Biz Kim miyiz? BizYüklə 64,93 Kb.
tarix07.08.2018
ölçüsü64,93 Kb.


Biz Kim miyiz?
Biz Afyonkarahisar’da yaşayan 17 yaşında iki lise öğrencisiyiz. Her zaman hayalleri olan oturduğu tahta sıralarda sırtını duvara yaslayıp saatlerce hayaller kuran ve hayallerinin peşinden koşmak isteyen iki genciz. Bulunduğumuz ortama, dünyaya, farklı açılardan bakmaya çalışan ve alışılmış monoton düzeni değiştirmeye çalışan Türkiye aşığı iki genç… Ülkemizin aslında neleri başarabileceğini kanıtlamak için sabırsızlanan, ülkemizin adını dünyaya duyurmak ve büyük bir başlangıç yaparak ileride hayalleri olan bizim gibi genç girişimcilere örnek olmak isteyen, fikirleri boylarından büyük iki genç girişimci adayıyız.


Girişimcilik Hikayemiz
Aslında her şey küçük bir hayalle başladı. Arkadaşım Umut ile beraber çevremizi gözlemler ve yorumlardık. Ardından da hayaller kurar ve geleceğimizi düşlerdik. Geleceğimizde belki de bir daha karşımıza çıkmayacak bu bilgiler yerine insanlara nasıl yardımcı olabileceğimizi, Dünya’ya nasıl iz bırakabileceğimizi, Türkiye’yi nasıl kalkındırabileceğimizi, insanların hayatını nasıl değiştirebileceğimizi düşündük ve fikirler yürüttük. Zaten ülkemizin en büyük eksikliği de bunları düşünmek yerine kendi hayatını en garanti ve en kısa yoldan kurtarma düşüncesi değil mi? Bizim ülkemizin sistemi insanları buna itiyor ve bencilleştirmeye yöneltiyor. Bundan dolayı insanımız büyük düşünmekten kaçınıyor. Çünkü büyük düşünmek için risk almanız gerekir. Eğer hedef büyükse riskte büyüktür. İşte bizi her zaman için garantiye yönelten bu olumsuz Türkiye’nin dünyaya açılamamasının en büyük nedeni bu. Türkiye’de isim yapmış, başarıyı yakalamış birçok insan ve şirket aslında başka ülkelerden orijinal fikirleri getirerek Türkiye’de ilgi görmesini sağlamalarıyla başarı gösterdiklerini zannediyorlar. En basitinden bir yabancı filmin fragmanını izlediğimizde Türkiye’ye gelmesi için gün sayıyoruz. Neden bir Türk filmi yabancılarda çeviriler ve dublajlar yapılarak gişe rekorları kıramıyor ki…

Bizim bu projeye başlamamızın en büyük nedeni işte bu. Türkiye’de ve dünyada bir şeyleri değiştirerek dünya’ya açılmak ve dünyaya iz bırakmak. Türkiye için artık at gözlüklerini çıkarma vakti gelmedi mi sizce de. Sizden de bu projeye bizim baktığımız yerden, büyük bir çerçeveden bakmanızı ve bu projeyi hayata geçirmemiz için yardım etmenizi istiyoruz.
Projemiz
Bu büyük bir sosyal ağ projesi. İlk duyduğunuzda muhtemelen çok önemsemeyeceksiniz. Facebook, Twitter gibi büyük siteler varken nasıl başarılabilir ki diyeceksiniz. İşte bu anda bizim fikirlerimiz ve bu projemiz devreye giriyor. Piyasada mevcut olan büyük küçük sosyal ağların hepsinin aslında eksiklikleri var ve insanlar artık yeni şeyler arıyor… Ve artık ne kullanmaları gerektiğini kendileri de şaşırmış durumdalar. Eksiklikleri kendi özgün fikirlerimiz ve çevremizdeki insanların görüşlerini baz alarak ortadan kaldırmak istiyoruz. Ve fikirlerimizi sunduğumuzda gerçekten kullanışlı ve olumlu olduğuna dair tepkiler aldık. Lise çağında olmamızın en büyük avantajlarından biri de ihtiyaca yönelik doğru saptamalar yapmamız. Bu saptamalar doğrultusunda tamamen özgün yazılım ve kodlarla oluşacak insanların ilgisini çekecek bizler gibi genç dinamik ve yenilikçi bir proje hedefliyoruz. Projemizin en büyük özelliklerinden bir tanesi de ki bu bizim ve insanlık için en önemlisi, sosyal ağımızı engelli insanlarımıza da uygun bir şekilde tasarlamak. Ve onların hayatlarına bir nebze de olsun katkı sağlamak. Biz bu projenin dünyayı değiştireceğine eminiz fakat böylesine bir projeyi lise çağında hayata geçirmemiz için yeterli yazılım bilgisine sahip değiliz, sizin de yardımlarınızla bu projeyi hayata geçirip Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmek istiyoruz.

Hangi Sorunu Çözüyoruz

Teknolojinin böylesine gelişmiş olduğu bir dönemde genç yaşlı tüm insanlar çeşitli sosyal paylaşım siteleri kullanıyor ve bu ihtiyacı karşılamak için birçok sosyal paylaşım sitesi mevcut. Fakat bunlar insanların ihtiyaçlarını tamamen karşılayamıyor. Biz mevcut olan sitelerin işlevlerini birleştirmeyi ve yeni özgün fikirlerimizle bunları harmanlayıp insanlara bu hususta çok büyük kolaylık sağlamayı, bunun yanında insanların mevcut sitelerde olduğu gibi asosyal halde evde bilgisayarlarının karşında vakit öldürmeleri yerine gerçek sosyal hayatın daha da içine girip birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirecek, insanları birbirleriye buluşturacak özgün bir sosyal ağı ülkemize ve dünyaya kazandırmak istiyoruz.

Pazardaki Fırsatlarımız
Teknoloji, çağımıza dahi ismini verebilecek kadar büyük bir sektör. Bu sektör yanında sunduğu imkânları da en az kendisi kadar değerli kılıyor. Hali hazırda en çok yatırım yapılan alan olarak dikkat çeken teknoloji sektörü insanlarında ilgisini çekiyor.

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor ve ilerlemeye de sürekli devam edeceği için sonu olmayan yatırıma değer bir sektör. Teknoloji ilerledikçe insanların internet kullanma oranları da gittikçe artıyor. İnsanlar yeni arayışlar içerisindeler. Sosyal paylaşım siteleri ise bu arayışları en çok cevap veren alanlar arasında. Durum buyken teknoloji ve internet üzerinden yapılacak bu yatırımlar çok büyük ilgi görüyor. Her yaştan her kesim insanın severek kullanabileceği ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek bu projenin Pazarda çok büyük ses getireceğine eminiz ve bunu ispatlamak istiyoruz.
Hedef Kitlemizin İhtiyaçları
Daha öncede belirttiğimiz gibi bu proje insan odaklı bir proje. İnsanların en büyük sorunu ve aynı zamanda ihtiyacı ise sosyalleşmek. İnsanın her an var olduğu ve insan ilişkilerinin bu denli önemli olduğu bir dönemde insanların devamlı yenilenen ihtiyaçları var. Dünyada her kesimden her yaştan her görüşten insan varken kendini her an yenileyecek böylesine büyük bir projenin olmayışı büyük bir eksiklik. İnsanlar mevcut sosyal ağlarla masa başına hapsediliyorlar ve asosyal nesiller yetişiyor. Bizi düşünmeye sevk eden gündem, siyaset, tarih, spor ve bunun gibi toplumsal konulardan güncel haberlerle her an bilgilendirerek, kullanıcılarımızı masa başında asosyalliğe itmekten ziyade sosyal hayatın daha da içine sevk ederek, birbirleriyle ilişkilerini güçlendirecek bir sosyal ağ oluşturmak istiyoruz.


Bizi Özgün Kılan Değerimiz mi
Elbette bunlar bu yaşta yok gibi gözükse de aslında bir hayli fazla. Öncelikle bunların başında bu sosyal ağların mevcut kullanıcıları içeririnde bulunup eksikliklerini yapanlardan daha iyi görüp belirleyebilmemiz ve gözlem yeteneğimiz geliyor. Bulunduğumuz okul ortamı, sosyal ihtiyaçları ve bunları karşılamak için yapılabilecek şeyleri çok iyi gözlemlememizi sağlıyor. Özellikle gençlerin ilgisini çeken sosyal ağ sektörü en kolay ve iyi şekilde biz gençler tarafından geliştirebilir durumda. Bir diğer özgün özelliğimiz ise yukarıda belirttiğimiz verilerden hareketle ortaya koyduğumuz yapıcı fikirlerimiz. Fikirlerimiz, gözlemlerimiz ve tabi projemiz duyduğunda herkesin bunu neden daha önce ben düşünemedim diyeceği türden etkileyici, değerli ve de en mühimi özgün şeyler.
Biz dünyayı gözlemliyoruz…Çözümümüz Basit
Belirttiğimiz tüm bu ihtiyaçları karşılayacak, insanları hayata daha geniş perspektiflerden bakmaya yöneltecek ve sektörün adını ‘sosyal’ kelimesiyle tam anlamıyla bağdaştıracak bu proje insanlara bu alanda sunulabilecek en kesin çözüm yolu.

Hedeflediğimiz Pazarın Yapısı ve Özellikleri
Sosyal Ağ pazarı şuan oldukça hareketli ve yoğun. İnsanlardan gelen yoğun talepleri karşılamak için sürekli yeni projeler pazara sürülüyor. Fakat bu projeler üzerlerinde yeterince çalışılmadığı, özgün olmadığı ve amacından saptığı için pazarda tutunamıyor. Bu pazarda yer edinebilecek bir proje, üzerinde titizlik ile çalışılmış ve sabırla hazırlanmış bir proje olmalı. Biz de bu pazara tutunacak fikirlerimizi başarılı bir çalışmayla hazırlayıp sizinle birlikte pazara sürmeyi hedefliyoruz.Hedeflediğimiz Pazarın Büyüklüğü ise
Sosyal ağlar internetin böylesine revaçta olduğu bir dönemde en hareketli sektörler arasında yer alıyor. Bu sektörde milyarlarca kullanıcısı olan birçok sosyal ağ mevcut. Bu sektör sanal ortamda bulunduğu ve erişimi daha kolay olduğu için geniş ve önü oldukça açık…


Pazarın Büyüme Potansiyeline Gelirsek
Bu ucu olmayan durmadan kendini yenilemeye çalışan sonu olmayan bir sektör. Bütün, insanlara hitap eden sektörler gibi bu da asla bitmeyecek bir sektör. İnsan var olduğu sürece sosyalleşme arayışları da her geçen gün büyümeye ve varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Potansiyel Müşterilerimiz
Kısaca tüm dünya aslında. Projemiz insan odaklı bir proje. Hedeflediğimiz müşteri kitlesi konusunda hiçbir kriterimiz yok. Projemiz yediden yetmişe her milletten insanın kullanabileceği ve belli bir yaş kriteri aramaksınız her kesimden insana hitap edecek toplumun bir sosyal ağdan beklediği tüm hizmetleri karşılayacak evrensel ve dünya çapında bir proje.

Satış ve Dağıtım Kanallarımız
Projemiz tüm dünyada ve tüm satış platformlarında pazarlanacak. Web sürümü ve Android, Ios, Windows Phone gibi mobil sürümler geliştirilerek ücretsiz dağıtılacak.


http://www.serhanyildiz.net.tr/wp-content/uploads/google-play.png
Önümüzdeki Engeller

Engel olarak maalesef Türkiye şartları. Ülkemizin böylesine parlak fikirlere yeterince açık olmaması, ardından büyük bir sektöre atılamamamız, ciddi rakiplerin olması, yaşımızın on sekizden küçük olması, bulunduğumuz şehir... Fakat bu kadar çok engel gözükse de aslında hepsinin aşımını sağlayacak fırsat sizin bize sunduğunuz bu imkan. Biz bu projeye ve kendimize gerçekten güveniyoruz eğer ilk adımı birlikte atarsak zaten gerisi teker teker gelecek. Ve ülkemizin adını dünyaya duyurabileceğiz…
Satış Stratejimiz ve Fiyatlandırma Modelimiz
Projemiz daha önceden de bahsettiğimiz gibi bütün insanlara yani tüm dünyaya hitap ediyor. Her şeyden önce bunun ücretsiz bir sosyal ağ olacağı zaten belli. Bizim planlarımıza göre zaten desteği alabilirsek Türkiye bu projeyi sahiplenecek. Türkiye’de Anadolu’dan iki lise öğrencisinin böyle büyük bir işin üstesinden gelmesi tüm yerel ve genel yayın kuruluşlarının ilgisini çekecek böylelikle projemizin reklamı kendiliğinden yapılmış olacaktır.

Pazar Payı Hedefimiz
Sosyal ağ pazarına baktığımızda elbette şuan için en büyük pay Facebook ve Twitter da. Bunlar bizim gözümüzü korkutmuyor çünkü bunlarla kesinlikle rekabet edebiliriz her ne kadar imkansız gözükse de biz fikirlerimize ve hayallerimize güveniyoruz. Pazarlama ve reklam stratejimiz ile de bu pazar da çok kısa zamanda yükselebileceğimize eminiz. Çünkü proje kendi kendinin reklamını yaparak yükselecek.


Rakiplerimiz
Bu sektörde elinde büyük maddi güçleri bulunan ve çok sayıda kullanıcıya ulaşmış Facebook, Twitter, WhatsApp, Snapchat, Google + gibi bir çok sosyal ağ ve anlık mesajlaşma servisleri var ama dediğimizi gibi bunca ağ ihtiyaçları karşılamaya yetmiyor ki bunlarda bu yüzden sürekli kendilerini yenilemeye çalışıyorlar ve bu sosyal ağlara her geçen gün ihtiyaç üzerine yenileri ekleniyor.Bu sorunların hepsine çözüm olacak, insanlarda merak uyandıracak olan projemizin tek rakibi aslında kendisi.

Rakiplerimize Karşı En Güçlü Yönlerimiz
Kesinlikle fikirlerimiz, bunları da çevremizi gözlemeyerek direkt olarak istenileni verebilecek şekilde düşündük. Şuan hiçbir sosyal ağda bulunmayan insanların ihtiyaçlarını karşılayacak özgün fikirlere sahibiz. Daha farklı, daha özgün, daha sosyal bir proje olmamız bizim en güçlü yönümüz.


Temel Başarı Kriterimiz
Başarı ulaşılması çok güç bir kavramdır. Bize göre başardım diyip yerinde saymaya başlayan her türlü iş yavaşça gerilemeye hatta bir süre sonra yok olmaya mahkumdur. Bizim başarı kriterlerimiz yeniliğe ve özgünlüğe dayanıyor. Tabi ki bunlar zamanla etkisini gösterecek. Bizim için başarı çitayı devamlı yükselterek her kesime ulaşmak, zirveye oturmak ve de dünyada iz bırakıp herkese istedikten sonra her yaşta her şeyin başarılabileceğini göstermektir.


En Önemli Risklerimiz
Bize göre yaşımız ve bulunduğumuz sisteme göre elbette ki zamanımız. Fakat bilindiği gibi hiçbir başarı risk alınmadan sağlanamaz. Biz bu projenin tutacağına ve zamanla yükselerek bu sektördeki ilk sıraya yükseleceğine inanıyoruz. Dediğimiz gibi risk alınmadan başarıya ulaşmak imkansızdır. Biz zamanımızı, hayallerimizi gerçekleştirmek adına bu projeye adayacağız ve projemizi sizin de yardımınızla hayata geçireceğiz.

MASRAFLAR
Biz bu alanda kendimizi geliştirip sizin aracılığınızla bu alanda daha donanımlı kişilerle iş birliği yapmak istiyoruz.

Projemizin masrafları büyüme planımızla doğru orantılı olarak artacaktır. İlk etapta hitap ettiğimiz kullanıcı sayısına göre daha az sayıda sunucu ve daha küçük çaplı database’e ihtiyacımız olacak. Ama sunucu yerine gelişen teknolojinin ürünlerinden olan bulut teknolojisiyle hem masraftan hem de mekandan tasarruf etmiş olacağız. Projemizin ulaştığı kitle arttıkça masraflarımız da artacaktır. Genel olarak projemizi için yalnızca sunucu, database ve çalışan masrafımız olacak. Bunun yanında bir reklam masrafı oluşacak gibi gözükse de Türkiye’de ilk kez iki lise öğrencisinin böyle bir projeye imza atmış olması halkın ve tüm yayın kuruluşlarının ilgisini çekecek ve böylelikle projemiz kendi reklamını masrafsız bir şekilde yapmış olacaktır.
FİNANSAL KAYNAKLAR
Projemiz ideallere ve her aşamasında planlara sahip bir proje. Biz yavaş yavaş büyümek istiyoruz. Örneğin şuan Afyonkarahisar’da yaşıyoruz. İlk etapta Afyon’a ardından Ege Bölgesine devamında ise bölge bölge açılıp Türkiye ve tüm dünyaya ulaşmak istiyoruz. Finansal planımız ise bu şekilde büyüyerek ilk başta yerel işletmelerden aldığımız reklamları kullanıcılarımıza sunmaya dayanıyor. Yani kullanıcılarımız yaşadıkları şehirlerdeki restoran, kafe, mağaza, market gibi işletmelerin indirim, kampanya ve tüm avantajlarını cihazlarına gelen bildirimlerle görebilecek. Böylelikle bu işletmelerden reklam geliri elde edeceğiz. Bu sayede hem projemize ekonomik kaynak sağlamış hem de kullanıcılarımız reklamlardan daha verimli bir şekilde faydalanmış olacaklar. İzleyeceğimiz bu stratejiyle hem şuan hiçbir sosyal ağın vermediği özgün, ihtiyaç karşılayıcı ve ilgi çekici bir hizmet vermiş hem de projemizin daha geniş kitlelere ulaşması için gerekli olan maddi imkanı elde etmiş olacağız. Maddi anlamda güçlenip şirket haline geldikten sonra ise şirketimizi halka arz ederek buradan elde ettiğimiz gelirlerle farklı yatırımlar yapıp projemiz için gerekli olan ekonomik döngüyü sağlamış olacağız.


PROJEMİZİN FONKSİYONLARI
Projemiz standart sosyal ağlarda olduğu gibi:


  • Anlık fotoğraf paylaşımı

  • Anlık durum paylaşımı

  • Anlık video paylaşımı

  • Anlık mesajlaşma

  • Bağlantı paylaşımı özelliklerini barındıracak.

BİZİ BİZ YAPAN ÖZGÜN FİKİRLERİMİZ:
-Mevcut sosyal ağlar kullanıcılarının bilgilerini barındırdıkları sayfalarını ‘Profil’ olarak isimlendiriyor. Biz kullanıcılarımıza sunduğumuz bu özgün platformda sayfalarında kendilerine dair her şeyi yansıtabilecekleri bir ‘Portre’ oluşturacağız. Mevcut sosyal ağlarda olanların yanı sıra kullanıcılarımız geçmişlerini, bulundukları zamanı ve geleceğe bakışlarını her açıdan yansıtacak, gelecekte neler yapmak istediklerini ve neler yaşamak istediklerini belirterek adeta kendi portrelerini ortaya koymuş olacaklar.


Timbre: Mevcut sosyal ağlar kullanıcıların özgüvenlerini düşünmüyor. Aktif olarak bu sosyal ağları kullanan üyelerin büyük bir kısmı milyonlarca insanın gördüğü paylaşımlarda görüntülerini paylaşacak özgüvene sahip değil. Bu durum söz ettiğimiz kullanıcı kitlesini yazı yoluyla durum paylaşmaya ve durağan fotoğraflara yöneltiyor. Biz timbre özelliğiyle bu kullanıcı profilinin de hem görüntülerini paylaşmak zorunda kalmadan hem de kolaylıkla kendilerini daha iyi ifade etmelerinin sağlayacağız. Kullanıcılarımız timbre sayesinde o an hissettikleri duyguyu, dinlediği şarkıyı, dinlediği dersi ve bunun gibi anlık olayları küçük ses kayıtları halinde portrelerinde paylaşabilecek, hem görüntülerini paylaşmak zorunda kalmayacak hem de hislerini ve o an yaşadıklarını yazıyla asla yansıtamayacağı duygularla arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Bunun yanında timbre özelliğiyle yerli ve yabancı sanatçılar besteledikleri şarkıları anlık olarak hayranlarına sunabilme imkanı bulacaklar. Örneğin Sezen Aksu, katıldığı bir programda şarkılarının bir anda aklına gelip şekillendiğini söylemişti. Bu özelliğimiz ile sanatçılar o an aklına gelen melodiyi kaydedip kendi portresinde paylaşabilecek. Hem anında aklında gelen bu besteyi kayıt altında tutabilecek ve halkın beğenisine sunduğu bu eserin hayranlarından ne tür yorumlar aldığını, toplumun bunu beğenip beğenmediğini görebilecekler. Eserlerinin tutum oranı hakkında bilgi edinirken aynı zamanda kendilerinin ve eserlerinin reklamını yapmış olabilecekler. Hiçbir sosyal ağda bulunmayan bu özellik kullanıcının ilgisini çekmekle birlikte sanatçı-hayran arasındaki ilişkiyi geliştirecektir. Öte yandan sanat camiasının önde gelen isimlerinin aktif olarak kullanacağı bu özellikle halk arasında bulunan büyük yeteneklerin keşfi kolaylaşacak. Şöyle ki; şuan sanat camiasında popüler olan isimlerin birçoğu büyük sanatçıların kendilerini tesadüfen keşfetmeleriyle meşhur olmuş insanlar. Biz bu tesadüfü olağana çevirmek istiyoruz. Halkın içindeki büyük yetenekleri ünlü sanatçılarla buluşturup keşfedilme ihtimalini tesadüf gibi küçük bir orandan yukarı çıkarmak istiyoruz. Popüler sanatçıların kendi eserlerinin bir parçasını paylaşarak halkın beğenisine sunduğu bu özelliğimizde kullanıcılarımız da kendilerini müzik alında yetenekli buluyorsa yeteneklerini gösterdikleri ses ve video kayıtlarını bu ünlülere sunarak yeteneklerinin keşfini kolaylaştırabilecekler. Göndermek istedikleri sanatçıları seçerek sunumlarını kolaylıkla gönderebilecekleri bu özellikte sanatçılar ise kendilerine gönderilen bu mini iletileri inceleyip yetenekli buldukları kullanıcıyla iletişime geçerek onların yeteneğini daha büyük kitlelere duyurmaları konusunda yardımcı olabilecekler. Böylelikle hem sanatçılarda keşfedilmeyi bekleyen yeteneklerin arasında bir köprü kurulmuş, hem de büyük yetenekler su yüzüne çıkmış olacak.
Timelyme: ‘ Timelyme’ özelliğimiz ile kullanıcılarımıza zaman ayarlı durum, fotoğraf, ses ya da video paylaşımı ya da zaman ayarlı mesaj gönderme kolaylığı sağlayacağız. Yani kullanıcımız yapacağı paylaşımı ya da göndereceği mesajı önceden belirleyip istediği zamana ayarlayıp bunları ayarladığı zamanda paylaşabilecek ya da gönderebilecekler. Dışarıdan bakıldığında kullanım alanı kısıtlı gibi gözükse de insanlar, kendilerinin ve değer verdikleri kişilerin hayatlarında önemli olan tarih ve anıları unutma sıkıntısı duymayacak. Her insan kendisi için önemli olan bir tarihte sevdikleri tarafından hatırlanmak ister. Ve de günümüz şartlarında insanların yaşamlarını şöyle bir ele alırsak insanlar kendilerini hayatın zorluklarına aşmaya ve kendi hayat telaşelerine adamış durumda. Durum böyleyken bu özellikle insanlar artık sevdiklerinin özel günlerinin unutma gibi bir sıkıntı yaşamayacaklar. Beraber düşünelim. Hangimiz halasının doğum gününü hatırlıyor? Ya da dayısının evlilik yıl dönümünü? Cihazın takvimi ile ortak çalışacak bu özellikle kullanıcılarımız önceden takvime kaydettikleri önemli gün hatta varsa saat geldiğinde sevdiklerine yine önceden hazırlamış olduğu iletiyi gönderebilecek. Mesela en yakın arkadaşınız 7 Haziranda doğdu. Ve siz böylesine önem verdiğiniz bu dostunuza doğum gününü 00:00’da kutlayarak bir jest yapmak istiyorsunuz. Bunun çok büyük olasılıkla unutacaksınız hatırlasanız da o saati kaçıracaksınız ve belki de 1 dakika için jestiniz tam anlamını bulamayacak. Ya da yeğeninizin önceden kaydettiğiniz doğum gününe bir hafta kala, üç gün kala ve doğum gününde cihazınıza gelen bildirimlerle bunu anımsamak ve onun için alacağınız hediye ya da yapacağınız sürpriz için vakit kazanmak harika olmaz mıydı? Ya da daha önce yazdığınız mesajı bu yılda göndermek ister misiniz şeklinde gelecek olan bildirimle hediyenin yanında kolaylıkla bir not bırakabilecek olmak ‘ timelyme’ nin sağladığı kolaylıklardan birkaçı daha.

Bir diğer kolaylıksa kullanıcılarımızın çektiği bir fotoğrafı ya da paylaşmak istediği durumu ayarladıkları saatte portrelerinde ‘ timelyme’ aracılığıyla paylaşabilecek olmaları. Bu örnekleri daha da arttırabiliriz fakat timelyme ile sosyal ağımız kullanıcılarımıza sunacağı bu kolaylık ve ayrıcalıkla insanlar bir mesaj, bir fotoğraf, minik bir ses kaydı ya da bir aramayla sevdikleri insanları anımsamış ve onları mutlu etmiş olacak. Böylece insanların sevdikleri olan bağları zarar görmemiş aksine daha da kuvvetlenmiş olacak.

Zamana dair her şeyde kullanıcılarımıza adeta alternatif bir hafıza olacak timelyme insanların hayatını büyük oranda kolaylaştırıp onları sosyalleştirecek.
Acten: Sosyal ağımızın en önemli ilkesi olan sosyallik başlığını en aktif şekilde hayata geçireceğimiz özellik olan acten ile insanların birbirleriyle buluşup, beraber aktiviteler yapmalarını kolaylaştırmak istiyoruz. Kullanıcılarımız tasarladığımız acten modu ile bu aktivitelerden çok ergonomik şekilde faydalanabilecekler. Örneğin bir halı saha maçı düzenliyorsunuz ve iki kişi eksiğiniz var. Bunun için hemen acten modundan bir etkinlik oluşturup ‘look list’inizde seçtiğiniz arkadaşlarınızla bu etkinliği paylaşabileceksiniz.

Bu bildirim şekilde arkadaşlarınızın cihazının ana ekranında görünecek ve evet hayır seçenekleri çıkacak. Evet diyen iki kişi ile irtibata geçebilecek ve etkinliğinizi kolay bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz. İlk evet diyen iki kişinin ardından, bildirim gönderdiğiniz diğer arkadaşlarınızın cihazlarından silinecek ve böylelikle karmaşa ortamı da oluşmamış olacak. Ayrıca kullanıcılarımıza oluşturdukları ve katıldıkları etkinlik başına puan vererek onları etkinliklere katılmaya teşvik edeceğiz. Aynı zamanda puan sistemiyle bu modu daha eğlenceli bir halede getirmiş olacağız. Yapılan etkinliğin gerçekleşeceği mekan en ine ayrıntısına kadar belirtilip bu mekanda olan indirim ve fırsatlar bildirimlerde kullanıcılara duyurulacak. Bu şekilde projemiz hem daha verimli reklam geliri elde etmiş hem de kullanıcılarımıza şuan bulunmayan ve sosyalleşmelerine yardımcı olacak bir hizmet vermiş olacak.


Pn(Position News): ‘Pn’ modu projemizin konum haberleri veren bir hizmeti. Pn ile kullanıcılarımız bulundukları kent ve mekan hakkında bilgi edinebilecek. Ayrıca seyahat üzerindeki yolların trafik aksamalarından önceden haberdar olabilecekler ya da şehrin gezilebilecek tarihi be sosyal mekanları hakkında bilgi edinmiş olacaklar. Ayrıca seyir halinde araçlarıyla giderken izledikleri istikamet üzerindeki önemli yerler hakkında bildirim şeklinde bilgi alabilecekler. Toplumumuzda genel olarak baba ya da annelerimiz araç kullanırken bir taraftan da yol üzerindeki önemli bir yer gösterip bizlere bu konuda bilgi verirler. Bunu muhtemelen sizde yaşamışsınızdır. İşte buna gerek kalmadan ‘pn’ modu çok riskli bir olaydan da bizi ve aynı araçta bulunduğumuz insanları korumuş, olası bir kaza ihtimalini düşürmüş olacak.

Dofe(Domestic Famaus): Ülkemiz ve dünyada gündemi genel olarak siyasetçiler, sporcular, sanatçılar, aktörler ve bunun gibi ünlüler belirliyor. Örneğin ünlü aktörlerin çektiği bir selfie gündemde büyük yer edinip popüler olabiliyor. Ya da siyasetçilerin bir demeci başlı başına medya gündeminde zirveye oturabiliyor. Bundan hareketle geliştirdiğimiz ‘dofe’ moduyla ünlülerin paylaşarak popüler kıldığı görüntü, koreografi ve videoları halka arz etmeyi hedefliyoruz. Örneğin bundan bir yıl önce gündemi kasıp kavuran bir ‘harlem shake’ akımı vardı. Bu dünya genelinde tutuldu ve birçok bir çok insan tarafından paylaşıldı. Şimdi ise gündemde olan paylaşım türü ‘selfile’. Biz ‘dofe’ moduyla bu popüler paylaşımları halka indirgeyip bir çatı altında birleştirmeyi hedefliyoruz. Böylelikle sanatçıların bir bestesi halk içinden biri tarafından bambaşka bir yorumla seslendirebilecek, popüler paylaşımlar bir çatı altında toplanacak, hatta gelen yaratıcı versiyonlarıyla gündeme gelip kullanıcılarımızın beğenilerine sunulmuş olacak.

Wh(What Happens): Wh sosyal ağımızın kullanıcılarına sunduğu özgün fonksiyonlarından biri. Wh modu kullanıcılarımızı eğlendirmek, sosyal ağımızı daha ilgi çekici kılmak ve kullanıcılarımızın birbirlerinden haber almalarını kolaylaştırmak için tasarlandı. Wh chat özelliğimizi özgün kılacak bir mod. Kullanıcılarımız kurdukları sohbet gruplarında wh başlatabilecekler. Ve bu gruptaki herkes cihazına gelen bildirimle birlikte bu wh’te o an ne yaptıklarını, ne hissettiklerini, nerede olduklarını, ne yiyip ne içtiklerini resim, ses kaydı, video ya da durum yoluyla paylaşabilecek. Wh, başlatan kişinin belirleyeceği zaman dilimi içerisinde devam edecek ve ortaya konan paylaşımlarla kullanıcılarımız birbirlerinden rahatlıkla haberdar olabilecekler. Ayrıca kullanıcılarımız Wh süresi içerisindeki paylaşımlardan puan alacak, paylaşım yapmayanlar ise puan kaybedecekler. Fakat bu modu belirli aralıklarda yapabileceksiniz. Çünkü bunun sürekli kullanılması halinde birçok kullanıcı sıkılabilir ve gruptan ayrılabilir. Böylelikle wh modu sayesinde kullanıcılarımıza hem eğlenceli hem de özgün bir hizmet daha sunmuş olacağız.


Dmood(Days Mood): ‘Dmood’ kullanıcılarımızın özel günlerinde o güne dair her şeyi bir arada toplayıp portrelerinde paylaşabilecekleri sanal bir günlük modu. Yani dmood sayesinde kullanıcılarımız kendileri için özel olan bir günde, günün başlangıcından sonuna dek hissettiklerini yazıp ekleyebilecekleri bir paket oluşturmuş olacak. Örneğin kullanıcımız yaptığı bir seyahat ya da tatilde, video, fotoğraf, ses kaydı gibi paylaşımları o seyahat ya da tatile belirlediği başlık altında bir bütün halinde paylaşabilecek. Böylece kullanıcılarımız bunları arkadaşlarına daha düzenli bir şekilde paylaşmış olacak ve ileride de geçmişteki anılarına kolayca erişebilecekler.
Flair: ‘Flair’ kullanıcımızın yetenekli olduğu alanlarda ilgili alanda ünlü olan kişilere yeteneklerini sergileyebilecekleri bir yetenek platformu. Daha önce bahsettiğimiz ‘Timbre’ özelliğiyle kullanıcılarımızın müzik alanındaki yeteneklerini ünlülerle buluşturup bu yeteneklerin keşfini kolaylaştıracağımızı belirtmiştik. Timbre sese dayalı bir mod olduğu için yalnızca müzik konusundaki yetenekleri kapsıyordu. Fakat flair ile her türlü yetenek ilgili alanın ünlüleriyle bulaşabilecek. Dans yeteneğinizi ünlü bir dansçıya, resim yeteneğinizi ünlü bir ressama, spor yeteneğinizi ünlü antrenörlere, fotoğraf yeteneğinizi ünlü fotoğraf sanatçısına ve daha sayısız yetenekleri bu alanlarda uzmanlaşmış kişilere sunmanızı kolaylaştırıyor. Yeteneğin keşfini kolaylaştıracak flair modu da özgün ve ihtiyaç karşılayıcı oluşuyla projemizin artıları arasında.
Qworld(Question World): Qworld projemizin kullanıcıları arasında aktif bir şekilde kullanabilecekleri bir soru platformu. Bu, özellikle biz öğrencilerin çok işine yarayacak bir mod. Örneğin biz çözemediğimiz soruların fotoğrafını çekip arkadaşlarımıza atıyoruz. Ama bunu daha toplu bir halde gerçekleştirip daha da genişletip daha işlevsel bir hale getirmeyi istiyoruz. Sizlerinde bildiği üzere matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi branşlar evrensel. Bu branşlardaki sorunuzu kullanışlı şekilde sadece birkaç arkadaşınıza değil de dünyaya sorduğunuzu bir düşünsenize. Ya da siz Afyonkarahisar’dayken İstanbul’dan sizinle yaşıt ve o soru sorduğunuz konuyu çok iyi anlamış olan bir öğrenciye veya işinde uzman bir öğretmene ulaştırmak istemez miydiniz? Belki o kişi size sorunuzu çok iyi anlayabileceğiniz şekilde anlatacak ve o sorunun bir benzeri üniversite sınavında çıkacak. Böylece aslında çok küçük görünen bir soru hiç tanımadığınız bir kişi sayesinde sizin geleceğinizi belirleyecek. Kullanıcılarına verdiği bu hizmetle patlama yapacak sosyal ağımız çok somut bir ihtiyaca çözüm olacak. Siz sorunuzun fotoğrafını çekeceksiniz.Ve sorunuzun direk istediğiniz kitleye hitap etmesi ve hitap ettiğiniz kitle tarafından daha kolay görülüp cevaplanması için hangi ders, hangi sınav ve hangi kullanıcılara uygun olduğunu seçip göndereceksiniz.

(Örn: ygs, mat2, matematik öğretmenleri, matematik dersi iyi olan öğrenciler). Qworld’de milyonlarca kişiye ulaşan sorunuz çözülen kişi tarafından çözülmüş fotoğrafı ya da çözümünü anlatan bir ses kaydı olarak geri dönecek böylece öğrencilere sistemimizin getirdiği bencillik ve birbirini adeta ezerek yükselme duyguları yerini dostluk ve paylaşma duygusuna bırakmış olacak. Herkes bildiğini kolaylıkla diğerlerine aktarabilecek. Ayrıca dershanelerin kapanmasının gündemde olduğu bu dönemde böyle bir platform oluşacak yeni sorunlara adeta nokta atışıyla yapılmış bir çözüm olacak. Ülkemizde asgari ücretle çalışan milyonlarca insan varken hatta binlerce işsiz insan bulunurken. Bu insanların çocuklarının ekstra eğitim ihtiyaçlarına da bir çözüm alternatifi olabilmesiyle de bu özelliğimiz ülkemizin ekonomisine de büyük bir katkı sağlamış olacak. Bu soru platformumuzu daha fazla kullanılmasını sağlamak için soru soranlara, doğru soru çözümlerine çeşitli puanlar verilecek.Bu sayede öğrenciler, öğretmenler hem eğlenmiş hem de öğrenmiş olacaklar. Bu strateji ile birçok yayınların reklamını alarak verimli reklamlardan gelir sağlayacağız.Admys: Admys genel bir fikir alışveriş platformu. Sizce de karşılaştığınız her türlü zorlukta akıl alabileceğiniz 5-10 insan yerine milyarlarca kişi olması harika değil mi ? İşte bizi ‘Admys’ ı tasarlamaya teşvik edende bu oldu. Mesela bir arkadaşınıza doğum gününde bir hediye almak istiyorsunuz fakat bir türlü aklınıza bir hediye gelmiyor. İşte bu sorunuzu ‘Admys’ aracılığıyla milyarlarca fikre sunup, kolaylıkla çözebilirsiniz. Ya da o an ruh haliniz iyi değil. Admys sayesinde yaşadığınız durumla ilgili birçok öneri alabileceksiniz. Bu özelliğimiz ile dünya ve sizin aranızda bir bağlantı kuracağız.
Lay: Lay özelliği kullanıcılarımızın mevcut sosyal ağlarda bulunandan daha aktif, daha kullanışlı ve daha gerçekçi bir biçimde kullanabileceği bir konum bildirim modu. Maalesef var olan sosyal ağların kullanıcılarına sundukları yer bildirimi özelliği çok kullanışsız. Düşünsenize hangimiz bir mekana gittiğinde direk elini cebine atarak cep telefonundan yer bildirimi yapmayı hatırlayabiliyor? Bu bazen mekana girişten saatler sonra akla gelip yapılırken çoğu zamanda unutuluyor. Peki bu manüel olarak değil de girdiğimiz mekanda belli bir süre bulunduktan sonra otomatik olarak yapılsa çok daha iyi olmaz mıydı? Siz bir mekana gireceksiniz ve bu mekanda 5 dakika doldurduğunuz zaman cihazınız bu özelliğimizle konum bilginizi portrenizde otomatik olarak paylaşacak. Bu özelliğimizle kullanıcılarımızı arkadaşlarıyla, ailesiyle ya da sevdikleriyle gittiği bir ortamda cihazına hapsolmaktan kurtarıp, ortamın tadını rahatça çıkarmaya sevk ediyoruz. Ayrıca mevcut sosyal ağların konum bildirim modları gerçeklikten oldukça uzak. Bu yüzden de yapılan bildirimlerin büyük kısmı maalesef sahte. Yani kullanıcı kendini bulunduğu yerden kilometrelerce uzakta bir mekanda gösterebiliyor. Bu da diğer kullanıcılarının güvenini sarsıyor. İlgisini azaltıyor ve bu modu amacından saptırıyor. Amacından sapan sosyal ağlar kullanıcıyı sıkıyor ve yavaşça kullanıcıyı kaybediyor. ‘Lay’ konum bazlı bir özellik olduğundan kullanıcılarımız sadece bulundukları yerlerde konum bildirisi yapabilecekler. Bu da gerçekliği artırıp kullanıcının güvenini kazanacaktır. Hepsinde de öte bu özelliği amacından saptırmaya son verecektir. Biz doğru ve daha aktif konum bilgisi ile kullanıcılarımızın birbirleriyle buluşmalarını ve ilişkilerini geliştirmelerini kolaylaştırmak istiyoruz. Örneğin liseden arkadaş olan, birbirlerinin yalnızca isimlerini hatırlayan ve bu isimler sayesinde sosyal ağımızda birbirlerini ‘Look’ yapan yani arkadaş ekleyen. Liseden sonra birbirinden kopmuş farklı şehirlere dağılmış olan iki kişi. Seneler sonra bu iki eski arkadaş birbirlerinden bağımsız bir şekilde aynı şehirde, aynı semtte, aynı mahallede, aynı alışveriş merkezinde ya da aynı mekanda bulunursa cihazlarının ana ekranına gelecek olan bildirimle birbirlerine yakın olduklarını öğrenebilecek ve yine sosyal ağımızın sunduğu özelliklerden biri olan ‘chat’ yani anlık mesajlaşma servisiyle irtibata geçip kolaylıkla buluşabilecekler. Ayrıca lay ile kullanıcılarımıza onları sosyal hayata teşvik etmek için bulundukları mekanda geçirdikleri süreyle orantılı olarak puan vereceğiz. Yani bir mekanda 1 saat geçiren bir kullanıcımız bundan 10 lay point (lp) kazanırken aynı yerde 5 saat geçirmiş bir kullanıcımız 50 lay point kazanacak. Böylece sosyal ağımızı hem eğlenceli hale getirip hem de kullanıcılarımızın çok zaman geçirdiği mekanlar sayesinde daha çok reklam geliri elde etmiş olacağız. Biz bu işe ilk adım attığımızdan beri hep ‘sosyallik’ dedik. Bizim için bir sosyal ağın en büyük özelliği insanlar arası iletişimi güçlendirmesidir. Düşünsenize belki bundan 10 yıl önceki bir dostunuz belki bir misafirlik dolayısıyla sizinle aynı semtte ya da aracıyla sizin evinizin önünden geçiyor. Ya da bir hafta sonu ailenizle gittiğiniz alışveriş merkezinin 3. katında siz yemek yerken o 1. katında alışveriş yapıyor. Bundan haberdar olarak, arkadaşınızla bir çay içmek istemez miydiniz ? İşte bu bizce asla paha biçilemez. Bir insana aklında sadece adı kalmış, zamanında omzuna başını yaslayıp ağlayabildiği, sırlarını paylaşabildiği bir dostuyla ya da bakmaya doyamadığı eski bir aşkıyla dostça bir çay eşliğinde yıllar sonra sohbet etme imkanı sağlamak gerçekten paha biçilemez. Ayrıca ‘lay’ %100 gerçek konum bilgisiyle kullanıcılarımıza kendi ‘Look List’ lerindeki herkesin o an nerede ne yaptıklarını kendisinden ne kadar uzaklıkta olduklarını görebilecek. Böylece kullanıcılarımız o anki ruh haline göre birlikte olmak isteyecekleri arkadaşlarının bulunduğu mekana gidebilecek ve o an kendisine iyi gelmeyeceğini düşündüğü insanların bulunduğu mekana belki aklında oraya gitmek olmasına rağmen gitmekten vazgeçebilecek.
İşte bunlar bizi diğerlerinden ayıran en önemli fikirlerimiz. Bu özellikler tamamen özelleştirebilir ve gizlilik ayarları kişisel olacak. Böylece tüm kullanıcılarımız mutlu bir sosyallik yaşayabilecek…
Bütün ümidim gençliktedir.


DÜNYAYI DEĞİŞTİRMEK İÇİN BİZE BİR ŞANS VERİN…

NEVZAT YAVUZCAN UMUT ŞİMŞEK
Mail: nyavuzcan@windowslive.com Mail:umutsimsek1997@hotmail.com

Gsm: 0 506 398 13 13 Gsm: 0 551 217 02 61
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 64,93 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə