Dünya ve ahiret hayati =II= Geçen haftanın devamıYüklə 14,21 Kb.
tarix30.01.2018
ölçüsü14,21 Kb.
#41802

DÜNYA VE AHİRET HAYATI =II=

Geçen haftanın devamı:

Günümüzde de yeryüzü bu isyanın örnekleriyle dolu değil mi? Bir bakalım semtimize, ilimize, ülkemize; iyilikler mi ağır basıyor, kötülükler mi? Allah (Celle Celalüh)’a kulluk ve adalet mi ağır basıyor, zulüm ve tuğyan mı? Şüphesiz insanın kendisini yoktan vareden Rabbine karşı isyan bayrağı açmasında etkili olan temel nedenlerden biri, ahiret inancını yitirmesi olmuştur. “Dünyada ne yaparsam yanıma kâr kalır” düşüncesi, ahiret inancının yitirilmesiyle ortaya çıkmış ve insanın canavarlaşma-sında etkili olmuştur.

Birçok insan da ahiret inancına sahip olduğunu zannetmekle ve iddia etmekle birlikte yaşamlarını bu inanç ekseninde kurmamış, dünya hayatını ahirete tercih etme yanılgısına düşmüşlerdir. Yüce Allah (Celle Celalühü) Kur’an’ı Keriminde şöyle haber veriyor:

Çünkü onlar, şu peşin =ama gelip geçici= dünya nimetlerini her şeyden çok seviyor, sonsuz nîmet ve azabın bulunduğu asıl önemli Günü (ahireti) ise tamamen ihmal ediyorlar.” (İnsan: 76/27)

Çarçabuk geçen dünya hayatını tercih edip o çetin hesap gününü ve ahiret hayatını ihmal etmek tarih boyu insanların en temel aldanışı olmuştur. Kur’an’ın bizlerden istediği, dünya ve ahiret dengesini gözetmek ve hem dünya hayatında hem de ahirette mutluluğu yakalamamıza vesile olacak bir hayat sürdürmemizdir.

Kur’an, yalnızca dünya nimetlerini arzulayanların ebedi mutluluğu yakalaya-mayacağını belirtmekte, bunun yolunun hem dünyada hem de ahirette iyilik istenmesi ve bu yolda çaba gösterilmesi olduğunu öğretmektedir. Yüce Allah (Celle Celalühü) şu ayetlerle, bizleri dünya ve ahiret dengesini inşa etmeye çağırmaktadır:

Allah’ın sana verdiği bu servet ve zenginlik ile ahret yurdunu kazanmaya çalış, fakat dünyadan da payına düşeni Allah’ın senden istediği gibi bir hayatı bu dünyada yaşayacağını; bunun için, Allah’ın sana ihsan ettiği tüm imkan ve fırsatları, O’na ibadet ve itaat ederek, O’na kul köle olarak sadece O’nun yolunda kullanman gerektiğini; kısaca bu dünyada yaptığın, yapacağın kulluk ile, ahreti, ancak bu dünya kazanacağını unutma. Allah sana bunca nimetler vererek nasıl iyilikte bulunduysa, sen de fakir, muhtaç insanlara öyle iyilikte bulun ve sakın yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya kalkışma! Çünkü Allah, bozgunculuk yapanları sevmez.” (Kasas: 28/77)

Çünkü öyle İnsanlar var ki: Ey Rabb’imiz! Bize vereceğini sadece bu dünyada ver! Diye dua eder ve yaşantılarını bu temel düşünceye göre biçimlen-dirirler. Fakat böyleleri, ahret nimetlerinden hiçbir pay alamayacaklardır. Buna karşılık öyle insanlarda var ki: Ey Rabb’imiz! Bize bu dünyada da, ahirette de iyilikler ver ve bizi cehennem azabından koru! Diye yalvarırlar. İşte bunlar, yaptıklarına karşılık paylarına düşen mutluluk ve nîmetlere kavuşacaklardır. Çünkü (Şüphesiz) Allah hesabı çabuk görendir.”  (Bakara: 2/200-202)

Diğer bir ayet-i kerimede ise: “Çünkü Ahiret de dünya da Allah’ındır! Dünya da Allah’ındır; ahret de! Her işin başında ve sonunda, hüküm yalnızca O’nundur! Çünkü O’nun sonsuz ilim ve kudreti her şeyi çepeçevre kuşatmıştır! Öyleyse, yalnızca O’na kulluk etmeli, sadece O’nun yardım ve himayesine sığınmalısınız! O’ndan başka hiçbir varlık­tan şefaat dilenmemelisiniz!  (Necm: 53/25) buyurulmaktadır.

Kur’an, bu şekilde bizleri hem dünya hem de ahiret hayatını mamur etmeye ve dünya-ahiret dengesini gözetmeye çağırırken, bu dengeyi gözetmeyip dünyaya meyledenleri ise şu ifadelerle uyarmaktadır:


Devamı İnşaallah Haftaya.

Bu duygu ve düşüncelerle birlikte; Müşerref olduğumuz Cuma’nızı en kalbî duygularımla tebrik ediyor, Âlem-i İslam’ın uyanışına vesile olması temenni-siyle…, Cenab-ı Allah’tan iki cihan saadetleri niyaz ediyorum.

17.04.2015

Hüseyin BULUTAdres : Aziziye Mah. Mevlana Çarşısı Kat:2 No: 205 42020 Karatay/KONYA

Telefon : 0332-353 21 62 Faks: 0332-353 84 09 GSM: 0532-666 17 29

Web : www.cagdasaile.com, E-Mail : cagdasaile@mynet.com, hbulut42@hotmail.comYüklə 14,21 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə