Deniz dolgusuna inşa edilecek Rize Havalimanı'nın ihalesi 2 Kasım'daYüklə 23,59 Kb.
tarix20.08.2018
ölçüsü23,59 Kb.
#73107

11-18 EKİM 2016 HABERLER

(kaynak:www.denizhaber.com.tr)


17.10.2016 Deniz dolgusuna inşa edilecek Rize Havalimanı'nın ihalesi 2 Kasım'da

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanının yapılacağı Rize'nin Pazar İlçesi Sahil Köyü'nde incelemelerde bulundu.Bakan Arslan şunları söyledi:

"2 Kasım tarihinde havalimanı için ihale tekliflerini alacağız. Uluslararası boyutta bir havalimanı olacak. 3 bin metre uzunluğunda 45 metrelik pisti olacak. 260 metreye 24 metrelik taksi yolu, 300 metreye 120 metrelik apronu olacak. Terminali yılda 2 milyon yolcuya hitap edecek. 4 bin 500 metrelik alanda denize paralel olarak bir pist ve pist bağlantı yollarını yapacağız. Yılsonuna kadar ihale süreçlerini tamamlayarak işe başlamayı hedefliyoruz. 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere toplam 88.5 milyon ton dolgu yapılacak. Denize yapılmış ikinci havalimanı olmakla birlikte derinliğini ve büyüklüğünü düşündüğünüz zaman Türkiye'nin de en büyüğü olacak."


17.10.2016 Avrasya Tüneli 2016'nın en iyi tünel projesi seçildi

Asya ve Avrupa kıtalarını ilk kez deniz tabanı altından geçen bir karayolu tüneliyle bağlayan ve 20 Aralık’ta hizmete açılması planlanan Avrasya Tüneli açılışa günler kala dünyanın en büyük ödülüne layık görüldü. İnşaat sektörüne yön veren ve ABD’de 1874 yılından beri yayımlanan Engineering News Record (ENR) Dergisi Avrasya Tüneli’ni, tünel ve köprü kategorisinde “Dünya Çapında 2016’nın En İyi Projesi” seçti. 
15.10.2016 CMA CGM, Hamburg Süd'ü satın almak için görüşmelere başladı

Konteyner piyasasındaki hareketlilik yeni satın almalar ve birleşmeleri gündeme getirken, CMA CGM'den gelen bir kulis haberi, sektöre bomba gibi düştü.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, dünyanın en büyük 3'ncü konteyner hat operatörü Fransız CMA CGM’nin dünyanın 7'nci büyük konteyner hat operatörü Alman Hamburg Süd'ü satın almak için görüşmelere başladığı öğrenildi.

Deniz Haber Ajansı muhabirlerinin konteyner piyasası uzmanlarından aldığı bilgiye göre, 2 milyon 172 bin 551 konteyner kapasiteli 458 gemiyi kontrol eden ve yüzde 10,5 pazar payı bulunan dünyanın üçüncü büyük konteyner hat operatörü Fransız CMA CGM Şirketinin, 597 bin 886 konteyner kapasiteli 115 gemiyi kontrol eden ve yüzde 2,9 pazar payı bulunan dünyanın yedinci büyük konteyner hat operatörü Hamburg Süd'ü bünyesine katmak için görüşmelere başladığı belirtildi.

CMA CGM Başkan Yardımcısı Rodolphe Saade'nin geçen ay sonunda yaptığı açıklamada, Hanjin Shipping'in batmasını fırsata çevireceklerini ve küçük ve orta ölçekli hat operatörlerinin büyük operatörler ile birleşeceklerini ifade etmesinden sonra kulislere düşen Hamburg Süd'ü satın alma haberi, ilk 10'da yer alan diğer operatörler için yeni stratejilerin geliştireceği anlamı taşıyor.
15.10.2016 COSCOCS, ilk 6 ayda 1 milyar 100 milyon dolar zarar açıkladı

Çin Hükümeti'nin öncülüğüyle China Ocean Shipping Company (COSCO) ve China Shipping Company (China Shipping) Şubat-2016'da birleşerek dünyanın en büyük armatörlük firması haline gelen COSCOCS ilk 6 aylık verilerini açıkladı. Konteyner hatlarındaki kar düşüklüğü ve küresel navlun oranlarının düşük seviyede seyretmesi COSCOCS'nin kayıpları artırdığı belirtilirken, ihtiyaç fazlası gemilerin piyasada olmasının COSCOCS'deki zararı tetiklediği ifade edildi.

Birleşme sonrası Asya hattının en büyük operatörü haline gelen COSCOCS'nin, Asya'dan Avrupa'ya sefer yapan gemilerin konteyner taşımlarında, 1 Ocak 2016 tarihinde 20'liklerin kazanç payı 1149 dolardan, 932 dolara düşmesi, öte yandan 40'lık konteyner fiyatlarının aynı tarihlerde 1518 dolardan, 1166 dolara kadar inmesi, COSCOCS'nin zararını katladığı kaydedildi.14.10.2016 Hanjin Shipping, varlıklarını satışa çıkardı

Güney Koreli konteyner hat operatörü Hanjin Shipping, valıklarını satmaya başladı. Ağustos ayında moratoryum ilan eden ve Güney Kore İflas Masası'na başvuran Hanjin Shipping, 4 milyar 200 milyon dolar borcunu yeniden yapılandırmak ve borçlarını ödeyebilmek amacıyla gemi ve hat varlık değerlerini satmaya başladı.

Güney Kore İflas Masası'nın verdiği yetki çerçevesinde, Asya-ABD Hattı ile birlikte, gemi varlıklarını satışa çıkaran Hanjin Shipping, gelen teklifleri değerlendireceğini ve piyasa koşulları çerçevesinde satışların gerçekleşeceğini belirtti.

Denizcilik sektöründe yangın satışı olarak değerlendirilen varlık satışlarının, piyasa koşullarının altında seyretmesinin beklendiği ifade edilirken, 4 milyar 200 milyon dolarlık borç stokunun eritilmesinin mümkün olmadığı kaydedildi. Alınan bilgiye göre, Kasım ayının ilk haftasına kadar Hanjin Shippping'in statüsünün netleşmesinin beklendiği öğrenilirken, Güney Kore İflas Masası'nın 4 Kasım'da yapılacak olan mahkemeye kadar bir önerinin sunulmasının beklendiğini açıkladı.13.10.2016 Gemi ihracatı yüzde 73 düştü

Tersanelerin içinde bulunduğu kriz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kendini daha kuvvetli hissettirdi. İlk 9 aydaki gerileme yüzde 40'ı bulurken, gemi ve yat ihracatçıları yıl sonu hedeflerini revize etti. Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım'ın tersanelerin kira süresinin yeniden 49 yıla uzatıldığını açıklaması sektöre nefes alma umudu aşıladı.

Eylül ayında yüzde 73 gerilemeyle yaklaşık 20 milyon dolarlık ihracat yapan gemi ve yat sektörü yılın ilk 9 ayında yüzde 40,7 düşüşle 469 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün ihracatı geçen yılın aynı döneminde 790 milyon dolardı. 2016 yılı sonu 1.2 milyar dolarlık ihracat hedefini yeniden revize ettiklerini belirten Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, "Darbe girişimi beklenmedik bir olaydı, bütün ülkenin kimyasını bozdu. Bu yılı belki de kayıp yıl olarak değerlendirip, önümüzdeki yılı toparlamanın çalışmalarını yapmamız lazım" dedi. Bayrak, yılın son 3 ayında ihracatın biraz hızlanmasını beklediklerini, buna rağmen 800 ile 1 milyar dolar arasında bir ihracat rakamı elde edebileceklerini söyledi. Bayrak, 2016'nın gemi ve yat ihracatı açısından verimli bir yıl olmadığını da vurguladı.
12.10.2016 Türk Silahlı Kuvvetleri'nde 233 asker ihraç edildi

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Fikri Işık'ın imzasıyla, FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle 158'i subay, 67'si astsubay, 8'i uzman erbaş olmak üzere 233 personelin Türk Silahlı Kuvvetleriyle ilişiği kesildi.

TSK'yla ilişiği kesilen personelin 201'inin Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 32'sinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığından olduğu belirtildi.
12.10.2016 KKTC'ye bu kez denizaltından elektrik gidecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun elektrikte işbirliği anlaşması imzaladı.

İki taraf arasındaki kapsamlı enerji işbirliği anlaşması adaya deniz altından kablo ile elektrik götürülmesini de içeriyor.Ada'da daha önce de denizaltından su taşınması için "KKTC Su Temin Projesi” hayata geçirilmişti.

11.10.2016 Balıkçı gemilerini avcılıktan çıkaranlara müjde!


Denizlerdeki stokların korunması, av baskısının azaltılması ve sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması amacıyla balıkçı gemilerini avcılıktan çıkaranlara yapılacak destekleme usul ve esaslarını içeren tebliğin yürürlüğe girdiği bildirildi. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nail Kırmacı, “Desteklemeden faydalanmak isteyen balıkçı gemi sahiplerinin 02 Aralık 2016 tarihine kadar aşağıda belirtilen belgeler ile il müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir. Müracaat için gerekli belgeler, desteklemeden faydalanmak isteyen balıkçı gemi sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar ve desteklemeye ilişkin diğer detaylar aşağıda belirtilmiştir. İlgilenen üreticilerimizin son başvuru tarihi olan 02 Aralık 2016 tarihini kaçırmamaları önemle rica olunur. Kararın balıkçılarımıza hayırlı uğurlu olmasını diler, bol bereketli bir av sezonu dilerim" dedi.

Nail Kırmacı şu bilgileri verdi: "Müracaat için gerekli belgeler: Tebliğ ekinde bulunan dilekçe. Balıkçı gemisinin sicil kayıtlarının bulunduğu liman başkanlığından alınacak, onaylı gemi kütük kayıt örneği, geminin birden fazla kişiye veya tüzel kişiliğe ait olması halinde, bu tebliğ kapsamında gemiye ait işlemleri yürütmek üzere gemi sahibi/sahipleri tarafından yetkilendirilen kişiye ait yetki belgesi, il müdürlüğünden alınacak, balıkçı gemisine ait bakanlık ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kayıtlarını birlikte gösteren SUBİS'ten alınan onaylı belge. Desteklemeden faydalanmak isteyen balıkçı gemi sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususlar: Denizlerde avcılık faaliyetlerinde bulunmak üzere bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış ve ruhsat tezkeresi halen geçerli olan on metre ve üzerinde boy uzunluğuna sahip ve SUBİS'te kayıtlı gemiler destekleme kapsamındadır. Destekleme kapsamına alınacak gemilerin boy uzunluğunun belirlenmesinde 2016/ 8791 sayılı Bakanlar Kurulu kararının yayım tarihinden önce gemiye ait boy uzunluğu esas alınacaktır. 5 Mayıs 2016 tarihinden sonra gemilerde yapılan boy artışı dikkate alınmaz ve destekleme kapsamı dışında tutulur. İç sularda (göl, gölet, akarsu ve benzeri) faaliyet gösteren gemiler, yardımcı gemiler ile boy uzunluğu on metreden küçük gemiler destekleme kapsamı dışındadır. Yasa dışı avcılık nedeniyle idari yaptırım uygulanarak ruhsat tezkeresi iptal durumunda olan gemiler destekleme kapsamı dışındadır. Üzerinde herhangi bir ipotek veya üçüncü kişi lehine bir hak olanlar ile ihtilaflı durumda olup adli makamlara intikal etmiş olan gemiler destekleme kapsamı dışındadır. Destekleme kapsamına alınacak gemi sayısı Bakanlık bütçe imkanlarıyla sınırlıdır. Birden fazla balıkçı gemisi sahibi olanlar ancak bir gemisi için müracaat edebilir."Destekleme birim fiyatları ise şöyle: 10-20 metre 10 bin, 21-30 metre 15 bin, 31-34 metre 20 bin, 35-45 metre 30 bin, 46 ve üzeri metre 35 bin TL.
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 23,59 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə