Bizim heyette en çok ‘inşallah’ diyen Baskın Oran. Endişeli sorular geliyor: ‘Pazarlık yapılıyor mu?’ Baskın Hoca hemen: ‘İnşallah!’ Soruyorlar: ‘Tek dil vs politikalarından vaz mı geçiliyor?’ Elcevap: ‘İnşallah!’Yüklə 19,75 Kb.
tarix21.01.2019
ölçüsü19,75 Kb.
#101415

İnşallaaah!

Baskın Oran

Fehmi Koru İzmirli hemşerim. Hukukumuz eskiye gider. Bizim Ege heyeti Afyon-Uşak seferinden avdette, minibüste arkamdan bana duyuracak biçimde neşriyat yapıyor: “Bizim heyette en çok ‘inşallah’ diyen Baskın Oran. Endişeli sorular geliyor: ‘Pazarlık yapılıyor mu?’ Baskın Hoca hemen: ‘İnşallah!’ Soruyorlar: ‘Tek dil vs. politikalarından vaz mı geçiliyor?’ Elcevap: ‘İnşallah!’ ”.

Ege’de manzara-i umumiye

Devam etmeden önce bir göz atalım: Ege, önceden reklam edildiğinin aksine, çözüm karşıtı falan değil. Milyonlarca vatandaşla tabii ki teker teker konuşmadık ama STK’lar, sanayi çarşısı, üniversite hocaları ve öğrencileri, yerel medya kanın durmasını istiyor; hiç acayip değil. Ama herkes kuşkular içinde; eh, bu da hiç acayip değil.

Bir bütün oluşturan iki evreden geçeceğiz: 1) Kanın durması; 2) Bir daha kan dökülmesine gerek bıraktırmayacak ademi merkeziyetçi reformların yapılması. Birinci evre, ikincinin önkoşulu. Ama ikinci olmaksızın birincinin boşa gideceği, hatta bir daha bu ülkenin dikiş tutmayacağı açık. İşte biz bu ikinci evre üzerine hiçbir şey bilmiyoruz. Anayasa işi de belirsiz.

Bu durum, halkın kuşkularını beter tahrik ediyor. Tabii, bunun bir de tarihsel betonarme temelleri var: Tam 90 yıldır insanları kolay idare edebilmek için devletin pompaladığı “öd koparma politikaları” bayraktar rolünde. İrtica öcüsü, teröristin 1920 ve 30’lardaki ismi olarak eşkiya öcüsü, çok partili rejim öcüsü, komünizm öcüsü, anarşist öcüsü, terörist öcüsü; say sayabildiğine. 90 yıllık Cumhuriyet değil, 90 fersahlık “Korku Tüneli” mübarek. Tabii, bizde milliyetçiler milletçi değil devletçi olduğundan, bu “devlet-sel” öcülere ilaveten, şu anda “ulusal-sal” öcüler de faaliyette: “Sol” rolüne soyunmuş milliyetçilerin ha babam fışkırttığı “emperyalizm” ve “parçalanma” öcüleri.Ulusalcı yöntemler

Ulusalcılar derken, bir bölümü çok ilginç: Bizim toplantıların kapısına 20 ila 200 kişilik gruplarla gelip Türk bayraklarını sopa gibi sallıyorlar, bağrışıyorlar: “Akil köpekler, millet sizden ne bekler!” Son olarak bizim minibüse Uşak’ta kaldırım taşı attılar. Toplantıya mutlaka birini sızdırıyorlar, o da haykırıyor: “İstiklal Marşı okunsun, şehitlere saygı duruşu yapılsın” (12 Nisan, İzmir TkMM toplantısı). Yalnız, haklarını yememek için söylüyorum, artık epey rafine oldular: Marş yerine içerideki temsilci el kaldırıyor, çok anlamlı sorular soruyor: “Sevr makul ve iyi bir antlaşma mıdır, fikrinizi istiyorum!” (4 Mayıs Afyon STK’lar toplantısı) veya “PKK bir terör örgütü müdür, cevap veriniz!” (5 Mayıs, Uşak sanayi sitesi). Sonra da, cevabı beklemeksizin, kalkıp gidiyor. Slogan atarak: “Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir! Ne mutlu Türk’üm diyene!

Bu şablonların yanı sıra, çok ciddi bir zararları var: Emniyet’ten de tahkik ettim, şehit aileleri ve gazi derneklerine gidiyorlar, bu mazlum insanları yalan-yanlış dolduruşa getiriyorlar. Mesela, Afyon’da görüştüğümüz dernekten biri kalktı, konuyla ne ilgisi varsa, “Türkiye’de niye petrol yok? Birisi çıkart deyince mi çıkartacağız?” dedi. Derneğin gerçekten aklı başında bir başkanı var, göğsündeki madalyayı işaret ederek dedi ki: “Bu madalyayı devlet Manukyan’a da verdi!” Oysa devlet, bütün vergi rekortmenlerine verilen “plaket”i Matild Manukyan’a da verdi (http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tutanak_b_sd.birlesim_baslangic_yazici?P4=142&P5=B&page1=52&page2=52). Bunlar, açıkça, “öğretilmiş” yanlışlar. Bu mazlum insanları bu kadar istismar ayıptır, günahtır.

İkinci Lozan

Dönelim F. Koru’nun esprisine. Espri değil, tespit. Toplantılarda endişe dolu sorular geliyor: “Kürtler dediklerini kabul ettirdiler mi? Öcalan’la pazarlık yapılıp taviz verildi mi?” Bunlara, iki elinizi havaya kaldırıp toptan ve güldür güldür bir “İnşallaaah!” çekiyorsunuz, hemen izah ederek:

Pazarlıksız barış antlaşması felakettir. Sevr Antlaşması’nda pazarlık yoktu; Müttefikler dikte ettiler, Osmanlı da mecburen bastı imzayı. Ama şu oldu ki, hiç uygulanamadı. Birinci Dünya Savaşını (I. DS) bitiren barış antlaşmaları içinde bir tek Lozan ayakta, çünkü hem I. DS’yi, hem Kurtuluş Savaşı’nı sonlandırdığı için yenişememe durumu vardı, pazarlıkla yapılmıştı”.

İlave ediyorsunuz: “Türkiye Cumhuriyeti şu anda İkinci Lozan’ı müzakere ediyor; farkında mısınız? Birincisi kurulmak içindi, bu ikincisi devam için”.

Türkiye’nin somut durumuna geliyorsunuz: “Bir taraf kesin galip, diğeri kesin mağlupsa, o barış yürümez. Çok şükür ki şu anda bir yenişememe durumu var. Düzenli ordu gerillayı yok edemez, gerilla da düzenli orduyu yenemez. İki taraf da bunu anladı, oturup konuşuyor. Bu sayede Afyon’a 4 aydır tabut gelmiyor; kötü mü oluyor?

Yarattığımız düşmanla barış

Soru geliyor: “Silahlı mücadeleden siyasi mücadeleye mi geçiyorlar?” Hemen ellerinizi kaldırıp güldür güldür bir “İnşallaaah!” daha çekiyorsunuz. Geçmişi çok iyi bilinen Mehmet Ağar bile olayın farkına varıp, “Dağdakini ovaya indirip siyaset yaptırmak lazım” demişti; onu hatırlatıyorsunuz. Bugüne kadar tam 13 siyasi partinin Kürt meselesinden kapatıldığı bir ülkenin ne hale geldiğini anımsatıyorsunuz.

Üstelik, dinleyiciler arasından, doğuda çalışmış bir doktorun biraz önce söylediği fevkalade anlamlı bir söz var: “Kendi yarattığımız düşmanla barış yapmaya çalışıyoruz!”.

Soru geliyor: “Tek millet, tek dil gibi politikalardan vaz mı geçiyoruz?” Yine gönülden bir “İnşallaaah” daha çekerek anlatıyorsunuz: “Cumhuriyet bugünden farklı ve çok olumsuz koşullarda kuruldu. Örnek alınan B. Avrupa diktatörlüklerle, daha doğrusu faşist ulus-devletlerle doluydu. O ortamda İttihatçı/Kemalistler, her şeyin başına “tek” kelimesini oturtan bir ulus-devlet kurarak, 3 gruba vurdular: 1) Gayrimüslimlere, ki bu yüzden sınaileşme 60 yıl gecikti çünkü bu insanlar ülkenin biricik girişimcisi idiler; 2) İslam’a, ki bu sonunda AKP’yi iktidara getirdi; 3) Kürtlere, ki bu da şimdi söndürmeye çalıştığımız PKK yangınını çıkarttı”.Ege’yi anlatmaya devam edeceğim. İnşallah.
Kataloq: 2013
2013 -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
2013 -> Adpu, Böyük akt zalı, 19 oktyabr 2013, saat 1000
2013 -> Diş texniki Bölmə Qarışıq Diş texniki 1 Hansı hallarda çıxan protezlər hazırlanır?
2013 -> Şək İnsanın təsərrüfat fəaliyyətinin yayılması
2013 -> Rayon layihələndirilməsi fənni üzrə intahan sualları
2013 -> Şəki şəhər Mədəniyyət və Turizm şöbəsi Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana sistemi Metodika və biblioqrafiya şöbəsi
2013 -> Diş texniki ixtisası üzrə nümunəvi test sualları Bölmə Qarışıq Diş texniki 1 Hansı hallarda çıxan protezlər hazırlanır?
2013 -> ­Soylu Atalı Həyat üfüqləri (L. N. Tolstoyun “Hərb və Sülh” əsəri üstə düşüncələr)
2013 -> RÜSTƏM İbrahiMBƏyov ultimatum iki hissəli ölüm dastanı Başlıca iştirakçılar: O, bir də Onun üç Məni
2013 -> Güntay Gəncalp (Cavanşir) Səfəvilər

Yüklə 19,75 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə