Ders seçimi ile öğrenciler yetenekli ve istekli oldukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı bulmakta, zorlandıkları ve başarısız oldukları dersler yerine yapabildikleri ve istekli oldukları derslerle daha fazla zaman harcamaktadırlarYüklə 445 b.
tarix06.09.2018
ölçüsü445 b. • Ders seçimi ile öğrenciler yetenekli ve istekli oldukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı bulmakta, zorlandıkları ve başarısız oldukları dersler yerine yapabildikleri ve istekli oldukları derslerle daha fazla zaman harcamaktadırlar.

Kendini tanıma (yetenek, ilgi, değer, fiziksel özellikler, vb.)

 • Kendini tanıma (yetenek, ilgi, değer, fiziksel özellikler, vb.)

 • Meslekleri tanıma (Eğitim süresi, okutulan dersler, kişide olması gereken nitelikler, mezuniyetten sonra iş çalışma ortamı, çalışma koşulları, kazanç, vb.)

 • Uyum: Bireyler kendi özellikleriyle mesleklerin ortak noktalarını belirleyerek meslek alternatiflerini oluşturabilirler.2009-2010 Öğretim Yılı sonunda 9 .sınıftan 10 .sınıfa geçen öğrenciler ile 10 .sınıf tekrarına kalan öğrencilere alan seçimi yaptırılmaz.

 • 2009-2010 Öğretim Yılı sonunda 9 .sınıftan 10 .sınıfa geçen öğrenciler ile 10 .sınıf tekrarına kalan öğrencilere alan seçimi yaptırılmaz.

 • 2009-2010 Öğretim Yılı sonunda 11 ve 12 .sınıflara geçen öğrencilerde alan uygulaması devam eder. Bunlardan alanlarını değiştirmek isteyen öğrenciler alanlarını değiştirebilirler.

 • Alan değiştiren öğrenci, yöneldiği yeni alana ait alt sınıf veya sınıflarda görmediği alan dersleri ile gördüğü hâlde haftalık ders saati sayısı farkı bir ders saatinden fazla olan alan derslerinden sorumlu tutulur. Yeni alanında okutulmayan önceki alanına ait sorumlu olduğu alan derslerinden muaf tutulur. Ancak, sorumlu olduğu diğer derslerden sorumluluğu devam eder. Bu öğrenciler sorumlu olduğu derslerden sorumluluk sınavları dönemlerinde sınava girerler.Tıp, Eczacılık, Tıbbi Biyolojik Bilimler, Fizik Tedavi, Moleküler Biyoloji Ve Genetik, Diş Hekimliği, Fizik Tedavi, Beslenme Uzmanlığı vb. programların bulunduğu “Sağlık Bilimleri” alanında eğitim görmek istiyorsa,

 • Tıp, Eczacılık, Tıbbi Biyolojik Bilimler, Fizik Tedavi, Moleküler Biyoloji Ve Genetik, Diş Hekimliği, Fizik Tedavi, Beslenme Uzmanlığı vb. programların bulunduğu “Sağlık Bilimleri” alanında eğitim görmek istiyorsa,

 • Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Çevre, Endüstri, İnşaat, Makine, Uçak, Gemi inşaat vb. programlarının bulunduğu “Mühendislik Bilimleri” alanında öğrenim görmek istiyorsa,

 • Hayvanlar ve doğa ile ilgileniyorsa; Ziraat Fakültesinin bölümleri, Veterinerlik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik bölümleri, Mimarlıkla Ve Endüstriyel Tasarımla, Nükleer Enerji, Astronomi Ve Uzay Bilimleri, Harita vb. alanlarla ilgileniyorsa yine “Fen Bilimleri” alanını seçmelidir.Öğrencinin ilköğretimde ve 9. 10. sınıflarda Matematik Ve Fen Bilimleri derslerinde başarı göstermesi, bu dersleri öğrenmede ve çalışmada herhangi bir güçlük yaşamamış olması gerekir.

 • Öğrencinin ilköğretimde ve 9. 10. sınıflarda Matematik Ve Fen Bilimleri derslerinde başarı göstermesi, bu dersleri öğrenmede ve çalışmada herhangi bir güçlük yaşamamış olması gerekir.

 • Bunun yanı sıra şekil çizme, üç boyutlu şekilleri iki boyutlu olarak resmetme yeteneğinin de gelişmiş olması gerekir.

 • Öğrencinin bu alanda başarılı olabilmesi için Fen Bilimleri derslerinde yer alan konularla ilgili dergi, kitap vb. yayınlara, bu alanlardaki gelişmelere ilgi gösteriyor olması, laboratuar çalışmalarından hoşlanması, insanlara yardım etme eğiliminin belirgin olması gerekmektedir.

 • Bireyin mekanik ilgi, elektronik (radyo, bilgisayar, elektronik oyuncaklar vb.) ya da mekanik bir aracın tamiri (bisiklet, saat, bilgisayar, vb.) her bir parçanın sökülerek yeniden monte edilmesi gibi konularla ilgilenmekten hoşlanması, kendi kendine yeni şeyler deneme girişiminde bulunması önemlidir.Avrupa Birliği İlişkileri,Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,İşletme, İktisat,Maliye,Muhasebe,Ekonomi,Bankacılık,Finans,Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Sınıf Öğretmenliği vb. yükseköğrenim programlarında eğitim görmek istiyorsa

 • Avrupa Birliği İlişkileri,Çocuk Gelişimi ve Eğitimi,İşletme, İktisat,Maliye,Muhasebe,Ekonomi,Bankacılık,Finans,Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,Psikoloji, Sosyoloji, Felsefe, Sınıf Öğretmenliği vb. yükseköğrenim programlarında eğitim görmek istiyorsaÖğrencinin ilköğretimde ve 9. 10. sınıflarda Matematik, Türkçe ve Sosyal Bilimler derslerinde başarı göstermesi, bu dersleri öğrenmede ve çalışmada herhangi bir güçlük yaşamamış olması gerekir.

 • Öğrencinin ilköğretimde ve 9. 10. sınıflarda Matematik, Türkçe ve Sosyal Bilimler derslerinde başarı göstermesi, bu dersleri öğrenmede ve çalışmada herhangi bir güçlük yaşamamış olması gerekir.

 • Öğrencinin sosyal bilimler alanına giren konulara ilgi göstermesi, bu konularla ilgili dergi, kitap vb. yayınlara, bu alanlardaki gelişmelere ilgi gösteriyor olması, okuduklarından çıkarım yapma eğiliminin belirgin olmasının yanı sıra, istatistikî ve sayısal işlemlerle uğraşmaktan zevk duyması ve insanlara yardım etme eğiliminin belirgin olması gerekmektedir.Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık,İletişim Bilimleri,Radyo-Tv-Sinema, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Coğrafya,Türk dili ve Edebiyatı,Türkçe Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenlikleri vb. yükseköğrenim programları alanında eğitim görmek istiyorsa

 • Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Reklâmcılık,İletişim Bilimleri,Radyo-Tv-Sinema, Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Coğrafya,Türk dili ve Edebiyatı,Türkçe Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenlikleri vb. yükseköğrenim programları alanında eğitim görmek istiyorsaÖğrencinin ilköğretimde ve 9. 10. sınıflarda Tarih, Coğrafya,Türkçe ve Edebiyat derslerinde başarı göstermesi, bu dersleri öğrenmede ve çalışmada herhangi bir güçlük yaşamamış olması gerekir.

 • Öğrencinin ilköğretimde ve 9. 10. sınıflarda Tarih, Coğrafya,Türkçe ve Edebiyat derslerinde başarı göstermesi, bu dersleri öğrenmede ve çalışmada herhangi bir güçlük yaşamamış olması gerekir.

 • Bu alanda başarılı olabilmesi için bireyin, insanlarla iletişim kurmada başarılı, sosyal açıdan girişken, insanlara yardım etmede eğilimi güçlü, sosyal olaylara ve konulara ilgi duyma özelliklerinin olması gerekir.Öğrencinin ilköğretimde ve 9. 10. sınıflarda İngilizce, Almanca ve Türkçe derslerinde başarı göstermesi, bu dersleri öğrenmede ve çalışmada herhangi bir güçlük yaşamamış olması gerekir.

 • Öğrencinin ilköğretimde ve 9. 10. sınıflarda İngilizce, Almanca ve Türkçe derslerinde başarı göstermesi, bu dersleri öğrenmede ve çalışmada herhangi bir güçlük yaşamamış olması gerekir.

 • Yabancı dil öğretmenlikleri, tercümanlık, uluslar arası ilişkiler-ticaret-hukuk, turizm gibi alanlarda kendilerini gösterebileceklerine inanmaları gerekir.“HİÇBİR İŞİN GELECEĞİ YOKTUR, O İŞİ YAPAN KİŞİNİN GELECEĞİ VARDIR.”

 • “HİÇBİR İŞİN GELECEĞİ YOKTUR, O İŞİ YAPAN KİŞİNİN GELECEĞİ VARDIR.”
Yüklə 445 b.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə