Current Records Management, Poverty Reduction



Yüklə 22,22 Kb.
tarix22.01.2018
ölçüsü22,22 Kb.

Current Records Management, Poverty Reduction,

and Corruption Control


A multi-site videoconference workshop with Ghana, Tanzania, and Uganda



Tuesday, June 6, 2000

8:00 am to 12:00 noon (Washington time)

Working List of Participants




WBI Studio 1, MC C2-115



Panel:

  • David Webber, LOAAF, Principal Financial Management Specialist, facilitator

  • Anne Thurston, IRMT, Executive Director, presenter

  • Sahr Kpundeh, WBIGF, Consultant, presenter

  • Mohamed Muhsin, ISG, Vice President and Chief Information Officer

  • Ana Flavia Fonseca, ISGIM, Manager and Chief Information Architect



WBI Classroom in Washington, DC [capacity 30]





  1. Andrés McAlister, ISGIM, Archives of Development Partnership Programs

  2. Elisa Liberatori Prati, ISGIM, Archives of Development Partnership Programs, facilitator

  3. Flavia Fonseca, ISGIM, Manager and Information Architect

  4. Peter Dewees, AFTE1, Senior Environmental Economist

  5. Maria Gonzalez de Asis, WBIGF, Public Sector Specialist

  6. Francoise Bentchikou, LEGOP, Legal Adviser, Procur. and Cons. Services

  7. Cheryl Gray, Director, PRMPS, Director//?

  8. Dorte Verner, LCSPE, Senior Country Economist

  9. John Titsworth, PRMPS, Consultant

  10. Clive Smith, World Bank Group Archivist

  11. Jacqueline Dubow, INFODEV Program Coordinator

  12. Barbara Buckingham, ISGIM, Archives

  13. Chandra Kumares, ISGIM, Archives and Records Management

  14. Esther Abangma, ISGIM, Archives and Records Management

  15. Linda Poole, OAS, Cultural Affairs

  16. Thomas Converse, IDB, Archivist

  17. Brian Falconer, AFTQK, Principal Operations Officer

  18. Saikantha Raparla, ISGIM, Consultant

  19. Myiako Soller-Pastor, ISGIM, Information Assistant

  20. Karen Murley, ISGIM, Consultant

  21. Kurt Nemes, ISGCR, Information Officer

  22. Jim Huttlinger, ISGIM, Archives

  23. Jeannette Smith, IDU



Ghana, Accra DLC [capacity 30]



World Bank:
  • Paula Lamptey, AFT10, Team Assistant//?

  • Serwah Apenteng, AFMGH//?


  • Emmabel Hammond, AFC10//?

  • Michael Stevens, AFTI2, Lead Public Sector Development Spec., presenter, facilitator

  • Peter Harrold, Resident Representative, Country Director

  • Guenter Heidenhof, AFTI2, Senior Public Sector Management Specialist



Government:

  1. Robert Dodoo, Head of Civil Service (Case Study Co-ordinator)

  2. Alex Korda, Executive Secretary, Management Services Division, Chairman Project Management Team

  3. Emile Short, Commissioner, Commission on Human Rights and Administrative Justice

  4. O.T. Prempeh, Auditor General

  5. R.K. Tuffour, Controller and Accountant-General

  6. C.A. Azangweo, Director, Public Records and Archives Administration Department

  7. Mr. J. S. Dalrymple-Hayfron, Chief Director, Min. of Trade & Industry

  8. Mrs. B. Katsriku, Chief Director, Min. of Employment & Social Welfare

  9. Mr. K. Abbey Sam, Chief Director, Min. Roads & Transport

  10. Mr. Ben Eghan, Chief Director, Min. of Communications

  11. Mr. Annan Cato, Chief Director, Min. of Foreign Affairs

  12. Mrs. V. Wiredu, Director (1), Min. of Mines & Energy

  13. Mr. K. Obeng-Adofo, Chief Director, Office of Head of Civil Service

  14. Dr. Stephen Addai, Director-General, GIMPA

  15. Mr. F. A. Ben-Eghan, Director (1), Min. of Education

  16. Mr. H. D. Clerk, Director (1), Min. of Interior

  17. Mr. Sampson Adei, Director (1), Office of Head of Civil Service

  18. Mrs. G. A-Boateng, Director (1), Min. of Interior

  19. Mr. J. K. Koomson, Director (1), Passport Office, Min. of Foreign Affairs

  20. Mr. harry Akussah, H/Department Sch. of Library & Archival Studies

  21. Mrs. Eugenia A-Gyasi, Chief Record Officer, PRAAD

  22. Ms. Alice Attipoe, Pri. Information Office

  23. Mr. Mbuba Mbungu, Procurement Specialist, World Bank Ghana Office

  24. Mr. Kofi Agyen Boateng, Operations Officer, Private Sector Development, World Bank Ghana Office







  • World Bank:
  • Evelyne Kapya, AFMTZ, facilitator


  • Norah Lenny Nlr Rusobya, AFMTZ

  • James Adams, Resident Representative, Country Director

  • Denyse Morin, AFTI2, Institutional Development Specialist

  • Vedasto Rwechungura, WB Consultant

  • Kithinji Kiragu, AFTI2, Consultant

  • Marius Koen, AFTQK, Financial Management Specialist

  • Betty Bigombe

  • V. S. Krishnakumar

  • Pascal Tegwa

  • K. Constant

  • Prof. Rwekaza Mukandala



Government:

  1. Joseph Rugumyamheto, Permanent Secretary, Civil Service Department

  2. George Yambesi, Director of Policy Development, Civil Service Department

  3. Peter Mlyansi, Director, Archive and Records Management, Civil Service Department, and President’s Office, Workshops Coordinator for the Government

  4. Marten Y. Lumbanga, Chief Secretary, President's Office

  5. K.S. Massaba, Permanent Secretary, Ministry of Justice and Constitutional Affairs

  6. Bernarnd Luanda, Registrar Court of Appeal, Ministry of Justice and Constitutional Affairs

  7. Thomas M. Kiama, Controller and Auditor General, Exchequer and Audit Department

  8. Ally Mwinyimvua, Accountant General, Ministry of Finance

  9. Edward Hosea, Director, Prevention Corruption Bureau

  10. Majid S. Kikula, Government Security Officer

  11. Ruth Mollel, Director of Management Services, Civil Service Department

  12. Hawa Mmanga, Director of Pensions Fund, Ministry of Finance

  13. Wilyam Kleiman, Chief Technical Adviser, Civil Service Department

  14. David Sawe, Director, Management of Information Systems, Civil Service Department

  15. Tamika Mwakahesya, Assisitant Director, Records Management Service, Civil Service Department

  16. Alistair Tough, Resident Consultant Tanzania Records Management Project, Civil Service Department

  17. E. Mlay, Assistant Director Payroll Control, Civil Service Department

  18. District Administrative Secretary, Regional Administrative Secretary

  19. B. Kamazima, Director of Treasury Computer Service, Ministry of Finance

  20. F. S. H. Mmbaga, Director of Establishment, Civil Service Department

_____________________________________


Uganda, Kampala, DLC [capacity 30]



World Bank:

  • Robert Blake, AFMUG, Senior Resident Economist

  • Agnes Biribonwa, AFMUG, facilitator


Government:

  1. John Mitala, Deputy Head of the Public Service and Secretary for Administrative Reform

  2. R. Buteera, Director of Public Prosecutions

  3. M. Tumwesigye, Director, Education and Prevention of Corruption, Office of the Inspector General of Government

  4. S. Nyamungu, Commissioner, Records and Information Technology (RIT), Ministry of Public Service

  5. R. Okusam, Assistant Commissioner, Records Information and Technology (RIT), Ministry of Public Service

  6. Brenda Kifuko-Malinga, Deputy Director Information, Directorate of Ethics and Integrity

  7. Representative from the Office of the Auditor General

_________________________________________

______________________________________
Auditors
_____________________________________

Argentina, Buenos Aires, Field Office
World Bank:


  • Maria Mantaras, Site Coordinator

  • Dorte Verner’s Team – Argentina-National Pension Administration Technical Assistance Loan (LCSPE), Edgard Jenni, Project Coordinator

_____________________________________


France, Paris, DLC


  • Laurent Porte, Education Specialist, WBIDL, facilitator

  • Vitaliy Kartamyshev, Junior Associate, WBIKP


French Cooperation:


  • Philippe Mignaval, Département de Politiques et des Etudes, Division des Relations avec les Partenaires, Group Agence Francaise de Développement

  • Representative from Department of Communication and Documentation

_____________________________________


UNITED KINGDOM, London, Field Office [capacity 15]


  1. Elisa Leung, WB London Office, EXTEU

  2. Anne Dickinson, WB London Office, EXTEU

  3. Pauline Hayes, DFID

  4. Kate Peters, School of Library, Archive and Information Studies, University College London

  5. Keith Bastin, Independent Consultant – formerly Cabinet Office

  6. Dawn Routledge, IRMT

  7. Janet Rogers, IRMT

  8. Tanya Karlebach, IRMT, facilitator

  9. Vicky Tyler, IRMT

  10. Andrew Griffin, IRMT

  11. Fiona Gowen, IRMT

  12. Carol Eden, IRMT

  13. Elizabeth Box, IRMT

  14. Piers Cain, IRMT

Yüklə 22,22 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə