Dünya Kadınlar GünüYüklə 93,42 Kb.
tarix03.11.2017
ölçüsü93,42 Kb.
#29469

“Dünya Kadınlar Günü”
8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada kutlanan uluslararası bir gündür. 1975 yılında Dünya Kadınlar Yılı’nı ilan eden Birleşmiş Milletler Örgütü, 16 Aralık 1977 tarihinde “8 Mart”ın tüm kadınlar için “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Bu özel günün kutlanmasının temelleri aslında 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamasıyla atıldı. Polisin işçilere saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında, fabrika önünde kurulan barikatlar nedeniyle kaçamayan, çoğu kadınlardan oluşan 129 işçinin can vermesi, ülkede büyük yankı uyandırdı. İşçiler için düzenlenen cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihine gelindiğinde de Danimarka'nın Kopenhag kentindeki “2. Enternasyonale Bağlı Kadınlar Toplantısı”nda (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmaması nedeniyle, gün ilkbahar aylarında değişen tarihlerde anılmaya başlandı. Tarihin resmi olarak 8 Mart olarak saptanışı ise 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda oldu.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anılmaya başladı ve güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Ancak, Birleşmiş Milletler'in sitesinde yer alan günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmadı.

Türkiye'de ise “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandı. “Türkiye 1975 Kadın Yılı Kongresi”nin ardından bu özel gün daha yaygın kutlanarak sokaklara taşındı.

Kadın eli değen Başkent, bir başka güzel

Başkent Ankara’nın bir dünya kenti haline gelmesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, organizasyon becerisi, disiplinli ve titiz çalışma anlayışı, bilgi birikimi ve dengeyi gözeten özellikleriyle büyük destek sağlayan kadın bürokratlar, Ankara’nın en ücra noktasına kadar kadın eli dokunuşunu hissettiriyor.

Melih Gökçek önderliğinde 22 yıldır yüzlerce büyük hizmete imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, üst düzey yönetici kademesindeki kadın bürokratlarıyla da örnek oluyor.

Türkiye’nin en çok kadın bürokrata sahip belediyelerinden biri olan Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, genel sekreter yardımcısından daire başkanına, genel müdürlerden şube müdürlerine kadar onlarca kadın üst düzey bürokrat ve yönetici olarak görev yapıyor.


BAŞKAN GÖKÇEK:

“DÜNYA KADINLAR

GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”

Aile hayatında, sosyal hayatta, iş hayatında, siyasette ve hayata dair her alanda kadının önemine değinen, Başkentli hanımlar için yaptığı hizmetlerle büyük övgüler alan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, üst düzey kadın bürokratlarıyla bir araya geldi.

Makamında ağırladığı konuklarını, “Ne kadar çok kadın bürokratımız varmış?” diyerek esprili bir şekilde karşılayan Başkan Melih Gökçek, “Büyükşehir Belediyesi, ASKİ, EGO ve bağlı şirketlerimizin genel müdürlüklerinin hizmetlerine hanım eli değiyor. Onun için sizlere teşekkür ediyoruz. Burada da özellikle üst görevde bulunan hanım arkadaşlarımızın nezdinde tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınları Günü’nü kutluyorum” dedi.

“İnşallah başarılı çalışmalarımıza birlikte devam edeceğiz” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 16 üst düzey kadın bürokrat bulunduğunu söyledi.

Kadın bürokratlarla ilgili görüşlerini açıklayan Başkan Gökçek, “Hanım arkadaşlarımız, görevlerine gerçekten çok sadıklar. Alanlarındaki konularına ciddi olarak eğiliyorlar ve olaya da hakim oluyorlar. ‘Otorite kurmaz, kuramaz’ diye düşünenleri de gerçekten tam tersine sükut-u hayale uğratıp, başarılı oluyorlar. Bundan dolayı da tüm arkadaşlarımızı başarılarından dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yerel seçimlerden sonra yapılan 3 ankette de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin birinci çıktığını hatırlatan Başkan Gökçek, “Bu da el ele verilerek yapılan çalışmaların başarısını ortaya koyuyor. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.


“BAŞKAN GÖKÇEK İLE

ÇALIŞMANIN AYRICALIĞI”

7-24 saat üzerinden ağır iş yükü altında hizmet veren Büyükşehir Belediyesi, ASKİ, EGO ve Belediye şirketlerinde tepe noktada bulunan kadın yöneticiler; altyapı ve üst yatırımları, kültürel ve sosyal projeleri, sağlık hizmetleri, peyzaj düzenlemeleri, restorasyon ve yenileme alanları, finans ve hukuki işlemler başta olmak üzere 5 milyonu aşkın nüfusuyla, Ankara ve Ankaralıya bire bir dokunan projeleri hem üretiyor hem de yönetiyorlar.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir araya gelen kadın yöneticilere, üstlendikleri görevleri

yerine getirirken, özellikle kadın olarak yaşadıkları zorlukları, kadınların iş hayatına katılımlarına yönelik düşüncelerine ilişkin sorularımıza büyük bir içtenlikle cevap verirken, kadınları mutlaka sosyal hayatın ve iş yaşamının içinde olmaya davet ettiler.

Yerel yönetimler ve özellikle Türkiye’nin kalbi Başkent Ankara’da tüm şehri ve insanı kucaklayan bir kurumda çalışmanın ayrı bir mutluluk kaynağı olduğu konusunda hem fikir olan bürokratlar, “kendilerine olan güven ve desteklerini her zaman hissettiren, yüksek öngörüsü, geniş ufku ve bitmeyen enerjisiyle, duayen Belediye Başkanı Melih Gökçek ile çalışmanın ayrıcalığını yaşadıklarını” söylediler.

“KADINLAR, MUTLAKA

ÇALIŞMA YAŞAMINDA

OLMALI”

1990’da henüz genç bir avukat olarak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nda başladığı mesleki yaşamını, 1994 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi’nde Hukuk Müşaviri olarak sürdüren Nazlı Ergül, 2015 yılından itibaren de Genel Sekreter Yardımcılığı görevini devraldı.Hukuk müşaviri olarak görev yaptığı süre zarfında bir çok dava ve projenin içinde yer aldığını belirten Ergül, “Belediye Başkanımız Sayın Gökçek, çok büyük vizyonla projeye başlıyor. Ancak büyük mukavemetle karşılaşıyor. Belediye Başkanımız sadece Ankara için değil, Türkiye için büyük bir şans. Ondan çok şey öğrendik. Zorlukları yenmemizde Sayın Belediye Başkanımızın çok desteği oldu. Bu anlamda çok şanslıyız” dedi.
“BAŞKAN GÖKÇEK'TEN

ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Büyükşehir Belediyesi’nde 12 yıl süresince Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı yapan, Genel Sekreter Yardımcılığı’ndan emekli olmasının ardından başarılı çalışmalarından dolayı BELKO Genel Müdürlüğü’ne getirilen Selma Okuroğlu, eğitimci olarak başladığı çalışma hayatını, Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş, engin bilgi ve tecrübesinden çok şey öğrendiği Başkan Melih Gökçek ile sürdürmekten onur duyduğunu söyledi.

Yıllarca kadınları evden çıkaran, onları sosyal hayata entegre eden projelerde bulunduğunu ifade eden Okuroğlu, “Bugüne kadar 500 bine yakın kadına dokunma ve tanışma fırsatı bulduk” dedi.


“ANKARALILARA HİZMET

ETMENİN GURURUNU

YAŞIYORUZ”

Mimar kimliğiyle Başkent’in en önemli rekreasyon alanları, parkları cadde ve sokaklarının peyzajında, kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2 metrekareden 19 metrekareye çıkmasında uzun yıllar başında bulunduğu Çevre Kontrol ve Koruma Daire Başkanı olarak büyük katkıları bulunan Hatice Akgül, Belediye'de ilk kadın genel sekreter yardımcılığının ardından, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam ediyor. 1989 yılından itibaren Başkan Gökçek ile çalışma yaşamını sürdüren Akgül, duygu ve düşüncelerini, “Sayın Başkanımızın kadınlara verdiği değer, bize verdiği görevlerle de orantılıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kadın bürokratları olarak son derece özveri ve gururla görevlerimizi yerine getirirken, Başkanımız da bu konuda bize en büyük önder oluyor. Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya ve Ankaralılara hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz” şeklinde dile getirdi.

BÜYÜKŞEHİR'İN EN GENÇ

GENEL MÜDÜRÜ…

Başkan Gökçek’in, kadınların başarısına olan güvenini gösteren en somut örneklerden biri olan ve çok genç yaşta ANKET Genel Müdürlüğü görevine getirilen Belma İlhan, başında bulunduğu şirketin çalışma alanının Belediye'nin dış yüzü olduğunu ifade etti. İlhan, “Başkanımız Melih Gökçek ile çalışmak bir ayrıcalık. Tuttuğunu koparan, doğrular için sonuna kadar savaşan bir insan. Bize ‘Bu kadar hırslı, çalışkan, idealist bir insanla çalışmak zor olmuyor mu?’ diye soruyorlar. Gerçekten zor olmuyor. Onunla çalışmak bizim için bir şans ve mutluluk. O bir duayen. Onun dışında 24 saat telefonu açık ve istediğiniz zaman kendinizi ifade edebilme şansınız var” dedi.
32 YILDIR BAŞKAN

GÖKÇEK İLE BİRLİKTE...

Başkan Melih Gökçek ile çok uzun yıllardır birlikte çalışan bürokratlardan, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı Neriman Erbahçeci’nin belediye macerası ise Ankara Belediyesi’nde 1976 yılına kadar uzanıyor. 1984 yılındaki Keçiören Belediye Başkanlığı’nda başlayan Çocuk Esirgeme Kurumu’nda

devam eden Başkan Gökçek ile çalışma arkadaşlığı, 1994 yılından itibaren de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda toplam 32 yıldır sürüyor.

22 yıldır Büyükşehir Belediyesi’nde Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı olarak görevini sürdürdüğünü ifade eden Erbahçeci, “Başkanımız, Ankara ve Ankaralıya hizmet etme duygularını taşır. Onunla çalışırken birikimli ve her zaman göreve hazır olmamız gerekiyor” diye konuştu.

BELEDİYE'NİN MALİ İŞLERİ

ONA EMANET…

Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Daire Başkanı Dilek Bakır, 1985 yılında aynı birimde başladığı ve çeşitli kademelerde sürdürdüğü görevine, 2 yıldır da daire başkanı olarak devam ediyor.

Belediye'nin hizmetlerini yürütebilmesi için sağlıklı bir mali planlamaya ve dengeye ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Bakır, “Kadınlar, çözüm getirici ve dengeleyici özelliklerini iş hayatında da çok güzel değerlendiriyorlar. Sayın Başkanımızın bizlere bu fırsatı vermesiyle de biz kendimizi çok güzel ifade edebildik” dedi.

BAŞKENT’İN KÜLTÜREL

MİRASI KORUNUYOR

2007 yılında Hacı Bayram Veli Camii ve çevresi yenileme proje alanında inşaat mühendisi olarak başladığı göreve genel koordinatör ve şube müdürlüğünün ardından Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Daire Başkanı olan Akarpınar Üstün, Ankara il genelinde tarihi kültürel mirasın korunması ve ortaya çıkarılması görevini yürütmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Ankara’nın tarihi ve kültürel mirasının gün yüzüne çıkarılmasının zorlu bir süreci barındırdığını, bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in desteğinin çok önemli olduğunu belirten Üstün, “Sayın Başkanımızla çalışmak gerçekten onur verici. Onun ufku, vefası kalbi ve bize bir baba gibi sahip çıkması bambaşka bir şey. Bana bu fırsatı verdiği için kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKENTLİ KADINLARIN

MUTLULUĞU İÇİN…

Hergün binlerce Başkentli çocuk, genç ve yaşlının bir araya geldiği Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'nı yürüten Büşra Aldoğan, günde ortalama 20 binin üzerinde Başkentli'yi ağırladıklarını söyledi.

Yaşama ve insana dokunan BELMEK, BELTEK, hanım lokalleri, aile yaşam merkezleri ve kültürel etkinliklerin yer aldığı birimde, hizmet etmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Aldoğan, “Başkanımızla çalışmanın bize katkısı, her şeyi çok yönlü düşünmektir. Başkanımız, çok zeki ve inanılmaz derecede deneyimli ve aktif bir insan. Onun enerjisine elimizden geldiğince yetişmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

TÜM CANLILAR İÇİN

SAĞLIKLI BİR KENT

Gerçek bir hayvansever olan Sağlık İşleri Daire Başkanı Şafak Uğur, bu göreve 2 yıl önce Başkan Melih Gökçek tarafından atandığını ifade etti. ODTÜ Yabancı Diller Eğitim bölümü mezunu olan Uğur, “Bürokrasinin içinden gelmeyen bir kadın olmama rağmen, Başkanımızın bana güvenip, bu yüksek bir mevkide yetki vermesi onur verici. Bizde vizyon 1 ise Melih Bey'de 10’dur” dedi.

İNŞAATTA KADIN ELİ…

2014 yılından itibaren Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı PORTAŞ şirketinin genel müdürlük görevini yerine getiren Mimar Ayşe Çalkan, “Yaşadığım şehre, şehircilik anlamında katkı sağlamayı hedefliyorum. Yerel yönetimlerde çalışmanın en büyük avantajı, şehri ilgilendiren çalışmaların içerisinde yer almak” dedi.

Çalkan, çok tecrübeli bir başkan olan Melih Gökçek ile çalışmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğunu ifade etti.
SU, KANAL VE RUHSAT İŞLERİ

ASKİ Genel Müdürlüğü’nde Su, Kanal ve Ruhsat Dairesi Başkanlığı yapan inşaat mühendisi Özlem Kantar, bu görevi yapmaktan dolayı çok mutlu olduğu belirterek, “Mesleki anlamda yapmam gereken her şeyi, 1992 yılından itibaren belediyecilikte yapıyorum. Altyapı, yol ve köprü işlerinde kontrol mühendisi olarak çalıştım. Başkanımız Melih Gökçek ile çalışmak bize güç veriyor. Onun güvenini sarsmamak adına var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

ASKİ’NİN GELİR VE

GİDERLERİNİ

YÖNETİYOR

1988 yılından beri ASKİ Genel Müdürlüğü Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’nda görev yaparken, aynı birimin 2005 yılından itibaren Daire Başkanlığı görevini yürüten Reyhan Aral, “Başkanımın bize vermiş olduğu yetki doğrultusunda Ankara halkına hizmet etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

“TÜM KADINLARI

ÇALIŞMAYA DAVET

EDİYORUM”

4 yıldır ASKİ İnsan Kaynakları Daire Başkanı olarak görevini sürdüren Nurhan Mermer, Belediyenin büyük bir okul olduğuna dikkat çekerek, “Burada hayatın gerçeklerini, hayatın çok farklı yüzlerini öğreniyorsunuz ve yüzleşiyorsunuz. Bu sizin özel yaşantınızı da çok etkiliyor. Bende inanılmaz büyük etkiler ve değişikliklere yol açtı. Bize bu fırsatı tanıyan başkanımıza teşekkür ederek, tüm kadınları çalışma hayatına davet ediyorum” dedi.


“BELEDİYE

BÜYÜK BİR OKUL”

ASKİ İşletmeler Daire Başkanlığını sürdüren Ferhan Orhan, çalışma hayatının içinde olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Halkla iç içe olan, bire bir hizmet veren yerel yönetimlerin en önemli kurumlarından biri olan ASKİ'de görev yapıyorum. Belediye'nin bir okul olduğunu düşünüyorum. Sayın Melih Gökçek'e, biz kadınlara güvenerek çok önemli görevleri teslim ettiği için teşekkür ediyorum” dedi.

ORC, 17 bin 560 kişiye sordu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, bir kez daha lider oldu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ORC Araştırma Şirketi tarafından 17 bin 560 kişi arasında yapılan “Yerel Yönetimler Performans Araştırması”nda, 30 büyükşehir belediyesini geride bırakarak lider oldu.

Dünya Araştırmacılar Derneği ESOMAR üyesi ve ISO 20252 Uluslararası Pazar, Kamuoyu ve Sosyal Araştırma Standartları Belgesi’ne sahip olan ORC Araştırma Şirketi tarafından yapılan araştırmada, 5 dönemdir Melih Gökçek’in başkanlık ettiği Büyükşehir Belediyesi, yüzde 65,3’lük oy oranıyla birinci seçildi.

Araştırma, Mart 2014 yerel seçimlerinden bu yana geçen 2 yıllık süreçte, vatandaşların belediye hizmetleriyle ilgili değerlendirmelerini tespit etmek üzere yapıldı.

20 Şubat-1 Mart 2016 tarihleri arasında 30 büyükşehirde toplam 17 bin 560 kişiyle yüz yüze ve bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapılan araştırma sonuçlarında, yüzde 65,3’lük oy oranıyla birinci olan Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni, yüzde 62 ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yüzde 60,5 ile Aydın Büyükşehir Belediyesi takip etti.
ALTYAPI, YOL, ŞEBEKE

SUYU, ULAŞIM

DEĞERLENDİRİLDİ

Araştırmada, vatandaşlara “Altyapı, çevre düzenlemesi ve temizliği, kaldırım ve yollar, kent estetiği, sosyal

hizmetler, şebeke suyu, trafik akış düzeni, ulaşım, yeşil alan ve park” başlıklarında “Belediyelerin son 2 yıllık performansını başarılı bulup bulmadığı” soruldu.

Sonuçlara ilişkin ilk değerlendirmeyi Twitter hesabından yapan Başkan Melih Gökçek, araştırma sonucunun yer aldığı haber linkini de paylaşarak, “Bizi en başarılı belediye başkanı seçen Ankaralılara sonsuz teşekkürler” mesajını attı.


GEZİCİ ARAŞTIRMA

ŞİRKETİ DE BAŞKAN

GÖKÇEK’İ BİRİNCİ

SEÇMİŞTİ


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Gezici Araştırma Şirketi’nin, 2015 yılında yerel yönetimlere yönelik performans araştırmasında da birinci olmuştu.

Araştırmaya göre; Türkiye genelinde “En başarılı büyükşehir belediye başkanları” listesinin ilk sırasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yer alırken, anketlere katılan vatandaşların

yüzde 65,8’i, “Büyükşehir Belediye Başkanları” kategorisinde Başkan Gökçek’i çok başarılı bulmuştu. Katılımcıların yüzde 18,3’ü ise Başkan Gökçek’i kısmen başarılı olarak göstermişti.

Konuyla ilgili twitter’dan paylaşımda bulunan Başkan

Gökçek, “Gezici Araştırma Şirketi ile pek yıldızımız barışık değildir ama beni en başarılı belediye başkanı seçmiş teşekkürler... Ankaralı vatandaşlarımızın yüzde 84’ünün bizi başarılı veya kısmen başarılı bulması beni çok mutlu etti...” demişti.
LİDERLİK HEP ANKARA’DA

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Başkan Gökçek, ulusal ve uluslararası birçok kurum tarafından düzenlenen çok sayıda anket ve yarışmada liderlik koltuğuna oturdu.

Başkan Gökçek, 20 Aralık-4 Ocak tarihleri arasında ORC Şirketi tarafından gerçekleştirilen ankette de yine 30 büyükşehir belediyesi arasında yüzde 60,5 oy oranıyla “Yılın En Başarılı Belediye Başkanı” seçilmişti.

Büyükşehir’den, 2015’te yol ve kaldırım rekoru

Ankara Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl da yeni yol açımından asfalt serimine, kaldırım çalışmalarından tretuvar yapımına kadar birçok alanda yeni rekorlara imza attı.

Büyükşehir Belediyesi, 2015 yılında sorumluluk alanına yeni katılan çevre ilçeler başta olmak üzere toplam 25 ilçede 967 kilometre yeni yol açarken, 1262 kilometre yolda malzemeli bakım yaptı, 1 milyon 477 bin metrekare tretuvar, 920 bin metre bordür, 35 bin adet de bariyer döşedi.

Başkent'i modern cadde, bulvar ve kaldırımlarla donatarak Ankara’yı, nüfusu 5 milyonluk kentler arasında trafiği en rahat ve en yaşanabilir şehir durumuna getiren Büyükşehir Belediyesi, yine geçen yıl yoğun bir çalışma gerçekleştirerek, il genelinde toplam 4 milyon 775 bin ton asfalt serimi yaptı.

Doğu-batı yönünde 387 kilometre, kuzey-güney yönünde 300 kilometrelik bir alanı kapsayan Ankara’da yeni ilçelerin dahil olmasıyla artan iş hacmine karşın, çalışmaların, hava koşulları uygun olduğu sürece aralıksız sürdürdüğünü belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar, şunları söyledi: “2015 yılında yol ve kaldırım çalışmalarında yeni rekorlar kırdık. Açılan yeni yolların asfaltlanması dahil olmak üzere en ücra köşelere kadar gerçekleştirdiğimiz asfalt serim çalışmalarımızla çok yoğun bir yıl geçirdik. Merkez ve çevre ilçelerimizde yeni açılan cadde ve bulvarlarla yol ağımızı genişletiyoruz, trafikte ulaşımın daha kolay olmasını sağlıyoruz.”

“ÇALIŞMALAR

7/24 DEVAM EDİYOR”

Ankara’nın, merkez ilçeler dahil olmak üzere 25 ilçede toplam 1430 mahallesi bulunduğunu bildiren Vedat Üçpınar, çalışmaların hava koşulları uygun olduğu sürece vardiyalı olarak 7/24 devam ettiğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından 2015 yılında Ankara genelinde 967 kilometre yeni yol açılırken, 1262 kilometre yolda malzemeli bakım yapıldı.

Geçen yıl yapılan yol açım ve malzemeli bakım çalışmalarından bazıları şöyle:

Yenimahalle Karacakaya,Gölbaşı Velihimmetli Mahallesi ile Hacı Muratlı arası bağlantı yolu iyileştirme ve genişletme, Altındağ Gicik-Peçenek ve Kavaklı mahalleleri, Çankaya Karahasanlı, Gölbaşı Yavrucak ve Oğulbey mahalleleri arası (Eski NATO Yolu), Kızılcahamam Hıdırlar ve Kasımlar mahalleleri arası, Kazan Dağyaka, Beypazarı Kapullu-Kırşeyhler mahalleleri, Çubuk Karagöl, Nallıhan Uluköy ve Sarıköy mahalleleri arası, Çubuk Kuruçay ve Durhasan mahalleleri arası, Akyurt- Çubuk ilçeleri arası, Güldarpı ve Büğdüz mahalleleri arası, Elmadağ Yeşildere ve Üçevler mahalleleri arası, Çubuk Akkuzulu,Güdül Çağa Mahalleleri, Haymana Devlet Yolu, Yenimahalle Yuva ve Tombakkaya, Pursaklar Saray-Fatih-Mimar Sinan mahalleri yol açım ve malzemeli bakım çalışmaları, Kalecik Koyunbaba Mahallesi tarım yolları açım çalışmaları yapıldı.


KALDIRIM ÇALIŞMALARI

Başkent genelinde aynı yıl 1 milyon 477 bin metrekare tretuvar, 920 bin metre bordür, 35 bin adet bariyer döşenerek, bu alanda da yeni bir rekora imza atıldı.

2015 yılında ayrıca görme engelliler için 517 bin metre iz yolu yapıldı. Engellilerle ilgili erişebilirlik çalışması kapsamında, kaldırımlarda engelliler için rampalar düzenlendi.

Başkent'in cadde ve bulvarlarını modern kaldırımlarla döşeyen Büyükşehir Belediyesi, zamanla eskiyen ve yıpranan kaldırımları sökerek, yerine bazalt taşıyla kaldırımlar yaptı.

Bazalt kaplamalı beton bloklarla yapılan kaldırımların çok daha sağlam ve dayanıklı olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Yardımcısı Vedat Üçpınar, “2015 yılında, kaldırım çalışmalarında da rekor kırdık” dedi.

Kaldırım çalışması yapılan bazı cadde ve mahalleler şunlar:

Çankaya'da; Tunalı Hilmi, Bestekar, Strazburg, Sezenler, Vedat Dalokay, Şemsettin Günaltay, Kazakistan, Bişkek, Türkocağı, Maraşel Fevzi Çakmak, Esat, Koza, İncesu, Libya, Akdeniz, Kızılırmak, Çiğdem, Or-An, Yaşamkent, Aşağı Öveçler ve Balgat semtlerinde çeşitli caddeler.

Mamak'ta; Ziya Oralay, Mamak, Hocalı, İmam Alim Sultan, Huri ve Uslu caddeleri.

Altındağ'da; Gültepe, Mehmet Akif Ersoy, Celal Esat Arseven, Şehit Hacı Osman Dugan caddeleri.

Yenimahalle'de; Ragıp Tüzün, Suadiye, Vatan, Beypazarı, Nizam, Sivas, Seval, Piri, Mehmet Akif Ersoy,Yeşilay, Selim, Değirmendere, Aydan, Gaziosmanpaşa, Yakacık Kırandağ caddeleri ile Karşıyaka Mezarlığı içindeki yollar.

Keçiören'de: Bağlum Bulvarı, Atatürk, Dr.Besim Ömer, Gülen, Çambaşı, Ulaşan, Şehit Ali Rıza Bulut, Hatipoğlu, Taştepe,

Selçuklu, Ayazağa, Porsuk, Gülbaba, Amaç, Sakızağacı caddeleri.

Bunların yanı sıra Sincan,Etimesgut, Pursaklar, Gölbaşı, Polatlı, Çubuk, Beypazarı, Kazan, Elmadağ, Haymana, Şereflikoçhisar, Nallıhan, Akyurt, Kızılcahamam, Kalecik, Ayaş ve Çamlıdere ilçelerinde de onlarca caddede kaldırım ve tretuvar çalışmaları yapıldı.

ASFALTTA YOĞUN

ÇALIŞMA

Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl asfalt döküm ve seriminde de yoğun bir çalışma gerçekleştirdi. Fen İşleri Daire Başkanlığı ekiplerince, 2015 yılında Başkent yollarına toplam 4 milyon 775 bin ton asfalt serildi. Büyükşehir Belediyesi, yeni katılan ilçe ve mahalle statüsü kazanan köyleri,modern asfaltla tanıştırdı. İlçeler ile köy yollarını, Bitümlü Sıcak Karışım Asfalt (BSK) ile donattı.
İLÇELERDEKİ ASFALT

ÇALIŞMALARI

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl ilçe yollarına serilen asfalt miktarları şöyle:

Akyurt: 165 bin 218 ton, Altındağ: 176 bin 983 ton, Ayaş: 54 bin 612 ton, Bala: 71 bin 637 ton, Beypazarı: 127 bin 839 ton, Çamlıdere: 70 bin 191 ton, Çankaya: 393 bin 4 ton, Çubuk: 296 bin 196 ton, Elmadağ: 112 bin 616 ton, Etimesgut: 194 bin 905 ton, Evren: 61 bin 83 ton, Gölbaşı: 442 bin 510 ton, Güdül 121 bin 969 ton, Haymana: 194 bin 904 ton, Kalecik: 64 bin 688 ton, Kazan: 311 bin 387 ton, Keçiören: 206 bin 725 ton, Kızılcahamam: 92 bin 558 ton, Mamak: 214 bin 793 ton, Nallıhan: 37 bin 185 ton, Polatlı: 272 bin 396 ton, Pursaklar: 149 bin 246 ton, Sincan: 368 bin 327 ton, Şereflikoçhisar: 154 bin 188 ton, Yenimahalle: 419 bin 881 ton.

Glokom, körlüğe yol açabilir

Gözlerinizi ne kadar koruyorsunuz?” sorusunun yanıtı, genelde “Görmede sorun yaşarsam muayeneye giderim” şeklinde oluyor. Oysa uzmanlar uyarıda bulunarak, “Sadece görme kaybı olmaya başlayınca değil, gözleri korumak için sağlıklıyken de doktor kontrollerini aksatmamak gerekir” diyorlar.

Düzenli göz muayenesinden kaçınmanın özellikle belirli yaştan sonra geri dönüşü olmayan sorunları da beraberinde getirdiğini ifade eden uzmanlar, “Tespit edilmesi sadece kontrollerle mümkün olan ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe neden olabilen göz tansiyonu ‘Glokom’ denilen hastalık, rutin kontrollerde de ortaya çıkıyor” diye konuştular.

Halk arasında “göz tansiyonu” veya “karasu” adlarıyla bilinen glokomun milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, kişinin ancak kalıcı hasar meydana geldikten sonra hastalıktan haberi olabileceğine dikkat çekiyorlar.

Oldukça sinsi bir şekilde ilerleyen glokomun, tedavi edilmediği takdirde görme kaybına neden olacağını ifade eden uzmanlar, glokom hastalığının tüm dünyada en sık kalıcı görme kaybına neden olan göz hastalığı olduğunu kaydettiler. Uzmanlar, glokom hastalığı hakkındaki sorularımıza şu yanıtları verdiler:
Glokom hastalığı nedir?

Göz içi oluşumlarının beslenmesi için bulunan göz içi sıvısının, kanallarda tıkanıklık oluşarak dışarı atılamaması ve göz içi basıncının yükselmesidir. Göz tansiyonu da dediğimiz bu durumun artmasıyla direkt görme sinirleri zayıflamakta ve giderek de hasar gören sinirler, geri dönüşü olmayan görme kaybına yol açmaktadır.


Belirtileri nelerdir?

Oldukça sinsi bir hastalık olan glokom, ileri dönemlere kadar belirti vermeyebilir. Yavaş seyreden, fakat sürekli ilerleyen ve son aşamada da körlüğe neden olan bir hastalıktır. En sık görülen açık açılı glokom tipine, erken dönemde görme kaybı fark edilemediği için teşhis ancak ilerlemiş safhada konulur. Hastanın göz muayenesinde göz tansiyonun ölçülmesi gerekir. Ayrıca bazı kişilerde akut glokom krizi denilen ve göz içi basıncının ani olarak çok yüksek düzeylere yükselmesiyle şiddetli göz ağrısı ve baş ağrısı, gözün kızarması, bulantı, kusma gibi belirtiler de görülebilir.


Kimler risk altındadır?

Yakın akrabalarında glokom olanlar, ileri miyop ve hipermetropi bulunanlar, diyabet, kalp hastalığı ya da hipertansiyonu olanlar, uzun süreli kortizon kullananlar, 40 yaşın üstündekiler ve darbe alanlar risk grubunu oluşturur. Glokom, dünyada milyonlarca kişide görülen ve her insanda ortaya çıkabilecek bir hastalıktır.


Glokom teşhisi nasıl konur?

Glokom teşhisi için ilk önce göz içi basınç ölçülür. Göz dibi muayenesinde görülen göz siniri ve görme alanı muayenesinde de görme sinirindeki tahribatı gösteren görme alanı testiyle teşhis konulur.

Glokom’un tedavisi mümkün müdür?

Glokom, tanı konulduktan sonra tedavisi olan bir hastalıktır. Kötü olan taraf ise tanı konulana kadar geçen sürede kaybolan görmeyi geri getirmenin mümkün olmamasıdır. Tedavide amaç, göz içindeki bozulmuş sıvı dengesini düzeltmek ve göz içi basıncını düşürerek göz siniri hasarını durdurmak, dolayısıyla görme kaybının ilerlemesini engellemektir. Bunun için hastalığın şiddetine göre çeşitli göz damlaları mevcuttur. Ancak ilacın yetersiz kaldığı veya etki etmediği veya yan etki yaptığı durumlarda lazer tedavisi veya cerrahi tedavi seçenekleri de mevcuttur. İlerlemiş vakalarda bazen cerrahiye öncelik verilebilir. İlaç tedavisinde akılda tutulması gereken konu ilacın sürekli, belki de ömür boyu kullanılması gerekliliğidir.

Ankara kuzusu ve oğlağı eti, marka oluyor

Büyükşehir Belediyesi, kırsal alandaki üreticilerin ürünlerinin markalaşması ve pazarda değerlenmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Ankara’da tarımsal alanda marka potansiyeli taşıyan ürünlerin tespitini yapan Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı, 2016 yılında bu ürünlerin markalaşması, ulusal ve uluslararası pazarlarda değerlenmeleri için kırsal alanda örgütlü kooperatif ve üretici birlikleriyle aktif çalışmalar yürütecek.

Ürünlerin markalaşmasıyla birlikte yetiştiricilerin de ürünlerinden daha fazla kazanma olanağı bulduğunu belirten Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanı Özgür Güven, Ankara oğlağının markalaşması konusunda 2015 yılında önemli çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.


“YETİŞTİRİCİLER,

OĞLAKLARINA MÜŞTERİ

BULAMIYORDU"

Ankara keçisinin, hem Ankara’nın hem Türkiye’nin

sembollerinden biri olduğu için bu konudaki projelerin uygulanmasında daha büyük bir hassasiyet gösterdiklerini belirten Daire Başkanı Güven, şu bilgileri verdi: “Ankara keçisi her zaman Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ilgi alanındaydı. Bütünşehir Yasası ile birlikte Ankara keçisi yetiştiricilerine de hizmet verme, onların ürünlerinin markalaşması ve değerlenmesi noktasında projeler geliştirme olanağı bulduk. Ankara İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte Ankara keçisi oğlağının etinin markalaşması hedefinde önemli bir yol kat ettik. Son 4-5 yıldır yetiştiricilerin en büyük problemi, oğlaklarına müşteri bulamamaktı. Bu uygulamalar sayesinde, yetiştiricilerin bu problemi ortadan kalkacak.”

Birlik ve Belediye eşgüdümüyle Ankara oğlağının markalaşması için tanıtım kampanyaları düzenlenerek, zincir marketlerle anlaşma yapıldığını belirten Güven, şöyle devam etti:

“Tüm Türkiye’de satışın gerçekleşmesinde aracı olduk. Bir yandan Ankara oğlağının üstün özellikleri

tüketicilere anlatıldı. Yine bu kampanyayla ilk kez Ankara’da lüks restoranlar, Ankara oğlağından yapılan yemekleri mönülerine eklediler. Tüm bu çalışmaları neticesinde, Ankara oğlağı yoğun bir taleple karşılaştı, ürün ciddi bir değer kazandı, yetiştiricinin müşteri bulamama sorunu çözüldü. Şu an oğlak eti mevsimi gereği üretimi durdurulurken, sonbahara doğru yeniden satılmaya başlanacak.”


“ANKARA, KUZUSUYLA

DA MARKA OLACAK"

Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı, Ankara oğlağı projesinin ardından, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ile Ankara kuzusunu da pazara çıkararak markalaşmasını sağlayacak.

Özgür Güven, ürünler üzerinde de özel logolar olacağını belirterek, “Ürünlerimizdeki logolar, besin maddesinin tamamen doğal ve doğadan beslenen sağlıklı bir ürün olduğunun belgesi olacaktır. Ankara oğlağında olduğu gibi, Ankara kuzusunda da bir tanıtım çalışması yaparak, bilboard, durak, raket, otobüs giydirme gibi açık hava reklamcılığıyla destekleyecek ve profesyonel bir tanıtım çalışması yürüteceğiz” diye konuştu.

Osmanlı Halk Pazarı inşaatı, hızla devam ediyor

Geçtiğimiz Aralık ayında yanan ve aynı yerde 2 hafta önce Büyükşehir Belediyesi tarafından temeli atılan Osmanlı Halk Pazarı inşaatında temel çalışması

tamamlandı, çelik karkasların montajında sona yaklaşıldı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) işbirliğiyle Büyükşehir tarafından zemin düzenlemesi ve altyapı çalışmaları tamamlanarak temeli atılan yeni Halk Pazarı'ndaki çalışmalarla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sek-reter Yardımcısı Vedat Üçpınar, “Osmanlı Halk Pazarı’nda temel çalışması tamamlandı. Şu an yapısal imalatlara 24 saat üzerinden geceli gündüzlü devam ediliyor. Çelik karkasların montajında sona yaklaşıldı. Eşzamanlı olarak yürütülen çatının kapatılması işlemi büyük ölçüde tamamlandı. Isıtma-soğutma sisteminin montajına da başlandı. Havaların ısınmasıyla daha da hızlanacağız” dedi.

Osmanlı Halk Pazarı inşaatını 3 ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Üçpınar, “Çalışmaların başladığı günden bu yana da sahadaki yangın enkazı, moloz ve artıklar temizlenerek, yağmur ve pis su kanalları tamamlandı. Sahanın tesviyesi ve temel imalatları tamamlanarak, binanın taşıyıcı sistemi olan çelik konstrüksiyon büyük ölçüde bitirilerek duvar, cephe ve tavan panelleri sahaya sevk edilerek montaj işlemlerine başlandı” diye konuştu.
YANGINA DAHA

DAYANIKLI,

KONFORLU

DÜKKANLAR

ATO ile ortaklaşa yapımı sürdürülen Osmanlı Halk Pazarı’nda 253 dükkan, 1 kooperatif

koordinasyon merkezi, mescit, abdesthane yer alacak. İnşaatta mekanlara ait ısıtma ve soğutma, en modern sistemle sağlanacak. Tüm yapı, suya ve yangına dayanıklı malzemelerden oluşacak. Güvenlik amacıyla 24 saat kamera ve jeneratör sistemiyle donatılacak. Tüm giriş ve çıkışlar, fotoselli ve hava perdeli kapılarla modern bir görünüme kavuşturulacak. Tüm yüzeyler granit seramikle kaplanacak, içeride oluşturulan ızgara sistemiyle temizlik ve bakımın rahat ve konforlu şekilde yapılması sağlanacak. Ara koridorların tavanları polikarbon malzemeyle kaplanarak doğal gün ışığından yararlanılacak.

Osmanlıspor, Gaziantep’e takıldı

Spor Toto Süper Lig’de sezonun ikinci yarısında üst üste aldığı galibiyetlerle dikkatleri çeken Osmanlıspor, kendi sahasında oynadığı karşılaşmada Gaziantepspor ile 1-1 berabere kaldı.

Önceki hafta Trabzonspor deplasmanından galibiyet ve büyük bir moralle dönen Mor-Sarılılar, favorisi oldukları Gaziantepspor maçının ilk 15 dakikasında üstün bir performans sergileyerek rakibi üzerinde baskı kurdu.

Maçın orta hakemi İlker Meral’in sakatlanarak çizgi hakemliğine geçmesinin ardından Gaziantepspor oyunda dengeyi sağladı ve maç orta alan mücadelesi şeklinde geçti.

Karşılaşmanın ilk yarısının 0-0 eşitlikle tamamlanmasından sonra ikinci yarıda ilk golü bulan konuk ekip oldu. Yenik duruma düştükten sonra ataklarını sıklaştıran Başkent ekibi, golcü oyuncusu Rusescu’nun meşin yuvarlağı filelere göndermesiyle skorda eşitliği sağladı ve maç 1-1 berabere tamamlandı.

Osmanlıspor, 25. haftada 12 Mart Cumartesi günü saat 15.30’da Medipol Başakşehir deplasmanında puan arayacak.


GENÇLER, İÇERİDE DE DIŞARIDA DA KAZANIYOR

Sezonun ikinci yarısına Teknik Direktör İbrahim Üzülmez ile başlayan Gençlerbirliği, içeride de dışarıda da kazanmaya devam ediyor.

İkinci yarıda 7 haftalık süreçte sadece Beşiktaş’a karşı kaybeden Kırmızı -Siyahlılar, galibiyet serisini deplasmanda Kayserispor’u 2-0 yenerek sürdürdü.

Başkent ekibi, 25. haftada 13 Mart Pazar günü saat 16.00’da evinde Galatasaray’ı konuk edecek.

ANKARAGÜCÜ KAZANMAYI UNUTTU

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, kendi sahasında Sivas Belediyespor ile 1-1 berabere kalarak adeta kazanmayı unuttu.

Aynı Grup’ta mücadele eden Ankara Demirspor, deplasmanda Kocaeli Birlikspor’a 5-1 kaybederken, Keçiörengücü ise Kartalspor’u 4-0 yendi.

Beyaz Grup’ta mücadele eden diğer Başkent takımlarından Hacettepespor, Nazilli Belediyespor maçından golsüz beraberlikle ayrılırken, BUGSAŞ Spor, Orduspor’u deplasmanda 1-0 yenmeyi başardı.

ETİMESGUT BERABERE

Spor Toto Üçüncü Lig 2. Grup’ta mücadele eden Etimesgut Belediyespor, ligde zirve mücadelesi veren Bodrum Belediyesi Bodrumspor ile golsüz berabere kaldı.

Aynı Grup’ta mücadele eden Adliyespor ise Zara Belediyespor’u 1-0 yendi. Üçüncü Lig 1. Grup’ta ise Gölbaşıspor, deplasmanda Maltepespor’a karşı 2-0 kaybetti.

İLÇELER
Akyurt’ta “FERFENE GECESİ” düzenlendi

Akyurt’ta Kalaba Gençlik Derneği tarafından “ferfene gecesi” (yemekli eğlence) düzenlendi.

Kalaba Hacı Halil Uyanık Kültür Evi’nde düzenlenen geceye, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Eski Başkan Fedai Yağcı, İlçe Emniyet Müdürü, Garnizon Komutanı ve çok sayıda davetli katıldı.

Gecede, bağlama ve diğer sazlarla Ankara yöresine ait hareketli türküler söylendi, oyun oynayan gençleri izleyen davetliler ise güzel bir akşam geçirdi.

Başkan Ayantaş’a Ankara Seymenler Kulübü ve Kalaba Gençlik Derneği adına Kur’an-ı Kerim, kama ve bayrak hediye edildi.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Kalaba Gençlik Derneği yöneticilerine ve kültür evini yaptıran Uyanık Ailesi’ne teşekkür ederek, “Kültürümüzü yaşatmak adına gerçekten çok güzel bir çalışma. Bu güzel etkinliği düzenleyen yetkililere huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.
Altındağ, İSKEP kapsamında pilot belediye oldu

Altındağ Belediyesi İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projesi (İSKEP), bir kez daha örnek gösterildi. Altındağ Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği’nin hazırladığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın desteklediği İSKEP kapsamındaki 12 pilot belediyeden biri oldu.

Altındağ Belediyesi uzmanları, 1,5 yıldır devam eden istihdam sağlamaya yönelik proje kapsamında yaklaşık 350 dezavantajlı bireyle görüştü ve bu bireyleri iş konusunda yönlendirdi.

Dezavantajlı bireylerin istihdam yoluyla ekonomik ve sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacıyla projeye destek veren Altındağ Belediyesi, yurtdışındaki örneklerden de faydalandı.

Altındağ Belediyesi, Portekiz ve Hırvatistan’daki benzer çalışmalara katılarak, buradaki raporlardan projeye destek sağlayacak veriler elde etti.
Beypazarı’nda “Kanserle Mücadele” semineri

Beypazarı Belediye Başkanlığı’nca, Lokman Hekim Hastaneleri işbirliğiyle her ay düzenli olarak gerçekleştirilen sağlık seminerlerinin bu ayki sunumu, Halkevi Salonu’nda yapıldı.

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Can Yağmurdur, Beypazarılı kadınları “Meme Kanseri” konusunda bilgilendirdi.

Meme kanseri konusunda bilinmeyenler ve alınması gereken önlemleri anlatan Doç. Dr. Yağmurdur, katılımcılara hastalığa karşı alınabilecek önlemleri ve tedavide çok önemli olan erken teşhis ve hastalığın belirtilerini anlattı.

Katılımcılardan isteyenleri de Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Can Yağmurdur tarafından muayene etti.
Çubuk’ta gençlere spor kulübü

Çubuk Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, 5 branşta sporcu yetiştirmeye ve turnuvalara hazırlamaya başladı. Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’ın isteği doğrultusunda Belediye bünyesinde kurulan Çubuk Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, başta okçuluk olmak üzere güreş,

voleybol, basketbol ve judo branşlarında 180 sporcuyla antrenmanlara başladı.

Amaçlarının Çubuk’ta gençleri farklı spor dallarıyla buluşturmak olduğunu ifade eden Antrenör Murat Arıöz, “Şu an 180 sporcumuz mevcut. 30 sporcumuz okçuluk, 30 sporcumuz güreş, 60 sporcumuz basketbol, 60 sporcumuz voleybolda faaliyet gösteriyor” bilgisini verdi.

Judo antrenörünün de Nisan ayında çalışmalara başlayacağını ifade eden Arıöz, “İlçedeki tüm gençleri spora davet ediyoruz. Hayalimiz, olimpiyatlara her branşta sporcu göndermek” diye konuştu.

Aynı zamanda olimpik okçuluk antrenörü olan Arıöz, sporcuların gelecek vaat ettiğini sözlerine ekledi.


“Elmadağ Okuyor Projesi” başladı

Elmadağ Belediyesi tarafından, ilçede “Elmadağ Okuyor Projesi” başlatıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilecek proje hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Gazi Şahin, “Öğrencilerin çalışmaya başlamadan önce, çalışma sürecinde ve çalışma sonunda, okuma hızı ve anlama seviyesi online platformdaki sistem tarafından ölçülecek ve sistem tarafından kayıt edilecek.Yapılan çalışmaların sonunda; şube, sınıf, okul, ilçe, il bazında, çalışmaya başlamadan önceki hızlı okuma ve anlama oranları ile çalışma bitirildikten sonraki hızlı okuma ve anlama oranlarına ait raporlama ve değerlendirmeler

online platformdan alınacak. Sistemden öğrenci ve veli sürekli olarak anlık gelişimi takip edebilecek, sistemden dakikada okuduğu kelime sayısı ve anlama seviyesi grafiksel olarak alınabilecek ve liste olarak raporlanabilecek” dedi.

Çocukların eğitiminin ve gelişmesinin her şeyden daha

değerli ve daha önemli olduğunu anlatan Şahin, “Projedeki amacımız; bugünün gençlerini yarına daha iyi hazırlamak, onlara okumayı sevdirmek, sınavlarda daha hızlı okuyarak, okuduğunu anlayarak daha başarılı bir nesil yetiştirilmesine vesile olmaktır” diye konuştu.


Çankaya’da ağaçlara bahar bakımı

Çankaya’da ağaçlar bahara hazırlanıyor. Ağaçların bahar aylarına daha sağlıklı girebilmesinin yanı sıra kurumuş dalların düşerek vatandaşlara tehdit oluşturmasının da önüne geçmek için yürütülen budama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Kasım ile Nisan ayları arasında süren budama sezonu kapsamında, Çankaya Belediyesi, Ocak ayında 1085 ağaç budaması gerçekleştirdi. Budama ekipleri, Şubat ayının ilk 20 gününde ise 796 adet sokak ağacının dallarını budadı.

Çevreye verilen rahatsızlığı minimuma indirmek ve çalışma koşullarını kolaylaştırmak amacıyla gece yapılması planlanan çalışmalar, özellikle Kızılay bölgesinde yürütülüyor. Sezon sonunda toplam 5 bin 200 ağacı budamış olmayı hedefleyen Belediye ekipleri, ağaçlardan elde edilen kütük ve odunları ise gelen talepler doğrultusunda değerlendirerek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.
Keçiören’de “Can dostlar emin ellerde”

Keçiören Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarıyla da takdir topluyor.

Hayvan sağlığına yönelik koruyucu sağlık hizmeti, teşhis ve tedavi hizmetleriyle önde olan Keçiören Belediyesi, veterinerlik hizmetleri kapsamında yaklaşık 1500 sokak hayvanının tedavilerini yaptı. 388 sokak hayvanının da kuduz aşılarını yapan veteriner hekimler ayrıca kısırlaştırma çalışmalarını da hijyenik ve sağlıklı bir ortamda sürdürüyor.

Geçici Rehabilitasyon Merkezi’nde toplanan tüm hayvanların muayene, tedavi ve aşılarını da ihmal etmeyen Keçiören Belediyesi, web sayfası üzerinden “Sahiplenmek İstiyorum” linkiyle de sokak hayvanlarını sahiplendirme çalışması yapıyor.n


Kızılcahamam’da toplu iş sözleşmesi imzalandı

Kızılcahamam Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmza törenine Kızılcahamam Belediye Başkanı Muhittin Güney, Belediye İş Sendikası Ankara Çevre Belediyeler Şube Başkanı Mehmet Güngören ile sendika yetkilileri katıldı. Karşılıklı iyi niyet görüşmeleriyle hizmet haklarının onaylandığı toplu iş sözleşmesi 2 yıl geçerli olacak.


Kazan’da en iyi mimar ve müteahhit belirlendi

Kazan Belediyesi 2015 yılının en iyi mimar ve müteahhitlerini belirledi. 5 kişilik komisyon üyesi tarafından 362 bina arasında yapılan elemelerde dış cephede kullanılan renkler ve mimari bütünlüğünden dolayı 3 bina, Kazan’ın en iyi binası seçildi. Mimar ve müteahhitleri de plaketle ödüllendirildi.

Yaşanılabilir bir şehir inşa etmek için kriterler belirlemek gerektiğini kaydeden Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “Kazan’da bina yapmak isteyen müteahhitlerden istediğimiz bazı şartlarımız var. O kriterler doğrultusunda inşaat ruhsatı veriyoruz. Aslında tüm binalar bir şekilde ödülü hak ediyor. Komisyon üyeleri en iyi binayı belirlerken zorlandıklarını belirttiler. Yapılaşmanın hızla arttığı Kazan’da en başından işi sıkı tuttuğumuz takdirde bugün 52 bin olan nüfus, yakın bir zamanda 100 bini aştığında şehrin estetiği daha net ortaya çıkacak ve baştan aldığımız önlemlerin meyvelerini de o zaman daha iyi toplayacağız. Şehir estetiğine yaptıkları katkılardan dolayı tüm mimar ve müteahhitlerimizi kutluyorum” dedi.
Engellilere

bilgisayar kursu

Gölbaşı’nda yaşayan engelli vatandaşların sosyal yaşama katılma ve hayatlarını kolaylaştırmalarına

yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda, Gölbaşı Belediyesi ve İŞKUR tarafından düzenlenen kursa katılan engelli vatandaşlara; ofis programları, internet, e-posta, dosyalama, yazı biçimlemeye kadar birçok konuda eğitim veriliyor. 2 ay sürecek 160 saat süreli kursa katılanlar, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika almaya hak kazanacaklar.

Engellilere yönelik gerçekleştirilen kursa ilişkin açıklamada bulunan Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “Bizim en büyük mutluluğumuz, engellilerimizin yüzünü güldürmek. Engellilerimizi sosyal hayata adapte etmek, evlerine kapanmış engellilerimizin evlerinden çıkmalarını sağlamak için açtığımız kurslarla, her zaman yanlarında olmaya çalışıyoruz” dedi.
Kalecik’te tarihi fırınlar

restore edilecek

Kalecik Belediyesi, ilçede bulunan tarihi fırınların restorasyon çalışmalarına başlıyor.

İlçede daha önce yapılan restorasyon çalışmalarında imzası bulunan Mimar Saadet Sayın, Kalecik fırınlarının restorasyon çalışmalarıyla ilgili Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy’u makamında ziyaret etti.

Yapılan görüşme sırasında Sayın, Ulusoy’a, ilçenin Emeklikent, Cuma-Saray ve Tabakhane mahallelerinde bulunan 4 tarihi fırınının restorasyon projelerini teslim etti. Konuyla ilgili bilgi veren Ulusoy, restorasyonları yapılacak fırınların en kısa sürede ilçeye kazandırılacağının müjdesini verdi.
Emeklilere yeni yaşam alanı

Etimesgut Belediyesi, Yukarı Yurtçu Mahallesi’ndeki TOKİ Konutlarına Emekli Dinlenme Evi inşa ediyor.

Emekli Dinlenme Evi’nin kaba inşaatı tamamlanırken, tesisin de içerisinde

bulunduğu alana bir de modern park yapılıyor. Emekli Dinlenme Evi ve Parkı ile emekliler, yeni bir yaşam alanına daha kavuşacak, Emekli Dinlenme Evi ve Parkı’nın kısa sürede tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.

Emekli Dinlenme Evi’nde, bölgede yaşayan emekliler bir araya gelerek, sohbet edip keyifli zaman geçirme imkanı bulacak. Parkta ise spor, oyun ve dinlenme imkanı bulacak emekliler, sağlıklı yaşam için etkinlik yapacak.
Mamak’ta bahar hazırlıkları başladı

Mamak Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, ilkbaharın gelmesiyle birlikte bahar hazırlıklarına başladı. 300’den fazla parkın ve dev rekreasyon alanlarının bulunduğu Mamak’ta, parklarda öncelikli olarak eskiyen, yıpranan mobilyalar tamir ediliyor. Koşu yolları, yeşil alanları fitnes grupları ve çocuk oyun alanlarında gerekli yenileme çalışmaları yapılıyor.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Yeşil alanlarıyla, parklarıyla daha estetik bir Mamak hedefliyoruz. Her yıl yeni parklar açarak vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Baharın gelmesiyle birlikte Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz de

gerekli çalışmalarına başladı. Zaman içerisinde yıpranan, kırılan park malzemeleri, oturma grupları değiştiriliyor. Gerekli yenileme ve düzenleme çalışmaları ile parklarımızı bahara hazır hale getiriyoruz” dedi.


Polatlı’da sağlık kontrolü sürüyor

Polatlı Belediyesi, “Önce İşçi Sağlığı” sloganıyla tüm işçilerini sağlık kontrolünden geçiriyor.

Polatlı insanının sağlıklı personelden hizmet almasının önemini vurgulayan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Polatlı insanının daha iyi hizmet alması bizim için önemlidir. Sağlıklı personelle hemşerilerimize en iyi hizmeti vereceğimize inanıyorum” dedi.

“Önce İşçi Sağlığı” sloganıyla başlatılan sağlık hizmetleri kapsamında Polatlı Belediyesi’nde işçi kadrosunda çalışan tüm personelin akciğer ve kalp dinlemesi, tansiyon ölçümü, nabız kontrolü yapıldı.

Polatlı Belediyesi İşyeri Hekimliği’nde yapılan kontroller sonrasında İşyeri Hekimi Dr. Ali Rıza Koçoğlu, işçileri bilgilendirdi. Opr. Dr. Koçoğlu, kurumda çalışan 200’ün üzerinde işçinin periyodik kontrollerinin yapılarak çalışabilir raporlarının düzenlendiğini söyledi.
Sincan’da internet bağımlılığına karşı uyarı

Sincan Belediyesi, vatandaşları internet bağımlılığı konusunda uyardı. Belediye tarafından düzenlenen “Pek Bakmadığımız Açıdan Bağımlılık” konulu seminerde, bağımlılığın sadece kimyasal maddelerle sınırlı olmadığına dikkat çekildi.

Bağımlılıkla mücadele kapsamında ailelere ve gençlere ulaşmaya devam eden Sincan Belediyesi, Şubat ayı Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında “Pek Bakmadığımız Açıdan Bağımlılık” konulu bir programa ev sahipliği yaptı. Doç. Dr. Sinan Canan’ın sunumuyla gerçekleşen seminerde vatandaşlar, internet ve sosyal medya bağımlılığı

konusunda bilinçlendirildi. Bağımlılığa karşı mücadelenin çeşitli eğitici programlarla desteklenmesi gerektiğini belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Bugün hayatımızı, özellikle gençlerimizi tehdit eden bu bağımlılık türünü az denebilecek oranlarda fark ediyoruz. Gençlerimiz, kendilerini hedef alan bu tehlikeyle, okulunda başarısızlıklarla karşılaşabiliyor, ailesi ve çevresiyle olan ilişkilerinde gitgide azalma yaşıyor. Bugün bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen bağımlılık konusunu hep birlikte çözeceğimize inanıyorum” dedi.


Pursaklar pırıl pırıl oluyor

Pursaklar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, her gün tüm cadde, sokak, kamu kurum ve kuruluşları ile pazar yerlerinde yoğun mesai harcayarak Pursaklar’ı pırıl pırıl yapıyor.

Temizlik ekipleri, 08.00- 17.00 saatleri arasında ilçenin genelindeki cadde, sokak ve kamu kurumları başta olmak üzere, günlük 2 bin 400 litre su ile binlerce kilometre alanın temizliğini yapıyor.

Her seferinde 2 ton atık toplayan araçlar, günlük 35-40 kilometrelik alanda temizlik yaparak Pursaklarlılar’a temiz bir ilçe sunuyor. Böylece Pursaklar, Saray, Altınova ve Sirkeli olmak üzere geniş bir alandan sorumlu olan Pursaklar Belediyesi, hizmet kalitesini her geçen gün artırıyor.Yer altı çöp konteynır sistemini de iyice yaygınlaştıran Müdürlük, çöp konteynır sayısını her geçen ay çoğaltıyor. Yetkililer, yaptıkları açıklamada, özellikle cadde üzerindeki işletme sahibi esnafın daha temiz bir ortamda ticaretini yapması, insanların da şehrin gelişimine yakışır güzellikteki temiz cadde ve sokaklarda yürümesini sağlamak için her gün yoğun mesai harcadıklarını belirtti.
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 93,42 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə