Bu araştırmada, ilköğretim okulu birinci kademede görev yapan öğretmenlerin, öğretmenlik meslek bilgisi boyutunun hangi konularında, ne derece hizmet içi eğitime ihtiyaç duyduklarının belirlenmesi amaçlanmıştırYüklə 5,72 Kb.
tarix06.09.2018
ölçüsü5,72 Kb.
#78521

ÖZET

Bu araştırmada, ilköğretim okulu birinci kademede görev yapan öğretmenlerin, öğretmenlik meslek bilgisi boyutunun hangi konularında, ne derece hizmet içi eğitime ihtiyaç duyduklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul İli, Beykoz İlçesi Belediye sınırlan içinde yer alan 15 ilköğretim okulundaki 203 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmadaki öğretmenlik meslek bilgisi boyutu; ölçme değerlendirme, eğitim programı, özel öğretim yöntem ve teknikleri, genel öğretim yöntem ve teknikleri, eğitim teknolojisi, insan ilişkileri ile bireysel ve toplu etkinlikler alanlarına göre, araştırmacı tarafından geliştirilen ve 35 sorudan oluşan anket ile belirlenmiştir. Öğretmenlik meslek bilgisi boyutunun içerdiği alanlar çerçevesinde en yüksek ihtiyaç ölçme ve değerlendirme alanında bulunmuş, bunu sırasıyla özel öğretim yöntem ve teknikleri, eğitim teknolojisi, insan ilişkileri, genel öğretim yöntem ve teknikleri, bireysel ve toplu etkinlikler ile eğitim programı alanları izlemiştir. Öğretmenlerin tüm alanlardaki hizmet içi eğitim ihtiyacının orta düzeyde olduğu bulunmuştur.

Tüm bu bulgular birlikte değerlendirildiğinde, ilköğretim okulu birinci kademede görevli sınıf öğretmenlerinin, öğretmenlik meslek bilgisi alanlarına ilişkin orta düzeyde bir hizmet içi eğitim ihtiyacına sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
SUMMARY

This research has been prepared in order to determine the inplant training needs and the subjects that are required for first level teachers in their tutorial field. The Research covers the 15 elementary schools in Beykoz area with 203 teachers as samples. The size of the tutorial knowledge based on measuring and evaluating, training programs, special and general procedures and techniques, training technology, human relations and individual and community activities and a special questionnaire developed by the researcher. In line with this questionnaire the order of mostly required subjects are, first in the field of measuring and evaluation, and than special teaching procedures, training technology, human relations, general teaching procedures, individual and community activities observed consequently. The inplant training requirements of the teachers in all fields are found to be at average level. The results also show no meaningful correlation between sex and inplant training requirement.A general evaluation of the data obtained indicates that a low level tutorial knowledge training requirements is necessary for the first line school teachers in elementary schools.
Yüklə 5,72 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin