Ben Türk degilim, Kürt’üm. Türkiyeliligimle gurur duyuyorum, Türklükle degilYüklə 15,44 Kb.
tarix10.01.2022
ölçüsü15,44 Kb.
#98571

Bela aramak

Baskin Oran

Erkek olmasa, su sözleri söyleyenin resmen agzindan öpmek geliyor içimden: “Ben Türk degilim, Kürt’üm. Türkiyeliligimle gurur duyuyorum, Türklükle degil. Ben Misak-i Milli sinirlari içinde, demokratik kosullarda yasamayi isteyen bir Türkiye Cumhuriyeti vatandasiyim. Kürtler AB demokrasisi istiyor. AB standartlari kimlik sorunumuzu çözer”.

Nese Düzel’in 28 Kasim tarihli Radikal’deki röportajinda, Hakkâri Belediye Baskani Metin Tekçe söylüyor. Gerçi “aslî unsur” hatasina o da düsüyor ama, bu enfes sözleri söyleyen beyin onu da düzeltecektir.

Semdinli’de de su muhtesem pankartin asildigini daha önce yazmistim: “Avrupaliyiz, Türkiyeliyiz, Kürdüz”.

٭٭٭


Hadi bakalim. Adamlar ben “Türk degilim” diyor. Ne yapacagiz, öldürecek miyiz? Yoksa zorla Türk’üm mü dedirtecegiz?

Söyleyenlerin dilinde tüy bitti: Türk’ü üst kimlik mi kabul ediyorsunuz, mükemmel! Hiçbir sorun yok! Ama kabul etmeyeni ne yapacagiz? Yukarida sordugum iki seyden birini mi yapacagiz? Bu memleketteki 12 (on iki) milyon Kürt’ün en azindan yarisi “Ben Kürd’üm, Türk degilim” diyor.

Ama, ayni cümle içinde ekliyor: “Türkiyeliyim. AB standartlarini istiyorum”.

Yahu, daha ne istiyoruz, belamizi mi? Adamlar kimliklerini koruyarak bu memleketin ayrilmaz unsuru kalmak istediklerini daha ne kadar dürüst, daha ne kadar açik, daha ne kadar bilimsel, daha ne kadar güzel söylesinler? Bu insanlarla “Türkiyeli”den baska hangi ortak paydayi bulmayi düsünüyoruz?

٭٭٭

Yoksa, acaba, ortak payda bulmaya çalismak gibi bir derdimiz yok mu.Yoksa, bir zamanlar koskoca Mülkiye’de siyaset sosyolojisi doçentligi yapmis parti lideri gibi “Üst kimlik Türk’tür. Bunu demeyen bu ülkeyi Yugoslavya gibi parçalar” diyerek Türk milliyetçiliginin oylarini mi avlamaya çikiyoruz? Ecevit’in halinden hiç mi ders almadi “sosyal demokrasi”miz?

Yoksa, maazallah, “çözüm” öneriyoruz da, bu çözüm, kösesinde “Çözüm felaket mi?” diye baslik atan yazarin “çözüm”ü gibi bir çözüm olmasin?

Yani, “Kürt nüfusun bu artis hiziyla 2025’te ülkenin geri kalan nüfusuna esit olacagi”ni, yani 12 milyon’un yirmi yil sonra 70 - 12 = 58 milyona ulasacagini hesaplayarak, “Bu sartlar altinda felaket niteliginde bir ‘çözüm’ ihtimali[nin] giderek gerçeklik kazan”digi kanisina mi varacagiz? (Radikal 24 Kasim) Yahu, hiç mi hesap bilmiyoruz veya hiç mi dayak yemedik veya ne yapiyoruz?

Buradan da kalkip, “Türk milletinin olasi tepkisini küçümseyenlerin akillarini baslarina almasi için zaman gelmistir, hatta geçmektedir” diyerek, artik nasil sey oldugunu söylemeye dilim varmiyor, “herkesten önce Kürt asilli vatandaslarimiz için büyük bir felaket olacak” (Radikal 26 Kasim) bir “çözüm” mü öneriyoruz?

٭٭٭

Türkiye’nin en iyi egitim almis, en fazla umur-i devlet görmüs, en isleyen beyinlerinden birinin önerdigi çözüm bu iken, Basbakan Erdogan üst-alt kimlik konusunda söyledigi A’dan Z’ye dogru ve bilimsel seyleri unutturmak istercesine davraniyor.Bütün saldirilara ragmen yigitçe ve vatanseverce “Üst kimlik TC vatandasligidir” diye direnen insan, ertesi gün kalkip, bir de “Ortak deger Islam’dir” diyebiliyor. Birakin onu, bütün olayi birdenbire sifirlarcasina, “Semdinlili vatandastan tanik olarak istifade edemezsiniz, çünkü PKK tehdidi altindadir” diyebiliyor. Diyarbakir Baro Baskani Sezgin Tanrikulu “Taniklar uzaydan mi gelecek?” diye soruyor; kibar adam, az söylüyor.

Ayni saatlerde, Semdinli’de Renault içinde yakalanan iki astsubayin görev yazisinin olay gününe, yani 9 Kasim’a ait oldugu ortaya çikiyor (Milliyet, 29 Kasim).Türkiye, “çözüm” olarak, önüne gelen yazara “devlet yargi organlarini alenen asagilamak”tan ve “kin ve düsmanliga alenen tahrik”ten dava üzerine dava ikame ediyor, adeta AB sürecine savas açmisçasina dimdik yürüyor…

Not: Kürtlerin üzerinden jet uçurmak, o bir Türk Klasigi. “Üreme” hesabi yapmak ise orijinal; yegenim Adil’e dogrulatmak ihtiyaci hissettim. Söyle diyor: “Hesap dogru. Türkiye’nin artis hizi, Kürtler dahil, yilda yaklasik % 2. Eger yeni doganlarin 16 yasina kadar çocugu olmaz dersen, o zaman Kürtlerin artis hizinin yaklasik %17 olmasi gerekir. Tabii, gayri-Kürtlerin hiç artmamasi sartiyla.”

Yüklə 15,44 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə