EğİTİM ÖĞretim yili ortaokulu sinif tüRKÇe dersi DÖnem yazili sinaviYüklə 67,98 Kb.
tarix27.01.2018
ölçüsü67,98 Kb.
#40749
növüYazi

2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ……. ORTAOKULU 6.SINIF TÜRKÇE DERSİ 1.DÖNEM 3. YAZILI SINAVI 1. Aşağıdaki dizelerin hangisinde zıt anlamlı sözcükler kullanılmamıştır?


  1. Bir yıldız doğar çitin ardından, büyür Koyunlarım gider gibi olur, gelir

  2. Nasıl yaşayacağım ey deniz, senden uzak Yanıp sönüyor gibi gözlerimde fenerin

  3. Ey insan, başlayan her şey bitecek Kutlu arabalar geçecek yoldan

  4. Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun Kuşların çiçeklerin diyarı olsun


 1. Yaşadığı acı günler aklına gelince duygulanırdı. Daha

I

çocuk yaşta kalemi eline alıp şiire yönelmesinde yaşa-

II

dıklarının etkisi vardı kuşkusuz. Âşık Veysel saza bağ-III

lanmıştı, o da kaleme bağlandı; sürekli yazdı.IV

Bu parçadaki altı çizili sözcüklerden hangisi mecaz anlamda kullanılmıştır?

  1. I. B) II. C) III. D) IV. 1. Eserde, istediği her şeyi zorlanmadan elde eden hâli vakti yerinde bir adamın, mutlu olmadığını fark etmesi anlatılıyor. Bu durum, onu insanlığını yeniden keşfede- ceği olayların içine itiyor ve adam daha önce küçümse- diği duygulara kalbini açmaya başlıyor.

Bu parçadaki altı çizili deyimin anlamı aşağıdakilerden hangisidir?


  1. Esprili ve çok konuşan

  2. Görünüşü, davranışı düzgün

  3. Paraca durumu iyi, zengin

  4. Yemeyi, içmeyi çok seven

 1. Ses dalgaları, suyun içinde çok hızlı ilerler. Balinalar bu sayede yaklaşık 150 km öteden birbirleriyle haberleşe- bilir. Bu uzaklık 1940’lı yıllarda 1500 km’ydi. Okyanus- larda çoğalan gemi sayısı, denizin içindeki - - - - artır- dığından balinaların - - - - mesafesini de onda birine düşürdü.

Bu parçada boş bırakılan yerleri anlam bakımından en uygun biçimde tamamlayan sözcük ya da sözcük grupları aşağıdakilerin hangisinde sırasıyla verilmiştir?


  1. ortalama derinliği - bilgi aktarma B karmaşayı - görüş

 1. ses kirliliğini - haberleşme

 2. gürültü miktarını - insanlara olan 1. Anadolu’nun yıllanmış sirke gibi keskin sözleri vardır. Bu sözleri ilk kimin söylediği bilinmez. Atalarımız söylemiş- tir, denip geçilir. Bu sebeple, dillerden düşmeyen bu özlü sözlere atasözü denir. Her atasözü bir dünya görüşüne, yüzyılların oluşturduğu bir hayat tecrübesine dayanır.

Bu parçada “atasözü” aşağıdakilerden hangisine benzetilmiştir?


  1. “Anadolu”ya

  2. “Sirke”ye

  3. “Dil”e

  4. “Dünya”ya
 1. (I) Çocuklar, geçtiğimiz aylarda Zeyrek’te çok şaşırtıcı ve eğitici bir etkinliğe katıldılar. (II) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden bir ekibin düzenlediği etkinlik- lerle semtlerini tanıdılar. (III) Her zamanki sokaklarında şimdiye kadar oynamadıkları oyunları oynadılar. (IV) Bu sırada Zeyrek’in tarihiyle ilgili pek çok bilgi edindiler.

Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde nesnel anlatım yoktur?


  1. I. B) II. C) III. D) IV.


 1. Dünyanın en ünlü tablosu olan Mona Lisa - - - -.Bu cümlenin amaç-sonuç anlamı taşıması için aşağı- dakilerden hangisiyle tamamlanması gerekir?


  1. Leonardo Da Vinci tarafından İtalya’da yapılmıştır.

  2. benim de en beğendiğim tablolardan biridir.

  3. hakkında araştırma yapmak için kütüphaneye gittim.

  4. Paris’teki Louvre Müzesinde sergilenmektedir. 1. Çocukluğumun en eğlenceli günüydü. Hasat zamanı gelmişti. Ağaçlara kurduğumuz merdivenlere tırmanıyor, yaprakların arasından meyveleri topluyorduk. Sebzeleri söküp domates ve kabakları, çalı fasulyelerini sepetle- re dolduruyorduk. Toplama işi bittikten sonra ürünlerin bir kısmını arkadaşlarımızla yemeye başladık. Çıtır çıtır taze fasulyeleri de çiğ çiğ yemiştik. Onun lezzetini bu- gün hiçbir yiyecekte bulamıyorum.

Bu parça aşağıdaki metin türlerinin hangisinden alınmıştır?


  1. Biyografi

  2. Anı

  3. Deneme

  4. Gezi yazısı

 1. Kış uykusu bildiğimiz günlük uykudan farklıdır. Normal uyku sırasında hayvanlar yattıkları yerde kımıldar, dö- ner. Bu sırada beyinleri çalışır ve gerektiğinde hemen uyanıverir. Ama kış uykusunda hayvanın beden sıcak- lığı neredeyse ortamın sıcaklığına düşer. Kalp atışı ve soluk alışı çok yavaşlar. Bu yüzden kış uykusundaki bir hayvan hemen uyanamaz.

Bu parçanın anlatımında aşağıdaki düşünceyi geliş- tirme yollarından hangisi kullanılmıştır?


  1. Tanık gösterme

  2. Betimleme

  3. Tanımlama

  4. Karşılaştırma
 1. Karagöz ― Nereden geliyorsun böyle?

Hacivat ― Efendim, çarşıya gidip kendime bir

şapka aldım, oradan geliyorum.

Karagöz ― Ne yapayım şapka aldınsa? Paran varmış da almışsın.

Hacivat ― Canım Karagöz’üm, öyle mi derler? Karagöz ― Ya nasıl derler?Hacivat ― - - - -, derler.

Bu parçada boş bırakılan yere anlam akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?


  1. Geçmiş olsun

  2. Hoş geldiniz, sefa geldiniz

  3. Kolay gelsin

  4. Güle güle kullan
 1. Her insanda, başkalarının ne yaptığına ya da ne düşün- düğüne dair bir merak, az da olsa mevcuttur. İnsan, me- rak eder. Bu merak, doğru yönlendirildiği takdirde kişiyi mutlu eder. Okumak ise bu merakın giderilmesi için en doğru yoldur. Her kitap, okurlara yeni ufuklar, gözlemle- yebileceği yeni dünyalar sunar. Okur da bu ikramı asla geri çevirmez. Kapağını araladığı her yeni kitapla bam- başka bir hayata dokunur, kimsenin bilmediği macerala- ra atılır.

Bu parçadan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

  1. Kitaplar insana farklı serüvenler yaşatır.

  2. Merakın her türlüsü insanın kendini geliştirmesini sağlar.

  3. Okumak, insanın içindeki merak duygusunu gider- meye yardımcı olur.

  4. Her insan, başkalarının yaşamını ve yaptıklarını me- rak eder.


 1. Serender, Orta ve Doğu Karadeniz’e özgü mimari bir yapıdır. Yapı, dört direk üzerine oturtulmuş bir tür ku- lübedir. Mutlaka evin dışında bulunur, ev ile serender arasında herhangi bir geçit veya köprü bulunmaz. Yer- den yüksekliği yaklaşık yedi metredir. Ahşaptan yapı- lan bu kulübeler, yiyecek saklamak ve mısır kurutmak için kullanılır. Bu depolar, yiyecekleri hayvanlardan ve böceklerden korumak amacıyla yüksek yapılır. Seren- derlerin üzerinde durduğu direklerin tepelerinde bilezik denen metal halkalar vardır. Bu halkalar böcek ve fare- lerin yolunu kesmek için yapılmıştır. Böcek ya da fare, bileziğe ulaştığında kayarak aşağı düşer ve yiyeceklere ulaşamaz.

Bu parçada aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı yoktur?


  1. Serender direklerinin üzerinde bulunan halkalar ni- çin yapılmıştır?

  2. Serender adı verilen kulübeler nerede bulunur?

  3. Serenderler hangi amaçla kullanılmaktadır?

  4. Serenderlerle evler arasında niçin herhangi bir geçit yoktur?

 1. Dünya her geçen gün hızla ısınıyor. Bu ısınmanın nede- ni, onun üzerinde yaşayan bir canlı türü: İnsan. İnsanın tarım, madencilik, ulaşım, iletişim, taşıma, ısınma gibi yaşamını sürdürmek için gerçekleştirdiği etkinlikler, yer- yüzünün sıcaklığını hissedilir ölçüde artırıyor. Fabrika bacalarından çıkan dumanlar ve araçların egzozları gibi sera gazı kaynakları, atmosferde Güneş’ten gelen ısının tutulmasına yani sera etkisine yol açıyor. Çalıştırdığımız her elektronik alet, ulaşım ve ısınma için kullandığımız her yakıt küresel ısınmayı artırıyor. Sonuçta iklim örün- tüleri değişiyor. Örneğin 1880’den beri tutulan kayıtlara göre en sıcak yıl 2005 oldu. İkinci sırada da 2010 var.

Bu parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir?

  1. Çevre kirliliği

  2. Küresel ısınma

  3. İklim değişikliği

  4. İnsan ve teknoloji

 1. Aşağıdakilerden hangisi kurguya dayalı bir metindir?

  1. Sekoya ağaçları gezegenimizdeki en büyük ve en ağır canlılardır. Boyları 90 metre, ağırlıkları da 1900 tonu bulur. Bu dev ağaçlar çok yaşar. En yaşlı seko- ya, 3500 yaşındadır.

  2. “Dünyanın Öne Çıkan 10 Genç İnsanı”ndan biri se- çilen kâşifimiz, adını şimdiden bilim tarihine altın harflerle yazdırmış. Buluşunun adı, “giyilebilir kalp pili”. Enerjisini kalbin, ciğerlerin ve diyaframın hare- ketinden alan bu buluş sayesinde artık kalp hastaları rahat bir nefes alacak.

  3. İki ay önceydi. Ben Hazar Denizi’nde bir damla suy- dum. Benim gibi milyarlarca damlacık vardı. Hepimiz bir araya geliyor ve denizin suyunu oluşturuyorduk. Bazen bir akıntıya kapılıyor ve denizin içinde yer de- ğiştiriyorduk, bazen yüzeye çıkıyorduk.

  4. Ürgüp, Kapadokya’nın gezilecek yerlerinin kesişme noktasında yer alır. Üzüm ve toprak kokusuyla insa- nı mest eden bölgenin simgesi hâline gelmiş Üç Gü- zeller adlı peribacaları, Ürgüp’ün girişinde karşılıyor sizi.
 1. Güven toplumu, aslında adalet toplumudur. Böyle bir toplumda, toplumsal ilişkileri belirleyen en temel unsur adalettir. İnsanlar birbirine zulmetmez, haksızlık etmez. Güven toplumunda adalet; ailede, eğitimde, siyasette, ekonomide, hukukta, ahlakta, sağlıkta kısacası bütün toplumsal dünyada eminliğin, güvenilirliğin bir gereği olarak belirleyicidir.

Aşağıdakilerden hangisi bu metnin anahtar sözcük- lerinden biri değildir?


  1. Adalet B) Toplum

C) Eğitim D) Güven

 1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde bir yazım yanlışı vardır?


  1. Bahçede ki köpeğin havlaması herkesi korkuttu.

  2. Yirmi beş senedir aynı işte çalıştığını söylüyor.

  3. Yazın Çanakkale’ye de gitmek istiyoruz.

  4. Yepyeni bir çeşmeden su içtiniz mi hiç?


 1. Her ailenin, çocuğuna karşı birçok sorumluluğu var ( ) Oyun oynamak, hayatı paylaşmak, doğruyu ve yanlışı göstermek, sorumluluk vermek ( ) Şimdilerde ailelerin bunları ne kadar gerçekleştirdiği tartışılır ( ) Zira bu tek- nolojik çağ ( ) birçok olumsuzluğu da beraberinde getiri- yor. Çocuklar cep telefonu, bilgisayar, tablet ve benzeri aygıtların cazibesine kapılıyor.

Bu parçada yay ayraçla gösterilen yerlere aşağıdaki- lerin hangisinde verilen noktalama işaretleri sırasıyla getirilmelidir?


A) (:) (…) (?) (,) B) (:) (…) (.) (,)

C) (.) (!) (.) (;) D) (.) (:) (?) (;) 1. Kim bilir şimdi nerdesin?

I

Senindir yine akşamlar;

II

Merdivende ayak sesin

III


Rıhtım taşında gölgen var.

IV

Bu dörtlükte numaralanmış sözcüklerden hangisi bir varlığın kime ya da neye ait olduğunu bildiren bir ek almıştır?


  1. I. B) II. C) III. D) IV.


 1. Aşağıdaki altı çizili eklerden hangisi, diğerlerinden farklı bir görevde kullanılmıştır?

  1. Bu yazı Alanya’daki kampta geçireceğiz.

  2. Çanakkale’ye yaptığımız gezi beni çok etkiledi.

  3. Son maçta bizim takım iki sayı öne geçti.

  4. Doğum gününde ona çok güzel bir takı hediye ettim. 1. “Hemen herkes, dört yılda bir düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nı bilir - - - - Paralimpik Oyunları bilen çok az kişi vardır.” cümlesinde boş bırakılan yere aşağıdaki bağlaçlardan hangisi getirilemez?

  1. ama B) oysa

C) çünkü D) fakat


HİÇBİR BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR. BAŞARILAR DİLİYORU

Yüklə 67,98 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə