Din ayrimcisi, irk ayrimcisi ve bölücüYüklə 21,01 Kb.
tarix28.10.2017
ölçüsü21,01 Kb.
Lanetli 301’e çözüm: havlu ve makyaj

Baskin Oran

Bu 301’i insan haklarini ihlal eden basit bir madde sanmayiniz. Çok daha ötesidir: din ayrimcisi, irk ayrimcisi ve bölücü.

Günahi çok. Sadece Hrant’in tetigini çekme anlaminda degil. Insan Haklari Ortak Platformu’nun (IHOP) son verilerine göre bu lanetli maddeden 2006’da 835 dava açildi ve 1533 kisi sanik sandalyesine oturtuldu. 536 davayi devralan 2007’nin yalnizca ilk üç ayinda açilan yeni dava sayisi ise 744, yargilanmaya baslanan kisi sayisi 1189.

Bas avukati, “Bu madde kaldirilamaz veya degistirilemez. Yanlislik varsa uygulamadadir. Uygulamanin düzelmesini bekleyecegiz” diyen AKP’li bir politikaci. Tutarli bir kisi. Azinlik Raporu çiktigi zaman “Entel zirva”, “Entel Fitne”, “Hergele Meydani’nda açikladilar” ve en ilginci de “Dikis yerimize jilet attilar” demisti (Takvim, 16.11.2004). Ardindan, Osmanli Ermenileri Konferansi için sunu söyledi: “Arkamizdan hançerlediler” (Birgün, 27.05.2005). Bu zat, o devrin adalet bakani ve bugünün basbakan yardimcisidir. AKP’yi kapatma davasinda adi iddianamede ilginç bir biçimde geçmeyen Cemil Çiçek’tir.

Simdi, böyle birisini yeni hükümette bir de “Insan Haklari Kurullarindan Sorumlu Devlet Bakani” yapmis bir AKP’nin yatacak yeri yoktur ve üç yildir bu lanetli maddeyi degistirmemek için bin dereden su getirmesi çok mantiklidir. Ama simdi kapatma vs. derken fena sikisinca havlu atiyor ve makyaja girisiyor.Önce havlu, sonra makyaj

1) Tasarida, suçun kovusturulmasi cumhurbaskaninin iznine baglaniyor ki açilan dava sayisi azalabilsin. Simsekler artik AKP yerine cumhurbaskanina yönelecek. AB’nin ipine sarilmayi birakali AKP öyle bir abandone oldu ki, kendi seçtigi cumhurbaskanini “asagisi sakal, yukarisi biyik” durumlarda birakma pahasina olayi basindan atmaktan çekinmiyor. Bunun Türkçe argo sözlügündeki karsiligi: Tüymek.

2) “Suçun yabanci ülkede islenmesi halinde cezanin üçte bir oraninda artirilmasi” kaldiriliyor. Cezanin üst siniri da 3’ten 2 yila düsürülüyor ki, ertelenebilsin. Hep, mahkumiyet sayisi azalsin diye.

Ama AKP maddeyi kaldirmayi düsünmüyor. “Asagilamak” terimini de “hakaret etmek” biçimine dönüstürmüyor. Oysa mahkumiyetlerin odak noktasi bu son derece bulanik terim. AKP iktidari açikça “Ne sis yansin, ne kebap!” diyor. Hem maddeyi kaldirip veya ciddi biçimde düzeltip “ulusalci”lari basina bela etmeyecek, hem de birbiri ardina mahkumiyet gelmesini önleyip sivil toplumu susturacak. Tam bir tasra kurnazligi.

Türklügü asagilamak”i tutuyor, “Türk Milletini asagilamak”a çeviriyor. Asagida anlatacagim; Türklük ile Türk Milleti arasinda sanki fark var. Nasil madde basligindaki “Cumhuriyeti asagilama” terimi “Türkiye Cumhuriyeti devletini asagilama” biçimine sokulduysa, burada da aynen öyle yapiliyor. Kendine paye vermek için “State of Kuwait” (Kuveyt Devleti) diyen Kuveyt Seyhligi’ni taklit edince, maddenin yeni biçimi 650 yillik koca devleti asagiliyor.

Din ayrimcisi 301

Fakat asil mesele havlu ve makyajda degil. Buradan “dincilik, irkçilik ve bölücülük” faslina giriyoruz:

“Türklük” ve “Türk milleti” terimleri sanmayiniz ki bu memlekette yasayan herkesi kapsar. Daha önce de bin defa yazdim; “Türk” dediniz mi bu Müslüman-Türk’tür. Malatya katliaminda yakalananlara davaci avukatlar soruyor: “Durmadan Biz ve Onlar diyorsunuz. Kim bunlar?”. Cevap: “Biz Türk’üz. Onlar Hiristiyan”.

Hadi, bunlar sokaktan gelme diyelim. Ama en seçkin 1930 Kemalistleri bile bu memlekette Millet-i Hakime (Müslüman) ideolojisi icabi gayrimüslimleri “Türk” saymiyor. Bu insanlari ya Ermeni, Rum gibi adli adinca aniyor, yahut da kibarca “vatandas” diyor. “Vatandas, Türkçe Konus!”u tanidiniz mi?

1940’lara kadar gayrimüslimlerimizi niye “Ecanip” (ecnebi) defterlerine kaydettik? Yüce Yargitay 1971, 74 ve 75 kararlarinda onlara niye “yabanci” dedi? 1988 “Sabotajlara Karsi Koruma Yönetmeligi”nde hangi gruplarin melanet yapabilecegini sayarken md.5/j niye “Memleket içindeki yerli yabancilar (Türk tebaali)” diye saydi? Istanbul 2 Numarali Idare Mahkemesi, 17.04.1996’da bir Rum vatandas için niye “Yabanci uyruklu TC vatandasi” terimini kullandi? 625 s. Kanun md.24/2 neden azinlik okullari müdür basyardimcisinin “Türk asilli ve TC uyruklu” olmasini sart kostu? 1960’larin sonundan itibaren Müslüman mallarina dokunmazken niye gayrimüslim vakif mallarini gasp ettik? Ve 2002’den beri 4 kez kanun yeniledigimiz halde niye hâlâ bu mallari geri vermiyoruz da yerine “kol saati” veriyoruz?

Hadi bütün bunlari “hallettik” diyelim; ama su anda ülkemizde ilaç için tek bir gayrimüslim diplomat, kaymakam, nüfus müdürü, polis memuru, MIT mensubu, vergi müdürü veya subay bulunmayisini “ne yapacagiz”? Yattigin yer nur olsun be Nasrettin Hoca!

301 din ayrimcisidir. Dincidir. Bilmeyen uyansin.

Irk ayrimcisi 301

2510 s. Iskan Kanunu’nda niye 6 kere “Türk irki” terimi geçiyor? Niye 1940’larin sonuna kadar Avrupa’ya ögrenci gidebilmek için bile “Türk olmak”, “Türk soyundan olmak”, “Türk irkindan olmak” gerekiyordu? Niye Resmî Gazete’de 04.05.2004’te yayinlanan yönetmelik su anda da vatandaslik basvurusu yapanlarin “soy durumlarinin arastirilmasi”ni istemekte? O “Vatandas, Türkçe konus!” kampanyalari hem gayrimüslimler hem Kürtler için degil miydi?

Hazir yeri gelmisken: Tansu Çiller’in Içisleri Bakani Meral Aksener Mart 1997’de “Ermeni Dölü” diyerek Ermenilere ve Kürtlere ayni anda hakaret etmisti. “Türk Milleti” bu iki grubu kapsiyordu da neden “Türklügü asagilamak”tan hakkinda 159’dan (o zamanki 301) dava açilmadi? Yoksa 301 (159) yalnizca Müslüman-Türk’e hakaret, pardon, asagilama durumlari için mi yapildi?

Serafettin Elçi 22 ay bakanlik yapti. O sirada “Türkiye’de Kürtler vardir, ben de Kürt’üm” dedigi için 4 yil 7 ay’a mahkum edilerek fiilen 30 ay hapis yatti. Bu durumda Kürtler’i Türk sayiyoruz muyuz? (örnekler için bkz. Türkiye’de Azinliklar kitabim, Iletisim Y., 2008, s.89-95).Bütün bunlardan sonra da “Türk”ün ve “Türk Milleti”nin etno-dinsel terimler oldugunu inkar edecek miyiz?

Bölücülük’le bitirelim.

Ne bitirmesi yahu? Türkiye bitmis; ne bitirmesi? Yargi’nin akil durduran tutumunu çok yazdigim için burada hiç deginmiyorum. Din ve irk ayrimcisi bir maddeyi kaldirmamak ve hatta degistirmemek için doksan takla atan bir AKP iktidari ve ondan bin beter CHP, MHP, DSP muhalefeti var. Bundan âlâ bölücülük duydunuz mu? Gayrimüslimleri ve Kürtleri “Türk Milleti” disinda birakanlara bölücü demeyecegiz de kime diyecegiz?

Yüklə 21,01 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə