Didim Yat Limanı Açıldı (19. 08. 2009 )Yüklə 7,08 Kb.
tarix03.08.2018
ölçüsü7,08 Kb.
#66960

Didim Yat Limanı Açıldı…..(19.08.2009 )
Didim Yat Limanı'nın bölgenin çok önemli bir ihtiyacını karşılayacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bu limanın; sadece bir yat limanı olarak hizmet verecek tesis değil, aynı zamanda dinlenme, alışveriş merkezleri, yüzme havuzu ve spor tesisleriyle birçok imkanı sağlayacağını ifade etti. Didim Yat Limanı'nın ilave yatırımlarla toplam 75 milyon dolara mal olacağını belirten Erdoğan, limanın 650 kişiye istihdam alanı sağlayacağını dile getirdi. Türkiye'deki işsizlik sorununa da değinen Başbakan Erdoğan, İspanya'da işsizlik oranının yüzde 19'a tırmandığını, Türkiye'de ise küresel sıkıntıların yaşandığı dönemde biraz artan işsizliğin şimdi 13.6'ya düştüğünü ifade etti. Erdoğan,''İnanıyorum ki işsizlik oranı daha da düşecek'' dedi.
Akdeniz ve Ege kıyılarının ziyaretçilerini dünyada eşi benzeri olmayan güzellikleriyle hayran bıraktığını kaydeden Erdoğan, yat turizmi için de büyük bir potansiyeli barındırdığı için Didim Yat Limanı gibi tesislere ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye'de limanların 14 bin adet bağlama kapasitesine sahip bulunduğunu belirten Erdoğan, hedeflerinin bu kapasiteyi 25 bin adete çıkartmak olduğunu dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, ''3.5 milyar dolar olan yat turizmi gelirlerini 8 milyar dolara çıkartmak istiyoruz'' diye konuştu.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hedeflerinin 3 yılda 25 bin 500 yat kapasitesine ulaşmak olduğunu belirterek, ''Bu, Akdeniz havzasındaki kapasitenin yüzde 9-10'una tekabül ediyor'' dedi.
Yıldırım, Didim'in Türk Turizmi için çok önemli olduğunu söyledi. Yap-işlet-devret modeliyle Doğuş Grubu tarafından inşa edilen Didim Yat Limanı'nın kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük marinalarından biri olduğunu ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: ''Dünyada irili ufaklı 10 milyon tekne var. Bunlardan bir milyonuna yakın Akdeniz havzasında. Ancak, Akdeniz'deki 20 ülkenin toplam yat bağlama kapasitesi sadece 315 bin. Ülkemizde toplam 45 adet yat limanının bağlama kapasitesi ise 14 bin civarında. Hedefimiz, 3 yılda 25 bin 500 yat kapasitesine ulaşmak. Bu, Akdeniz havzasındaki kapasitenin yüzde 9-10'una tekabül ediyor.''
Türkiye'de turizmin içinde deniz turizminin payının yüzde 20-25 arasında olduğunu dile getiren Yıldırım, Avrupa ülkelerinde ise bu oranın yüzde 40-50 oranında bulunduğuna işaret etti ve ''Bizim hedefimiz, yüzde 40 seviyelere ulaştırmak'' dedi. Denizcilik sektöründe ÖTV'yi indirip, yakıtı ucuzlattıklarını ve sektöre 1 milyar 450 milyon TL destek verdiklerini anlatan Yıldırım, kabotaj hattında 151 milyon yolcu ile 8 milyon 800 bin aracın, deniz yoluyla taşındığını söyledi.

Türk limanlarına 2008'de gelen kruvaziyer gemi sayısının bin 612'ye, bu gemilerle gelen turist sayısının 1 milyon 600 bine ulaştığını vurgulayan Yıldırım, ''2003 yılına göre yolcu sayısındaki artış yüzde 275 ve gemi sayısındaki artış yüzde 82 oldu'' dedi. Yıldırım, Didim Yat Limanı'yla 650 kişinin iş ve aş sahibi olacağını da söyledi.
Kataloq: BLSM WIYS -> DLH
DLH -> Bakü – TİFLİS – kars demiryolu projesi
DLH -> Basin bülteni Marmaray Projesinin en önemli bölümünü oluşturan Batırma Tüp Tünel inşaatında önemli bir aşamaya daha gelmiş bulunmaktayız. Bu aşamada imalatı tamamlanmış olan sekizinci tünel elemanı E4
DLH -> Marmaray'da İlk Ray Kaynağı Töreni…(15. 01. 2012) Marmaray Projesi’nin İlk Ray Kaynağı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle Kadıköy Ayrılıkçeşmesi tünel girişinde
DLH -> Balıkçı Barınağı İnşaatı Yaptırılacaktır
DLH -> BiLGİ notu
DLH -> Havaalanı Pat Sahalarının Geliştirilmesi İşi Yaptırılacaktır
DLH -> Bakü – TİFLİS – kars demiryolu projesi
DLH -> Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünden: (dlh)

Yüklə 7,08 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə