi vizyonlarını oluşturmalarında katkı sağlamaktadır. Planlı ve anlaşılır bir yapıyla kurumlarımız geleceğe daha emin ve kararlı sorumluluk sahibi olmaları sağlanacaktır.
Stratejik Planımızın ülkemiz ve İlçemizin eğitim- öğretim hizmetlerine yeni bakış açıları ve yeni fırsatlar doğuracağı ümidini taşımaktayım. Bunu başarmak için işbirliğinin ve planlama alışkanlığının herkes tarafından kazanılması gerektiğini de belirtmek istiyorum.
İlçemizin stratejik planını hazırlayan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü yöneticilerini, çalışma ekiplerini ve çalışmada görev alan diğer personeli kutluyor, bu Stratejik Plan’ın başarıya ulaşmasını diliyorum.

Hasan GÖZEN

Bayrampaşa Kaymakamı

c:\users\pc\desktop\k_17143958_img_2117.jpg
SUN

Müdürlüğümüzün en geniş kapsamıyla hazırlanan ve eğitim-öğretim odaklı, düzenleyici ve değer yaratan Stratejik planı uygulamaları Kamu kaynaklarını en etkin ve verimli kullanılması hedefiyle ortaya konmuştur.


Eğitim-öğretim önceliğinde talebin yoğunlaştığı ve mükemmellik arayışının arttığı bu değişim sürecinde, ülkemizin kalkınmasında büyük bir vazife üstlenen eğitim-öğretim kurumlarının ulusal ve uluslararası alanda eğitsel, sosyal, ekonomik ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmaları bir zorunluluk haline gelmiştir. Bizler de ülkemizin dünya ölçeğinde ilerleme hedefi olarak belirlediği 2023 Vizyonunda geniş bir yer tutan eğitim başlığı altındaki amaçlarını gerçekleştirmenin ilk basamağı olan bu planla mevcut durumumuzu gözden geçirerek iyi bir analiz kapsamında hedeflerimizi belirledik. Bu şekilde hazırladığımız plan çerçevesinde ülkemizin hedeflerine ulaşmasında katkı sağlayacak çalışmaları müdürlük olarak gerçekleştirme gayretinde olacağız.
Bu kapsamda; hızlı değişimler karşısında stratejik yaklaşımlarla sorunlara etkili ve kalıcı çözüm önerileri geliştirebilen, bilimsel ve teknolojik ilerlemelerle kurumsal kapasitesini artırmayı hedefleyen kurumlar değişen anlayışlara uygun şekilde kendisinden beklenen faydayı azami düzeyde sağlayabileceklerdir.
Stratejik yönetimin kurumda bir yönetim aracı olarak işlerlik kazanması Stratejik Planlama yoluyla sağlanmaktadır. Stratejik Planlama bir yönetim planlaması modeli olup alınacak kararlar; bilgi ve stratejiler doğrultusunda, dinamik ve gelişmeye açık bir biçimde ve yönetişim çerçevesinde uygulanarak başarılı olur.
Stratejik Palanı Hazırlık Çalışmalarında yer alan tüm ekibimizi özverili çalışmalarından dolayı tebrik ediyor ve kutluyorum. Saygılarımla…
Hedefe giden yolda amaçlardan ödün verilmez.

Abdülaziz YENİYOL

İlçe Milli Eğitim Müdürü

ÖNSÖZ

Müdürlüğümüz eğitim-öğretim taleplerine karşı duyarlı, katılımcılığa önem veren, hedef ve önceliklerini netleştirmiş, hesap veren, şeffaf ve etkin bir eğitim anlayışının ortaya konması için; “Stratejik Yönetim” yaklaşımını okul ve kurumlarımızda, benimsemiş ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu gereğince stratejik planlamayı uygulamaya koymuştur.

Stratejik planımızı, vizyonumuza giden bir yol haritası niteliğinde kurgulayarak, bulunduğumuz nokta ile ulaşmayı arzu ettiğimiz durum arasındaki yolu tarif ettik. İyi bir yol haritası olmayan bireyler, kurumlar ve toplumlar, geleceğin dünyasında yollarını bulamayacaklardır.

Müdürlüğümüz Stratejik Planı hazırlanırken planlama sürecinin her aşamasında çalışanlarımızın katılımı sağlanmaya çalışılmış, bunun yanı sıra paydaşların görüş ve önerilerine de başvurulmuştur.

Stratejik planımız ile Bayrampaşa’nın eğitim geleceğini birleştirici bir vizyon etrafında, mevcut durumu belirleyerek şekillendirmeye çalıştık.

2015-2019 Stratejik Planı hazırlanırken, geçmiş planın tecrübelerinden de yararlanılmış, sorun alanlarının tespiti için çözüm senaryoları düşünülmüş, üzerinde tartışılmış ve son aşamaya getirilmiştir. Plan, Üst Kurul tarafından da incelenerek kabul edilmiştir.

Yoğun bir çalışma sonucunda ortaya çıkmış olan Stratejik Planımızın hazırlık aşamasında katkı sağlayan paydaşlarımıza, plan hazırlama sürecinde birlikte çalıştığımız Stratejik Plan Hazırlama Ekibi üyelerine teşekkür ederiz. Stratejik Planın, Müdürlüğümüzün kurumsal yapısına, bütçe harcamalarının ve yürütülecek çalışmaların planlı bir şekilde gerçekleştirilmesine katkı sağlamasını umut ederiz.
Anahtar programınızdaki işleri önceliklerine göre sıralamak değil; öncelikli işleri programlamaktır.

Stephen R. Covey
Stratejik Plan Hazırlama EkibiYüklə 0,93 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə