Bm insan hakları uzmanları Türkiye’ye olağanüstü halin uzatılmaması çağrısında bulunuyorYüklə 13,92 Kb.
tarix29.07.2018
ölçüsü13,92 Kb.
#62201


BM insan hakları uzmanları Türkiye’ye olağanüstü halin uzatılmaması çağrısında bulunuyor

 

CENEVRE (17 Ocak 2018) Birleşmiş Milletler insan hakları uzmanları* 19 Ocak’ta sona erecek olağanüstü hal ilanı ile alınan olağanüstü tedbirlerin uzatılmaması çağrısında bulunuyor.


 

Türkiye, Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminden sonra olağanüstü hal ilan etmiş, olağanüstü hali beş defa uzatmış ve Cumhurbaşkanı’nın hem yasama hem de adli alanlarda yetkisini artıran 18 maddelik anayasa değişikliği kabul etmiştir. Ayrıca, Temmuz 2016’dan bu yana kabul edilen toplam 22 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (en sonuncu 24 Aralık 2017’de kabul edilmiştir) ile Türk yetkililerine geniş kapsamlı yetkiler verilmiştir. Hükümet, 8 Ocak 2018 tarihinde olağanüstü hali üç ay daha uzatmayı düşündüğünü açıklamıştır.


Uzmanlar, “Olağanüstü hal yetkileri Türk hükümetinin yükümlülüklerinin askıya alınması için kullanıldığından, olağanüstü halin rutin olarak uzatılması insan haklarının etkin biçimde korunması önünde ciddi engel teşkil etmektedir.” dedi.
Uzmanlar, “Hükümetin attığı adımlar uluslararası insan hakları hukuku altındaki yükümlülüklerine aykırılık oluşturduğundan darbe girişiminden beri duyduğumuz kaygı devam etmektedir.” dedi. “Gazeteciler, medya, insan hakları savunucuları, hukukçular, akademisyenler ve devlet memurları da dâhil olmak üzere sivil topluma yönelik ciddi baskılardan ve ayrıca bir takım yetkilerin Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi altındaki yükümlülüklerle bağdaşmayan şekilde kullanılmasından ötürü ciddi endişe duymaktayız.”
Uzmanlar “Olağanüstü hal yetkileri, her halükarda, anlık ve acil krizlere uygun özel çözümler getirmeli ve meşru muhalefet, protesto, inanç ve fikir, ifade ve sivil toplumun işleyişini kısıtlayan ve bunların yanı sıra hukuki usule göre ve adil yargılanma, işkence, keyfi gözaltı ve tutuklama yasağı ile yaşam hakkının ihlali riski taşıyan şekillerde kullanılmamalıdır.” diye ekledi.
Uzmanlar çağrılarında, 2016 yılında bağımsız uzmanlar tarafından yapılan, Türkiye’yi olağanüstü hal dönemlerinde bile insan hakları yükümlülüklerine uymaya davet eden açıklamayı tekrar eder.
Uzmanlar, Anayasa Mahkemesinin 11 Ocak’ta iki gazetecinin serbest bırakılmasına yönelik verdiği kararı memnuniyetle karşılarken kararın ceza mahkemeleri tarafından uygulanmamasından endişe duyduklarını belirttiler. Uzmanlar, kararın ifade özgürlüğü hakkını kullandıkları için hapiste bulunan, onlarca gazeteci için örnek olmasını umduklarını belirttiler.
Uzmanlar, olağanüstü hal tedbirlerinin kalıcı hale gelmemesi için endişelerini Türk makamlarıyla görüşmeye devam etme yönündeki isteklerini dile getirdiler.
SON
 
*Uzmanların isimleri: David Kaye, Düşünce ve ifade özgürlüğü Özel Raportörü; Fionnuala D. Ní Aoláin, Terörle mücadele esnasında insan haklarının korunması ve geliştirilmesine dair Özel Raportör; Agnes Callamard, Yargısız ve keyfi infazlara dair Özel Raportörü; Michel Forst, İnsan hakları savunucularının durumuna ilişkin Özel Raportör; Diego García-Sayán, Hâkimlerin ve avukatların Bağımsızlığına ilişkin Özel Raportör; José Antonio Guevara Bermúdez, Keyfi gözaltılara dair Çalışma Grubu Raportörü; Léo Heller, Temiz su ve arıtmaya yönelik insan hakları Özel Raportörü; Nils Melzer, İşkence ve diğer zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele dair Özel Raportör; Ahmed Shaheed, Din ve inanç özgürlüğüne dair Özel Raportör ve Alfred de Zayas, Uluslararası demokratik ve eşit düzenin teşvik edilmesine dair Bağımsız Uzman.

Bağımsız Uzmanlar, İnsan Hakları Konseyi’nin Özel Prosedürler olarak bilinen alanın bir parçasıdır. BM İnsan Hakları sistemindeki en büyük bağımsız uzman uzmanı olan Özel Prosedürler, Konsey'in dünyanın her yerindeki ülkelerdeki özel durumlara veya tematik konulara yönelik bağımsız inceleme ve izleme yapan mekanizmasının genel adıdır. Özel Prosedürler uzmanları gönüllülük temelinde çalışırlar; BM personeli değillerdir ve çalışmalarına karşı herhangi bir maaş almazlar. Uzmanlar, hükümetlerden veya kurumlardan bağımsızdırlar ve bireysel kapasiteleri ile çalışırlar.
Daha fazla bilgi ve medya istekleri için, lütfen Pedro Martínez Esponda ile iletişime geçiniz (+41 22 917 9615/ mnarvaez@ohchr.org).
Diğer BM bağımsız uzmanlarıyla ilgili medya talepleri için, lütfen Medya Birimi’nden Jeremy Laurence ile iletişime geçiniz (+ 41 22 917 9826 / jlaurence@ohchr.org)
Yaşadığımız dünyayla ilgili endişe duyuyor musunuz? O zaman bugün birinin hakları için ayağa kalkın. #Standup4humanrights ve şu adresteki web sayfasını ziyaret edin: http://www.standup4humanrights.org
Kataloq: Documents -> Issues -> Expression
Issues -> End statement Mission in Azerbaijan (Word)
Issues -> Declarația la finalul misiunii profesorului Philip Alston, Raportor Special al Consiliului onu pentru Drepturile Omului pe probleme de sărăcie extremă și drepturile omului București, 11 noiembrie 2015
Issues -> Original: English
Issues -> Intervener brief filed on behalf of the united nations high commissioner for human rights
Issues -> United Nations Human Rights Office of the High Commissioner for Human rights
Issues -> Information on the role of languages and culture in the promotion and protection of the rights and identity of indigenous peoples
Issues -> Thursday, 23 September 2010
Issues -> Qeyri-rəsmi tərcümə bmt insan hüquqları eksperti Azərbaycanı vətəndaş cəmiyyətinə qarşı cəza yanaşmasına yenidən baxmağa çağırır
Issues -> Nations unies
Expression -> Joint declaration on freedom of expression and "fake news", disinformation and propaganda

Yüklə 13,92 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə