Erciyes üNİversitesiYüklə 122,03 Kb.
tarix30.10.2017
ölçüsü122,03 Kb.
#22268

T.C

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ


(TYEKK)
TÜBİTAK


TÜBİTAK HİDROMOBİL 2007

Hidrojen Enerjili Araba ProjesiERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI


İçindekiler


1.TÜBİTAK HİDROMOBİL 2007 Yarışması Hakkında


2.Erciyes Üniversitesi Temiz ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kulübü tanıtım 2007 , 2006 da yapılanlar(CD)

&

2007 Hedefler ve Araç özellikleri,Araç tasarım görüntüleri(CD)


3.Hidromobil Ekibimiz
4.Hidrojen Enerjisi Hakkında
5.Çalışma Takvimi
6.Maliyet Hesaplaması
7.Sponsorluk Bilgileri
8.İletişim


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI  1. TÜBİTAK HİDROMOBİL 2007 Yarışması Hakkında

Gelecegin en önemli enerji kaynaklarından biri olarak gösterilen

Hidrojen, tükenmeye yüz tutan fosil yakıtların yerini almaya hazırlanıyor.

Bu alanda önemli atılımlara hazırlanan TÜBITAK, gençlerimizin yaratıcı

çalışmalarını ödüllendirmek amacıyla, üniversiteli gençlerimizin

hazırlayacagı hidrojen yakıtıyla çalışacak arabaların katılacağı bir yarış

düzenlemeye karar verdi. TÜBİTAK öncü gençlerimize yeterli hazırlanma süresi sağlamak üzere,“Hidromobil’07” yarışı 30 Ağustos 2007 tarihinde İZMİR veya ANKARA da yapmayı planladı.

Tübitak, alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda toplumsal farkındalığı artırmak ve ülkemizin teknolojik geleceğini sırtlayacak gençlerimize bilgilerini ürüne dönüştürme çoşku ve becerisini kazandırmak amacıyla TÜBİTAK Formula-G Güneş arabaları ile başlattığı girişimi hidrojen enerjisi alanına genişletmenin gururunu yaşıyor. Bu yeni girişiminde genç mühendis ve mühendis adaylarının azim, yaratıcılık ve sorumluluklarına, kendilerini yönlendiren hocalarının bilgilerine ve görev duygularına güveniyor. Önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek olan Hidromobil 07 Hidrojen Arabaları Yarışı’na katılacak ekiplerin de iki yıldır aynı amaç için bilgi becerilerini ortaya koyan Formula-G ekipleri kadar başarılı olacaklarından kuşku duymuyoruz.

Biliyoruz ki, gençlerimiz de zorlu bir sınava hazırlandıklarından kuşku duymuyorlar. Tıpkı güneş enerjisi gibi, hidrojen enerjisi de tüm dünyada henüz araştırma ve deney aşamasında. Biz genlerimizin Hidromobil 07 yarışında da ortaya başarılı ürünler koyarak uygarlık yarışında ülkemizi daha da ön saflara taşıyacaklarına güveniyoruz. Bu seferliğe mümkün olduğu kadar çok gencimizin katılması için hidrojen arabaları tasarım ve üretiminde, güneş arabaları gibi gençlerimizin kardeşçe rekabet edecekleri bir yarış ortamına taşıyoruz. Yarış, elbette tasarım ve üretimde haksız avantajları ortadan kaldırmaya yönelik bazı kısıtlamaları gerekli kılıyor. Bu nedenle Hidromobil 07 Hidrojen Arabaları Yarışı’na katılacak araçlar için uyulması zorunlu bazı koşullar getirdik. Bu araçların uluslar arası Formula yarışlarına da katılabilmeleri için getirdiğimiz kurallara göre: 


  • - Araçlar en az 15 en çok ise 350 kg ağırlığında olacak.

  • -  Araçların elektrik motorlarına enerji, yakıt pili sisteminde ve bataryalarda sağlanacaktır.

  • - Araçlarda PEM tipi yakıt hücreleri kullanılacaktır. Bu amaçla 3 kw’lık yakıt hücre modülleri kullanılabilir.

  • - Yakıt Hücrelerine beslenecek oksijen havadan kompresör yardımıyla temin edilebilir.

  • - Araçların menzilleri en az 100 km olacaktır.- Bu kurallara ileride eklemeler yapılabilir. 

Ama, gençlerimiz sınırsız olduğunu bildiğimiz yaratıcıklarına gem vurmak istemediğimizden bir de performanslarını ayrıca sınayacağımız serbest konsept arabalar kategorisi koyuyoruz. Gerek pist yarışında, gerek serbest kategoride dereceye giren ekiplere ödül verilecektir. 

Ayrıca, yakıt hücrelerini kendi yapıp yarışa bunlarla tamamlayan ekipler ödüllendirilecektir. 

Hem Hidromobil 07, hem de Formula G yarışları bir alternatif enerjiler şenliği kapsamında birlikte yapılacaktır. Yarış2- 2,5 km uzunluğundaki pistlerde büyük bir olasılıkla temmuz ayı içinde Ankara veya İzmir’de gerçekleşecektir. Şenlik organisazyonunun her türlü alternatif enerjiyi kullanmak üzere tasarlanmış arac ve gereçlerde sergi ve gösteri amacıyla katılabileceklerdir. 
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI


  1. Erciyes Üniversitesi Temiz ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları KulübüKulüp Kuruluş Amacı: Alternatif Enerji Kaynaklarının Kullanımı ile ilgili projelere,konferanslara ve toplantılara öğrencilerin katılımını sağlamak , Alternatif enerji kaynaklarının gelişimini takip edip bu gelişim süreci içinde Erciyes Üniversitesi olarak üzerimize düşen katkıları teorik ve pratik olarak sağlamak.

Geleceğin enerji kaynaklarını gündelik hayatımızda yaygınlaştırmak.


Hedeflenen:

Geçtiğimiz yıl TÜBİTAK tarafından 2. si düzenlenmiş olan TÜBİTAK FORMULA G ÜNİVERSİTELERARASI GÜNEŞ ARABALARI YARIŞMASI ‘ nda üniversitemizi kurmuş olduğumuz takım ile temsil ettik ve ilk kez ve çok az bir bütçeyle katıldığımız alternatif enerji kaynaklarına yönelik böyle bir yarışmada 37 takım içinden 14. olarak bütün olumsuzluklara rağmen iyi bir sonuç elde ettiğimize inanıyoruz.


Bu başarının daha çok arttırılması , alternatif enerji kaynaklarına yönelik ilginin çoğaltılması , bu kaynakların kullanımının yaygınlaşması , ülkemizin ve dünyamızın geleceği için alternatif enerji kaynaklarına yönelik yapılan katkılarda Erciyes Üniversitesi’ nin katkısının daha yoğun olması amacıyla bireysel olarak çalışmaktansa bir kulüp çatısı altında daha yoğun bir kitle ile daha yoğun bir bilgi paylaşımı çerçevesinde etkinliklere katılmak , yeni etkinlikler düzenlemek ve alternatif enerji kaynaklarının önemini rahatça duyurmak ve elbette pratik olarak uygulatmak amacıyla Alternatif Enerji Kaynakları Kulübünü kurma girişiminde bulunuyoruz.
TÜBİTAK tarafından 2007 yılında Güneş Enerjili Araç Yarışması uluslararası çapta düzenlenecek olup , yine TÜBİTAK tarafından 2007 Ağustos ayı içinde Türkiye ‘de ilk kez Hidrojen Enerjili Araç Yarışması düzenlenecektir.

geçtiğimiz yıl katıldığımız güneş enerjili araç yarışmasında üniversitemiz ve sponsorlarımızın desteği ile her parçasını özenle yaptığımız aracımızın yanına yenilerini ve yeni projeleri eklemekle gerek alternatif enerji kaynaklarına olan istenilen ilgiyi vermiş olacağız , gereksede kulübümüze üye olan arkadaşlarımıza teorik ve pratik bilgilerini sanayi ile iş birliği halinde artırma olanağı sağlayacağız.

Bütün bunların yanı sıra kulüp üyelerimizin alternatif enerji kaynaklarına yönelik ülkemiz ve yurt dışındaki konferans ,toplantı ve fuarlara katılım göstermelerini sağlayacağız.

Erciyes Üniversitesi öğrencilerinin , gündelik hayatımızda ,ulaşımda,iletişimde,fabrikalarda,yollarda ve neredeyse her yerde farklı uygulamalarla karşımıza çıkan geleceğin enerji kaynaklarına ilgisiz kalmaması amacıyla hep birlikte üstümüze düşen görevi yapacağız.

Farklı branşlardaki öğrencilerin çalışıp ,katılım göstereceği kulübümüz faaliyetlerinde en dikkat çekici nokta , üyelerin teorik bilgilerini pratiğe çevirme olanaklarına sahip olması olacaktır.

Alternatif enerji kaynakları üzerine ülkemizde ve dünyada yapılan çalışmaları takip edip,bu amaçla yapılan bilimsel araştırmalara ve projelere katkıda bulunmak temel hedefimizdir.
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI

  1. Hidromobil Ekibimiz

PROJE KOORDİNATÖRÜ :Yrd.Doç.Dr Mustafa YILMAZ


(Makine Mühendisliği Bölümü, Makina Teorisi ve Dinamiği Anabilim Dalı)

E-POSTA : yilmazm@erciyes.edu.tr

Telefon: 0 352 437 49 01 / Dahili : 32051

Recep Serdar ÜNSAL

(Takım Temsilcisi)

Makine Mühendisliği 5.sınıf

E-POSTA : Rs_unsal@hotmail.com

Telefon: 0536 583 03 07 – 0533 3384668
Ahmet TUNÇ

(Kulüp Başkanı)

Makine Mühendisliği 5.sınıf

E-POSTA : 83ahmettunc@gmail.com

Telefon: 0505 6517751 – 0536 5504410
Emre ÖZDEN

(İletişim Sorumlusu)

Makine Mühendisliği 5.sınıf

E-POSTA : emre_ozden81@hotmail.com

Telefon: 0536 963 89 35

Gökhan UÇAR

Makine Mühendisliği 5.sınıf


Serkan GÖKSEL

Elektrik-Elektronik Mühendisliği 4.sınıf

Telefon: 0505 4074663

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI

HİDROMOBİL 2007 TAKIMI

TAKIM TEMSİLCİSİ : R.SERDAR ÜNSAL


ELEKTRİK-ELEKTRONİK SİSTEMLER SORUMLUSU:

SERKAN GÖKSEL
FATİH ALTUĞ ÖZDEMİR

MEHMET GÜL

ÜMİT YİĞİN

AHMET BAHADIR ÇEKGELOĞLU

TAYFUR YILMAZ
MEKANİK SİSTEMLER SORUMLUSU :

AHMET TUNÇ- KADİR KARACA – ÖMER ÖZDEN-

ALPER KALAYCI -AKTİF

ÖMER ÖZDEN-AKTİF

OKAN ÖZTÜRK-AKTİF

FERİDUN YAVAŞ-AKTİF

MESUT ÖZDEM-AKTİF

Abdullah ARSLANTAŞ – AKTİF

AYKUT YILMAZER- AKTİF

TASARIM VE ANALİZ BİRİMİ -GÖVDE VE AERODİNAMİK SİSTEM SORUMLUSU:
EMRE ÖZDEN- M.FATİH KAYA- FERİDUN YAVAŞ

ÖMER BARIŞKAN YAŞAR-AKTİF

KADİR KARACA-AKTİF

MEHMET FATİH KAYA-AKTİF

BİLAL TİMUÇİN-AKTİF

AYKUT YILMAZER-AKTİF

HASAN ÖZCAN -AKTİFKİMYASAL KONTROL

SONER ÇAKAR -AKTİF

YUSUF OSUN-AKTİFSÜRÜCÜ:

BELİRLENMEDİ..


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI
  1. Hidrojen Enerjisi Hakkında


Hidrojen enerji sistemi aşağıdaki kısımlardan oluşur.
- Hidrojen üretimi

- Depolama ve iletim

-Enerji çevrimiDünyanın giderek artan enerji gereksinimini çevreyi kirletmeden ve sürdürülebilir olarak sağlayabilecek en ileri teknolojinin hidrojen enerji sistemi olduğu bugün bütün bilim adamlarınca kabul edilmektedir.
Hidrojen enerjisinin insan ve çevre sağlığını tehdit edecek bir etkisi yoktur. Kömür, doğalgaz gibi fosil kaynakların yanısıra sudan ve biyokütleden de elde edilen hidrojen, enerji kaynağından çok bir enerji taşıyıcısı olarak düşünülmektedir. Elektriğe 20. yüzyılın enerji taşıyıcısı, hidrojene 21. yüzyılın enerji taşıyıcısı diyen çevreler vardır. Hidrojen yerel olarak üretimi mümkün, kolayca ve güvenli olarak her yere taşınabilen, taşınması sırasında az enerji kaybı olan, ulaşım araçlarından ısınmaya, sanayiden mutfaklarımıza kadar her alanda yararlanacağımız bir enerji sistemidir.
Hidrojen içten yanmalı motorlarda doğrudan kullanımının yanısıra katalitik yüzeylerde alevsiz yanmaya da uygun bir yakıttır. Ancak dünyadaki gelişim hidrojeninin yakıt olarak kullanıldığı yakıt pili teknolojisi doğrultusundadır.
1950'lerin sonlarında, NASA tarafından uzay çalışmalarında kullanılmaya başlayan yakıt pilleri, son yıllarda özellikle ulaştırma sektörü başta olmak üzere sanayi ve hizmet sektörlerinde başarı ile kullanıma sunulmuştur. Yakıt pilleri, taşınabilir bilgisayarlar, cep telofonları gibi mobil uygulamalar için kullanılabildiği gibi elektrik santralları için de uygun güç sağlayıcılardır. Yüksek verimlilikleri ve düşük emisyonları nedeniyle, ulaşım sektöründe de geniş kullanım alanı bulmuşlardır.
Hidrojen Üretimi

Yakıt pilleri, temiz, çevreye zarar vermeyen ve yüksek verime sahip enerji dönüşüm teknolojileridir.


Bir buhar kazanı veya türbin kullanılmadan, sadece kimyasal reaksiyon ile elektrik enerjisi üretilir. Hidrojen (H2) ve oksijen (O2) arasındaki elektrokimyasal reaksiyon ile elde edilen ve toplam verimlilikleri % 80'lere kadar ulaşabilen yakıt pilleri, sürekli çalışan piller veya elektrokimyasal makinalar olarak da bilinir. Yakıt pilleri, bünyesinde kullanılan elektrolitin cinsine göre çeşitli isimler alır. -> Fosforik asit yakıt pili
->Katı oksit yakıt pili
->Erimiş karbonat yakıt pili
->Polimer elektrolit yakıt pili (PEM)
->Alkali yakıt pili Her nekadar çalışma prensipleri benzer olsa da, çalışma koşulları ve uygulama alanları farklılık göstermektedir. Tablo 1'de yakıt pili çeşitlerinin temel özellikleri verilmiştir.
Atık olarak su ve ısı elde edilmesi ve özellikle minimum seviyedeki emisyonları yakıt pillerini avantajlıkılar. İçten yanmalı motorlarda, toplam kontrol edilemeyen emisyonlar 2370 ppm, gaz türbinli sistemlerde 120 ppm olduğu halde, yakıt hücreli sistemlerde sadece 5 ppm'dir. Yakıt pilleri, boyutlarının küçük olması, yüksek verimle çalışmaları ve atık ısılarının kullanılabilir olmasının yanısıra aşağıdaki özellikleri nedeniyle de diğer güç sistemlerine göre daha üstündürler.->Modüler olmaları
->Kullanıcıya yakın inşaa edilebilmeleri
->Yakıt olarak saf hidrojenin yanısıra doğal gaz, metanol veya kömür gazlarının kullanılabilmesi
->Sessiz çalışmaları
->Minimum seviyede kükürt oksit ve azot oksit emisyonları->İnşa edilecek alanda çok az çevre kısıtlamaları gerektirmeleri ve kısa sürede inşaa edilebilmeleri.
->Katı atık problemlerinin olmaması.1839'da keşfedilmiş, 1932'de üzerinde gelişmeler sağlanmış ve 1952 yılında NASA tarafından uzay çalışmalarında enerji sağlayıcı olarak kullanılan yakıt pilleri, 1960'lı yıllarda ilk yakıt hücreli traktör yapımı ile kara ulaşımında kullanıma sunulmuş 1980'li
yıllarda yakıt hücreli tren, 1990'lı yıllarda yakıt hücreli denizaltı ve uçak ile gelişim göstermiş son yıllarda kara araçlarında ve güç santrallarında
yaygın araştırma ve uygulama konusudur.

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI

4.Hidrojen Enerjisi Hakkında

Depolama ve İletim

Araçlarda hidrojen kullanımında başlıca engel hidrojenin depolanmasıdır. Hidrojen gaz formunda oda sıcaklığı ve basıncında aynı eşdeğer enerji miktarına sahip bir gazdan 3000 kat daha fazla yer kaplar. Bu nedenle de hidrojenin araçta kullanımı için sıkıştırma, sıvılaştırma veya diğer teknikler gereklidir. Dört ana teknik mevcuttur. Bunlar sıkıştırılmış gaz, karyojenik sıvı, metal hidrit ve karbon adsorpsiyonudur. Kısa dönemde en uygulanabilir olanları ilk ikisidir. Metal hidrit yöntemi gelişmiş bir yöntem olsa da rekabet edebilir olması için daha fazla araştırma gereklidir. Karbon adsorpsiyonu ise henüz olgunlaşmış bir teknik değildir, ancak araştırma-geliştirme çalışmalarının sonunda hedefler gerçekleştirilirse uygulanabilir yöntem olarak görülmektedir. Hidrojenin son kullanımda depolama teknikleri her bir uygulama için farklıdır


TÜBİTAK TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMAYA GÖRE YARIŞMA İÇİN TASARLANACAK OLAN ARAÇLARDAKİ HİDROJEN KATI HALDE DEPOLANACAKTIR.


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASIEnerji Çevrimi Nasıldır ve Yakıt Pilleri Nasıl Çalışır?

Tükenmez ve hiç bir zaman şarj olmaya ihtiyacı olmayan yakıt pilleri yakıtın


enerjisini direk olarak elektrokimyasal yolla elektrik enerjisine çevirirler. Anot
yakıtlanmayı ve katot oksitlenmeyi sağladığı zaman yakıt pilleri sürekli bir batarya bir
batarya gibi çalışır. Bir batarya gibi sessiz ve hareketsizdir. Fakat bataryadan iki yolla
farklıdır. Tehlikeli maddeler içermez ve kirlenmeksizin yenilenebilir. Bir yakıt kaynağı
olarak kullanılır.
Yakıt pilinin çalışması için hidrojen – oksijen veya hidrojen – hava gereklidir. Bir
yakıt pilinin merkezi iki elektrot arasına yerleştirilmiş elektrolitten meydana gelmiştir.
Hava, katot yüzeyi üzerinden geçer. Elektronlar katoda doğru bir dış devre yoluyla
taşınırken hidrojen iyonları da elektrolit yoluyla oksijen elektroda göç ederler. Katotta

 

oksijen ve hidrojen iyonları ile elektronların reaksiyona girmesiyle su elde edilir.


Elektronların dış devre yoluyla akışı ile elektrik üretir. Yakıt kullanımındaki yüksek verim
nedeniyle, bu elektrokimyasal işlemden çıkan yan ürünler sıcaklık, ısı, buhar halinde su ve
anottan katoda elektron akışından doğan elektrik akımıdır.
Yakıt pilleri; yakıtı ve okside eden maddeyi kimyasal olarak yanma olmaksızın bir
araya getirerek geleneksel yanmadaki enerji kayıplarını önler ve kirliliğine neden olmaz.
Farklı elektrolid maddelerinden üretilen yakıt pillerinin farklı çeşitleri vardır.
Her bir yakıt pili türü, farklı potansiyel kullanışına sahiptir. Elektro kimya yakıt
pillerin proton değişim membranlı veya onun dolu polimeri üzerindeki gelişmiş
mekanizmasına odaklanmıştır. Proton değişim membranlı yakıt pilleri 85 °C civarındaki
alçak bir sıcaklık oranıyla işletilmiştir. Onlar yüksek güç yoğunluğuna sahiptirler ve derhal
dolu kapasiteyle çalışabilir ve değişken güçlü göstergelerle ayarlanabilirler. Değişken
proton membranlı yakıt pilleri aydınlatma araçları, uzak mesafeler. İçin dağıtılmış güç
üretim birimleri ve deşarj edilebilir pillerin yenilenmesi gibi daha küçük uygulamalarda da
ilk adaydır.
(PEM) Yakıt hücresi çalışma mekanizması suyun elektrolizinin tam tersidir. Yakıt
hücresi için reaksiyon formülü aşağıdaki gibidir.
Anotta

Katotta

Toplam reaksiyon;
Şeklinde gerçekleşir


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI


Yakıt hücrelerinde daha iyi başarım ve daha iyi


verim elde edebilmek açısından bazı önemli noktalar mevcuttur.
• Hava Yönetimi
• Su Yönetimi
• Isı Yönetimi
• Güç Yönetimi

2.2.1 Hava Yönetimi


• Kimyasal reaksiyonun istenilen hızda gercekleşebilmesi için hücre içine bir basınç
uygulanmalıdır. Ancak basıncın düşük olması tepkimeyi yavaşlatıyor; eğer yüksek
olursa da hidrojenin oksijen tutma kapasitesi azalıyor. Bunun için içeriye verilen
basınç optimum değerde olmalıdır.
2.2.2 Su Yönetimi
• Yakıt hücresinden dışarıya atılan su tekrar geri dönüşüm için kullanılabilir. Çıkan
suyu düzenleyiciye vererek bu sudan tekrar hidrojen elde edilerek yakıt tasarrufu
sağlanacak ve böylece dışarıdan ekstra yakıta fazla gerek duymadan cihaz daha
uzun çalışabilecektir.
2.2.3 Isı Yönetimi
• Yakıt hücrelerinde dışarıya suyun yanında bir miktar ısıda açığa çıkar. (PEM
80derece). Bu açığa çıkan ısı su ile birlikte buhar basıncı yaratır bu basınç içeriye
verilerek hava yönetimine katkıda bulunulabilir. Ayrıca açığa çıkan bu ısıyı başka
günlük ihtiyaçlar için de kullanmak yakıt hücresinden elde edilen verimi
arttıracaktır.ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI
5.ÇALIŞMA TAKVİMİEYLÜL

EKİM

KASIM

ARALIK

OCAK

ŞUBAT

MART

NİSAN

MAYIS

HAZİRAN

TEMMUZ

AĞUSTOS


KULÜPLEŞME VE GENEL ORGANİZASYON

ÜYE SEÇİMLERİ –GÖREV DAĞILIMI-YURTİÇİ VE YURTDIŞI ARAŞTIRMALARI-BAŞVURUNUN YAPILMASI-WEB SİTESİNİN OLUŞTURULMASI-LABORATUVAR VE PROJE ODASI TEMİNİ

ARACIN TEORİK OLARAK OLUŞTURULMASI-BÜTÇENİN BELİRLENMESİ-PROTOTIP OLUŞTURULMASI-

SPONSORLUK GÖRÜŞMELERİARACIN TEORİK OLARAK OLUŞTURULMASI-BÜTÇENİN BELİRLENMESİ-

SPONSORLUK GÖRÜŞMELERİMALZEMELERİN ALIMI İÇİN GEREKLİ BAŞVURULARIN YAPILMASI VE TEMİN EDİLMESİ

MALZEMELERİN ALIMI İÇİN GEREKLİ BAŞVURULARIN YAPILMASI VE TEMİN EDİLMESİ-

İMALAT


İMALAT

İMALAT

İMALAT - ULAŞIM-KARGO-BARINMA –REKLAM ORGANİZASYONLARI - SÜRÜCÜLERİN BELİRLENMESİ-

TOSFED LİSANSLARI İÇİN BAŞVURUSON KONTROLLER VE REKLAM –

BASIN YAYIN - ARAÇ TEST SÜRÜŞLERİ VE OPTİMİZASYON


ARAÇ TEST SÜRÜŞLERİ VE OPTİMİZASYONARAÇ TEST SÜRÜŞLERİ VE OPTİMİZASYON

HİDROMOBİL 2007

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI


6.MALİYET HESAPLAMASIELEKTRIK –ELEKTRONIK SISTEM VE KONTROL UNITELERI

~DC Motor – 3-6 KW

~Sürücü ve Kontrol Gereçleri

~Baglantı Gereçleri

-Kabin içi Kontrol Gereçleri

15.000 YTLYAKIT HÜCRESİ GİDERLERİ

~Yakıt


~Yakıt Pili – PEM -1.2 KW

~Yakıt Tankı

~Yakıt Güvenligi Gereçleri

-Bağlantı Ekipmanları35.000 YTLMEKANİK SISTEM GIDERLERI

~Şasi


~Gövde-KOMPOZİT

~Tekerlek-HIZ TEKERLERİ – 3 ADET

-Güç Aktarma sistemi

~Süspansiyon, Direksiyon, Fren Sistemi

~Ek Donanım ve diğer ekipmanlar,Yedek parçalar

15.000 YTL
ORGANİZASYON GİDERLERİ

~Araba ve ekibin ulaşımı (10-30 KİŞİ)


-Barınma (10-30 KİŞİ)
~Tanıtım Materyalleri (Afiş, Broşür, T-shirt, Web sitesi vb.)
~Proje ile ilgili özel tanıtım ve harcamalar

15.000 YTL

TOPLAM : 80.000 YTL
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI7.SPONSORLUK BİLGİLERİERCİYES ÜNİVERSİTESİ

TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ HİDROMOBİL 2007 TAKIMI

SPONSORLUK KATEGORİLERİ


SAĞLANAN İMKANLAR

MADDİ DESTEK

TEKNİK DESTEK

HİZMET DESTEĞİ MALZEME DESTEĞİ
15,000 YTL

>>

PLATİN SPONSOR(ANA SPONSOR)

MADDİ DESTEK


TEKNİK DESTEK

HİZMET DESTEĞİ

MALZEME DESTEĞİ

5,000YTL

>>

ALTIN SPONSORMADDİ DESTEK

TEKNİK DESTEK

HİZMET DESTEĞİ

MALZEME DESTEĞİ


1,000 YTL

>>

GÜMÜŞ SPONSORMADDİ DESTEK

TEKNİK DESTEK

HİZMET DESTEĞİ

MALZEME DESTEĞİ


1,000 YTL

<<

BRONZ SPONSORLUK


Araç üzerinde logo (büyük boy) 

 

 
Röportajlarda firma adının belirtilmesi 

 

 
Websitemizde link (büyük logo)

 

 
Katılınacak fuar ve şenliklerde takım standlarında logo kullanımı

 

 
Araç üzerinde logo (orta boy)

 

 
Haberlerde sponsor logosu kullanımı 
Takım T-Şörtlerinde Logo

Aracın transferinde kullanılacak taşıyıcı üzerinde logo
Araç üzerinde logo (küçük boy)

 

 

 


Websitemizde link (küçük logo)

 

ÖZEL SPONSORLUK KATEGORİSİ


PROJE MALİYETİNİN TAMAMINI KARŞILAMAYI KABUL ETTİĞİNİZ TAKTİRDE ÖZEL SPONSORUMUZ OLMAYI KABUL ETMİŞ SAYILIYORSUNUZ.BU SEBEPLE ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ HİDROMOBİL TAKIMI ÜYELERİ VE AKADEMİK DANIŞMANLARI TARAFINDAN ÜRETİLECEK HİDROJEN ENERJİLİ ARACIMIZA FİRMANIZIN ADI VERİLECEK VE SPONSOR OLARAK SADECE FİRMA LOGONUZ ARAÇ ÜZERİNDE BULUNACAKTIR.
HİDROMOBİL 2007 YANİ HİDROJEN ENERJİLİ ARAÇ YARIŞMASI 2007 AĞUSTOS AYI İÇİNDE TÜRKİYE DE İLK KEZ GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLUP , GEÇTİĞİMİZ YILLARDA YAPILAN GÜNEŞ ENERJİLİ ARABA YARIŞMASI FORMULA G GİBİ YEREL,ULUSAL VE ULUSLAR ARASI BASININ YOĞUN İLGİSİNE ŞAHİT OLACAKTIR.

YARIŞMA ÖNCESİ,YARIŞMA SIRASI VE YARIŞMA SONRASINDA TAKIMIMIZ İSMİ İLE BİRLİKTE ARAÇ ADI OLARAK SADECE FİRMANIZIN İSMİ KULLANILACAKTIR.

ARACIMIZ FİRMANIZIN ADI İLE ÇAĞRILACAK VE FİRMANIZIN ADI İLE BASIN KARŞISINA ÇIKACAKTIR.

Not:


Sponsorumuz olmayı kabul ettiğiniz taktirde kulüp ve takım adına sorumlu temsilcilerle irtibata geçmeniz gerekiyor

(İletişim bilgilerini iletişim dosyasında bulabilirsiniz.)

En kısa sürede firmanız ile irtibata geçilecek ve aşağıdaki konularla ilgili bilgi ve doküman akışı sağlanacaktır.
*Proje teorik çalışma durumu

*Proje pratik çalışma durumu

*Sponsorluk sözleşmesi

*Görsel kayıtlarERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ

HİDROMOBİL 2007

PROJE TANITIM DOSYASI


8.İLETİŞİM BİLGİLERİ
Yrd.Doç.Dr Mustafa YILMAZ


(Makine Mühendisliği Bölümü, Makina Teorisi ve Dinamiği Anabilim Dalı)

E-POSTA : yilmazm@erciyes.edu.tr

Telefon: 0 352 437 49 01 / Dahili : 32051

Cep telf : 0 532 516 72 34


Recep Serdar ÜNSAL

(HİDROMOBİL TAKIM TEMSİLCİSİ)

Makine Mühendisliği 5.sınıf

E-POSTA : Rs_unsal@hotmail.com

Telefon: 0536 583 03 07 – 0533 3384668Ahmet TUNÇ

Makine Mühendisliği 5.sınıf

(KULÜP BAŞKANI)

E-POSTA : 83ahmettunc@gmail.com

Telefon: 0505 6517751 – 0536 5504410Emre ÖZDEN

Makine Mühendisliği 5.sınıf

(KULÜP İLETİŞİM SORUMLUSU)

E-POSTA : emre_ozden81@hotmail.com

Telefon: 0536 963 89 35

ADRESİMİZ: ERCİYES ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ,38039,KAYSERİ

(ERCİYES ÜNİVERSİTESİ TEMİZ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI KULÜBÜ – TYEKK)

KULÜP FAX NUMARASI:

0352 437 57 84

( Bu fax numarası mühendislik fakültesi dekanlığına aittir ve kulübümüz tarafından kullanılmaktadır)


www.erciyes-tyek-g.com
Yüklə 122,03 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə