Demokratlar Trump’ın Telefon Görüşmelerinin Sızdırılmasını EleştirdiYüklə 8,09 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü8,09 Kb.

Demokratlar Trump’ın Telefon Görüşmelerinin Sızdırılmasını Eleştirdi

 Eugene Scott’un Haberi, CNN

Güncellendi: 04 Ağustos 2017
(CNN) Birkaç demokrat, ABD Başkanı Donald Trump ve dünya liderleri arasındaki konuşmaların sızdırılmasını eleştiren cumhuriyetçilerle aynı fikirde.
ABD Senatörü Ben Cardin ‘’ Dokümanların sızdırıldığını düşünmüyorum.’’ dedi. Ben Cardin CNN’deki John Berman’ın sunduğu ‘’New Day’’ adlı programda "Her iki konuda da raporlar aldık ... Avustralya görüşmeleri iyi rapor edildi, bu nedenle dokümanları okumak şaşırtıcı değil." dedi.
Maryland milletvekili ‘’Meksika ile ilgili yeni ifşalar vardı, o konuşmalar asla yayınlanmamalıydı ... ama şaşırtıcı değiller.’’ diye ekledi.
Washington Post tarafından Perşembe günü yayınlanan bir dokümana göre, ABD Başkanı Donald Trump seçimdeki zaferiyle övündü, Meksikalı mevkidaşına sınır duvarı hakkında sessiz kalmak için baskı uyguladı ve Meksikalı Başkan Enrique Peña Nieto ile telefon görüşmesinde New Hampshire'yı "uyuşturucu tarafından istila eden" olarak nitelendirdi.
Trump’ın Meksika başkanı ile konuşmalarının belgesi Perşembe günü yayınlanan iki telefon görüşmesinden biriydi.
Trump, Peña Nieto’nun halka açık bir şekilde Trump’ın temel kampanya sözlerinden biri olan duvar inşaatının masraflarını ödemeyeceği konusunda direnmekten vazgeçmesi için ısrarlı söylemlerde bulundu.
Trump, ‘’Artık ABD’nin duvarın masraflarını ödeyeceğini söyleyemezsiniz.’’ dedi ‘’Şunu söyleyeceğim ki bunun için çözüm üretiyoruz. İster inanın ister inanmayın, bu bahsettiğimiz en önemsiz ama politik olarak en önemli konu olabilir.’’
Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü, Michael Anton sadece ‘’ Sızdırıldığı iddia edilen gizli belgelerin doğruluğunu teyit veya inkar edemez.’’ dedi.
Cardin, CNN’de Trump’ın üsleriyle konuşurken olduğu kadar özel sınırlar meselesinde gergin olmadığını duyduğuna şaşırmadığını söyledi.
Cardin, ‘’ Bence hepimiz anladık. Sayın Trump’ın duvar konusunda çok hassas olduğunu biliyoruz. Kongrede toplam sınırımıza bir duvar inşa etmek için hiçbir desteği olmadığını biliyoruz. Bunun altında ne olduğunu duymak şaşırtıcı değil ama bu bilgi asla sızdırılmamalıydı.’’ dedi.
Eski ABD başkanı Barack Obama'nın kıdemli danışmanlarından David Axelrod,

Twitter’da Trump'ın yorumlarını "utanç verici" olarak nitelendirdi ancak diplomatik tartışmaların dokümanlarının sızdırılmasının gelecek için iyiye işaret olmadığı konusunda diğerlerine katıldı.


Kaynak: http://edition.cnn.com/2017/08/04/politics/leaking-donald-trump-democrats/index.html
Kataloq: wp-content -> uploads -> 2017

Yüklə 8,09 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə