Çipli kimlik kartlarıYüklə 95,04 Kb.
tarix28.08.2018
ölçüsü95,04 Kb.
#75517

Yeni çipli kimlikler için süre sınırı yok

Nüfus cüzdanlarının yerine geçecek olan “çipli kimlik kartları” için 2 Ocak’ta başlayan başvurularda yaşanan yoğunluk ve özellikle üniversite sınavına girecek öğrencilerin stres ve telaş yaşaması üzerine, İçişleri Bakanlığı, yeni kimliklere başvurular için herhangi bir süre sınırlaması bulunmadığını ve varolan nüfus cüzdanlarının geçerliliğini koruduğunu açıkladı.

YGS'ye girecek öğrenciler başta olmak üzere tüm vatandaşlar, sınava giriş, pasaport başvurusu gibi tüm resmi iş ve işlemlerini, gerek mevcut TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanlarıyla, gerekse yeni kimliklerini alıncaya kadar kendilerine verilen geçici kimlik belgeleriyle yapabilecekler. Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılmayacak durumda olması gibi, değiştirilmesi zorunlu haller nedeniyle yapılan kimlik başvurularında “geçici kimlik belgesi” düzenleniyor.

Başvurularda yaşanan yoğunluğun azaltılması ve nüfus cüzdanını değiştirmek zorunda olanların, yeni kimlik kartı başvurularının hızlı şekilde karşılanması amacıyla, ilçe nüfus müdürlüklerinin mesai saatleri de yeniden düzenlendi. Yoğunluklar azalıncaya kadar mesai saatleri hafta içi saat 19.00’a kadar uzatılırken, başvuruların cumartesi ve pazar günleri de 09.00-17.00 saatleri arasında alınmasına devam edilmesi kararlaştırıldı.

Çipli kimlik için başvurular, doğrudan ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında da dış temsilciliklere gidilerek yapılabiliyor.

Zaman kaybına yol açmamak için de https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr internet adresinden veya “Alo 199” çağrı merkezinden randevu alınabiliyor.

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belge olması, yeterli oluyor.

Ücretsiz yemek hizmetiyle, öğrencilerin okula devamı sağlanıyor

Başkent’te gerçekleştirdiği sosyal ve kültürel projelerle tüm dünyaya örnek olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılından beri engelli çocuklara eğitim veren okullarda sürdürdüğü ücretsiz yemek hizmetiyle, öğrencilerin okula devamını sağlayarak eğitimlerine destek oluyor.

Başkent genelinde engelli öğrencilere eğitim veren, aralarında engelsiz öğrencilerin de bulunduğu kaynaştırma okullarıyla birlikte toplam 44 okulda sağlanan ücretsiz yemek hizmetinden, her gün 5 bine yakın engelli öğrenci yararlanıyor. Ailelerin engelli

çocuklarını okula göndermelerini teşvik eden ücretsiz yemek hizmeti uygulamasıyla, örgün eğitim veren okullarda öğle yemeği, yatılı okullarda ise 3 öğün olmak üzere 3 çeşit yemek desteği sağlanıyor. Son derece temiz ve sağlıklı ortamlarda, teknolojinin son ürünü ocak ve fırınlarda pişirilen yemekler, araçlarla okulların yemekhanelerine dağıtılıyor. Yemekler, okulların yemekhanelerinde, yine temiz koşullarda öğrencilere servis ediliyor.

Öğrencilerin engellilik durumları göz önüne alınarak, gıda mühendisleri tarafından belirlenen menülerle veliler, engelli çocuklarının okullarda beslenme sıkıntısını düşünmek zorunda kalmıyor. Sadece belirli

günlerde değil, yılın her günü engellilerin yanında olan Büyükşehir Belediyesi, engelli öğrencilerin sosyal yaşama

rahatça adapte olması, eğitim alabilmesi, sosyal ve kültürel hizmetlerden eşit şartlarda faydalanabilmesi sağlanıyor.

Karşıyaka’ya alternatif;

Ortaköy Mezarlığı...

Ankara’da yıllardır kentin defin yükünü taşıyan Karşıyaka Mezarlığı’nın artık dolmak üzere olması, aynı anda çok sayıda cenazenin kaldırılması ve cenaze namazının ardından define götürülüş sırasında kalabalık sonucu karmaşa yaşanması nedeniyle, Karşıyaka Mezarlığı ile aynı özelliklere sahip tesisleriyle 1,6 milyon metrekare alana kurulu Mamak Ortaköy Mezarlığı, cenaze sahiplerinin tercihi olmaya başladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent’in artan nüfusunu da dikkate alarak uzun yıllar ihtiyaca cevap vermesini planladığı Ortaköy Mezarlığı'nın, defin işlemlerinde Karşıyaka Mezarlığı’na alternatif olması planlanıyor. Ortaköy Mezarlığı, geniş alanı, kolay ulaşımı, trafik düzeniyle, uzun yıllar Başkent’in mezarlık ihtiyacını karşılayacak niteliklere sahip bulunuyor.

Toplam 1 milyon 660 bin metrekarelik bir alana sahip olan Ortaköy Mezarlığı’nda mezar altyapılarının tamamlandığını, 96 bin lahdin defin için hazır hale getirildiğini ifade eden yetkililer, defin işlemlerinin de her geçen gün arttığını söylediler.

Kısa süre içerisinde Başkent’te defin işlemlerinin ağırlığını taşıması planlanan Ortaköy Mezarlığı’nın, sosyal tesisler, asfalt, çevre düzenlemeleri ve güvenlik önlemleri bakımından Karşıyaka ve Cebeci mezarlıklarından bir eksiğinin bulunmadığını belirten yetkililer, Ortaköy Mezarlığı'nın özelliklerini şöyle sıraladılar:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan, alttan ısıtma ve mekanik havalandırma sistemine sahip, içinde bin kişinin, avlusunda 5 bin kişinin namaz kılabildiği bir camisi, avlunun üstünde de kar, yağmur ve güneşe karşı yapılan özel çadır sistemi kurulu bulunuyor. Caminin altında 6 gasilhane, 90 cenaze kapasiteli morg ünitesi, cenaze sahiplerine ücretsiz çay ve ekmek ikramının yapıldığı bekleme salonu, imam odaları, tabut depoları, personel odaları, cenaze levazımatçısı, çiçekçi ve özürlülerin de rahat abdest alabildiği yerler, ayrıca cemaatin araçlarını rahatlıkla park edeceği otopark alanları yer alıyor.”


AİLE MEZARLIĞI FİYATI,

KARŞIYAKA'NIN

DÖRTTE BİRİNDEN AZ...

Mamak Ortaköy Mezarlığı, ailesi veya eşi yanında mezar yeri ayırtmak isteyenler için Karşıyaka Mezarlığı'na göre oldukça uygun fiyatlarla da hizmet veriyor.

Ortaköy Mezarlığı’nda şahsa özel aile kabir ayrılması için ödenecek ücret, potansiyeli tükenmekte olan Karşıyaka Mezarlığı’nın dörtte birinden daha az. Karşıyaka Mezarlığı’nda aile mezarlığı olarak ayrılacak mezarlık fiyatı 25 bin TL iken, Ortaköy Mezarlığı’nda bu fiyat 6 bin TL olarak uygulanıyor

Eş yanı olarak ayrılan mezar yeri için Karşıyaka Mezarlığı’nda 6 bin TL ödemek gerekirken, Ortaköy Mezarlığı’nda bunun yarısı kadar olan 3 bin TL ücret alınıyor.Kış mevsiminde ısıtıcılara dikkat!..

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, kış aylarında soba, ocak ve elektrikli ısıtıcıların çok sayıda yangına neden olduğunu belirterek, yatmadan ve dışarı çıkmadan önce sobaların söndürülmesi, elektrikli ısıtıcıların prizden çekilmesi, özellikle de çocukların evde yalnız bırakılmaması uyarılarında bulundu.

Yangınların çıkışında tedbirsizlik ve ihmalin ana unsur

olduğunu vurgulayan Sipahi, soba ve elektrikli ısıtıcıların dikkatsiz kullanılmasının, yangınların çıkmasında çok önemli bir etken olduğunu söyledi. Sipahi, ocak, soba ve elektrikli ısıtıcıların; perde, yatak, koltuk, dolap gibi kolay tutuşabilecek eşyalardan uzak yerlere konulması gerektiğini belirtti.

Hasta, yaşlı, zihinsel özürlüler ve çocukların evde yalnız kalmalarının da kesinlikle uygun olmadığını bildiren Sipahi, yanan sobanın, prize takılı elektrikli ısıtıcının, söndürülmemiş ocağın, çocuklar için büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekti.

Sipahi, konut, işyeri ve motorlu araçlarda mutlaka standartlara uygun yangın söndürme tüpü

bulundurulması gerektiğini de ifade ederek, şunları söyledi: “Kış aylarında ısınayım derken umulmadık bir yangın felaketiyle can veya mal kaybına uğramak istemiyorsanız, gece yatarken veya kısa süre için olsa bile evden ayrılırken;

sobaları söndürün ve sönmesini bekleyin, elektrikli ısıtıcıları prizden çekin, ocakları kapatın. Yangını meydana getiren unsurların kontrol altına alınması veya ortadan kaldırılması, yangınla mücadelede en etkin yöntemdir.”Genel Sekreter Balcı: “Kentsel dönüşümde başarımız yadsınamaz”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, şehirlerin gelişimini en doğru şekilde sağlamak amacıyla kentsel dönüşüm sürecini karar alıcılar ve uzmanların katılımıyla masaya yatırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce kurulan Ankara Şehir Araştırmaları Merkezi (ŞAR) tarafından organize edilen “Kentsel Dönüşüm ve Ankara Çalıştayı”, yapıldı.

Çalıştay’a; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, TOKİ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ankara Şehir Araştırmaları Merkezi (ŞAR) yetkilileri ile çeşitli üniversitelerden mimarlar, şehir plancıları, kentsel tasarımcılar, sosyologlar, siyaset bilimciler, uzmanlar ve ilgili belediye bürokratları katıldı.

“Kentsel Dönüşüm ve Ankara Çalıştayı”nda; Başkent’te iyileştirme yapılabilecek alanlarla geçmişten günümüze uzanan sürecin en doğru şekilde ilerlemesine katkı sağlamak üzere “Kentsel Dönüşümde 4 E” yaklaşımı olan “Etik, Estetik, Ekonomi ve Emniyet” konuları ele alındı.
“ŞEHİR AYAĞA KALKTI”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı, Kentsel Dönüşüm Projeleri açısından Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başarılarının yadsınamayacağını belirterek, şunları söyledi: “23 yıl önce Ankara

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek belediye başkanı olduğunda, Ankara; kirli havasıyla nefes alamayan, trafiği adeta felç olmuş durumda, çarpık kentleşmesiyle ayakta duramaz bir hale gelmişti... Şehir iyileştirme reçetesiyle ilk günden itibaren Ankara ayağa kalktı. Kontrollü ulaşım, sosyal olanaklar ve bozkırı, yeşile dönen bir yer oldu Ankara.”

Ödüllü kentsel dönüşüm projeleriyle Ankara’nın daha yaşanabilir bir şehir haline geldiğine dikkat çeken Balcı, TOKİ ile ortak sürdürülen ve uluslararası ödüllere layık görülen Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi ve kapsadığı alan itibariyle dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’ni örnek gösterdi. Balcı, şöyle devam etti:

“DİKMEN VADİSİ,

TÜRKİYE’DE İLK”

“Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’dir. Güney Park Kentsel Dönüşüm Projesi’ni de Kanal Ankara Projesi ile Ankaralıların hizmetine sunacağız. Bir diğer Kentsel Dönüşüm Projemiz ise Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmet Paşa Projesi’dir. Buranın yapımı da hızla devam etmektedir. 2016 Aralık ayı itibariyle Başkent’te uygulanmakta olan kentsel dönüşüm alanı, toplam 2 bin 890 hektardır. Bu kapsamda dönüştürülecek gecekondu sayısı ise 30 bin civarındadır. Bugüne kadar yaklaşık 17 bin gecekondu yıkıldı. Bunun yanı sıra 2 bin 200 adet yapımına yeni başlanmış, toplamda da 15 bin 500 adet konut ürettik.”

Bilim Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün de Türkiye’de 1960 yıllara nazaran bugün nüfusun yüzde 70 ile 80’inin kentlerde yaşamaya başladığını belirtti. Akgün, bunun çok büyük bir gelişim ve dönüşüm olduğunu, kırsal nüfusun artık kentlere gelerek yaşama imkanı bulduğunu söyledi.Yenilenen “Zafer Çarşısı”, eski günlerine dönüyor...

Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek hizmete açılan Zafer Çarşısı, eski günlerine yeniden kavuşuyor.

Geçmiş yıllardan beri Ankara’nın en önemli simgelerinden ve bulunmayan kitapların adresi olan “Zafer Çarşısı”, yeni ve modern haliyle ziyaretçilerini ağırlıyor. Kapalı kaldığı dönemde Büyükşehir Belediyesi tarafından depreme dayanıklı hale getirilen Çarşı'da havalandırma, klima, kamera, seslendirme ve yangın sistemleri yenilendi, zeminler mermerle döşenerek dekoratif aydınlatma üniteleri yerleştirildi, Çarşı'nın girişine yürüyen merdiven, engelliler için de rampalar ve asansörler monte edildi.

Öte yandan çarşı içinde bulunan ve bir zamanlar Ankara'nın tek ve en büyük sanat galerisi olan 'Zafer Çarşısı Sanat Galerisi'nde de gerekli restorasyon çalışmaları sürdürülüyor. Yetkililer, çok kısa bir süre içinde Zafer Çarşısı Sanat Galerisi'nin Ankaralılara yeniden hizmet vermeye başlayacağını bildirdiler.


ESNAF, ÇARŞININ YENİ HALİNDEN MEMNUN…

Kitap, kırtasiye, oyuncak, tuhafiye, ayakkabı dükkanları ve fotoğraf stüdyosunun yanı sıra yeni açılan PTT ve simit cafe ile birçok ihtiyacın giderileceği bir mekan haline gelen Çarşı'nın yeni halinden herkes memnun. Çarşı esnafı, yenilenen çarşı hakkında şunları söyledi:


Necla Güler:

“6 yaşından beri bu çarşıdayım. Çarşımız çok eskidir. Ankara’nın kitap konusunda en iyi çarşısıdır. Büyük kitapevlerinde bulunamayan kitaplar burada bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi’ne, bize verdiği destekler nedeniyle teşekkür ediyoruz. Çarşımızı yenilediler, çok güzelleşti. Daha önceki haliyle şimdiki hali arasında çok büyük farklar var. Çok daha düzgün bir görümün kazandı. Ancak Çarşı'nın eski müşterilerinin tekrar buraya dönmesi için de zaman gerekiyor.”


Nail Koçer:

“Çarşı'da yaklaşık 1 ay önce cafe ve fotoğraf stüdyosu açtım. Öğrenciliğimizin geçtiği bu yer, bütün Ankaralıların uğrak yeri olan Zafer Çarşısı, eski yapısını koruyarak günümüz şartlarına daha uygun hale getirildi. Yenilendikten sonra dükkanlar daha modern görünüme kavuştu.”


Recep Ali Kepenek:

“Burada esnaf olmakla beraber, çarşıda yöneticilik görevini de yürütüyorum. Ben buraya 1993’te geldim. Bu çarşıyı iyi bilirim, eski hali köhnemiş bir durumdaydı. Şimdi ise eskiye göre daha modern bir hal aldı.”Isıtıcılar gözlerinizi kurutmasın!..

Kış aylarında kuruyan hava, azalan nem miktarı, göz sağlığını olumsuz etkiler. Özellikle kapalı mekanlar ve bilgisayar başında geçen uzun saatler , göz kuruluğunda artışa yol açar. Oysa gözümüzün, görevini tam olarak yerine getirebilmesi için neme ihtiyacı vardır. Az salgılanan veya hiç salgılanmayan göz yaşı sıvısı, gözün işlevlerini tam olarak yerine getirmesine engel olur. Uzmanlar, gözün rutin muayeneleri sırasında birçok hekimin önemsemediği veya gözden kaçırdığı “göz kuruluğu hastalığının” asla atlanmaması gereken bir durum olduğunu belirttiler.

Göz hastalıkları şikayetleriyle hekime başvuranların yüzde 70-80'inde “göz kuruluğu” sorunu görüldüğünü bildiren uzmanlar, gözde meydana gelen birçok hastalığın tedavisinin, “göz kuruluğunun” tedavisi ve çevre koşullarının uygun hale getirilmesiyle mümkün olabildiğini ifade ettiler. Uzmanlar, hastalıkla ilgili sorularımıza şu yanıtları verdiler:

Göz yaşı nedir ve ne işe yarar?

Gözyaşı, gözün üst dış kısmındaki ana bez ile gözün beyaz kısmı üzerinde bulunan yardımcı bezlerden salgılanır. Göz yüzeyinde dağılarak, kayganlık, koruma ve berraklık sağlar. Daha sonra göz kapaklarının burna yakın kısmında altta ve üstteki, halk arasında pınar diye bilinen iki delikten girerek, küçük kanallardan gözyaşı kesesine dökülür.

Göz kuruluğu nedir?

Gözyaşı iki yolla üretilir. İlki, gözyaşının yavaş ve sabit bir hızda üretimidir ki, normal göz kayganlığını sağlar. Diğeri ise gözün uyarılmasına veya duygusal duruma cevaben fazla miktarlarda gözyaşı salınmasıdır. Bazı kimselerde gözün rahat etmesini sağlayacak ölçüde gözyaşı salgısı olmayabilir. Bu duruma “göz kuruluğu” denir.

Belirtileri nelerdir?

Gözlerde batma ve yanma, kaşıntı, gözlerde yapışkan salgı, rüzgarda gözlerde rahatsızlık, aşırı sulanma ve kontakt lens kullanımında zorluk görülür.

Göz kuruluğunun nedenleri nedir ve

en çok kimlerde görülür?

Az nemli, sıcak veya rüzgârlı ortamlar, radyasyon, kimyasal maddelere maruz kalma, yüksek yerlerde kalma (düşük oksijen basıncı nedeniyle) göz kuruluğuna neden olan dış faktörlerdir. Kalp, tansiyon, glokom, alerji, uyku, sinir ve ağrı ilaçlarının da göz kuruluğuna neden olduğu tespit edilirken, gün boyu bilgisayar başındaki çalışanlarda da oldukça sık görülen bir hastalıktır. Göz kuruluğu her yaşta görülebilmesine karşın, kadınlarda menopoz sonrası daha sık ortaya çıkar.

Kuru göz nasıl teşhis edilir?

Göz muayenesi veya gözyaşını ölçen testlerle tanı konur.

Kuru göz nasıl tedavi edilir?

Öncelikle hastanın göz kuruluğuna neden olan faktörlerden kaçınması gerekir. Başlıca tedavi yöntemi de suni gözyaşlarıdır. Bunlar gözü kayganlaştırır ve nemlendirir. Suni gözyaşlarındaki koruyuculara duyarlılık varsa, koruyucusuz suni göz yaşları kullanılabilir. Ayrıca doktor tavsiyesiyle, gözyaşı yapımını artıran ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar gerekli dokularda etkilerini göstererek, kişinin doğal gözyaşı yapımını artırırlar.

Cerrahi müdahale yapılabilir mi?

Gözyaşı kanallarına konulan bir tıkaç sayesinde, mevcut gözyaşının yüzeyde tutulması mümkündür. Ancak bu tıkacın kayması, yer değiştirmesi gibi zorluklarla da karşılaşılabilir.


Gözyaşının korunması için

ne yapmak gerekir?

Gözleri nemli tutmanın bir başka yolu, gözün kendi salgısının korunmasıdır. Çünkü gözyaşı da diğer sıvılar gibi buharlaşır. Bu buharlaşmayı önlemek için kışın ev içinde sıcaklık arttığında, radyatöre su konularak havanın nemlenmesi sağlanmalıdır. Kuruluğa sebep olan aşırı sıcak oda, klimalar, saç kurutucular veya rüzgar gibi her faktörden kaçınmak gerekir. Bilgisayar kullanımını da yarım saatte bir mola vererek aralıklı bir hale getirmek, sigara kullanımını azaltmak da göz kuruluğunda kişinin karşılaşacağı şikâyetleri azaltır.

Gözleri olumsuz etkileyen kar örtüsü de güneş ışınlarını bir ayna gibi yansıtarak, zararlı mor ötesi ışınlarının gözlere daha çok ulaşmasına neden olur. Bu nedenle karın yoğun olduğu bölgelerde, özellikle güneş ışınları da varsa, mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır.Büyükşehir’den “Ustalara Vefa”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, Anadolu rock müziğinin unutulmaz sanatçıları Barış Manço ve Cem Karaca’nın şarkılarını, yüzlerce Başkentli'nin katıldığı dev bir koroyla seslendirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin artık bir gelenek haline gelen “Ustalara Vefa” konserinde, salonu hınca hınç dolduran Başkentliler, salona sığmayınca, Orkestra Şefi Kemal Günüç’ün daveti üzerine konseri sahneye çıkarak izlediler.

Kent Orkestrası Şefi Kemal Günüç yönetimindeki Orkestra'nın “senfonik rock” konseri, 1 Şubat 1999 tarihinde hayatını kaybeden Barış Manço’nun şarkılarını seslendiren Serdar Tuksal'ın söylediği, ünlü “Dönence” şarkısıyla başladı. Tuksal, Barış Manço'nun yıllardır dillerden düşmeyen şarkıları “Kol Düğmeleri”, “Dağlar Dağlar”, “Sarı Çizmeli Mehmet Ağa”, “Gibi Gibi”, “Kara Sevda” gibi çok sayıda eserini, izleyicilerle birlikte hep bir ağızdan söyledi.

Barış Manço’ya yıllarca eşlik eden Kurtalan Ekspres’in Bas Gitaristi Ahmet Güvenç ile Neyzen Bilgin Canaz'ın da misafir sanatçı olarak yer alması, coşkuyu ikiye katladı.

Konserde 2004 yılında hayatını kaybeden Cem Karaca’nın ünlü parçalarını da Sanatçı Turgay Bengü seslendirdi. Bengü, “Namus Belası”, “Resimdeki Gözyaşları”, “Islak Islak”, “Çok Yorgunum”, “Sen de Başını Alıp Gitme” gibi unutulmaz şarkıları son derece başarılı seslendirmesi, salonda hem nostalji, hem coşku yaşattı.


EN BÜYÜK ALKIŞ,

GÜLPEMBE VE

NAMUS BELASI’NA

Ahmet Güvenç'in, bestesini yaptığı ünlü Gülpembe şarkısını, başta Atatürk olmak üzere, Çanakkale, Kurtuluş Savaşı ve terör şehitlerine ithaf etmesi, izleyicilerden büyük alkış aldı. “Gülpembe” ile Cem Karaca’nın “Namus Belası” şarkılarını, sanatçılar, izleyicilerin isteği üzerine ikişer kez seslendirdi. Konser, Manço ve Karaca’nın bir araya gelip seslendirdiği tek şarkı olan Aşık Veysel'in “Uzun İnce Bir Yoldayım” parçasıyla son buldu.

ÇOCUKLAR DA

ORKESTRADA ÇALDI

Konserde, Ankara Gelişim Çok Sesli Korosu ile Öğretmenler Kubilay Ortaokulu Çocuk Korosu da Barış Manço'nun ünlü “Arkadaşım Eşşek” şarkısını seslendirdi. Bu sırada Orkestra'yı küçük bir çocuk yönetirken, başka çocuklar da değişik enstrümanlar çaldı. Çocuklar, izleyicilerden büyük alkış aldı.

Ördekler, Mogan’da doğal yaşama kavuştu

Büyükşehir Belediyesi’nce üretilen 150 adet ördek, Mogan Gölü’ne bırakıldı. Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’nda üretilerek ergin hale getirilen, “Yeşilbaş”, “Amerikan Barbar” ve “Pekin” türü ördekler, doğal yaşam alanlarına bırakılırken, birbirinden güzel görüntüler oluştu.

Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’ndaki, geçici yuvaları olan

havuzdan alınarak, kafesler içinde Mogan Gölü’ne getirilen ördekler, özel olarak hazırlanan alana bırakıldı. Ördeklerin kanat çırpıp öterek coşkuyla suya girmeleri, hafta sonunu parkta geçirmeye gelen Başkentlilerin büyük ilgisini çekti.

500 ÖRDEK, DAHA ÖNCE

DOĞAL ALANLARA

KAVUŞMUŞTU

Doğanın korunması ve yeşil alanların artırılmasına yönelik projeleri hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, canlıların üremesi ve türlerinin yok olmaması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Ankara’da ekolojik dengeyi desteklemek, biyolojik çeşitliliği artırmak amacıyla yetiştirdiği ve tedavi ettiği hayvanları, zaman zaman doğal yaşam ortamına bırakıyor.

Geçen yıl Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’nda yetiştirilen çeşitli türdeki 500 su kuşu,

Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı, Güdül Sorgun Gölü, Çamlıdere Çamkoru, Çubuk Karagöl gibi alanlarda doğal ortamlara bırakılmıştı. Sincan Evcil Hayvanlar Parkı’nda üretilen ve yetiştirilen evcil hayvanlar, yaşamlarını sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri için uygun şartlar sunan kamu kuruluşlarına da veriliyor.Zabıtaya 15 yeni hizmet aracı...

Ankara’da halkın huzur ve sağlığı için gece gündüz görev yapan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, araç filosunu güçlendirdi. Yeni alınan 15 araç daha hizmete girdi.

Araçların hizmete girmesi nedeniyle, Etlik Zabıta Otoparkı’nda, Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, zabıta birim amirleri ve çok sayıda zabıtanın katılımıyla tören düzenlendi.

Karabudak, yaptığı konuşmada, Ankara’nın, Nallıhan’dan Elmadağ’a, Evren’den Çubuk’a kadar çok büyük bir il sınırına sahip olduğunu hatırlatarak, “Sahadaki çalışmalarımızda ekipmanlarımızın nitelikli ve hızlı olması, bizim daha iyi hizmet vermemizi sağlıyor. Burada tabii Başkanımız Melih Gökçek’in bize verdiği destek de çok önemli. Başkanımızın ekip ve ekipman desteğiyle ve çizdiği doğrultuda, Ankara’ya daha iyi hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

“İHTİYAÇ SAHİBİNE

YARDIM EDİLMELİ”

Hizmet filolarına 2 yeni dilenci aracını daha dahil ettiklerini kaydeden Başkan Karabudak, araçların üzerine de “Dilenene değil, ihtiyaç sahibine yardım ediniz” yazısını yazdırdıklarını ve bu şekilde vicdan sömürüsü yaparak haksız kazanç elde eden dilenciler konusunda insanları uyarmak ve doğruya götürmek istediklerini ifade etti.

Toplam 70 araca ulaşan hizmet filolarıyla Ankara’ya daha iyi hizmet etme gayreti içinde olacaklarını belirten Karabudak, yenilenen araçlar sayesinde daha fazla tasarruf edeceklerini anlattı.


“MOBİL KOMUTA

MERKEZİ”

Başkan Karabudak, EGO’dan alınan bir otobüsü de “Mobil Komuta Merkezi” olarak dizayn ettirdiklerini ifade ederek, “Otobüsümüzde, kendi görev alanımızdaki işlerin takibini yapacağız. Ayrıca deprem gibi doğal afetlerde, kentsel dönüşüm çalışmaları ile sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanacağız” dedi.

İLÇELER
Akgül, yabancı öğrencileri misafir etti

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Türkiye’ye çeşitli ülkelerden gelerek eğitim gören yabancı öğrencileri makamında ağırladı.

Yeni Dünya Vakfı Ankara Şube Başkanı Ali Toköz ile birlikte Akgül’ü ziyaret eden öğrenciler, kısa süre önce gerçekleştirdikleri çalıştay hakkında da Akgül’e bilgi aktardılar.

Ziyarette, Yeni Dünya Vakfı Uluslararası Öğrenci Komisyonu Başkanı Hafızur Rahman, çalıştay kapsamında çeşitli sunumlar, eğitimler ve ziyaretler gerçekleştirdiklerini kaydederek, çalıştaya verdiği destek nedeniyle de Başkan Akgül’e teşekkür etti. Türkiye’de bulunan üniversitelerde yurtdışından çok sayıda öğrencinin gelerek eğitim aldığını dile getiren Başkan Akgül ise “Ülkemizde eğitim alan bu gençler, ülkelerine döndükleri zaman iki ülke arasında kültürel bir köprü oluşturuyor” dedi.


Okul birincilerine Konya gezisi

Her yıl yüzlerce öğrenciyi kültür gezilerinde buluşturan Sincan Belediyesi, bu yıl da ilkokul ve ortaokul birincilerini aileleriyle beraber hızlı trenle Konya’ya götürdü.

Gezi programı kapsamında öğrenci ve aileleri, Mevlana Müzesi, Şems-i Tebrizi Camii ve Türbesi, Alâeddin Tepesi ve Alâeddin Camii, Tavus Baba Türbesi ve Karatay Medresesi’ni ziyaret etti.

Konya’nın tarihine yolculuk yapma fırsatı yakalayan öğrenci ve aileleri, geziden oldukça memnun ayrıldı.

Gelecek nesillere kültürel değerlerin tanıtılmasının çok önemli olduğunu belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımız için ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerine sahip olan Konya şehrimize gezi düzenledik. Gençlerimize milli ve manevi değerlerimizi tanıtmak, sosyal belediyecilik anlayışımızın bir gereği olarak devam edecektir” dedi.
Başkan Çetin, sokak hayvanlarını besledi

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, sokak hayvanlarına sahip çıktı.

Belediye ekipleriyle birlikte Sirkeli bölgesine giden Başkan Çetin, doğaya yem bırakıp sokak hayvanlarını besledi.

Ağır kış şartlarında yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları ve kuşları unutmayan Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, birçok noktaya yem ve ekmek bıraktı. “Her canlının yaşama hakkı vardır” diyen Başkan Çetin, Hz. Ömer’in sözünü hatırlatarak “Dağlara buğdaylar serpin. Müslüman ülkemde kuşlar aç demesinler. Doğaya yem bırakın, sokak hayvanları aç kalmasın” çağrısında bulundu.


Gölbaşı’nda kadınlara step-aerobik kursu

Gölbaşı Belediyesi’nin ev hanımlarına ve çalışan kadınlara sağlıklı bir yaşam sunmak amacıyla başlattığı kurslara yenileri eklendi.

Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yeni açılan kangoo jumps (sıçrama egzersizleri), yoga, kids zumba (çocuk zumbası), H.A.T(kalça, karın ve üst bacak bölgesini çalıştıran egzersiz), step-aerobik, total body (tüm vücut geliştirme egzersizleri) kurslarının kayıtları başladı. İlk defa açılan kangoo jumps, yoga, kids zumba, H.A.T, step-aerobik, total body kursları ile kadınlar, bilinçli ve sistemli spor yapmanın yararlarını öğrenecekler.

Sporu, kadınların yaşamlarının bir parçası haline getirmeyi hedefleyen kurslar, Gölbaşı Belediyesi Rauf Denktaş Spor Merkezi, Ahmet Yesevi Kültür Merkezi, Eymir Toki Spor Merkezi’nde uzman eğitmenler tarafından veriliyor.

Sporseverler kayıt müracaatlarını Gölbaşı Belediyesi, Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapabilecek. Yetkililer, ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 485 50 36-37 numarasını arayabileceklerini kaydettiler.
Aydınlıkevler’e kapalı semt pazarı

Aydınlıkevler’de Altındağ Belediyesi tarafından yaptırılan Kapalı Semt Pazarı’nın inşaatı tamamlandı. İç dekorasyonunun bitirilmesinin ve esnafın da yerleşmesinin ardından kapılarını açacak olan semt pazarı, mahalle halkı tarafından sabırsızlıkla bekleniyor.

Yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olan Aydınlıkevler Mahallesi Kapalı Semt Pazarı’nın, mahalle sakinlerinin rahat ve güvenli bir biçimde alıveriş yapabilmeleri için pazarın iç ve dış dekorasyonunda her detay büyük bir titizlikle düşünüldü.

Büyüklükleri 10 ile 30 metrekare arasında değişen, her biri bağımsız ve kepenkli 43 dükkanın bulunacağı Aydınlıkevler Kapalı Semt Pazarı, havalandırma ve aydınlatma sistemleriyle oldukça konforlu olacak. Güvenlik ve zabıta noktasının bulunacağı kapalı semt pazarı, engellilerin de rahatlıkla alışveriş yapabileceği şekilde tasarlandı.

Gerçekleştirilen yatırımlarla, Altındağ’ın ve Altındağlı vatandaşların yaşam kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Veysel Tiryaki “Modern, kapalı ve güvenli semt pazarlarından, Aydınlıkevler dışında, farklı mahallelere de yapacağız. Yakında oralarda da inşaat başlayacak” dedi.
Yıkım sonrası oluşan görüntü kirliliği kaldırılıyor

Çankaya Belediyesi, boş metruk yapılar ile gecekonduların yıkımı sonrasında ortaya çıkan moloz yığınlarını temizleyerek, görüntü kirliliğine engel oluyor.

Vatandaşların talepleri doğrultusunda özel mülkiyet alanlarındaki birikintileri de temizleyen Belediye, daha temiz bir çevre için çalışmalarını sürdürüyor.

Ekipler, kullanılmayan arazilerde ve özel mülkiyetlerde oluşan kirliliği temizleyerek, vatandaşların taleplerini de anında yerine getiriyor.

Daha yaşanabilir ve temiz bir çevre için çalışmalarına aralıksız devam edeceğini kaydeden

Çankaya Belediyesi yetkilileri, sağlıklı kentleşme için de planlanan yıkım çalışmalarının süreceğini ifade ettiler.


İŞKUR yöneticilerinden Başkan Güney’e ziyaret

Ankara Çalışma ve İş Kurumu Müdür Yardımcısı Aydın Cancı ve Sincan Hizmet Merkezi Müdürü Yüksel Işık, Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Kızılcahamam Belediyesi için İş Kurumu Müdürlüğü’nden personel alımlarını görüştüklerini belirten Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, Ankara Çalışma ve İş Kurumu Müdür Yardımcısı Aydın Cancı ve Sincan Hizmet Merkezi Müdürü Yüksel Işık’a, ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.
Kahramankazan’da nikahlar canlı yayında

Kahramankazan Belediyesi’nce Nikâh Salonu’na kurulan ses ve görüntü sistemiyle, nikâh törenleri internet üzerinden dünyanın her yerinden izlenebiliyor.

Proje kapsamında nikâh salonu, yüksek çözünürlüklü kamera ve kaliteli ses sistemleriyle donatıldı. Kamera ve ses sistemlerinin çektiği görüntü ve ses, anlık olarak internete aktarılıyor.

Uygulama sayesinde vatandaşların, katılamadıkları nikâhları dünyanın neresinde olurlarsa olsun canlı olarak izleyebildiklerini anlatan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, şunları kaydetti: “Çiftlerimizin evliliğe ilk adımı olan nikâh kıyılması işlemine, bazı vatandaşlarımız hasta oldukları, bazıları ise il dışında oldukları ya da çok çeşitli nedenlerle katılamıyordu.

Kurduğumuz sistemle nikâhı kıyılacak çiftlerimiz, törene katılamayan akraba ve arkadaşlarına nikahın saatini ve gününü ileterek, onların da fiziki olarak orada olmasalar bile törene katılmalarını sağlıyor. Böylece nikâhı kıyılan gençlerimizin unutamayacağı bu ana, onların akraba ve arkadaşları da tanıklık etmiş oluyor.”
Şereflikoçhisar’a DOĞALGAZ...

Şereflikoçhisar’da doğalgaz heyecanı yaşanıyor. Tamamlanan ana boru hattı çalışmaları kapsamında Başkent Doğalgaz yetkilileri ile teknik heyet, Şereflikoçhisar’a gelerek, Belediye Başkanı Ferda Polat’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette; Başkent Doğalgaz yetkililerinden oluşan heyet, Şereflikoçhisar’da doğalgaz şehir içi dağıtım şebekesi çalışmalarının 1 Haziran’da başlayacağını bildirdi.

Başkan Ferda Polat, Başkent Doğalgaz heyetinden çalışmaların başlama tarihinin daha öne çekilmesi için ricada bulunurken, Başkent gaz yetkilileri de Belediye Başkanı Polat’ın bu talebine olumlu yanıt verdi ve Haziran ayı öncesinde kazı çalışmalarının başlaması için gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını ifade etti.

1 Kasım itibariyle Şereflikoçhisar’ın merkezi mahallelerinde doğalgazı kullanılmaya başlayacağını ifade eden yetkililer, çevre mahallelerin de önümüzdeki yıllarda tamamlanarak Şereflikoçhisar’ın tamamına doğalgazın getirileceği müjdesini verdiler.
Yenimahalle’de hizmet araçlarına takviye

Yenimahalle Belediyesi, araç filosuna 7 yeni araç ekledi. İlçede hizmet veren araç sayısı 364’e yükseldi.

Araçları inceledikten sonra otobüsün kaptan koltuğuna oturan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, kiralık araçların maliyeti yükselttiğini belirterek, "Benden önce görev yapan tüm belediye başkanları, araçları hep kiralık olarak kullanmış. Biz de gördük ki birkaç yıllık kiralama bedeli karşılığında araçlar Belediye’nin olabiliyor. Bu yüzden araçları satın almaya, ilçemize kazandırmaya karar verdik. Böylelikle kiralamada harcanan paralarla kendi araçlarımızı satın aldık, almaya da devam ediyoruz. Bu araçlar artık Yenimahalle’ye ait” dedi.
Keçiören’de metruk yapılar yıkılıyor

Keçiören’de metruk halde bulunan ve ilçe halkının can ve mal güvenliğini tehdit eden yapılar, gelen talep ve şikayetler doğrultusunda tek tek tespit edilerek zabıta nezaretinde yıkılıyor.

Zabıta ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri nezaretinde bu kapsamda Kuşçağız Mahallesi’nde bulunan 2 metruk yapının yıkımı gerçekleştirildi.

Yanma ve yıkılma tehlikesi bulunan, başıboş hayvanların, madde bağımlılarının ve yasa dışı işleri meslek haline getirmiş kişilerin mesken tuttuğu terk edilmiş yapılar, halk sağlığını ve güvenliğini önemli derecede tehdit ediyor. Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Vatandaşlarımızın huzuru, güvenliği ve refahı her şeyden çok daha önemli ve önceliklidir. Amacımız, daha huzurlu ve yaşanabilir bir Keçiören. İlçemiz metruk

yapılardan temizlendikçe hem vatandaşlarımız rahat nefes alıyor hem de görüntü kirliliğinin önüne geçerek olabilecek tüm olumsuzlukları önlüyoruz” dedi.
Akyurt’ta okullara duvar saati

Akyurt Belediyesi tarafından ilçedeki ilk ve orta okullardaki sınıflara duvar saati asıldı.

Akyurt İlkokulu Müdürü Mehmet Ali Öcük, saatlerin tesliminde yaptığı konuşmada, okullardaki ihtiyaçların karşılanması konusunda Belediye’nin verdiği desteğe teşekkür ederek, “Öğrenciler için renkli eğitici saatleri kullanmaya başladık. Belediye Başkanımız Gültekin Ayantaş’a ve bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş da “Sınıflarımızda öğrencilerimizin kullandığı duvar saatleri çeşitlilik gösteriyordu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte hareket ederek 170 saati okullarımıza teslim ettik. Eğitici saatlerimizde sayılar renklerle ayrıldığından, öğrencilerin saati daha iyi kullanabilmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.


Tarihi Milli Park Projesi’nde son durum görüşüldü

Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Haymana’da çalışmaları devam eden tarihi milli park projesinde gelinen aşama hakkında bilgi alan Başkan Turgut, “Yılan Eseri Tepesi”ne yapılacak anıt konusunu da görüştü. Milli Park sınırları içerisinde yer alacak

rekreasyon alanları ve vadi projesi hakkında da görüş alışverişinde bulunulan ziyarette, Haymana’nın bağlı olduğu Doğa Koruma ve Milli Parklar 9. Bölge Müdürlüğü yetkilileri de bulundu.
Çöp taşıma merkezi, şehir dışına taşındı

Beypazarı Belediyesi çöp taşıma merkezi, şehir dışına taşındı.

İlçe merkezinde bulunan çöplük alanının temizlenerek, çöplerin taşıma sistemiyle Yenikent’teki Çadırtepe Geri Dönüşüm bölgesine taşınması çerçevesinde geçici olarak kurulan çöp ve katı atık yükleme merkezi, bulunduğu alandan kaldırıldı.

Kuyumcutekke Mahallesi’nde bulunan Çöp Transfer İstasyonu’nun faaliyete geçmesiyle birlikte, eski transfer alanında, Beypazarı Belediyesi ekipleri tarafından temizlik yapıldı.Osmanlıspor, zorlu Olympiacos sınavında

UEFA Avrupa Ligi ön eleme maçları için sezona 20 Haziran 2016’da start veren Osmanlıspor, lider tamamladığı grup maçlarının ardından Yunanistan’ın Olympiacos takımı ile deplasmanda karşılaşacak.

Yunanistan Süper Ligi’nde lider durumda bulunan Olympiacos ile 16 Şubat Perşembe günü deplasmanda oynayacak olan Mor-Sarılılar, UEFA Avrupa Ligi ön eleme maçlarında, sırasıyla Moldova, Estonya ve Danimarka temsilcileriyle karşılaştı.

Başkent ekibi, ikinci ön eleme turunda Moldova'nın Zimbru takımı ile eşleşti ve rakibini 2-2 ve 5-0'lık sonuçlarla saf dışı bıraktı. 3.ön eleme turunda Estonya'nın Nomme Kalju takımına 1-0 ve 2-0 üstünlük sağlayarak, adını play-off turuna yazdıran Mor-Sarılılar, bu turda Danimarka'nın Midtjylland takımını deplasmanda 1-0, sahasında ise 2-0'lık sonuçlarla kupadan eledi.

Ön eleme maçlarını yenilgisiz tamamlayan Başkent temsilcisi, gruplarda oynama hakkını elde etti.

Avrupa Ligi kura çekiminde (L) Grubu’nda yer alan Mor-Sarılılar, İspanya'nın Villarreal, Romanya'nın Steaua Bükreş ve İsviçre'nin Zürih takımları ile eşleşti.

Grubundaki ilk maçında kendi sahasında Steaua Bükreş'i 2-0 yenerek grup maçlarına iyi bir başlangıç yapan Başkent ekibi, ikinci maçında deplasmanda İsviçre temsilcisi Zürih'e 2-1 yenilerek ilk mağlubiyetini aldı.

Teknik Direktör Mustafa Reşit Akçay’ın ve Osmanlıspor’un Avrupa kupalarındaki ilk mağlubiyetini yaşamasının ardından, Osmanlıspor üçüncü maçında Villarreal ile karşılaştı. Mor-Sarılılar, İspanyol ekibini 2-2 ve 1-2’lik sonuçlarla geçti.

Bu maçın ardından Romanya'da Steaua Bükreş ile karşılaşan Başkent ekibi, 1-0 öne geçmesine karşın gruptaki ikinci yenilgisini, 2-1’lik skorla Rumen takımından aldı.

Son müsabakasında Zürih'e Ankara'da 2-0 üstünlük sağlayan Osmanlıspor, 10 puanla grup lideri olarak son 32 takım arasında yer alırken, ülke puanına da büyük katkı sağladı.


Olympiacos

Yunanistan’ın Pire kentinde kurulmuş olan Kırmızı - Beyaz renklere sahip Olympiacos, maçlarını 33.500 kişilik Karaiskakis Stadı’nda oynuyor.

Yunanistan Süper Ligi’nin en başarılı futbol takımı olan Olympiacos, sahasında oynadığı 10 karşılaşmada 9 galibiyet, 1 beraberlik aldı. Olympiacos, ligde oynadığı 19 maçta 1 mağlubiyet, 3 beraberlik ve 15 galibiyetle 48 puanla lider durumda bulunuyor. 17 sezonda 15 şampiyonluk kazanarak tarihe geçen Olympiacos’ta bir dönem Trabzonspor'da forma giyen Marko Marin ve Oscar Cardozo'nun yanı sıra Sivasspor'dan hatırladığımız Manuel da Costa da yer alıyor.

Milli Güreşçi Taha Akgül,

yine dünyanın en iyisi...

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor’lu Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçi Taha Akgül, Dünya Güreş Birliği (UWW) tarafından gerçekleştirilen yarışmada, dünyanın en iyi güreşçisi seçildi.

Dünya Güreş Birliği’nin 2016 yılı sıkletlerinin en iyi 20 güreşçisini belirlendiği seçmelerde, ASKİ Spor’lu Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Taha Akgül, 2015 yılının ardından 2016’nın da serbest stil 125 kiloda dünyanın en iyi güreşçisi oldu.

Türkiye’den toplam 24 sıklette 18 güreşçinin listeye girdiği seçmelerde, 2015 yılında dünyanın en iyisi seçilen ASKİ Spor’lu Olimpiyat ikincisi grekoromen stil 130 kiloda Rıza Kayaalp, ikinci sırada yer aldı. Türkiye’den toplam 6 güreşçinin derecelendirmeye girdiği seçmelerde, 86 kiloda Olimpiyat ikincisi Selim Yaşar ikinci sıradan listeye girerken, Olimpiyat üçüncüsü Soner Demirtaş 4, ASKİ Spor’dan 70 kiloda Yakup Gör 14, yine ASKİ Spor’dan 65 kiloda Avrupa ikincisi Mustafa Kaya ise 18’inci sırada yer aldı.


BAŞKAN GÖKÇEK:

“GURUR DUYUYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de ASKİ Spor’lu Taha Akgül’ün dünyanın en iyi güreşçisi seçildiği haberini

Twitter adresinden takipçileriyle paylaştı. Başkan Gökçek, Milli Güreşçi Akgül’ün başarısından gurur duyduğunu belirterek, “ASKİ sporcumuz Taha Akgül, dünyanın en iyi güreşçisi seçildi... Gururluyuz...” tweet’ini attı.Başkent takımları, kötü gidişini sürdürüyor

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden Başkent takımları Osmanlıspor ve Gençlerbirliği, Ziraat Türkiye Kupası’ndan elenirken, Süper Lig’de de kötü gidişini sürdürüyor.

UEFA Avrupa Kupası maçlarında başarılı sonuçlar alarak son 32 takım arasına kalmayı başaran Osmanlıspor, Ziraat Türkiye Kupası’nda Kasımpaşa’ya yenilerek elenmesinin ardından, Süper Lig’de de kendi evinde Trabzonspor’a 1-0 kaybetti.

UEFA Avrupa Ligi’nde 16 Şubat Perşembe günü deplasmanda karşılaşacağı Olympiakos maçı öncesinde Trabzon-spor’u yenerek moral depolamak isteyen Mor-Sarılılar, iyi başlayamadıkları maçın ilk yarısında kalelerinde gördükleri golle yenik duruma düştü.

Golden sonra biraz toparlanmaya çalışan Osmanlıspor, yapılan değişiklikler ve bireysel yeteneklerin son vuruşlarındaki başarısızlıklar nedeniyle baskılı görünmesine rağmen, ikinci yarıda gol bulamadı ve maçtan 1-0 yenik ayrıldı.

Trabzonspor yenilgisi sonrası ligde puan cetvelinde 3 basamak birden gerileyen Osmanlıspor, 20. haftayı 9. sırada tamamladı.

UEFA Avrupa Kupası’nda 16 Şubat Perşembe günü zorlu Olympiakos sınavına çıkacak olan Osmanlıspor, Spor Toto Süper Lig’de 21. hafta maçında ise Adanaspor ile 19 Şubat Pazar günü saat 15.30’da deplasmanda karşılaşacak.
Gençlerbirliği de düşüşte

Başkent’in Süper Lig’deki diğer temsilcisi Gençlerbirliği de Türkiye Kupası’ndan elenmesinin ardından, deplasmanda karşılaştığı Alanyaspor’a 3-0 yenilerek, hayal kırıklığı yaşattı.

Kırmızı - Siyahlılar, efsane başkanları İlhan Cavcav’ın hayatını kaybetmesinin etkisini hala yaşarken, devre arasında yollarını ayırdıkları futbolcularının da eksikliklerini hissediyor.

21. haftaya puan cetvelinde 2 basamak gerileyerek 13. sırada giren Başkent takımı, tehlikeli bölgeye iyice yaklaştı.Kırmızı - Siyahlılar, 21. haftada 19 Şubat Pazar günü saat 13.00’da kendi sahasında Atiker Konyaspor ile karşılaşacak.

Yüklə 95,04 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə