Dünya kadınlar güNÜYüklə 78,14 Kb.
tarix18.01.2018
ölçüsü78,14 Kb.

DÜNYA KADıNLAR GÜNÜ”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kutlanan uluslararası bir gündür. 1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde “8 Mart”ın tüm kadınlar için “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Bu özel günün kutlanmasının temelleri aslında 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamasıyla atıldı. Polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında, fabrika önünde kurulan barikatlar nedeniyle kaçamayan çoğu kadınlardan oluşan 129 işçinin can vermesi ülkede büyük yankı uyandırdı. İşçiler için düzenlenen cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihine gelindiğinde de Danimarka'nın Kopenhag kentindeki “2. Enternasyonale Bağlı Kadınlar Toplantısı”nda (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmaması nedeniyle her zaman ilkbahar aylarında değişen tarihlerde gün anılmaya başlandı. Tarihin resmi olarak 8 Mart olarak saptanışı ise 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda oldu.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anılmaya başladı ve güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Ancak, Birleşmiş Milletler'in sitesinde yer alan günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmadı.

Türkiye'de ise “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandı. “Türkiye 1975 Kadın Yılı Kongresi”nin ardından bu özel gün daha yaygın kutlandı ve sokaklara taşındı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN EĞİTİME A’DAN Z’YE DESTEK

Büyükşehir Belediyesi, Ankara’daki eğitim kurumlarına desteğini aralıksız sürdürüyor. Yıllardır ilk, orta ve lise öğrencilerine bot, kaban ve kırtasiye yardımında bulunan, üniversite öğrencileri için iki ayrı yerde çamaşır yıkama desteği sağlayan Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl toplam 505 okula boya-badanadan, bakım- onarıma, temizlikten bahçe düzenlemesine kadar bir çok alanda tonlarca malzeme desteği verdi.

BAŞKAN GÖKÇEK: “EĞİTİME DESTEĞİMİZ ARALIKSIZ SÜRÜYOR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eğitime her zaman büyük destek verdiklerini hatırlatarak, bu hizmetlerin artarak devam edeceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’nin “Eğitime Yüzde Yüz Destek Projesi” kapsamında bir protokol yaptığını hatırlatan Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi'nin okullara verdiği

destekleri kısaca özetledi. Başkan Gökçek, pek çok eğitim kurumunun bahçesine asfalt döktüklerini, çevre düzenlemesi yaptıklarını, basketbol potaları, voleybol alanları, kale direkleri yerleştirdiklerini, geleneksel çocuk oyun alanları çizdiklerini açıklayarak, çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde hizmet veren Çocuk kulüpleri, Gençlik Merkezleri, Çocuk Meclisi gibi kuruluşlardan da öğrencilerin çok faydalandığını anlatan Başkan Gökçek, Feza Gürsey Bilim Merkezi'nin de öğrencilere büyük destek olduğunu söyledi.

Başkan Gökçek, engelli okullarına yemek yardımı yapıldığını, her yıl yüzlerce başarılı öğrencinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Akçay Tatil Kampı ile ödüllendirildiğini, Akçay’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nin Akçakoca Tatil Kampı’nın da devreye sokulduğunu bildirdi.

2014’TE OKULLARA YARDIM YAĞDI

Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl Ankara’daki 505 okula, 49 bin 926 kalem malzeme, işçilik ve eğitim desteği sağladı.

Dağıtılan formlarla okulların ihtiyaçları belirlendi. Bu kapsamda okulların boya, kaynak, duvar sıva tamiratları, elektrik tesisatları, aydınlatma onarımları, çatı aktarımları, dolap ve masa yapılması ile sıhhi tesisat onarımları gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi, okullarda

minikleri de unutmadı ve okul bahçelerini basket potası, futbol kalesi, voleybol direği, geleneksel çocuk oyun alanları yaparak şenlendirdi.

BOYADAN BAKIM ONARIMA...

Proje kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi tarafından Ankara’daki 164 okula 15 bin 900 kilo plastik boya, 4 bin 590 kilo yağlı boya, 7 bin 125 kilo dış cephe boyası desteği sağlandı. Büyükşehir Belediyesi, 39 okula 904 torba çimento, 768 metrekare kilit taşı, 2 bin 150 metre bordür, 1806 metrekare tretuvar, 362 metre küp de kum desteği yaptı.

Büyükşehir Belediyesi 58 okula 15 bin 306 adet/kg.

temizlik malzemesi yardımı yaparken, 11 okula marangozluk, 36 okula tesisat malzemesi,

kalorifer muhtelif malzeme, 13 okula elektrik malzemesi desteği sağladı ve 5 okulun da duvarını yaptı.

OYUN ALANLARI MUTLU EDİYOR

505 okula malzeme desteğinin yanı sıra okulların boya, kaynak, duvar- sıva tamiratları, elektrik tesisatları ve aydınlatma onarımları, çatı aktarımları, dolap ve masa yapılması ile sıhhi tesisat onarımlarını da gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi okullarda minik öğrencilerin oyun imkanlarını da geliştirdi.Büyükşehir Belediyesi 102 okula 105 adet, basket potası, futbol kalesi, voleybol direği yaparken 77 okula da 845 adet geleneksel oyun çizgileri çizdi. Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt kaplamasını yaptığı okul bahçelerinde öğrenciler geleneksel oyunlar oynayarak okul hayatlarını da şenlendirdiler.

ANKARA’NIN 45. KARDEŞ KENTİ BUDAPEŞTE

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Macaristan’ın Başkenti Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos, iki başkentin “Kardeş Kent Protokolü”nü Macaristan Parlamentosu’nda imzaladılar.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın katılımıyla gerçekleşen protokolle iki ülke başkentleri arasındaki ilişkiler daha da geliştirilerek, birçok konuda işbirliği yapılacak.

Kentsel dönüşümden, tarihi bölgelerin restorasyonuna, toplu taşım konusunda bilgi paylaşımından, kültürel etkinliklere kadar pek çok konuda işbirliği yapılmasını öngören protokolün ilk adımı, bu yıl içerisinde “Ankara’da Budapeşte Günleri” düzenlenmesiyle başlayacak. 2016 yılında da Türkiye’nin ve Başkent Ankara’nın kültürel zenginliklerinin, çalışmalarının Macar halkına anlatılacağı “Budapeşte’de Ankara Günleri” gerçekleştirilecek.

İKİ BAŞKENT ARASINDA PEK ÇOK KONUDA İŞBİRLİĞİ

Ulusal ve uluslararası ilişkiler konusunda attığı her adımla örnek olan, düzenlediği toplantı ve konferanslarla ödüllere layık görülen Ankara Büyükşehir Belediyesi, dünyanın dört bir tarafındaki kardeşlerine Budapeşte’yi de ekledi.

1991 yılında Ankara ile Budapeşte arasında imzalanan “Dostluk ve İşbirliği Anlaşması”nı bir üst seviyeye taşıyan “Kardeş Kent Protokolü” ile iki ülke başkenti birçok alanda işbirliği yapmaya hazırlanıyor. Bu işbirliği konusunda ilk adım ise iki başkentte de kültür günleri düzenlenerek, iki ülkenin kültürel değerlerinin halklara tanıtılması olacak.

BAŞKAN GÖKÇEK’E ÖZEL İLGİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın huzurlarında, Macaristan Parlamentosu’nda düzenlenen törende, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos, Budapeşte’nin Ankara’nın 45. Kardeş kenti olmasını içeren protokolü imzaladı.

İmzaların atılmasının ardından Başkan Gökçek’i bir süre makamında ağırlayan Budapeşte Belediye Başkanı Tarlos daha sonra Belediye binasını ve

Belediye’nin proje alanlarını da Başkan Gökçek’e gezdirerek, bilgi verdi.

2011 yılında gerçekleştirdiği Ankara ziyaretinde kendisine gösterdiği ilgi nedeniyle Başkan Gökçek’e teşekkür eden Tarlos, ilk defa bir belediye başkanını bizzat kendisinin şehri gezdirdiğini söyledi.nYENIMAHALLE-ŞENTEPE TELEFERIK HATTı 2. ETAPTA KABINLER TAKıLDı

Yenimahalle-Şentepe arasında toplu taşıma amaçlı olarak hizmet veren Teleferik hattının 2. etabında yolcu kabinleri halatlara takıldı.

EGO yetkilileri konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, teleferik hattının yapım çalışmalarının iki aşama olarak planlandığını hatırlatarak, 1. etabı hizmette olan teleferik hattının, 2. Etabında entegrasyon çalışmalarının yapıldığını bildirdiler.

Yetkililer, geçen yıl Haziran ayından bu yana hizmette olan 1. etap Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattının devamı niteliğindeki 2. etap hattın, entegrasyon çalışmaları nedeniyle mevcut teleferik hattında da yolcu taşıma işlemine 26 Şubat Perşembe gününden itibaren ara verildiğini, 3 gün süren çalışmaların ardından teleferiğin yeniden seferlerine başladığını

kaydettiler. Yetkililer, teleferiğin hizmetdışı kaldığı süre içinde ise yolcu taşımacılığının otobüsle gerçekleştirildiğini söylediler.

TEST SÜRÜŞLERİNİN ARDINDAN YOLCU TAŞINACAK

Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 1. etabının 1400 metre uzunluğunda 3 istasyon ve 48 kabinden oluştuğunu hatırlatan yetkililer, tek istasyondan oluşan 1800 metre uzunluğundaki 2. etap teleferik hattında ise 58 kabinin halatlara takılma işlemlerinin tamamlandığını kaydettiler. 2. etapta yapım çalışmalarında elektromekanik çalışmalarının tamamlandığını, kabinlerin halatlara takılması işleminden sonra iki hattın birleştirilmesi ve güvenlik açısından gerçekleştirilecek test sürüşlerinin ardından işletme ruhsatı alınarak, sistemin en kısa sürede faaliyete geçirileceğini bildirdiler.

“GÜNDE 86 BİN 400 KİŞİ TAŞIMA KAPASİTESİNE ÇIKACAK”

Metro ile senkronize 18 saat çalışacak teleferik hattının toplamında 4 durak ve her biri 10 kişi taşıma kapasitesine sahip 106 adet kabinden oluşacağını vurgulayan yetkililer, şunları söylediler: “Teleferik sistemi 200 metre kot farkında inşa edildi. 24 metrelik inme-binme alanı olan sistemde, yolcular bir yandan inerken, başka bir yerden de kabinlere binecek. Her kabin 15 saniyede bir istasyondan hareket edecek. 2. hattın da devreye girmesiyle birlikte tek yönlü 2 bin 400, çift yönlü 4 bin 800 yolcu taşınırken, bu sayı günlük olarak 86 bin 400 yolcu taşıma kapasitesine ulaşabilecek. Sistem tam kapasite ile çalışırken hiç durmayacak, yavaşlamayacak. Sadece engellilerin ve yaşlıların binişi sırasında kalkış yavaşlatılacak.”

GRİP SALGININA DIKKAT!

Özellikle Asya ve Avrupa’yı etkileyen grip salgının, Türkiye’de de görülebileceği endişesi yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan açıklamaya göre, grip salgınından 4 milyondan fazla insanın etkilendiği, salgının kısa sürede daha geniş bir alana yayılacağı belirtiliyor.

Özellikle çocuk, yaşlı, kalp hastası ve kronik hastalıkları bulunan kişilerin daha dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, gripten korunmanın yolları ile hastalık oluştuğunda nelerin yapılması konusundaki sorularımızı şöyle yanıtladılar:

Grip nedir?

Grip, İnfluenza dediğimiz virüsün, solunum yoluyla insan vücuduna girerek özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlar yapan bir infeksiyon hastalığıdır.

Nezleden farkı nedir?

Nezle, diğer ismiyle soğuk algınlığı, nezle virüslerinin yaptığı, sürekli burun akıntısı, hapşırma, öksürme, gözlerde, boğazda yanma hissiyle seyreden, genellikle ateşsiz bir üst solunum yolu infeksiyonudur. Hastalık 3-7 günde kendiliğinden düzelmekte, genellikle hastalık ayakta geçirilmektedir. Halbuki grip, hastayı yatağa düşürecek şiddette şikayetlerle seyreder. Bu şikayetler, 40 C'ye varan yüksek ateş, genel vücut kırgınlığı, şiddetli bel, eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı ve aşırı halsizliktir. Hastalığın bu özellikleri nedeniyle halk arasında grip, paçavra hastalığı olarak da tanımlanır.

Grip nasıl bulaşır?

Grip de nezle gibi, hasta kişilerin bulunduğu ortamlarda, hapşırma ve öksürme yoluyla, ve virüs bulaşmış ellerle temas ) sonrasında kolaylıkla bulaşır.

Grip tedavi edilebilir mi?

Yatak istirahati ve ortaya çıkan şikayetleri azaltmaya yönelik destekleyici tedaviler yanında doktor gerek görürse komplikasyonlara yönelik tedaviler verilir.

Antibiyotikler gripte faydalı mıdır?

Grip ve benzeri hastalıklarda antibiyotiklerin hiçbir faydası yoktur. Tersine çok ciddi sakıncaları olabilir. Hiç bir antibiyotik doktora danışmadan alınmamalıdır.

Grip, başka hastalıklara neden olabilir mi?

Sağlıklı insanlarda grip, 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı kişilerde, örneğin vücut direnci zayıf durumda olan kronik hastalığı olanlar, kalp-

akciğer hastalığı olanlar, yaşlılar, şeker hastaları, vb. olanlarda pnömoni (zatürre), menengoensefalit (beyin iltihabı), miyokardit (kalp kası iltihabı) gibi ciddi ve ağır seyredip ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar görülebilir.

Grip ve sonrasında oluşabilecek hastalıklardan korunmak mümkün müdür?

Evet. Bu amaçla geliştirilmiş ve kullanılan grip aşıları mevcuttur. Grip aşısı, özellikle hastalığa yakalanma ve sonrasında oluşabilecek hastalıklar yönünden risk taşıyan Yüksek Risk Grubu dediğimiz kişilere faydalıdır.

Gripten korunmada nelere dikkat etmeliyiz?

Solunum yolu hastalıklarının (grip, nezle, soğuk algınlığı v.b.) topluma yayılmasında sağlamlardan çok hasta olanların daha dikkatli ve sorumlu davranması gerekir. Hastalar en azından hastalıkları tamamen düzelene kadar başkalarıyla öpüşmemeli, kucaklaşmamalı ve hatta tokalaşmamalıdır. (Virüs yıkanmamış elde de bulunur) Korunmada sağlıklı kişilerin alacağı tedbirler: sonbahar-kış aylarında uygun giyim ve beslenmeye dikkat edilmesi; kalın-yünlü sıcak giysiler kullanılması, terli kalınmaması, bol sebze meyve tüketilmesi. Vücut direncini düşüren ve kolayca hasta olmamızı sağlayan etkenlerden uzak durulması; aşırı yorgunluk, alkol, sigara, az ve düzensiz uyku, düzensiz ve tek yönlü beslenme.

MOLOZ” DÖKÜMÜNE AĞıR CEZA...

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, şehrin değişik yerlerine gelişi güzel dökülen kaçak hafriyat, moloz ve çöplerin Alo 153 Mavi Masa hattına bildirilmesini istedi.

Vatandaşların bu konuda duyarlı olmaları gerektiğini kaydeden Zabıta Daire Başkanı Abdurrahman Karabudak, gezici ekiplerle ya da vatandaşlardan gelen ihbarlar sonucu tespit edilen kaçak hafriyat ve moloz

dökümü yapan kişi veya firmalara ağır para cezai işlem uygulandığını söyledi.

Karabudak, kaçak hafriyat döktüğü tespit edilen aracın parka çekildiğini, Kabahatler Kanununa göre 4 bin TL ile 10 bin TL arası cezai işlem uygulandığını belirtirken, kaçak hafriyat ve moloz dökümü ile çevreye verilen zararın büyüklüğüne göre de Çevre Kanunu uyarınca 42 bin TL ile 126 bin TL arası cezai işlem uygulandığını belirtti.

Abdurrahman Karabudak, Başkent’in dört bir tarafında gezici ekiplerle denetimlerde bulunduklarını ancak her an her yeri kontrol etme imkanlarının olmadığını belirterek, “Ekiplerimiz 24 saat esasına göre sürekli görev yapmış olsa da kontrollerimiz imkanlarımız dahilinde yapılıyor. Her an her yeri kontrol etme imkanımız bulunmuyor” diye konuştu.

VATANDAŞA ÇAĞRI

Vatandaşların da bu konuda duyarlı olmaları gerektiğine vurgu yapan Abdurrahman Karabudak, “Vatandaşlarımız kaçak hafriyat dökümü yapan kişi yada araçları gördükleri zaman, plakalarını alıp, varsa firma adını, yer ve zaman tespiti yaparak ALO 153 Mavi Masa’ya bildirsinler. Ekiplerimiz tarafından olaya anında müdahale edilerek, kaçak hafriyat döken kişiye döküm yapılan yer ve bölge temizlettiriliyor. Gerekli olan cezai müeyyideler de uygulanıyor” dedi.

KAÇAK HAFRİYAT

DÖKENLERE

UYGULANAN

İŞLEMLER

Karabudak, kaçak hafriyat, moloz ve çöp dökümü ile ilgili yasal işlemlerin uygulandığını belirterek, 2014 yılında Zabıta Daire Başkanlığı Çevre Denetim Merkez Amirliği ekiplerince yapılan denetimlerde toplam; 1 milyon 326 bin 982 TL peşin para cezası uygulandığını söyledi.

Kaçak hafriyat dökenlere uygulanan yasal işlemler hakkında bilgi veren Abdurrahman Karabudak, “Kaçak hafriyat döktüğü tespit edilen araç parka çekiliyor. Kabahatler Kanununa göre 4 bin TL ile 10 bin TL arası cezai işlem uygulanıyor. Kaçak hafriyat ve moloz dökümü ile çevreye verilen zararın büyüklüğüne göre ise Çevre Kanunu uyarınca 42 bin TL ile 126 bin TL arası cezai işlem uygulanıyor. Aynı zamanda dökülen alan da temizlettirilerek görüntü kirliliği giderilmiş oluyor” diye konuştu.BÜYÜKŞEHIR’IN ASANSÖRLÜ ENGELLI ARAÇLARı HIZMETTE...

Büyükşehir Belediyesi, uyguladığı birçok projeyle engellilerin hayatını kolaylaştırıyor. Engelliler Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi de 30 asansörlü araç ile refakatçi gözetiminde engellilere hizmet veriliyor.

Engellilerle ilgili teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak çok sayıda projeyi hayata geçiren ve en zor günlerinde engellilerin hayata tutunmalarını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, asansörlü araçlarla engellileri evlerinden alarak, tedavi gördükleri sağlık kuruluşlarına ücretsiz olarak götürüp getiriyor. Engelli vatandaşlar, Engelliler Merkezi’ne gidip gelmede de yine asansörlü araçlardan yararlanıyor.

30 ASANSÖRLÜ ARAÇ İLE ÜCRETSİZ HİZMET

Ankara Büyükşehir Belediyesi, engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak 30 asansörlü araç ile refakatçi gözetiminde

engellileri Engelliler Merkezi ile gitmek istedikleri hastaneye kadar götürüp getirerek onlara yardımcı oluyor. Ankara merkez ve tüm ilçeleri de dahil olmak üzere günlük ortalama 70 engelli vatandaşa asansörlü araçlarla hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, bunun karşılığında hiçbir ücret talep etmiyor.

2014 YILINDA 14 BİN 181 ENGELLİYE HİZMET

Engellinin topluma, toplumun engelliye bakış açısını daha duyarlı hale getirmek amacıyla “Engelleri Hep Beraber Aşalım” sloganıyla yaz kış demeden engellilere hizmet etmek için yola çıkan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında 14 bin181 engelli vatandaşa asansörlü araç hizmeti verdi.

HİZMETLERDEN YARARLANMA KOŞULLARI

Başkent sınırları içinde ikamet eden ve hizmetlerden

yararlanmak isteyen engelli vatandaşlar, Engelliler Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi’ne şahsen, birinci dereceden akrabaları aracılığıyla veya telefonla başvurabiliyorlar. Hizmet almak istediği halde merkeze gelmekte güçlük çeken engellilerin evlerinde Engelliler Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezi sosyal hizmet uzmanları tarafından

yapılan inceleme sonrası hangi hizmetlerden nasıl yararlanacakları tespit ediliyor. Engelliler Hizmet Merkezi üyelik için ise engelli raporunun yüzde 40 ve üstü olması gerekiyor.

ÜYELİK BAŞVURUSU İÇİN ADRES VE TELEFON NUMARALARI

Adres: Sincan Harikalar Diyarı Parkı İçi

Fatih Sincan / ANKARA

TELEFON


0.312 273 38 37 - 0.312 273 66 56

Faks: 0.312 273 71 11ÖNCE ISIMLERI VERILDI,

SONRA

TABELALARı

TAKıLDı

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından önce isimleri belirlenen ve Ankara Valiliği tarafından onaylanan Beştepe Mahallesi'ndeki Yeni Cumhurbaşkanlığı Binası'nın etrafındaki bulvar ve caddelerin isimlendirme levhaları takıldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde daha önce alınan karar çerçevesinde, Yenimahalle İlçesi Beştepe, Emniyet ve Gazi Mahalleleri ile Etimesgut İlçesi Bahçekapı Mahallesi sınırlarından geçen ve yol bütünlüğünün sağlanması amacıyla 11. Sokak ile birleştirilen “Alparslan Türkeş Caddesi” ile Cumhurbaşkanlığı Binası çevresinde yeni açılan “Cumhurbaşkanlığı Bulvarı”, “Cumhurbaşkanlığı Caddesi” ve “Yeni Çiftlik Caddesi”nin levhaları Fen İşleri Daire Başkanlığı, Numarataj Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yerlerine takıldı.

Meclis toplantısında, ismi Zübeyde Hanım Caddesi olarak değiştirilen eski Mertler Sokağa da yeni ismi olan “Zübeyde Hanım Caddesi” isim tabelası monte edildi.

ANKARA’NıN YENI YıLDıZı MAMAK”

Mamak’ta 5 yıldır yapılan hizmetlerin ilçeyi Başkent’in yeni yıldızı haline getirdiğini kaydeden Mamak Belediye Başkanvekili Erdal Ak, özel sektörün bölgeye olan ilgisinin her geçen gün arttığını söyledi.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül’ün göreve geldikten sonra Mamak’ta birçok ilke imza attığını belirten Ak, “Spor tesisleri, gençlik merkezleri, kentsel dönüşüm projeleri, kapalı pazarlarıyla Mamak, üstü açık dev bir şantiye gibi. İlçemiz hem yatırımcıların ilgisini çekiyor hem de bölgeye gelen özel müteşebbisler yeni yatırımlarda bulunuyor” dedi.

Başta kentsel dönüşüm çalışmaları olmak üzere Mamak’ın ihtiyaçlarına yönelik yatırımları birer birer hayata geçirdiklerini belirten Mamak Belediye Başkan Vekili Erdal Ak, “Geçtiğimiz yıl Mamak için tam bir açılış yılı oldu. Başta Mamaklılar olmak üzere tüm Başkentlilere hizmet edecek tesisleri vatandaşın kullanımına sunduk. Mamak Belediyesi Spor Salonu, Mamak Yüzme Havuzu, Mamak Şehir Stadı başta olmak üzere kapalı pazarlar, aile merkezleri, gençlik merkezlerini hizmete sunduk. Çok sayıda yatırımlarımız devam ediyor” diye konuştu.AKYURT’TA FıRıNLARA “ŞAFAK DENETIMI”

Akyurt Belediyesi Zabıta ekipleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte sabah saat 05.00'da ilçede bulunan tüm fırın ve pastanelerde ani denetim gerçekleştirdi.

İşletmelerdeki hijyen ve üretim koşulları, çalışma ortamı, un ve ekmek muhafaza yerleri denetlendi. Denetleme sonucunda 3 işletmede görülen eksiklikler nedeniyle yasal işlem yapıldı.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, denetimle ilgili olarak “Halkımızın sağlığını korumak için, gıda ile ilgili tüm işletmelerde ani denetimlerimiz devam edecek. Gıda satan işletmelerdeki denetimlere diğerlerine oranla daha fazla özen göstererek, olası olumsuzlukların önüne geçmeyi hedefliyoruz” dedi.BEYPAZARı KENT KONSEYI’NDEN BAŞKAN KAPLAN’A

ZIYARET...

Beypazarı Kent Konseyi, engelliler, yaşlılar ve kadın hakları komisyonu Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan'ı ziyaret etti.

Kent Konseyi Başkanı Erdal Bozkurt, Engelliler, Yaşlılar ve Kadın Hakları Komisyon Başkanı Hamide Özalp, Başkan Yardımcıları Yücel Yayın ve Hakkı Dumlupınar, Kent Konseyi Üyeleri Vildan Çalışkan ve Füsun Özalp ile Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Hidayet Gül'ün katıldığı ziyarette fikir alışverişinde bulunuldu.

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, ziyaretten memnuniyetini ifade ederken,Kent Konseyinin Beypazarı için önemli bir fikir platformu olduğunu ve şehrin ortak sorunlarının ortak akıl ile çözülmesi konusunda önemli bir işlev yerine getirdiğini vurguladı.

Kaplan “Her platformda belirttiğim gibi belediye olarak Kent konseyimizi çok önemsiyoruz.Ortak akıl ile sorunları tespit etmek, sorunlara çözüm üretmek bizim için çok önemli. Yaptığımız her icraatta Kent konseyimizin görüşlerini önemseyerek hareket ediyoruz. Gelişen Beypazarı'nı imar ederken, daha güzeli, daha doğruyu yakalamak için birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

YENIMAHALLE’DE MINIKLER MASAL DIYARı’NA YOLCULUK ETTI

Yenimahalle Belediyesi birbirinden neşeli, eğitici ve öğretici çocuk oyunları ile miniklere tiyatroyu sevdiriyor. Her ay bir yeni oyunla perde diyen Yenimahalle Belediyesi’nde bu kez minikler, masal diyarında yolculuğa çıktı.

Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda sahnelenen ve La Fontaine Masalları’ndan uyarlanan Masal Diyarı ile çocuklar, hem eğlendi hem öğrendi. Karga ile Tilki, Ağustos Böceği ve Karınca, Tavşan ile Kaplumbağa masallarından yola çıkılarak sahneye uyarlanan oyunlar, çocuklara masalsı bir dünyanın kapılarını araladı.

Yenimahalle Belediyesi 80’inci Yıl Anaokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’ndan yaklaşık 200 miniğin izlediği oyunda, küçük tiyatro severler kahkahalara boğuldu.

On7 Organizasyon tarafından sahnelenen “Masal Diyarı”nda 4 oyuncu, 9 masal kahramanına can verirken, zaman zaman minikler de oyuna dahil oldu.

Oyunun sonunda küçük seyircilerine masal kitabı dağıtan tiyatrocular, miniklerle fotoğraf da çektirdi.TÜSİAV’DAN BAŞKAN ERTÜRK’E ÜSTÜN HIZMET BELGESI

Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı

(TÜSİAV) tarafından üstün hizmet ve başarı belgesine layık görüldü.

TÜSİAV Başkanı Veli Sarıtoprak ve yönetim kurulu üyeleri, Ertürk’e üstün başarı ve hizmet belgesini vermek için Kazan’a geldi. TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak, üç dönemdir üst üste belediye başkanlığı görevini yürüten Ertürk’ün, koltuğunu dolduran bir başkan olduğunu belirterek, “İdeal insan böyle olur. Lokman Ertürk yıllardır halka hizmet eder. Yıllardır Kazan için koşturur. O hep çözümden yana olmuştur. Kazan’ı bir marka haline getirmiştir. Bizim de görevimiz böyle gözü tok, dürüst, kaliteli, seviyeli, tecrübeli ve işinin ehli insanlara sahip çıkmak olmalı” dedi.

TÜSİAV’a teşekkür eden Ertürk de, “Birçok başarı belgesi aldık ama TÜSİAV’dan aldığım belge ayrı bir önem arz ediyor. TÜSİAV sadece Ankara ve ülkemizin sanayisini kalkındırmakla kalmamış, eğitim, kültür gibi alanlarda da varlığını hissettirmiştir. Böyle bir belgeyi almaktan dolayı şahsım ve ilçem adına onur duydum” diye konuştu.

ERYAMAN’DA MÜZIK ZIYAFETI

Eryaman Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu 21. konserini verdi. Etimesgut Belediyesi’nin Eryaman’daki Yunus Emre Kültür ve Spor Merkezi’nde düzenlenen konseri, Belediye Başkanı Enver Demirel de eşi İlknur Demirel’le birlikte dinledi.

Dursun Ali Yağlı yönetimindeki koro, Hacı Arif Bey, Saadettin Kaynak, Selahattin Pınar gibi ünlü

bestecilerin eserlerini seslendirdi. Solo ve koronun söylediği şarkılara izleyiciler de eşlik etti. 29 şarkı okuyan koro, konser sonunda büyük alkış aldı. Dernek yönetimi tarafından katkılarından dolayı Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e çiçek takdim edildi. Başkan Demirel, konseri çok beğendiğini belirterek, koro elemanlarına teşekkür etti. Yunus Emre Kültür ve Spor Merkezi’ni konser ve diğer kültürel etkinlikler için yeniden düzenlediklerini ve daha modern ve daha kullanışlı bir yapıya kavuşturduklarını hatırlatan Demirel, “Son 5-6 yıllık süreçte ilçemize ciddi anlamda sosyal ve kültürel tesisler kazandırdık. Bu tesislerimizle birlikte ilçemizde daha çok kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleniyor” dedi.ALTıNDAĞ’DA KALDıRıM ÇALıŞMALARı HıZLANDı

Altındağ Belediyesi, 2014 yılında 65 bin metre bordür ve 75 bin metrekare tretuvar döşedi. Altındağ Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalarla cadde ve sokakların çehresi daha estetik bir görünüme kavuşurken, yayaların ulaşımı ise daha kolay bir hale geldi. Altındağ’ın hızla geliştiğini ve gecekonduların yerini modern konutların aldığına dikkati çeken Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, imarı tamamlanan mahallelerde yeni yolların açılması ile de Altındağ’ın görüntüsünün tamamen değiştiğini vurguladı.

Yeni yol açımlarıyla birlikte asfalt ve kaldırım çalışmalarını da aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Başkan Tiryaki, Altındağ’ın her mahallesine girildiğini, açılan tüm yeni yolların hızla asfaltlandığını, eskiden iki arabanın zor geçtiği yolların bugün 30 metre genişliğinde bulvarlar haline geldiğini söyledi.

Toplumsal duyarlılığıyla adından söz ettiren Altındağ Belediyesi, bu çalışmalar kapsamında engelli vatandaşları da göz ardı etmedi. Özellikle görme engelli vatandaşlar için kaldırımlara yerleştirilen tretuvar taşları, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırıyor.POLATLı’DA 10 ATıK PIL GETIRENE SINEMA BILETI

Polatlı Belediyesi, Kent Konseyi ile birlikte okullarda ve kamu kurumlarında atık pil ve katı atık, plastik, kağıt toplama kampanyası başlattı. Polatlı Kent Konseyi Başkanı Serpil Öztürk, katı atık, plastik, metal atık ve pillerin çevreye, insan sağlığına verdiği zararları azaltmak, okullardan başlamak üzere tüm şehirde toplumsal çevre duyarlılığı artırmak için bu kampanyayı düzenlediklerini belirtti. Öztürk, ayrıca 10 adet atık pil getirene ücretsiz sinema bileti vereceklerini söyledi.

Kent Konseyinin yürüttüğü tüm çalışmalarda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın sonsuz desteğini gördüklerini vurgulayan Öztürk, kampanya kapsamında plastik, metal kutular, kağıt-karton atıkları ve atık pillerin toplanacağını bildirdi.

Öztürk, “Polatlımızda başlattığımız kampanya ile doğaya büyük zarar veren atık pillerin toplanmasını ve çevreye zarar vermeden imhasını hedefliyoruz. Okullara yerleştirdiğimiz atık pil kutularında toplanacak pillerin çevre ve insan sağlığına zarar vermesi engellenecek. Doğanın önemini kavrayan tüm hemşerilerimizin desteğini bekliyoruz” dedi.AYAŞ, KADıNLAR GÜNÜ’NE HAZıR

Ayaş Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü 7 Mart Cumartesi günü kadınlara özel etkinliklerle kutlayacak.

Bu yıl Kadınlar Günü’ne özel renkli ve farklı bir etkinlik hazırlayan Ayaş Belediyesi’nin kutlamaları 7 Mart Cumartesi günü saat 15:00’da Hanımlar Lokali Konağı’nın açılışı ile başlayacak. Açılışın ardından sürecek kutlamalar, 18.00’da Ayaş Kapalı Spor Salonu’nda devam edecek. Sunuculuğunu İrem Kız’ın yapacağı spor salonundaki etkinliklerde animasyon, yarışmalar ve hediye çekilişleri ile Ayaşlı kadınlar gönüllerince eğlenme fırsatı yakalayacaklar. Ayrıca, Ayaş Belediyesi tarafından da günün anısına hanımlara özel hediyeler dağıtılacağı gecede ayrıca “Yılın Kadını” seçilerek, ödül verilecek.

Düzenlenecek olan kutlamalara ilişkin açıklamada bulunan Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan, “Karanfillerle ve hediyelerle karşılayacağımız Ayaşlı ve kendini Ayaşlı hisseden tün kadınlarımızı eğlencemize davet ediyorum” dedi.BAŞKAN DURUAY, ÇÖLYAK HASTALARıNA EL UZATTı

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, çölyak hastalarının glutensiz un ve unlu mamüllerin temini noktasında yaşadıkları sıkıntılara el uzattı. Başkan Duruay yaptığı açıklamada, “Çölyak hastalığı ile mücadele eden vatandaşlarımız normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri birçok gıdayı tüketemiyor. Gölbaşı’nda çölyak hastalığına yakalanmış hastalarımıza eğitici

seminerlerimiz belediyemizce verilecektir. Çölyak hastalığına yakalanan vatandaşlarımıza bir kolaylık daha sağlayarak glutensiz un ve ürün temininde kendilerine yardımcı olmaya çalışacağız” dedi.

Gölbaşı’nda yaşayan ve belediyeye başvuran vatandaşların glutensiz un ve ürün temininde çözüm yoluna gidilirken, yaşanan sıkıntıların çözümü noktasında Gölbaşı Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Aile hekimleri ile istişareler yaparak, hastaların tespit edilmesini sağlayacak.

Başkan Duruay, “Başvurular dahilinde çölyakla mücadele eden vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacağız. Vatandaşlarımız başvuru için 485 54 36 numaralı Sağlık İşleri Müdürlüğümüzü arayabilirler” ifadelerini kullandı.

KEÇIÖREN BELEDIYESI’NDEN “SAĞLıKLı GENÇLIK” SEFERBERLIĞI

Keçiören Belediyesi, gençleri madde bağımlılığından uzak tutarak spora yönlendirmek amacıyla belediyede Gençlik ve Spor Müdürlüğü kurdu. Bonzai adı verilen uyuşturucu madde bağımlılığının büyük bir tehdit haline geldiğine dikkat çeken Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Bu sorun maalesef ülkemizin kanayan bir yarasıdır. Biz de bağımlılığa karşı mücadelede gençlerden yana tavrımızı koyarak belediye bünyesinde Gençlik ve Spor Müdürlüğü oluşturduk” dedi.

Yetenekleri doğrultusunda gençlerin spora yönlendirildiğini kaydeden Başkan Ak, “Kurduğumuz müdürlüğün asıl amacı belediye ile spor kulüpleri ve idari yöneticiler arasındaki işbirliğini ve koordinasyon hizmetlerini sağlamak, aynı zamanda gençliğe yönelik eğitici ve yönlendirici hizmetlerde bulunarak her türlü zararlı madde ile mücadele faaliyetlerini yürütmektir” diye konuştu.

PURSAKLAR’DA “GENÇLERLE İLETIŞIM VE BAĞıMLıLıK” TOPLANTıSı

Pursaklar Belediyesi Abdurrahim Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Gençlerle İletişim ve Bağımlılıklar” konulu programa İlçe Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz, Belediye Başkan Yardımcıları Nedim Erçetin, S. Mehmet Gümüş, öğretmenler, hanımlar ve çok sayıda genç katıldı. Gençlerle iletişim ve bağımlılık konusunu anlatan Yazar Aliye Satılmışoğlu, madde bağımlısı gençlerin içinde bulunduğu durumu slaytlarla gösterip, önemli mesajlar verdi.

Madde kullanımına başlama yaşının bir hayli aşağılara indiğinden yakınan Satılmışoğlu, madde kullanımının ilkokul çağına kadar indiğine dikkat çekti. 15 yaş altı kullanma oranının yüzde 31 olduğunu kaydeden Satılmışoğlu, madde bağımlılığında belirtileri şöyle sıraladı: “Çocukların bakışlarında değişim, dağınık yaşam, çevreyle ilişkinin kesilmesi, yeme içme bozukluğu, mide hastalıklarının görülmesi, terlemeler, kusmalar, ishal olmalar, gözlerde kanlanmalar olur, bacak ağrısı, kol ağrısı, öfke nöbetleri, saldırganlık, evden kaçma, suça karışma, depresyon gibi belirtiler meydana gelir. Doktor, hasta ve aile çok önemlidir.”

SINCAN BELEDIYESI’NDEN ESNAFA BÜYÜK KOLAYLıK

Sincan esnafı, Ankara Ticaret Odası’ndaki (ATO) işlerini artık kolayca tamamlayabiliyor. Ankara Ticaret Odasındaki işleri için büyük bir yol kat etmek zorunda kalan esnafa, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna büyük bir kolaylık sağladı. Belediyenin içine ATO’nun hizmet biriminin açılmasına imkan veren Başkan Tuna, esnafın yüzünü güldürdü. Belediye binasına açılan büro ile esnaf belgelerini kolayca alabiliyor. Oda kayıt sureti, faaliyet belgesi, müteahhitlik sicil belgesi, ihale durum belgesi gibi birçok belgenin alınabildiği büro hafta içi her gün 9.00-16.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “ATO’nun bir şubesinin de belediyemizin içinde olması esnafımız için büyük bir kolaylık sağlayacak. Sincan’ımızda ticaretle uğraşan esnaf kardeşlerimiz, ATO’ya gitmeden burada da işlerini halledebilecek. Bu güzel hizmette aracılık eden ATO Başkanımız Salih Bezci’ye de teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

ÇUBUK KENT KONSEYI’NDEN BAŞKAN ACEHAN’A ZIYARET

Çubuk Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri ve meclis üyeleri Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’ı makamında ziyaret etti. Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt ve yürütme kurulu üyelerinden çalışmaları hakkında bilgi alan ve sohbet eden Başkan Acehan, Çubuk Kent Konseyi yürütme kurulunun devraldığı bayrak yarışını başarıyla devam ettirerek, ilgi ve hizmet alanına girecek konularda güzel çalışmalar yapacağına inandığını söyledi.

Kent konseylerinin yeni bir yapı olduğunu ve her geçen gün etkinliğini artıracağına inandığını söyleyen Başkan Acehan, “Kent Konseylerini, yönetime halkın daha fazla katılımının sağlanması, toplumun geniş kesimlerinin idarenin içinde bulunarak, fikir beyan etmeleri, proje sunmaları, bölgesinin kalkınması ve gelişmesine destek vermeleri açısından önemli buluyorum. Bu anlamda Çubuk Belediye Başkanı olarak kent konseyinin çalışmalarına elimizden gelen desteği vermeye hazırız” dedi.

Kısa süre içinde Kadın Meclisi, Gençlik Meclisi, Çocuk Meclisi ve Engelliler Meclisi’ni oluşturduklarını kaydeden Çubuk Kent Konseyi Başkanı İsmail Tekaüt ise, önümüzdeki ayın içerisinde de Onur Meclisi’ni oluşturmak için çalışma başlattıklarını belirtti.

Kent Konseyine verdikleri destekten dolayı Başkan Acehan’a teşekkür eden Tekaüt, “Ankara’da ve Ankara dışında görev yapan ilçemizle herhangi bir şekilde bağlantısı olmuş, Çubuk’u seven ve ilçemize katkı vermek isteyen farklı kurumlarda çalışan tüm bürokratlardan Onur Meclisi oluşturmak istiyoruz. Ben buradan bu oluşuma destek vermek isteyen, ilçemize katkı vermek isteyen herkesi Onur Meclisine davet ediyoruz. İnşallah tüm meclislerimizi oluşturduktan sonra konsey bünyesindeki çalışma komisyonlarını güncelleyeceğiz ve çalışmalarımıza hızlı bir şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

ASKİ SPOR SERBEST GÜREŞTE TÜRKIYE ŞAMPIYONU

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü, serbest güreşte Türkiye Şampiyonu oldu.

Samsun’da düzenlenen Büyük Erkekler Serbest Türkiye Güreş Şampiyonası’nda 74 puan elde eden ASKİ Spor Serbest Güreş Takımı, İstanbul Büyükşehir Belediye Spor’a büyük fark atarak şampiyonluk ipini göğüsledi.

Müsabakalarda, 57 kiloda Sezar Akgül, 65 kiloda Mustafa Kaya, 97 kiloda İbrahim

Bölükbaşı, 125 kiloda Taha Akgül ile altın madalyanın sahibi olan ASKİ Spor, 70 kiloda Muhammet İlkhan, 85 kiloda Serdar Böke ile de gümüş madalya aldı. ASKİ Spor güreşçilerinden, 57 kiloda Ahmet Peker, 61 kiloda M. Recep Aktaş, 74 kiloda

Batuhan Demircin ile 125 kiloda Abdullah Omaç Bronz madalya kazandı.

Şampiyonaya 11 sporcu ile katılan ASKİ Spor, 4 altın, 2 gümüş, 4 bronz madalya ile 10 sıklette dereceye girerek 2016 olimpiyatları öncesinde milli takım belirlenmesinde önemli rol oynayarak büyük moral kazandı.

Büyük Erkekler Serbest Güreş Türkiye Şampiyonası’nda 74 puan elde eden Başkent ekibi, Samsun’da 57 puan elde eden geçtiğimiz yılın şampiyonu İstanbul Büyükşehir Belediyespor’a büyük fark attı. Şampiyonada üçüncülüğü yine bir

İstanbul takımı olan Sancaktepe Spor Kulübü 42 puan alarak tamamladı.

TAHA, ŞAMPİYONANIN

EN TEKNİK SPORCUSU

Serbest Güreşte Dünyada yılın en iyi sporcusu seçilen 125 Kiloda Dünya Şampiyonu Taha Akgül, 3 gün süren müsabakalar sonunda şampiyonanın en teknik sporcusu unvanına layık görüldü.

ASKİ Spor Kulübü Başkanı Ahmet Erbağ, şampiyonanın ardından yaptığı açıklamada, rakiplerine büyük üstünlük sağlayarak şampiyonluğu elde eden takımını kutladığını belirterek, şöyle konuştu:

“Öncelikli olarak maddi ve manevi olarak bizden desteklerini esirgemeyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek’e şükranlarımı sunuyorum. Sporcularımızın başarısı 2016 Olimpiyatları öncesinde bize büyük mutluluk verdi. 11 sporcu ile katıldığımız şampiyonada 10 sporcumuzun dereceye girmesi spora verdiğimiz önemin ve Türk Sporuna katkımızın göstergesidir. Şampiyonaya katılan sporcularıma, teknik ekibime ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yönetim olarak desteğimiz aralıksız sürecek.”GENÇLERBIRLIĞI’NDE GOL SESI YOK

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden Gençlerbirliği, kendi sahasında Medicana Sivasspor ile golsüz berabere kaldı.

Ligde düşme hattındaki takımlarla aralarında fazla puan farkı bulunmayan iki takımın karşılaşmasından gol sesi gelmedi. Gol umudu Stancu’nun sakatlanmasının ardından gol yollarında sıkıntı yaşayan Başkent ekibi, aldığı bir puanla 10. sıraya geriledi. Başkent ekibi 7 Mart Cumartesi günü saat 13.30’da deplasmanda Kayseri Erciyesspor ile karşılaşacak.

OSMANLıSPOR’DAN YINE BERABERLIK

PTT Birinci Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren Osmanlıspor, adeta beraberliğe abone oldu. Ligin 21. haftasında kendi sahasında Denizlispor maçından golsüz beraberlikle ayrılan Osmanlıspor, bu kez de deplasmanda Şanlı Urfaspor ile 1-1 berabere kaldı ve haftayı 38 puanla 4. sırada tamamladı. Başkent ekibi, sezonun 23. haftasında 8 Mart Pazar günü saat 13.30’da Giresunspor ile kendi evinde puan mücadelesi verecek.BAŞKENT DERBISINDEN BERABERLIK ÇıKTı

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, BUGSAŞ Spor ile 1-1 berabere kaldı. Sarı-Lacivertliler, haftayı 29 puanla 10. sırada tamamlarken, Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor ile 8 Mart Pazar günü saat 13.30’da karşı karşıya gelecek. Derbi maçtan bir puanla ayrılan BUGSAŞ Spor ise 7 Mart Cumartesi günü saat 13.30’da Göztepe maçından puan almaya çalışacak.GÖLBAŞı BERABERE

Başkent’in Kırmızı Grup’ta mücadele eden bir diğer ekibi Gölbaşıspor, İstanbul’da oynadığı Sarıyer deplasmanından golsüz beraberlikle ayrılarak evine bir puanla döndü. Ligde 25 puanla 15. sırada yer alan Gölbaşıspor, 8 Mart Pazar günü saat 13.30’da Hatayspor’u konuk edecek.KEÇIÖRENGÜCÜ BIR SıRA GERILEDI

Spor Toto İkinci Lig Beyaz Grup’ta haftayı maç yapmadan geçiren Keçiörengücü, puan cetvelinde bir sıra geriledi. Başkent ekibi, 8 Mart Pazar günü saat 13.30’da Ofspor ile kendi sahasında puan mücadelesi verecek.HACETTEPE DEPLASMANDA GALIP

Başkent’in ikinci lig takımlarından Hacettepespor, deplasmanda karşılaştığı ligin şampiyonluk adaylarından Ümraniyespor’u 1-0 yenmeyi başardı. Puan cetvelinde 35 puanla 10. sırada yer alan Başkent ekibi, 8 Mart Pazar günü kendi sahasında saat 13.30’da Tarsus İdmanyurdu ile karşılaşacak.
Kataloq: files -> 7314
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
7314 -> Gazete 485 DÜnyada futbol heyecani yaşaniyor

Yüklə 78,14 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə