Efsaneleriyle yaşayan tariHİ mekanlar



Yüklə 12,01 Kb.
tarix07.08.2018
ölçüsü12,01 Kb.
#68198

EFSANELERİYLE YAŞAYAN TARİHİ MEKANLAR

ÖZET
Amaç: Yaptığımız çalışmada öne çıkarmak istediğimiz konu tarihi mekanları tüm insanlara tanıtmak ve efsanelerini öğretmektir. Eskiden günümüze kadar gelen tarihi evlerin insanların rahatı için yapılırken artık yapılan evler sadece gösteriş için yapılıyor işte bizde bunun için tüm insanlara bu tarihi mekanların önemini ve efsanelerini anlatmak istiyoruz.

.

Projemiz tamamen tarihi mekanların ve yaşama alanlarının önemini ortaya çıkarmak ve buna dikkat çekmektir. Yapmış olduğumuz çalışma bu konuya yöneliktir insanların yaşam mekanlarını sadece rahatlarına uygun bir şekilde inşa ederek gösterişi bırakmaları için planlanmıştır.



Amaçlamış olduğumuz ikinci çalışma ise tarihi mekanların efsanelerini tüm yeni nesillere öğretmek ve hatırlatmaktır. Tarihini ve geçmişini bilmeyen bir neslin kültür bakımından gelişmesi olanaksızdır işte bu yüzden bizde bir yerden başlayarak efsaneleri tanıtmaya başladık.

YARARLANILAN KAYNAKLAR
Kilis İl Halk Kütüphanesi

Tarihi Kitaplar



PROJE EKİBİ: PROJE DANIŞMAN ÖĞRT:

Batuhan Erdoğan-560

Ömer Faruk Çolak- 637 Ahmet Mazlum

Mehtap Bozkurt- 778

Kübra Yeşilçimen-575 Esra Canarslan-451
KULLANILAN MATERYALLER

1)Mantar pano

2)Fotoğraf Makinesi

3)Ses kayıt cihazı


UYGULANAN PROSEDÜR

Öncelikle gidilecek olan tarihi mekanların yerleri tespit edildi. Daha sonra bu tarihi mekanlara gidilerek fotoğraflar çekildi. Çekilen bu fotoğraflar düzenlendi. Bu tarihi mekanlar hakkında bilgi almak için röportajlar yapıldı ve bu röportajlar gerek yazılarak gerek ses kaydına alınarak düzenlendi. Fotoğraflar ve röportajlar düzenlendikten sonra bunların hepsi kayıt altına alındı ve sunum yapılacak hale getirildi.



SONUÇLAR
Tüm bu işlemler yapıldığında tarihi mekanların efsaneleri ve önemini insanlara anlatmak için etkili bir sunum yapıldı. Uygulanan tüm bu işlemler sonunda insanların artık tarihini daha iyi bilmesi için ve bir fikir elde edebilmesi için etkili bir sunum hazırlandı.


ÖNERİ VE BEKLENTİLER

1)İnsanlarımızın bir tarihi mekan gördüğünde bunun hakkında az da olsa bilgiye sahip olması.

2)İnsanların artık yaşadığı mekanları görünüş yerine rahat bakımından inşa etmesi.

3)İnsanların tarihi mekanların efsanelerini öğrenmeleri ve gelecek kuşaklara bunu aktarmaları






Yüklə 12,01 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə