Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanımızın işaret ettiği 2023’lere, hatta 2071Yüklə 23,84 Kb.
tarix16.05.2018
ölçüsü23,84 Kb.PROJENİN KONUSU

Türkiye’nin özellikle eğitim alanındaki hedeflerini, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanımızın işaret ettiği 2023’lere, hatta 2071’lere bir seferberlik anlayışı içinde taşımak maksadıyla çağın ihtiyaç ve gereklerine uygun; toplumun milli ve manevi değerlerini yansıtan:İlkokul 3. sınıflar için “ Annem Varsa Ben de Varım” adlı kılavuz hikâye kitabı,

Ortaokul 6. ve 7. sınıflar için “Ben Büyüdüm Anne” adlı kılavuz hikâye kitabı,

Ortaokul 6. ve 7. sınıflar için “Hikâye Özel Defteri”

Lise 9. ve 10. sınıflar için “Adını Sen Koy”rumuzlu kılavuz roman üzerinden ilimiz genelinde bulunan ilkokul 3, ortaokul 6 ve 7, lise 9. ve 10. sınıf öğrencilerine kitap okuma sevgisi ve zevki, yazı yazma becerisi ve zevki kazandırmak.

Okulda ve aile içinde özellikle anne ile çocuk arasında “Ortak Okuma Hafızası” oluşturmak, bu hafızayı özgürce ifade edebileceği “Yazı Yazma Becerisi”yle pekiştirmek.PROJENİN AMACI

Geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarınızı çağın değer ve gereklerine uygun olarak en iyi şekilde yetiştirmek, böylece ülkemizi ileri medeniyetler seviyesinin çok daha ilerisine taşımak; böylece dininin, dilinin, aklının, ilminin ve inandığı değerleri savunan, sadece kendi milletine değil, dünya âlemine faydalı bir gençlik yetiştirme.

Bunu yaparken de öğrencilerimizin; ilgi, istek ve yeteneklerini keşfederek onların bireysel farklılıklarını da dikkate alıp her birinin ayrı bir değer olduklarını hissettirmek.

Unutmamalıdır ki evlatlarımızın başarılı olabilmeleri; vatana, millete faydalı ve nitelikli bireyler olarak yetişmeleri toplum kalitemiz ve geleceğimiz açısından çok önemlidir.

Okullarımızda gerçekleştirilen eğitim öğretim faaliyetlerinin etkili, kalıcı ve verimli olabilmesi için; “öğrenci-öğretmen-velive özellikle de “anne ve baba” faktörü çok büyük öneme haizdir.

Bu sebeple Milli bir seferberlik ruhuyla okuyan, sorgulayan, sentezleyen, doğru karar verebilen ve üreten bir nesil yetiştirmek; 2023’lerin, hatta 2071’lerin yepyeni Türkiye’sini bu günden inşa etmek için Düzce Valiliği ve Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öncülüğünde, Yazar İlhan Akın’ın kaleme aldığı ve her biri kılavuz niteliğinde ola n hikâyeler ve roman ile amaca ulaşılmaya çalışılacaktır.

Sonuç olarak milli ve yerli değerlerle donanmış “Asım’ın Nesli”ni yetiştirme ve yepyeni bir Türkiye için gençliğe ileri hedefler göstermek asli görevimiz olmalıdır.

TAKİP EDİLECEK YOL VE YÖNTEMLER

9. ve 10. SINIFLAR İÇİN:

Adını Sen Koy” rumuzlu kılavuz niteliğindeki roman ile 9. ve 10. sınıf öğrencilerimize okuma zevki kazandırılması için idareci ve öğretmenlerimize, babalarımıza ve özellikle de annelerimize büyük görevler düşmektedir.

Bu projenin başarıya ulaşabilmesi, liselerde görev yapan 9. ve 10. sınıf Sınıf Rehber öğretmenlerinin azim ve özverili çalışmalarına; annelerin sabırlı ve gayretli çabalarına bağlıdır.

Şunun çok iyi bilinmesi lazımdır ki:Geri dönütü olmayan projeler vakit kaybından ve masraftan başka bir şey değildir.

Bu bağlamda:

1.İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki ilgili şube müdürünü, İlçe Milli Eğitim Müdürlerini ve okul müdürlerini, yapılacak bir toplantıyla proje hakkında bilgilendirme.

2.İl ve İlçeMilli Eğitim Müdürlükleri’nin belirleyeceği yer ve zamanda yapacağı toplantıyla 9. ve 10. sınıf Sınıf Rehber öğretmenlerinin projeyle ilgili bilgilendirilmesi.

3.Bilgilendirme toplantılarından sonra lise müdürlüklerine 9. ve 10. sınıf öğrencileri sayısı kadar “Adını Sen Koy” rumuzlu romanın teslim edilmesi.

4.Takip eden hafta içinde 9. ve 10. sınıf Sınıf Rehber öğretmenleri tarafından bir toplantı tertip edilerek anne ve babaların projeyle ilgili bilgilendirilmesi ve onlara projenin olumlu sonuçlar doğuracağının anlatılması.

5. “Adını Sen Koy” rumuz adlı romanın öğrencilere dağıtılması.

6.Kitapların öğrencilere dağıtımını takip eden ilk akşamdan başlayarak romanın öğrenciler tarafından, anne ve babanın talebi üzerine her akşam 30 dakika olmak üzere anne ve babaya sesli olarak okunması.

7.30 dakikalık okuma gerçekleştikten sonra, 15 dakika da anne-baba-öğrenci arasında okunanlarla ilgili karşılıklı sohbet edilmesi.

8. Kitabın okunması bittikten sonra anne, baba ile öğrenci birlikte kitaba verecekleri ismi aralarında kararlaştırmaları ve verdikleri ismi kitapla birlikte kendilerine verilen “Roman İsim Kartı”na yazıp kitabın ilgili bölümüne yerleştirmeleri.

9.Kitap bittikten sonraki hafta içinde de anne ya da baba ile öğrencilerin en yakın kitapçıya, kırtasiyeye ya da kütüphaneye gitmesi ve bu gidişin kesinlikle anne tarafından öğretmene bildirilmesi.

10.Anne ya da babasıyla birlikte kitapçıya, kırtasiyeye ya da bir kütüphaneye giden öğrencilerin proje için hazırlanmış olan stantta gördükleri ilgilerini çeken romanlardan yirmi kitabın listesini tutmaları.

11.Öğrenci tarafından yapılan liste bir hafta içinde “anne-baba-öğretmen-öğrenci” dörtlüsü bir araya gelerek ortak kararla yirmi kitabın içinden beş tanesini eleyerek öğrenciye uygun nitelikte olan on beş kitabın belirlenmesi.

12.Öğrencinin ismine açılan takip kartına belirlenen on beş kitabın yazılması.

13.Takip kartının birinci sırasına yazılan kitabın bir hafta içinde anne ve babayla çocuğun birlikte gidecekleri kitapçıdan, kırtasiyeden ya da kütüphaneden satın ya da emanet alınması.

14.Her akşam öğrencilerin anne ve babalarına onların talebi üzerine aldıkları kitaptan 30 dakika süreyle sesli kitap okuması.

15.Anne, baba ve öğrencinin okunan kitapla ilgili15 dakika süreyle sohbet etmeleri.

16.Öğrencilerin anne ve babalarıyla kitap okuyup okumadıklarının öğrenci üzerinden değil anne veya baba üzerinden doğrulanması.

17.İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin belirleyeceği görevliler tarafından yürütülen proje faaliyetlerinin titizlikle denetlenmesi.

18.Projeyle ilgili görevlilerin gerekli gördükleri hallerde kitap takip kartlarında bulunan aile telefonlarına telefon ederek anne veya babalarla görüşüp projenin gidişatını takip etmeleri.

19.Projenin aksaklık gösterdiği durumlarda önce öğretmen, sonra okul idaresi, daha sonra İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından müdahale edilmesi.

20.Öğrencilerin okumuş oldukları kitapların, öğretmen tarafından aksatılmadan takip kartına işlenmesi.

21.Öğrencilerden okudukları kitaplarla ilgili sözlü ya da yazılı özet kesinlikle istenmemesi.

22.Ayda bir kere öğrencilerin yeni kitaplardan haberdar olmaları için kitapçılara, kırtasiyelere ve kütüphanelere gitmelerinin özendirilmesi.

23.Öğrencilerimizin ayda en az iki kitap okumalarının sağlanması ve öğrencinin kendi ihtiyaçlarına cevap verebilecek kadar kitaplığın geliştirilmesi.

24.Öğrencilerin hikâye (öykü), deneme, roman, şiir dalında eserler üretmelerinin teşvik edilmesi, öğretmenleri tarafından belirlenen eser ve öğrencilerin yayınevleriyle buluşturulması, uygun olanların basılmasına karar verilmesi.

25.İl Milli Eğitim Müdürlükleri ARGE birimlerinin belirleyeceği ölçütler çerçevesinde yılsonu değerlendirme verilerinin istatistik dökümlerinin yapılması, sonuçların bir dosya haline getirilerek gelecek yıl kullanılmak üzere veri bankalarında muhafaza edilmesi.

26.Çocuklarını en iyi şekilde takip eden ve projeyi aksatmadan uygulayan öğrencilerin, annelerin ve babaların yılsonu etkinliklerinde ödüllendirilmesi.

27.Proje sayesinde hayatları değişen öğrenci ve annelerin konuşmacı olarak katılacağı söyleşi ve konferanslar tertip edilmesi.Yüklə 23,84 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə