Ego durakta beklemeye son verdiYüklə 74,29 Kb.
tarix29.08.2018
ölçüsü74,29 Kb.

EGO DURAKTA BEKLEMEYE SON VERDI

EGO Genel Müdürlüğü, ulaşımda öncü olmaya devam ediyor. Ankara halkının durakta bekleme derdine son veren EGO Cep’te ile 600 bine yakın Başkentli’ye hizmet veriliyor.

EGO Genel Müdürlüğü, teknolojik yenilikleri yakından takip ederek, nüfusu 5 milyona yaklaşan Ankara’da, büyükşehirde yaşamanın stresini azal-tıyor. Başkentlilerin toplu taşımada yaşadığı en büyük sıkıntıya son veren EGO, yaklaşık iki yıldır uygulamada olan ve kullanıcı sayısı her geçen gün katlanarak artan “EGO Cep’te” uygulaması ile durakta beklemeye son veriyor. Başkentliler, EGO Cep’te uygulaması ile bekledikleri otobüsün saat kaçta nerede olduğunu, kendilerine en yakın durağa saat kaçta geleceğini kısa bir sürede öğrenerek, artık “durakta” beklemiyor, zaman kaybetmiyor.

EGO’nun tüm otobüslerinde bulunan “araç takip sistemi” kullanılarak hazırlanan “EGO Cep’te” uygulamaları akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlara indirilebiliyor. Yeni “mobil uygulama” ile evden, işten ya da telefondan internete girilerek de rahatlıkla ulaşılabilen “EGO Cep’te”, ALO 153 Mavi Masa kapsamında da hizmet veriyor. Vatandaşlar, bulundukları yerden ALO 153’ü arayarak, durak numarasını söyleyerek hatlarla ilgili bilgi alabiliyor.

EGO SMS VE EGO SESLİ MESAJ

EGO Cepte uygulamasının daha kapsamlı kullanımını sağlamayı amaçlayan EGO Genel Müdürlüğü son olarak “EGO SMS” ve “EGO SESLİ MESAJ” uygulamasını da hizmete sundu. Ulaşımda yine bir ilk olan uygulama “0312 911 3 911” telefon numarası üzerinden hizmet veriyor. Bu numarayı arayan veya durak numarasını SMS ile gönderen yolcular, duraktan geçmekte olan hatları ve otobüslerin gelme sürelerini kolayca öğrenebiliyor.

“EGO SESLİ MESAJ” uygulamasının kullanımı http://www.youtube.com/watch?v=ts-c5d2P-jA linkinde ayrıntılarıyla anlatılıyor. EGO Cep´te uygulamasının kullanımı ise http://www.youtube.com/watch?v=uM_ DA0Y0OJY linkinden izlenebiliyor.

ÇAYYOLU METROSU 13 MART’TAN İTİBAREN HİZMETE GİRİYOR

Sincan metrosunun ardından Ankara trafiğine ve toplu taşıma sistemine yeni bir soluk kazandıracak Çayyolu Metrosu da hizmete giriyor.

Çayyolu, heyecanla beklenen metrosuna kavuşuyor. Yapımı tamamlanan Çayyolu metrosu, 13 Mart Perşembe günü saat 10.00’da Milli Kütüphane yanında düzenlenecek görkemli bir törenle hizmete açılacak. Açılış törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma,

Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katılacak. Güzergahında ODTÜ, Bilkent ve Hacettepe gibi üniversiteler, pek çok bakanlık ve kamu kurumu, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanı sıra yapımı süren dev hastane kampüsü ile Ümitköy gibi binlerce nüfusun bulunduğu yerleşim yerlerini kapsayan Çayyolu Metrosu, başta Eskişehir Yolu olmak üzere Ankara trafiğini rahatlatacak.

HAT 11 İSTASYONDAN

OLUŞUYOR


Üniversiteler, hastaneler, bakanlıklar ve yoğun bir nüfusun yaşadığı Çayyolu bölgesini merkeze taşıyacak Çayyolu metrosu, 16 bin 590 metre uzunluğunda ve 11 istasyonlu olacak. İlk durağı Batıkent hattının da yolcu indirme-bindirme durağı olan Kızılay Metro İstasyonu olacak hattın güzergahında “Necatibey, Milli Kütüphane, Söğütözü, MTA, ODTÜ, Bilkent, Tarım Bakanlığı-Danıştay, Beytepe, Ümitköy, Çayyolu ve Koru” istasyonları bulunuyor. Hattaki yolculuğun, 25 dakika sürmesi planlanıyor.

ANKARAY BAĞLANTISI YIL SONUNDA AÇILACAK

Çayyolu Metrosu ile Söğüt özü’ndeki Ankaray bağlantısı ise yılsonuna doğru hizmete girecek. Söğütözü istasyonu, metro ve Ankaray için ortak istasyon

olacak. AŞTİ’ye gelen yolcular bu bağlantı ile Çayyolu tarafına metroyla gidebilecek.

AÇILIŞI BİR YIL

ERKENE ALINDI

Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına başladığı metro hatları, 7 Mayıs 2011’de düzenlenen bir törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devredilmişti. İş teslim tarihine göre Çayyolu metrosunun 2014 yılı sonunda hizmete gireceği açıklanmış, ancak süreç içerisinde yapılan hızlı çalışmalarla bu tarihler öne çekilmişti. Hatta, 29 Ekim’den bu yana deneme sürüşleri devam ediyordu. Büyükşehir Belediyesi’nin yapımına başladığı ve 2011 yılında yüzde 92.31’lik fiziki gerçekleşme ile Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’na devrettiği Çayyolu Metrosunun toplam maliyeti yaklaşık 353 milyon TL olarak açıklandı.n

YENIMAHALLE ŞENTEPE TELEFERIĞI 19 MART’TA AÇıLıYOR

Türkiye’nin toplu taşıma amaçlı ilk teleferiğinde son aşamaya gelindi. Şentepe Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro İstasyonu arasında hizmet verecek teleferiğin kabinleri halatlara

takıldı, test sürüşleri başladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Şentepe’yi Yenimahalle merkeze bağlayacak teleferiğin 19 Mart Çarşamba günü düzenlenecek

törenle hizmete açılacağını,

teleferiğin tamamen ücretsiz taşıma yapacağını bildirdi.

Türkiye’nin toplu taşıma amaçlı ilk teleferiğinin Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro durağı arasındaki inşası son aşamaya geldi.

İlk etabındaki 3 istasyonda hummalı bir çalışma yürütülen teleferik projesinde kabinler halatlara takıldı. Teleferiğin test sürüşlerinin başlamasıyla birlikte kabinler, Yenimahalle semalarında süzülmeye başladı.

Yenimahalle–Şentepe teleferik hattı 2 etaptan oluşuyor ve ilk etabının açılışı 19 Mart’ta yapılacak. Tek istasyonlu ikinci etabın ise yaz sezonunda tamamlanması hedefleniyor.

Türkiye’de bir ilk olacak projenin açılışa hazır hale geldiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Yaklaşık 6 aydır devam eden çalışmalarda son aşamaya geldik ve test sürüşlerine başladık. Çalışmamızda başarılı bir sonuç aldık. İstasyonlarımızda ufak tefek işler kaldı. 19 Mart Çarşamba günü toplu taşıma amaçlı ilk teleferiğimizin açılışını gerçekleştireceğiz. Şentepelileri kent merkezine daha hızlı ulaştıracak projemiz ve

devamında gelecek yeni hatlar şimdiden Türkiye’ye örnek olmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi bu konuda yine bir ilke imza atarak öncülük yapmış oldu. Mesela İstanbul’da da boğaz başta olmak üzere teleferiğin toplu taşıma amaçlı kullanılacağı pek çok proje hazırlanıyor. Teleferik projemiz gerçekten hepimize gurur veriyor.”

TELEFERİK ÜCRETSİZ

OLACAK

İlk istasyonu Yenimahalle metro istasyonu olan teleferik ile Şentepe merkezine kadar ulaşım havadan sağlanacak.Kabinleri hat üzerinde seyretmeye başlayan Şentepe teleferiğinde en dikkat çekici yan ise ücretsiz hizmet verecek olması. Yenimahalle Metro İstasyonu’ndan Antenler Bölgesi’ne kadar isteyen herkes bu hizmetten ücretsiz yararlanacak.

Teleferiğin bir başka özelliği de metro ile senkronize çalışıp trafiğin rahatlamasına yardımcı olması. Apartmanların yaklaşık 7 metre üzerinden yol alacak olan kabinler trafiğe ek yük bindirmeyecek. 4 durak boyunca 106 kabinin aynı anda hareket edeceği teleferik sistemi saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşıyacak ve 3 bin 257 metre uzunluğunda olacak. Her kabin 15 saniyede bir istasyona girecek.

Otobüsle veya özel araçlarla 25-30 dakika süren yolculuk

süresi teleferikle 13,5 dakikaya inecek. 11 dakikalık metro süresi buna ilave edilince şu anda 55 dakikayı bulan Kızılay-Şentepe arası yolculuk yaklaşık 25 dakikada tamamlanacak.

Kabinler, kamera sistemleri ve mini ekranlarla donatıldı. Ayrıca oturma yerleri de yerden ısıtmalı yapıldı.

BAŞKAN GÖKÇEK: “333 ANKARA PROJESI’NI ATO’YA EMANET ETTIK”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “333 Ankara Projesi” için ATO’dan söz aldı. Başkan Gökçek, Başkent’in simgesi olacak projenin Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından yapımı için Başkan Salih Bezci ile el sıkıştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Ticaret Odası üyeleri, GİMAT ve Özankara Toptancılar Sitesi esnafı ve MÜSİAD üyeleri ile ayrı ayrı bir araya geldi.

Ankara ekonomik ve ticari hayatının en önemli yapı taşlarını ağırlayan Başkan Gökçek, Ankara’nın kalkınmasına katkı sunacak projeler üzerine fikir alışverişinde bulundu.

ATO Başkanı Salih Bezci, Ankara’ya büyük hizmetlerinden dolayı Başkan Gökçek’e teşekkür etti. Bezci’nin, ATO’nun planladığı Ankara’nın sembolü olacak bina ile ilgili yasal sıkıntıları aktarması üzerine Başkan Gökçek, “Bizim bir projemiz var; 333 Ankara. Size verelim. Siz yapın” önerisinde bulundu. Salonda bulunan ATO üyelerinin hepsinin olumlu görüş bildirmesi üzerine Başkan Gökçek, “Ananınızın ak sütü kadar helal olsun o zaman. Planı biz yapacağız, siz de binayı yapacaksınız. Kavgasını birlikte yapalım. Belediye Meclisi’ne planlarını getiririz” dedi.

Ankapark ve İnanç Müzesi hakkında bilgi veren Başkan Gökçek üçüncü Shopping Fest’e destek için de söz verirken, ATO ile termal turizm ve seracılık, tarım ve hayvancılık konularında işbirliği teklif ederken, EXPO adaylığı ve Marka Festivali’ne de destek sözü verdi.

GİMAT VE ÖZANKARA

ESNAFI İLE BULUŞTU

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ATO üyelerinin ardından Gimat ve Özankara Toptancılar Sitesi esnafı ile bir araya gelerek, projelerini anlattı, sorulara yanıt verdi.

Büyükşehir Belediyesi hizmetlerini takdirle takip ettiklerini ifade eden GİMAT Yönetim Kurulu Başkanı Recai Kesimal, “Trafiği rahatlatan yollar, Ankapark gibi projeleri ihtiyaç olarak görüyoruz ve tam olarak destekliyoruz” dedi. Kesimal’in GİMAT esnafına yönelik satış yeri ihtiyacını dile getirmesi üzerine Başkan Gökçek, yeni bir yer almaları ya da GİMAT’ın üzerini örtmek gibi bir proje hazırladıkları takdirde her türlü desteği vereceğini söyledi.

Özankara esnafının Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Gökçek’e çalışmalarından dolayı teşekkürlerini ileten Özankara Yönetim Kurulu 2. Başkanı Ertuğrul Yılmaz ise site sakinlerinin yol, site duvarı, kat yüksekliği gibi bazı taleplerini aktardı. Talepleri anında yanıtlayan Başkan Gökçek, bürokratlarını arayarak ilgili talimatları verdi.

MÜSİAD ÜYELERİYLE

GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ

Başkan Gökçek, toptancılar esnafının ardından da MÜSİAD Ankara Şubesi üyeleri ile bir araya geldi. MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal, Başkan Gökçek’in davetinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ankara’da yaptığınız çalışmaları her zaman takdirle karşılıyoruz. Hizmetlerinizin devamını diliyoruz” diye konuştu. Başkan Gökçek de “MÜSİAD bizim medarı iftiharımız. Her zaman iş birliği yaptık ve nereden nerelere geldik” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Umum Hurdacılar Odası, Sincan Şoförler Odası ve Keresteciler Odası üyeleriyle bir araya geldi.

Başkan Melih Gökçek’in ilk ziyaretçileri, Ankara Umum Hurdacılar Odası üyeleri oldu. Ankara’ya verdiği büyük hizmetler nedeniyle Başkan Gökçek’e teşekkürlerini sunan oda üyeleri, imar, altyapı ve yol gibi konularda bazı isteklerde bulundu.

Hurdacı esnafının taleplerine sıcak bakan Başkan Gökçek, imar ile ilgili yoğunluk sorununu çözeceklerini, Hurdacılar Sitesi’nde eskiyen altyapının yenileneceğini, gerekli yolların düzenlenerek asfaltlanacağını söyledi. Bölgede yeşil alan düzenlemesi hakkında esnafa bazı tavsiyelerde bulunan Başkan Gökçek, toplantı sırasında Ankara Sanayi Odası Başkanı ile telefonla görüşerek hurdacıların Sanayi Odası üyeliğiyle ilgili bazı sorunların çözümünde de yardımcı oldu.

Başkan Gökçek’in daha sonraki misafirleri ise kalabalık bir grupla gelen Sincan Şoförler Odası üyeleriydi.

Başkan Melih Gökçek’in hem kendilerine, hem de Sincan’a verdiği destekten övgüyle söz eden oda üyeleri başkana yoğun sevgi gösterisinde bulundular.

Her şeyin kendileri için güzel gittiğini, fakat tek sorunlarının Sincan hattında çalışan Özel Taşım Araçları olduğunu ve kendilerine yolcu almakta büyük engel çıkardıklarına değindiler.

Durum hakkında bilgi sahibi olduğunu fakat şikayetin bu kadar vahim olduğunu bilmediğini kaydeden Başkan Gökçek, ÖTA esnafının da oldukça sıkıntıda olduğunu ve seçim sonrası mutlaka hiçbir tarafı mağdur etmeyecek bir çözüm bulacaklarına açıklık getirdi. Başkan Melih Gökçek, daha sonra esnaftan taksi ve dolmuş durağı ile ilgili gelen bazı istekleri de değerlendirerek bunlarında giderileceğini belirtti.

Başkan Melih Gökçek’in günün son ziyaretçileri ise Keresteciler Odası üyeleri oldu.

Keresteciler Odası üyeleri de diğerlerinde olduğu gibi Başkan Melih Gökçek’in Ankara için yaptığı projelerden övgüyle söz ettiler.

Başkan Gökçek ise keresteci esnafına, Ankara’yı mobilyacılığın merkezi yapmayı düşündüklerini, şu anda Bursa’nın elinde bulunan bu unvanı Ankara’ya kazandırmayı planladıklarına dikkat çekti.

Ankara’da mobilyacılığı ayağa kaldırmak için Mamak’ta

Samsun Yolu’nda mobilyacı esnafının toplu bir yerde ürünlerini sergilemeleri için bir Showroom yaptıklarını vurguladı.

“Ankara’da esnafa destek olmak boynumuzun borcu” sözüyle esnafa bakış açısını özetleyen Başkan Melih Gökçek, Siteler’deki binaların Samsun Yolu’na bakan cephelerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından dış cephe kaplaması yapılarak Ankara’ya yakışır bir estetik güzellik sağlanacağını kaydetti.

GEBELIKTE BESLENMEYE DIKKAT

Anne adaylarının gebelikte beslenme konusuna dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Bostancı, sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi geçirmek için doğru beslenmenin çok önemli olduğunu kaydetti. Anne karnındaki bebeğin potansiyeli olan kiloya ulaşması için yeterli besin alması gerektiğini belirten Dr. Bostancı, “Rahat bir lohusalık dönemi geçirmek, lohusalıkta bebeğinize vereceğiniz sütünüzün kaliteli olmasını sağlamak için dengeli beslenmek gerekir” dedi.

Dr. Bostancı gebelikte beslenme ile ilgili sorularımıza şu yanıtları verdi:

Gebelik dönemi beslenmesi

nasıl bir önem taşır?

Gebelik kadınlar için doğal fizyolojik bir olay olması kadar çok da özel bir dönemdir. Bu özel dönemde yeterli ve sağlıklı beslenmek hem anne, hem de bebek sağlığı için oldukça önem taşır. Gebelik dönemi beslenmesinde amaç bir taraftan bebeğin büyüme ve gelişimini sağlarken diğer taraftan da annenin fiziksel ihtiyaçlarının sağlayarak besin depolarını tamamlamak olmalıdır.

Gebelik döneminde anne adayı

daha fazla mı besin tüketmelidir?

Gebelik döneminde beslenmenin gerektiği kadar olması ve her besin grubunun dengeli olarak alınması yeterlidir. “İki canlı olma” nedeni ile aşırı besin tüketiminin, bebeğin gelişimine bir faydası yoktur.

Bebek ve anne için günlük olarak

ne kadar besin tüketilmelidir?

Besin gruplarından ilki büyüme ve gelişme için oldukça önem taşıyan proteinden zengin et grubudur. B vitaminleri demir ve çinkodan da oldukça zengin olan bu besin grubuna; kümes hayvanları, balık, kırmızı et, kurubaklagil ve yumurta girmektedir.

Diğer bir besin grubu ise protein ve kalsiyumdan zengin olan süt ve süt ürünleridir. İskeletin oluşumunu sağlayan, kemik ve dişlerin yapısında yer alan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineralleri içermeleri nedeniyle gebelik döneminde oldukça gereklidirler. Günlük enerji ihtiyacımızın çoğunu tahıllardan karşılarız. Ekmek, pirinç, makarna, bulgur, patates gibi besinler bu grubun içerisinde yer almaktadır. Kişiye bağlı olarak değişmekle beraber sağlıklı yetişkin bir kadın için günlük ortalama 8-10 porsiyon tüketilmesi gereken bu besin grubuna hamilelik döneminde 1-2 porsiyon ek yapılması bu dönemdeki gereksinimi karşılamak için yeterli olacaktır.

Vücudumuz için gerekli vitamin, mineral ve posa ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı diğer iki grup ise sebze ve meyvelerdir. Bu besin gruplarından günlük minimum 5-6 porsiyon tüketilmesi gebelik döneminde ihtiyaçların karşılanması için yeterli olacaktır. Diğer bir gerekli besin grubu da yağlardır. Önemli olan yağları tüketirken uygun yağ asitlerini bir arada kullanmaya özen gösterilmelidir.

Folik asit hangi yiyeceklerde

bulunur?


Anne adaylarının özellikle yeterli almaları gereken bir vitamin olan folik asit B grubu vitaminlerindendir. Yetersizliğinde bebeğin gelişiminde olumsuz etkileri bilinen folik asitin bu dönemde günlük 400-800 mikrogram alınması tavsiye edilir. Folik asidin en iyi kaynağı, karaciğer, diğer organ etleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tam buğday unu ve yağlı tohumlardır.

Gebelik öncesi ve gebelik boyunca anne adaylarının besinleriyle veya ek olarak takviye edilmeleri gereken demir önemli bir mineraldir. Anne adaylarının demirden yeterli beslenmeleri bebeğin beyin gelişimini olumlu olarak etkileyeceği gibi sıklıkla görülen demir eksikliğine bağlı oluşabilecek kansızlığı da önemli ölçüde engeller. Gebelik döneminde kişisel farklılıklar da göz önünde bulundurmak kaydıyla günlük 25-27 mg demir almaları yeterli olacaktır.BÜYÜKŞEHIR’DEN MUHTEŞEM KADıNLAR GÜNÜ KUTLAMASı

Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bu yıl da muhteşem bir programla kutladı. Sheraton Otel’de iki gün boyunca süren etkinlikte kadınlar doyasıya eğlenirken, ünlü solist Linet unutulmaz anlar yaşattı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’in ev sahipliği yaptığı kutlama programına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın eşi Münevver Arınç, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’in eşi Ayşenur İşler, bakan, milletvekili, büyükelçi ve bürokrat eşleri ile kadın milletvekilleri, büyükelçiler, bürokratlar, işkadınları, sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.

EMİNE ERDOĞAN:

İFTİRALARA GEÇİT

VERMEYECEĞİZ

Dünya Kadınlar Günü’nün tüm Türkiye ve dünya kadınları için hayırlara vesile olması dileklerini ileten Emine Erdoğan, “Bu güzel programı düzenleyerek bizleri bir araya getiren Sayın Melih Gökçek ve eşleri değerli hanımefendi Nevin Gökçek’i tebrik ediyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle ülkemizdeki ve dünyadaki tüm cefakar, çilekeş, mazlum ve mağdur kadınları yürekten selamlıyorum” dedi.

Kadınların sıkıntılarına değinerek, başarı hikayelerinin umut olduğuna dikkat çeken Emine Erdoğan, bu ülkenin kadınları olarak iftiralara, ithamlara, tehditlere, ihanet girişimlerine asla geçit vermeyeceklerini dile getirdi.

BAŞKAN GÖKÇEK:

EN KÖTÜ GÜNÜMÜZ

BÖYLE OLSUN

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de “Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun. En kötü gününüz de böyle olsun” dilekleriyle başladığı konuşmasında, Başkentli kadınlara destek olmak ve mutlu etmek için yıllardır hizmet ettiklerini söyledi.

Kadınların hayat mücadelesinde her zaman yanlarında olduklarına dikkat çeken Başkan Gökçek, “Eşit bir dünya ancak kadın ve erkeğin kol kola, yan yana mücadelesi ile mümkün olacaktır. Ankara’yı kadınların özgür ve mutlu yaşayabildiği bir şehir haline getirdik” dedi.

Başkan Gökçek, “Sizlerin mutluluğu bizler için önemli. Ankara’da Türkiye’de mutlu kadınlar, mutlu analar, mutlu kardeşler ve mutlu eşler görmek istiyoruz” diye konuştu.

SOS Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek ise Dünya Kadınlar Günü’nün tüm dünya

ülkelerinde kadın sorunlarının dile getirilip tartışıldığı bir gün olduğunu kaydederek, “Hayatın başrolüdür kadınlar. Ana olan, can olan, canan olan, iş hayatında, siyasette evde hayatın her alanında kadınlar ve kadınlarımızın elleri vardır” dedi.

LİNET KONSERİ

COŞTURDU


Konuşmaların ardından Nevin Gökçek, Emine Erdoğan’a, cam üzerine işlemeli bir plaket, BELMEK kursiyerleri tarafından işlenmiş bir el oyası ile çiçek verdi.

Yüzlerce Başkentli kadını bir araya getiren kutlama programı ünlü sanatçı Linet’in muhteşem konseri ile devam etti. Nevin Gökçek ile “Sustum” şarkısını söyleyen Linet, Emine Erdoğan için de en sevdiği şarkılardan “Ente Omri”yi seslendirdi. Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu (FOMGET) kadın dansçılarının Güneydoğu, Trakya ve Karadeniz yörelerinden derledikleri gösteri ile katılımcıları hayran bıraktı.BÜYÜKŞEHIR’DEN YENIMAHALLE’YE DEV “KAYALAR PARKI”

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Yenimahalle-Şentepe’de yaptırılan yaklaşık 50 bin metrekarelik “Kayalar Parkı”, Başkan Melih Gökçek’in katıldığı törenle hizmete açıldı.

Başkan Gökçek açılışta yaptığı konuşmada, “Şentepeliler her şeyin en iyisine layık, her zaman bize fedakarlık yaptı” dedi.

“Şentepe’de yıkıntılar içinde bir yer bulduk. Hemen park olarak değerlendirdik” diyen Başkan Gökçek, Kayalar Parkı’nın bir özelliğinin de havuzlar içinde çocukların binerek gezebileceği kayıklar olacağını söyledi. Başkan Gökçek, kayıkların hafta içinde getirileceğini ve tüm çocukların, gençlerin bu aktiviteden ücretsiz olarak faydalanacağını müjdeledi.

Dünyanın en büyük disneylandı Ankapark’ı Ankara’ya kazandıracaklarını anlatan Başkan Gökçek, Ankapark’ın da Yenimahalle sınırları içerisinde bulunduğunu ifade etti. Başkan Gökçek, “Biz yaptık mı her zaman en büyüğünü her zaman en güzelini yaparız” dedi.

Daha sonra, Kayalar Parkı’nın açılış kurdelesini kesen Başkan Gökçek, bütün çocuklara top ve oyuncak bebeklerden oluşan hediyeler verdi ve Şentepeli vatandaşlarla birlikte parkı dolaşarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

ADALAR VE YEŞİLLE BEZELİ DEV PARK

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, Şentepe Kayalar Mahallesi’nde kentsel dönüşüm alanı içerisinde yer alan ve hem kot farkları olan hem de gecekondular nedeniyle atıl durumda kalan yaklaşık 50 bin metrekarelik alanın, Başkan Melih Gökçek’in talimatlarıyla 4 kademe halinde değerlendirilerek, bölge sakinlerinin hizmetine sunulduğunu ifade etti.

“Başkent’in Terası 50. Yıl Parkı” gibi vatandaşlara enfes bir manzara sunan Kayalar Parkı’ndan başta ilçe sakinleri olmak üzere tüm Başkentli vatandaşların aileleriyle birlikte günün her saatinde yararlanabileceğini belirten Hatice Akgül; parkın geniş gölet alanında oluşturulan 7 adasında özellikle çocuklara güzel zaman geçirebilecekleri yemyeşil bir alan imkanı sunduğunu söyledi.

GECEKONDU SAKINLERININ KONUT SEVINCI DEVAM EDIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 768 konut daha çekilen kura ile sahiplerine verildi. Ayrıca 50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tapu tescili sağlanan vatandaşlara da tapuları dağıtıldı.

Mamak Spor Salonu’nda düzenlenen konut kura teslim törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, gecekondu sahipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

“SÖZÜMÜZÜ YERİNE

GETİRMENİN

GURURUNU

YAŞIYORUZ”

Vatandaşların yoğun alkışları ve tezahüratlarıyla kürsüye gelen Başkan Melih Gökçek, konuşmasına “Allaha hamd olsun ki sözümüzü tutmanın gururunu yaşıyoruz. Sizleri mutlu görmek bizi daha çok mutlu ediyor” sözleriyle başladı.

Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Dünyanın en büyük projesi olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, “Ben bu büyüklükte bir projenin varlığını duymadım, işitmedim. Ve böyle büyük bir işe ‘Bismillah’ diyerek başladık, başladığımızdan bu yana da ciddi mesafeler aldık. Düşüne biliyor musunuz? Sadece belediye imkanları ile 5 bin 150 konutun ihalesini yaptık. Bu son derece büyük bir rakam… İnşallah sizin de dualarınızla önümüzdeki dönemde çalışmaları daha da hızlandıracağız” dedi.

Projenin 14 mahalleyi kapsayarak 11 etap halinde yapıldığını ifade eden Başkan Gökçek, “Proje zemininde yaklaşık 13 bin 800 gecekondu yer almaktadır. Bugüne kadar 6 bin 600 gecekondu sahibi ile oturduk anlaştık. Uzlaşma işlemlerinin yoğun olarak devam ettiği 1., 4., 5. ve 6. öncelikli etaplarda yer alan 3 bin gecekondunun ise yıkımını gerçekleştirdik” diye konuştu.

MAMAK’IN TALİHİNİ

DEĞİŞTİRECEĞİZ

1. Etapta 32 bin metrekare ticari alan üretiminin temelinin atıldığını ifade eden Başkan Gökçek, “Temelini geçen hafta attığımız bu yeri yıl sonunda tamamlamış olacağız. Bu ticaret alanı ile siteler esnafına büyük iyilik yaparken, Mamak’ın da ticari anlamda talihini değiştireceğiz” dedi.

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında Mamak Projesi’nde yer alan belgesiz statüsündeki gecekondu sahiplerinin de konut sahibi yapıldığını hatırlatan Başkan Gökçek, “TOKİ tarafından Kusunlar Mahallesi’nde 1374 adet ucuz konut üretildi. Sözleşme imzalayan 839 konutu birinci kura paketinde, 223 adet konutu ikinci kura paketinde

vatandaşlara teslim ettik. Vatandaşlarımız evlerinde oturmaya başladı” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ayrıca bir diğer kentsel dönüşüm projesi olan 50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 50 kişiye de tapularını dağıttı.

Kura çekiliş töreni öncesinde konuşan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesinin mutlu adımlarından birini daha attıklarını ifade ederek, “Bizlere verdiği destekle gücümüze güç katan Sayın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

“OTURACAĞI EVİN

KURASINI HERKES

KENDİSİ ÇEKSİN”

768 konutun kurası 45. Noter huzurunda gerçekleştirildi. Başkan Gökçek’in katılımıyla sembolik olarak gerçekleştirilen kura çekiminde Başkan Gökçek, isimlerini kurayla belirlediği kişilerin ev kuralarını kendilerinin çekmesini isteyerek, “Herkes kendi şansını belirlesin. Evlerinde huzur, bereket ve mutluluk içinde otursun” dedi.

HANıM MATINELERI” DOLUP DOLUP TAŞıYOR

Ankaralı hanımlar, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Hanımlar Matinesi’nde buluşmaya devam ediyor. Hanım matinelerinin düzenlendiği salonları tıklım tıklım dolduran hanımlar, doyasıya eğleniyor.

Hanım matinelerinin adresi bu kez, Gölbaşı, Evren, Haymana, Eryaman ve Sincan oldu. Gölbaşılı hanımlar, Ankaralı Coşkun’un yüksek tempolu müziği ile coşarken, Haymanalı ve Evrenli hanımlar da saz heyeti ve solisti kadın olan Fasl-ı Nisa Grubu’nun konseri ile neşeli saatler yaşadı.

“SİZLER MUTLU OLUN

Kİ AİLENİZ MUTLU OLSUN”

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek, bütün Hanım matinelerinde olduğu gibi bu merkezlerde

düzenlenen programların da onur konuğu oldu. Hanımların coşkusuna ortak olan, sorunlarını dinleyen ve sohbetler eden Nevin Gökçek, gezmenin de eğlenmenin de herkesin hakkı olduğunu söyledi.

Hanımlardan kendilerine zaman ayırmalarını isteyen Nevin Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı Hanımlar Lokali ve BELMEK projesinin bir nevi terapi merkezi olarak görüldüğünü vurguladı ve, “Gölbaşı’nda da yakında küçük bir hanımlar lokali açılacak. TOKİ Blokları’nın bulunduğu bölgede de devasa bir Hanımlar Lokali olacak. Hepinizi oralara bekliyoruz” diye konuştu.

Haymana Kardelen Düğün Salonu’nu tıklım tıklım dolduran kadınların sevgi gösterileri ve alkışları arasında bir konuşma yapan Nevin Gökçek, Haymanalı hanımları açılacak olan Hanım Lokallerine, Aile Yaşam Merkezi ile BELMEK’lere davet etti.

Çok çalışan, birçok yükü bir arada sırtlamış olan kadınların rahat etmeye, eğlenmeye ihtiyacı olduğunu kaydeden Nevin Gökçek, “Sizler mutlu olun ki çocuklarınız, aileniz mutlu olsun” dedi.

“DAHA BÜYÜK SALONLARDA DEVAM EDECEĞİZ”

Evren Kültür Merkezi’ni tıklım tıklım dolduran kadınların alkışları arasında etkinliğe katılan Nevin Gökçek, gördüğü ilgi ve coşkudan etkilenerek, “Görüyorum ki salon bizlere yetmemiş. Seçimlerden sonra inşallah Hanımlar Matinesi’ne daha büyük salonlarda devam edeceğiz” diye konuştu.BÜYÜKŞEHIR’IN “HEMŞEHRİ  GECELERİ” COŞKULU GEÇIYOR

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Hemşehri Geceleri” Türkiye’nin dört bir yanından gelerek yaşamlarını Ankara’da sürdüren vatandaşlara bir taraftan birlik, dayanışma ruhu kazandırıyor bir taraftan da türkü şölenleri ile coşkulu saatler yaşatıyor.

Türkiye’nin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine her bölgesinin kültürel motiflerinden izler taşıyan “Hemşehri Geceleri”nde ünlü sanatçılar sıla özlemi çeken Ankaralılar’ın memleket hasretlerini de gideriyor.

Yıl boyunca farklı sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek Başkentlileri ünlü sanatçılarla buluşturan Büyükşehir Belediyesi’nin konserlerinde, dünyaca ünlü folklor grubu FOMGET de halk oyunları gösterileri ile Ankaralılar’a unutulmaz anlar yaşatıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Güdül, Ayaş, Bala, Elmadağ, Gölbaşı, Etimesgut, Sincan ve Şereflikochisar’da düzenlenen “Hemşehri Geceleri” ile Çankırı-Kastamonu, Sivas-Tokat-Gümüşhane ve Bayburtlular için Atatürk Spor Salonu ile Kocatepe Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte

vatandaşlar bir araya geldiler. Spor Salonu’nu hınca hınç dolduran Güdüllüler’e unutulmaz bir konser veren Ankaralı Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e böyle güzel bir toplulukla kendilerine buluşma fırsatı verdiği için teşekkür etti.

AYAŞ’TA İLGİ BÜYÜKTÜ

Büyükşehir Belediyesi’nin Ayaş Spor Salonu’nda düzenlediği etkinlik büyük ilgi gördü. Tıklım tıklım dolu olan salonda sahneye ilk olarak Ankara’nın genç türkücülerinden Ali Yaprak çıktı. Yaprak’ın konseri sırasında sahne önüne gelen Ayaşlılar, Ayaş türkülerinden oluşan şölene oyunları ile eşlik ettiler ve bir taraftan da pistteki tempoları ile sanatçılara moral verdiler.

Başkentin değişik ilçe ve mahallerinde düzenlenen “Hemşehri Geceleri”nde sevilen sanatçıların verdiği konserlerle Başkentliler eğlenceli anlar yaşadı. Elmadağ Kurtuluş İlköğretim Okulu Spor Salonu’nda düzenlenen “Hemşehri Gecesi”nde Mehmet Demirtaş ve Ankaralı Coşkun vatandaşlara güzel bir gece yaşatırken, Bala Spor Salonu’nda düzenlenen etkinlikte Ankaralı Coşkun, “Ankara’nın Bağları” türküsüyle izleyicilerden büyük alkış aldı.

Bala Belediye Başkanı İbrahim Gürbüz “Hemşehri Geceleri”nin düzenlenmesinden dolayı Başkan Gökçek’e teşekkür etti. Gölbaşı ve Etimesgut “Hemşehri Geceleri”nde sanatçılar Mehmet Demirtaş ve Ankaralı Coşkun sazıyla, sözüyle katılımcıları doyasıya eğlendirdi.GÖLBAŞı-KıZıLAY ARASıNDA YENI MINIBÜS HATTı

Büyükşehir Belediyesi, Gölbaşı- Örencik TOKİ Konutları ile Kızılay arasında yeni bir minibüs hattı açılması kararı aldı.

Minibüsler, Güvenpark’a girebilecek. Yeni belirlenen hatta göre; minibüslerin güzergahı Gölbaşı- Örencik- TOKİ Konutları, Konya Yolu, İnönü Bulvarı, Milli Müdafaa Caddesi, Kızılay Güvenpark olacak.

Dönüşte ise Kumrular Caddesi, Necatibey Caddesi, İnönü Bulvarı, Konya Yolu Gölbaşı Örencik –TOKİ Konutları güzergahı izlenecek.

Yetkililer, yeni minibüs hattının vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine belirlendiğini, eski minibüs hattının da devam edeceğini söylediler.

PURSAKLAR’ıN GÖZDESI

ŞEHIT SALIH AKGÜL PARKı

Pursaklar Belediyesi’nin prestij projelerinden biri olan Şehit Salim Akgül Parkı ilçenin siluetini değiştirdi. Parkta bulunan İyisu Çeşmesi de arsenikten arındırılarak halkın hizmetine sunuldu.

Protokol yolu üzerinde 9 bin 700 metrekarelik bir alana sahip olan Şehit Salim Akgül Parkı, yeni görünümü ile hem dikkat çekiyor hem de halkın büyük beğenisini kazanıyor. Protokol yolunun en prestijli projelerinden biri olan bu parka Pursaklar’ın simgesi haline gelen İyi Su Çeşmesi de dâhil edildi.

Selçuklu ve Türk mimarisi ile tasarlanan proje, sosyal tesis ve park amacıyla kullanılıyor. Sosyal tesis içerisinde 700 kişilik 1 adet yarı açık anfi, 30 metrekarelik 4 adet seyir kulesi, 60 metrekarelik 6 adet el sanatları sergisi mekânları, 23 metre yüksekliğinde 1 adet saat kulesi, 120 metrekare oturma salonu bulunuyor.

Bunların yanı sıra 4 adet süs kulesi, İyisu çeşmesi, yürüyüş yolları ve süs havuzları ile yeni bir görünüme kavuşan Şehit Salim Akgül Parkı, halkın hizmetine sunuldu.

SATıKADıN

MÜZESI AÇıLDı

Kazan Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilerek müzeye dönüştürülen Cumhuriyet döneminin ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadın'ın evinin açılışı yapıldı

Müzenin açılış töreninde konuşan Satı Kadın'ın torunu Zekai Çırpanoğlu, evin müze haline getirilmesinin kendileri için gurur verici olduğunu belirterek, “Her köşesi hatıralarla dolu bu evi müze yapılması amacıyla Kazan Belediyesi’ne bağışlamıştık. Belediye Başkanı Lokman Ertürk de kısa sürede burayı müzeye dönüştürerek hizmete sundu. Satıkadın ailesi olarak Lokman Ertürk ve ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Lokman Ertürk, evin aslına uygun olarak yeniden inşa edildiğini ve içinde Satı Kadın'a ait eşyaların sergilendiğini belirterek, “Satı Kadın'ın Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın milletvekillerinden olması sebebiyle yaşadığı ev bizim için ayrı bir önem taşıyordu. Müze yapılması koşuluyla belediyemize bağışlama fedakarlığını gösteren ailesine de huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Onun anısını canlı tutarak gelecek kuşaklara aktarmak için müze haline getirdiğimiz bu ev Türk kadınının cesareti ve yiğitliğini de hatırlatacak bir eser olarak yaşatacağız” diye konuştu.BAŞKAN TUNA, HEMŞEHRI DERNEKLERINI ZIYARET ETTI

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, sivil toplum kuruluşlarına yaptığı ziyaretleri sürdürüyor. Başkan Tuna, son olarak Çorum Bayat Kunduzlu Belde Derneği ve Beypazarı Kırşeyhler Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Oldukça kalabalık bir grup tarafından karşılanan Başkan Tuna, merak edilenler ve yapılacak hizmetler hakkındaki sorulara cevap verdi.

Sivil Toplum Kuruluşları ile yakın temasta bulunan Sincan Belediyesi, yönetimde katılımcı bakış açısı, şehrin ihtiyaçlarını farklı meslek ve hemşehri gruplarından dinleyerek ortak ve yerinde çözüm yollarını değerlendiriyor. Belediyecilik anlayışında dürüstlük, şeffaflık ve adalet ilkeleri ile hareket eden Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna bu gayretleri çerçevesinde, Çorum Bayat Kunduzlu Belde Derneği ve Beypazarı Kırşeyhler Derneklerine bir dizi ziyarette bulundu. Dernek yöneticileri tarafından oldukça sıcak karşılanan Başkan Tuna, dernek temsilcilerine teşekkür etti.

Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna,

“Sincan’ımıza değer katan herkes bizim için son derece kıymetlidir. İlçemiz onlarla bir bütündür. Sincan’ımız genelinde tüm vatandaşlarımızın ne ihtiyacı, sıkıntısı olursa imkanlarımız dahilinde daima onların yanındayız” dedi.

ÖĞRENCI MECLISI’NDEN AYANTAŞ’A

ZIYARET

Akyurt İlköğretim Okulu Okul Öğrenci Meclisi Başkanı ve üyeleri, Okul Müdürü Ahmet Şükrü Derman ve rehber öğretmen Merve Yalçın ile birlikte Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş'ı ziyaret etti.

Öğrenciler, Akyurt Belediyesi tarafından İlçede başlatılan ekmek israfını önleme kampanyası ile ilgili Başkan Ayantaş'tan bilgi aldı, okullarında da bu uygulamanın

yapılabilmesi için destek istedi. Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Akyurt'taki okullara temizlik malzemesi, çevre düzenlemesi ve temizliği gibi hizmetler verdiklerini belirterek, “Ekmek israfı, üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Biliyorsunuz çevremizi kirletmemek adına atık pil toplama kampanyası düzenleyerek okullarımıza hediyeli pil toplama makineleri yerleştirdik. Ekmek konusunda da hassas davranarak, okullarımızı da kapsayacak şekilde atık ekmek toplama kutularından temin etmeye devam edeceğiz. Size güzel ziyaretinizden ve bu konudaki hassasiyetinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Ziyaretin sonunda misafirler Belediye projelerini görme fırsatı buldu ve Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

30 YıLLıK TAPU ÖZLEMI

SONA ERDİ

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Ovacık’ta 30 yıldır çözüm bekleyen sorunu çözerek, 2 bin 700 vatandaşı imarlı tapusuna kavuşturdu.

Mevlana Kültür ve Spor Merkezi’nde düzenlenen “Ovacık Mahallesi Tapu Dağıtım Töreni”nde, yıllardır kurdukları tapu hayalleri gerçeğe dönüşen Keçiörenli vatandaşlar, büyük mutluluk yaşadı.

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, uzun zamandır özlemi duyulan bir töreni gerçekleştirmenin ve hisse sahiplerine tapularını dağıtmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, Ovacık’ta ilk imar çalışmasının 1993 yılında yapıldığını, aradan geçen süre boyunca hiçbir ilerleme yaşanmadığını söyledi. Başkan Ak, “Daha önceleri üç dört katlı

binalar olarak planlanan bu parseller şimdi yeni bir şehircilik anlayışıyla yepyeni bir plana dönüştürüldü. Ankara’nın en güzel imar planı olan bir yer haline getirdik. Bu bölge için 90 bin metrekare ve 65 bin metrekarelik iki parkımız var. Bir tanesi temapark olmak üzere iki yeni projemiz var. Yine Kartalkaya’da 1 milyon 125 bin metrekarelik alanı üç yıldır ağaçlandırıyoruz. Burası da Keçiören’in ve Ankara’nın ciğeri olacak” dedi.

Bölgede geniş eğitim ve spor alanlarının da bulunacağı belirten Başkan Ak sözlerini şöyle sürdürdü: “Keçiören eğitim ve sağlık hizmetleri ile bir istihdam deposu haline gelecek. Tapularınız hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

ALTıNDAĞLıLAR IÇIN ÇALıŞıYORUZ”

Yoğun mesai programına rağmen mahalle toplantılarını aksatmayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Sakarya ve Aktaş Mahalle sakinleriyle buluştu. Başkan Tiryaki, eşi Saadet Tiryaki ile birlikte bölge halkının taleplerine kulak verdi. Mahalle toplantılarına yaklaşık 500 kişi katıldı.

Altındağ’ı cazibe merkezi haline getiren Tiryaki, kent estetiğine zarar veren kaçak yapıları yıkarken sağduyudan taviz vermediklerini belirtti. Altındağ’ın tümü gibi Sakarya ve Aktaş Mahallelerinin de değişeceğini söyleyen Başkan Tiryaki, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu ana kadar gerçekleştirdiğimiz tüm yıkımlarda en ufak bir sorunla karşılaşmadık. Çünkü biz Altındağ için ve Altındağlılar için çalışıyoruz. Hemşehrilerimizin daha rahat yaşam alanlarına kavuşması için çalışıyoruz.”

Kentsel dönüşüm için mahalle sakinleriyle birlikte adım atacaklarını ifade eden Tiryaki, yıkımların artık vatandaş tarafından istendiğini sözlerine ekledi. Altındağlı vatandaşlar ise Başkan Veysel Tiryaki için “Başımızın tacı” ifadesini kullandı.

GENÇLER HAYATA DÖNDÜ

Spor Toto Süper Lig’in ikinci yarısında aldığı başarısız sonuçlarla durumunu zora sokan Gençlerbirliği, sahasında karşı karşıya geldiği Sivasspor’u 2-1 yenerek adeta hayata döndü.

Kırmızı-Siyahlılar, Akhisar Belediye, Karabükspor, Kayserispor, Konyaspor ve Fenerbahçe maçlarından sonra galibiyet hasretlerini dindirebildi.

Başkent ekibi mutlak galibiyet parolasıyla çıktığı ve atak üstünlüğünü eline geçirdiği maçın ilk yarısında Radzkou’nun kendi kalesine attığı golle devreyi 1-0 yenik kapattı.

İlk yarının son dakikalarında Kadir’in kırmızı kart görmesiyle 10 kişi kalan Sivasspor karşısında maçın ikinci yarısına daha da baskılı başlayan Başkent temsilcisi, atak futbolunun sonucunu kazandığı penaltı atışı ile gördü. Stancu’nun kullandığı penaltı atışıyla beraberliği yakalayan Gençlerbirliği, daha sonra 9 kişi kalan rakibi karşısında Jimmy Durmaz’ın attığı golle karşılaşmayı 2-1 kazanmayı bildi. Kırmızı-Siyahlılar, bu hafta Kasımpaşa deplasmanında puan arayacak.

ANKARASPOR LİDERLİĞİNİ SÜRDÜRDÜ

PTT Birinci Lig’de şampiyonluğun büyük adaylarından Ankaraspor, evinde oynadığı 1461 Trabzonspor maçını 3-1 kazanarak lig liderliğini sürdürdü.

En yakın takipçileri İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Orduspor ve Balıkesirspor da karşılaşmaları kazanmalarının ardından liderliğini sürdürebilmek için mutlak galip gelmek zorunda olan Mavi-Beyazlılar, hızlı başladıkları karşılaşmayı 10 kişi kalmalarına karşın Hanni, Dilaver ve Galip’in attığı gollerle 3-1 kazanmayı başardı. Leoparlar bu hafta Balıkesirspor deplasmanında puan arayacak.

Spor-Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden diğer Başkant ekiplerinden Ankaragücü, Kızılcahamamspor’u 2-0 yenerken, BUGSAŞ Spor deplasmanda Eyüpspor’u 2-1 yendi.Bu hafta Ankaragücü Pazarspor’a konuk olurken, Kızılcahamamspor, İstanbul Güngörenspor, BUGSAŞ Spor ise Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor ile kendi sahasında puan mücadelesi verecek.

Yüklə 74,29 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə