EğİTİM ÖĞretim yili bahar yariyili merkezi yerleşTRİme puaniyla yatay geçİŞ başvurulariYüklə 13,72 Kb.
tarix25.01.2019
ölçüsü13,72 Kb.
#1019052013-2014 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI

MERKEZİ YERLEŞTRİME PUANIYLA YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI
21.09.2013 tarih ve 28772 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelikle “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik”e eklenen Ek-1. Madde, merkezi yerleştirme puanıyla yükseköğretim kurumları arasında yatay geçiş imkânı sağlanmıştır.

Söz konusu yönetmeliğin Ek-1. Maddesi kapsamında Üniversitemiz önlisans ve lisans programlarına (hazırlık sınıfı da dâhil) Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş yapmak isteyen;  • ÖSYS veya DGS ile bir yükseköğretim programına yerleşmiş,

  • Kesin kaydını yaptırmış,

  • Üniversitesine kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği üniversitenin diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olan,

  • Ek-1. Maddede belirtilen diğer şartları taşıyan öğrencilerin,

Aşağıda belirtilen başvuru evraklarını tamamlayarak Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri için 10 Mart 2014, diğer Fakülte ve Meslek Yüksekokulları için ise 24 Mart 2014 tarihine kadar, ilgili Fakülte Dekanlıkları ve Meslek Yüksekokulu Müdürlüklerine posta veya kargo yoluyla göndermeleri (Akademik Birimlerin iletişim adresleri için tıklayınız) ya da şahsen teslim etmeleri gerekmektedir. Posta veya kargo ile yapılan başvurularda gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

Taban puan ve kontenjanlar için tıklayınız.BAŞVURU BELGELERİ

1-Başvuru formu (Doldurmak için tıklayınız)

2-ÖSYS Sonuç Belgesi (DGS ile yerleşen öğrencilerin DGS Sonuç Belgesi)

3-Kayıtlı olduğu Fak./Y.O./MYO’dan alınan Öğrenci Belgesi

4-Nüfus Cüzdan Fotokopisi

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME TAKVİMİ

Süreç

Tıp ve Diş Hekimliği Fak.

Fakülte ve MYO’lar (Tıp ve Diş Hek. Fak. Hariç)

Yatay Geçiş Başvuruları

10 Şubat – 10 Mart 2014

24 Şubat – 24 Mart 2014

Başvuruların İlgili Kurullarda Değerlendirilmesi

12 – 14 Mart 2014

26 – 28 Mart 2014

Sonuçların İlan Edilmesi

17 Mart 2014

31 Mart 2014

Kesin Kayıtların Yapılması

18 – 20 Mart 2014

02-04 Nisan 2014


KESİN KAYIT BELGELERİ (Yukarıdaki takvimde belirtilen kesin kayıt tarihleri arasında yalnızca kesin kayıt hakkı kazanan öğrenciler tarafından ilgili akademik birime verilecektir.)

1-Öğrenci Bilgi Formu (Doldurmak için tıklayınız)

2- 6 Adet Fotoğraf

3- Transkript

4-Onaylı Öğretim Planı ve Ders içerikleri

5-Kayıtlı olunan Üniversiteden alınan öğrenci kimlik kartı (Şahsi dosya istenirken ilgili Üniversiteye iade edilecektir.)Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 29 Ocak 2014 tarihli Kararına göre dikkat edilmesi gereken hususlar;

  1. Öğrencinin Üniversitesine kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olmalıdır. (Örneğin, İşletme (puan türü TM-1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF-4 puanı varsa ve bu öğrencinin MF-4 puanının geçmek istediği İnşaat Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.)

  2. Ara sınıflarda okuyan öğrencilerin başvurması halinde Üniversitemizin ilgili yükseköğretim programına başvuru yapıldığı yılda ÖSYM ile öğrenci yerleştirilmemiş ise öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programa kayıt olduğu yıldaki ÖSYM Kılavuzunda yer alan kontenjan dikkate alınacaktır.

  3. Öğrencinin geçmek istediği programa, öğrencinin halen öğrenim görmekte olduğu programa kayıt yaptırdığı yılda öğrenci kabul edilmemişse diploma programının merkezi yerleştirme taban puanı oluşmadığından yatay geçiş yapılamayacaktır.

  4. Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını sağlaması gerekmekte olup, hazırlık sınıfına veya birinci sınıfta geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir.


Yüklə 13,72 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə