Dünya Devi Fransız Şirketten Ukrayna'da Liman YatırımıYüklə 29,13 Kb.
tarix15.12.2017
ölçüsü29,13 Kb.
#34945

1-7 TEMMUZ 2015 HABERLER

7.07.2015 Dünya Devi Fransız Şirketten Ukrayna'da Liman Yatırımı


Tuid.org.ua internet sitesinde yer alan habere göre, Fransız “Le Groupe Soufflet” firması ile Ukrayna’nın İlliçivsk Devlet Deniz Limanı İşletmesi arasında işbirliği ve mutabakat anlaşması imzalandı. 19 Haziran tarihinde Kiev’de gerçekleştirilen imza töreninde Soufflet adına genel müdür Jean-Marc Filuz ve İlliçivsk Liman işletmesi adına Yuriy Kruk 100 milyon dolar tutarındaki anlaşmayı imzaladılar. Ukrayna Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada İlliçivsk Deniz Limanı arazisinde kurulacak yeni terminalin kapasitesi 1 milyon ton ve yatırım tutarı 70-100 milyon dolar olacak. Bu projenin temeli daha önce Odesa Yatırım Forumu sırasında Yuri Kruk tarafından hazırlanan “İlliçivsk Devlet Limanını Geliştirme, Yatırım, Kalkınma ve Strateji Planı”na dayanıyor. Kamu ve özel sektör işbirliği ile yapılacak plan çerçevesinde  bölgedeki toplam 12 yatırım projesinin  tutarı 1 milyar dolar. Projelerin tamamlanması ile limanın kapasitesinin 35 milyon tona yükseltilmesi planlanıyor. (Aktüel Deniz)
06.07.2015 M/V UNITED CHALLENGER isimli dökme yük gemisi, 16 milyon dolara Zihni Denizcilik'e satıldı

İstanbul merkezli Türk Armatörlük Şirketi Zihni Denizcilik, NYK Line Şirketleri Grubu iştiraki Ocean Kamsarmax PTE LTD Şirketinin mülkiyetinde bulunan. 82 bin 641 DWT taşıma kapasitesine sahip Singapur bandralı M/V UNITED CHALLENGER isimli dökme yük gemisini satın aldı. Deniz Haber Ajansı'nın aldığı bilgiye göre, 2008 yılında Japonya'nın Tsuneishi Tersanesi'nde inşa edilen, 229 metre boyunda, 32 metre genişliğinde ve 82 bin 641 DWT taşıma kapasitesine sahip M/V UNITED CHALLENGER isimli dökme yük gemisinin, 16 milyon dolara İstanbul merkezli Zihni Denizcilik tarafından satın alındığı belirtildi. .www.denizhaber.com.tr
5.07.2015 Fransa Tazminat Ödemeyi Düşünüyor

Fransız Challenges dergisi, Fransa'nın "Mistral" helikopter gemilerinin teslimatının iptal edilmesi sebebiyle Rusya'ya 1 milyar eurodan fazla tazminat ödemeyi planlamadığını yazdı. 

Derginin haberine göre, taraflar arasında imzalanan kontrat doğrultusunda teslimatın iptal edilmesi halinde en fazla 250 milyon euro ödenmesini öngörüyor. Fakat Rusya daha önce ödediği 890 milyon euroyu ve tazminat olarak da "Kamova" helikopterlerinin modernizasyonu için 300 milyon euro talep ediyor. Toplamda tazminat bedeli 1,2 milyar euroya ulaşıyor, fakat Fransa 1 milyar euro ödemekte kararlı gibi görünüyor. (Aktüel Deniz)
6.07.2015 FT: Türk Bankacılık Sektörü Konsolide Olmaya Hazırlanıyor

Financial Times gazetesi, HSBC ve Finansbank'ın satışlarıyla Türk bankacılık sektörünün konsolide olmaya hazırlandığını yazdı.

Gazeteye göre, Hollanda bankası ING, HSBC Türkiye'yi almak için görüşmelere başladı.

HSBC geçen ay yeniden yapılanma planı çerçevesinde zarar eden Türkiye birimini kapatacağını açıklamıştı. Brezilya'dan da çekileceğini açıklayan banka ayrıca 25 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu.

Financial Times'a göre, HSBC ile anlaşmaya varması, Avrupa Birliği'nin devlet yardımını düzenleyen kuralları gereği birkaç hafta öncesine kadar satın alma yasağı bulunan ING için bir dönüm noktası olacak.

Haberde özetle şöyle deniyor:

"HSBC'nin Türkiye birimini, 1.1 milyar dolarlık defter değerinin altında satması bekleniyor. ING HSBC ile anlaşırsa, Türkiye operasyonlarının büyüklüğü iki katına çıkacak."

"Bu arada, Yunanistan'daki borç krizinin National Bank of Greece'i Türkiye'deki en başarılı yabancı bankalardan biri olan Finansbank'ı satmayı düşünmeye zorlayacağı belirtiliyor. NBG bu yılın başlarında Finansbank'ta azınlık hissesi satma planlarını erteledi. Ancak Avrupalı düzenleyici kurumlarla varılan yeniden yapılandırma anlaşması uyarınca düzlüğe çıkabilmek için en az yüzde 40 hissesini satmak zorunda."

"Türkiye'de banka satın alan birçok yabancı banka, büyük rakiplerin sert rekabeti ve hükümetin belli ürünlerde faizi sınırlayan kuralları nedeniyle sektörde başarılı olmakta zorlanıyor."


4.07.2015 Dubai Port, Anayasa Mahkemesi’ne taşınıyor


Kocaeli 1’inci İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararına rağmen inşaatı devam eden Dubai Port Limanı için çevreciler Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak.

Dubai Port Direniş Grubu, liman imar planı için verilen iptal kararının uygulanmamasını protesto etmek amacıyla başlattığı eylemlerin sonuncusunu liman inşaatı önünde yaptı. Daha önce Körfez Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği önünde basın açıklaması yaparak mahkeme kararının uygulanmasını talep eden Dubai Port Direniş Grubu üyesi çevreciler bu kez Dubai Port Limanı inşaatının önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını yapan Numan Gülşah “Bu saatten sonra hukuku arkadan dolanmak gelenek halini aldığı için bizlere de anayasa mahkemesine gitmekten başka çare kalmamıştır” dedi.  Gülşah açıklamasına şöyle devam etti: “Yaklaşık 6 yıldır yürüttüğümüz hukuk mücadelesi neticesinde Kocaeli İdare mahkemesince 2014 yılında verilen Dubai Port liman inşaatı hukuk tanımaz idareciler eliyle hala ve ısrarla devam ettirilmektedir. Yaptığımız ısrarlı mücadele neticesinde köşeye sıkışan idareciler uyduracak bir yalan bulamadıkları için daha önce yargıyı arkadan dolanmak adına bakanlık tarafından iptal edilen 2007 yılındaki ÇED kararına göre işlem tesis ettikleri yalanına sarılmışlardır. Şunu açıklıkla ifade etmeliyiz ki nasıl ki bir otomobilin iki plakası olmazsa, bir insanın hiç hüviyeti olmazsa, bir kadının resmi nikahlı iki kocası olmazsa farklı ÇED kararı olamaz. Olması hukuken olanaklı değildir.  .www.denizhaber.com.tr3.07.2015 BP 18,7 milyar dolar ceza ödeyecek


2010 yılında Meksika Körfezi’ndeki Deepwater Horizon petrol platformundaki patlama ve sızıntı ile bir felakete imza atan BP, olayla ilgili olarak 18,7 milyar dolar ceza aldı. ABD Adalet Bakanlığı, cezanın ülke tarihinin tek bir olay için verilen en büyük miktarı olduğunu belirtti. 

Ödenecek tazminat ile balıkçılık, sulak alanlar, yabani hayvanlara verilen zararlar gibi hasarlar giderilerek körfez ekonomisine katkı sağlanacak. .www.denizhaber.com.tr3.07.2015 Soçhi Limanı'nın kapanmasıyla Trabzon'da yük artışı yüzde 25 arttı


Trabzon Limanı Muzaffer Ermiş, bu yılın Mayıs ayı itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre yük oranında yüzde 25 bir artış sağlandığını belirterek yıl sonu itibariyle beklentilerinin 2 milyon 900 bin ton civarında yükleme yapıldığını belirtti.

Soçhi Limanı’nın kapanmasıyla Trabzon Limanı’ndan Rusya’ya yapılan ihracatın Samsun Limanı üzerinden Novorossisk Limanı’na kaydırıldığını hatırlatan Ermiş, bu konudaki çabalarının halen sürdüğünü belirtti. (Vira haber)

3.07.2015 NATO'yu deniz mayınlarına karşı Türkiye koruyacak


NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'nin (SNMCMG-2) komutası, İtalya'dan Türkiye'ye geçti. Üye ülkeler tarafından bir yıl süreyle komuta edilen SNMCMG-2 Komutanlığı görevi, Erdek Deniz Üs Komutanlığı Mayın Filosu Komutanlığında düzenlenen törenle Türk Deniz Kuvvetlerinden Deniz Kurmay Albay Ramazan Kesgin tarafından devralındı.

Törende konuşan Kesgin” "Görev grubu komutası bu yıl bize geçiyor. Türkiye olarak bir yıl süreyle görevi üstlenmiş oluyoruz. Görev grubunun komutanlığını yapacağım. Bu görev için karargahım olarak iyi hazırlandık, en iyi şekilde ülkemizi temsil edecek ve NATO'nun gücünü, kararlığını denizlerde göstermek üzere hazır ve inançlı bir şekilde görev yapacağız. NATO'nun, oluşabilecek tehditler karşısında her an hazır bir şekilde kuvvet görevi yürüteceğiz. Görev kontrol gemimiz TCG Barbaros olacak. Enez de görev grubunda olacak. Diğer ülkelerin gemilerinden de katkı alacağız. Romanya, Yunanistan, Almanya ve İspanya'dan belirli dönemlerde gemiler gruba katılacak."dedi.

Denizlerde NATO gemilerini mayınlara karşı koruyan grup, 1999 yılından bu yana faaliyetlerini yürütüyor. (Vira haber)


02.07.2015 Prof.Dr. Oral Erdoğan: Yunanistan'ı krizden armatörleri kurtarır


Uluslararası Para Fonu’na (IMF) 1.6 milyar Euro borcunu ödeyemediği için temerrüde düşen komşu Yunanistan’a, Türk denizcilik sektöründen öneri geldi. Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan, Yunan armatörlerin dünyanın en zengini olduğunu belirterek, “Yunanlı denizcilerde muazzam para var. İsteseler ekonomilerini kurtarırlar” dedi. 

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Oral Erdoğan, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Taner Berksoy ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Erhan Aslanoğlu, İMEAK DTO İzmir Şubesi Meclis Salonu'nda "Türkiye Ekonomisinde Seçim Sonrası Yeni Ekonomik Gelişmeler ve Beklentiler Paneli"ne katıldılar.
Panelde konuşan Prof.Dr. Oral Erdoğan, denizcilikteki krizin Yunan denizcileri yeniden birinci sıraya taşıdığını söyledi. Çin’in büyüme oranlarındaki azalmanın denizcilik sektörünü krize soktuğuna dikkat çeken Erdoğan, “Denizcilikte tarihi diplerdeyiz. Öyle dipteyiz ki Yunanlılar gemi alımına yeniden başladı. Yunanlılar ilk defa dünya gemi filosunun lideri haline geldi. Şu an Yunan armatörler dünyanın en zenginleri. İsteseler Yunan ekonomisini kurtarırlar. Ama bana göre Yunanistan krizinin nedeni ekonomik değil siyasi. Avrupa’da büyük bir oyun oynanıyor” diye konuştu. 

GEMİ ARZI PATLADI

Küresel krizin başladığı 2008’den önce 12 trilyon dolar olan dünya ticaret hacminin, şu an 20 trilyon dolara yükseldiğini ifade eden Erdoğan, “Dünya ticareti büyümeye devam ediyor. Ancak sıkıntı gemi arzının anormal şekilde patlamasından kaynaklanıyor. Gemi arzı yüzde 60 artınca, birim gemi başına talep geriledi. Gemi fiyatları zaten düştü, bundan sonra da düşük seyredecektir. Bunu kabullenmemiz gerekiyor. Türkiye olarak daha etkin ve verimli gemilerle nasıl çalışacağımız düşünmeliyiz. Bunu bizden önce İskandinavya ülkeleri düşünmeye başladı. Biz ne yazık ki yeni nesil gemilerde de tedariki yurtdışından sağlamak zorunda kalacağız” dedi.
Piri Reis Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof.Dr. Taner Berksoy, ise Türkiye ekonomisinin dünyanın en kırılgan 5 ekonomisinden  biri olduğunu belirterek,. “Ekonomide bir problem yokmuş gibi görünüyor. Ancak herhangi bir darbede Türkiye ekonomisi dağılır. 2001 krizinden bu yana ekonomiyi günlük bazda yönetiyoruz. Sıcak para ekonomimiz için madde bağımlılığı gibi. Gelişme ufkunu kaybettik” şeklinde konuştu. 
Piri Reis Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Erhan Aslanoğlu da Çin’in düşük büyümesinin, dünyada finansal bir krizi tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Dünyada paranın bol, kredinin ucuz, kredi faizlerinin ise düşük olduğunu belirten Aslanoğlu, “Bu nedenle kapasiteler artıyor. Fakat talep artmıyor. Merkez bankaları para basmalarına rağmen enflasyon da yükselmiyor. Dünya artık enflasyonu değil deflasyonu konuşuyor. Bu nedenle talebin ve üretimin azalacağı negatif bir kısırdöngü ile karşı karşıyayız” dedi. .www.denizhaber.com.tr

2.07.2015 Gemilere verilen ÖTV'siz yakıt TIR'lara aktarılıyor


Gemi taşımacılığı yapan firmaların ÖTV'siz almış oldukları mazotu usulsüz bir şekilde karayolu lojistik firmalarına aktardığı iddia ediliyor. Uygulamadan şikâyetçi olan TIR ve kamyon şoförleri, haksız rekabetin önlenmesini istiyor.

Devlet denetiminin yetersiz kaldığına değinen sektör temsilcileri de, ÖTV'siz mazotun ya kamyon ve TIR'lar için de 1,6 TL'den verilmesini ya da herkes için standart bir fiyat belirlenmesi gerektiğini belirtiyor. İstanbul Motorlu Taşıyıcıları Kooperatifleri Birliği Başkan Vekili Hanefi Oğuz bu duruma dikkat çekerek, “Bu durumdan ciddi zarar eden firma ve mağdurlar var. Onlar mazotu 4 liraya alırken gemi sahiplerine 1,6 liraya geliyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor.” diyor. .www.denizhaber.com.tr

1.07.2015 Türkiye’nin en büyük şirketi yine Tüpraş oldu


TÜPRAŞ, Türkiye'nin en büyük 500 şirketinin belirlendiği "Fortune 500"de 39,7 milyar liralık net satışla listenin ilk sırasında yer aldı. İkinci sırada 37,5 milyar TL’lik net satışla BOTAŞ yer alırken, üçüncü sırada 32,9 milyar TL’lik net satış gerçekleştiren OMV Petrol Ofisi bulunuyor.www.denizhaber.com.tr
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 29,13 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə