Dırma'da mecburi ikamete tâbi tutulduYüklə 1,22 Mb.
səhifə1/119
tarix09.01.2022
ölçüsü1,22 Mb.
#96713
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   119

FURAT B. HAYYAN

Furât b. Hayyân b. Sa'lebe el-İclî Sahâbl.

Benî Bekr kabilesinin Benî İd kolun­dan olduğu için Bekri ve İclî, ayncâ Yeş-kûrî nisbeleriyle anılır. Yollan iyi bildi­ğinden Mekkeliler'in kervanlarına reh­berlik eden Furât müslüman olmadan önce Hz. Peygamberi hicvederdi1. Bedir Gazvesi'nden son­ra, Ebû Süfyân idaresinde Irak yolundan Şam'a gitmekte olan bir ticaret kerva­nına rehberlik etmekteydi. Hz. Peygam­berin Zeyd b. Harise kumandasında gön­derdiği seriyye (Seriyyetü"-Karede) ker­vanı ele geçirdi ve bu arada Furât'i da esir aldı. Ancak Furât, öldürülmesine karar verilmesi üzerine ensardan bazıları­na müslüman olduğunu söyledi. Bu du­rum Hz. Peygamber'e bildirilince Resül-i Ekrem, "Bazı kimseler vardır ki biz on-lann iman ettiklerine dair beyanlarına inanırız. Furât b. Hayyân da onlardan bi­ridir"2 diyerek onu serbest bıraktı. İbn Sa'd bu olayın Hendek Gazvesi'nde meydana geldiğini söylemektedir. Bu tarihten sonra Resûl-i Ekrem'in güvenini kazanan ve şiirleriyle onu öven Furât ehl-i Suffe arasına ka­tıldı ve İslâm dinini öğrendi. Hz. Peygam­berle birlikte gazvelere iştirak etti. Fu-rât'a Yemâme'de 4000 dirhem geliri olan bir arazi veren Resûl-i Ekrem onu Mü-seylimetü'l-kezzâb'a karşı yapılan sava­şa gönderdi.

Furât Hz. Peygamberin vefatından sonra Mekke'ye yerleştiyse de daha son­ra KÛfe'ye göç etti. 16 (637) yılında Tik-rît'in fethine sol kanat kumandanı ola­rak katıldı. İran'ın fethinde ve kisrâyı İs­lâmiyet'e davet için gönderilen heyetin arasında bulundu. Vefat tarihi bilinme­yen Furât'ın Mekke ve Kûfe'de soyunun devam ettiği kaydedilmektedir.

Furât Hz. Peygamber'den iki hadis ri­vayet etmiş, kendisinden de Harise b. Mudarrib, Hanzale b. Rebr ve Hasan-ı Basrî rivayette bulunmuşlardır.Yüklə 1,22 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   119
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə