EtkiNLİK 3: eski ÇİN Üzerine düŞÜneliM, tartişalimYüklə 10,21 Kb.
tarix01.03.2018
ölçüsü10,21 Kb.
#43488

ETKİNLİK 3: ESKİ ÇİN ÜZERİNE DÜŞÜNELİM, TARTIŞALIM1172423. soldiers lead horses in the great terracotta army of china.


KAYNAK 1: Pişmiş toprak askerler… Shi Huangdi’nin anıt mezarının içi…
A. DÜNYA MİRASININ BİR PARÇASI: QINSHI HUANGDI’ninANITMEZARI http://www.globalmountainsummit.org/images/terracotta-warriors/qin-shi-huang-mausoleum-l.jpg

Çin’in siyasi birliğini sağlayan ilk imparator Shi Huangdi’nin (hükümdarlık dönemi MÖ 247-210) anıtmezarı,sıkıştırılmış toprakla inşa edilmiş çok büyük bir tümülüstür. Qin Shi Huangdi tahta çıktıktan hemen sonra, MÖ 246 yılında başlanan anıtmezarın inşası30 yıldan fazla sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır. Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an (Şian) kenti yakınlarındaki Lishan bölgesindebulunan anıtmezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğinde, 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir.Anıtmezarın çevresindeki alanda, pişmiş topraktan yapılmış, gerçek boyutlarda toprak askerlerle dolu devasa bir yeraltı bölmesi bulunmuştur. Askerlerin silahları gerçekti, bronzdan imal edilmişti. Burada gerçek savaş arabaları da bulunuyordu.

Bu bölgede piramide benzer birçok tümülüs anıtmezar vardır. Çin piramitleri diye bilinseler de Meksika’daki ve Mısır’daki piramitlerden birçok açıdan farklıdırlar. Yanda resmi görünen Büyük Piramit’in bazı bölümleri ziyarete açıktır.


KAYNAK 2: Shi Huang’ın büyük anıt mezarı. Xian bölgesi.
ÇALIŞMA SORULARI

1. Tümülüs ile Höyük aynı şey midir? İnternette biraz dolaştığımızda bu mezarların höyük-mezar olarak Türkçeleştirildiğini görüyoruz. Bu doğru bir isimlendirme midir?

2. Metinde, sözü geçen piramitler için Mısır ve Meksika’daki piramitlerden farklıdır deniliyor. Gerçekten öyle mi? Kanıt kullanarak yanıtlayınız.

3. Çin piramitleri birçok komplo teorisine de kaynaklık etmektedir. Bunların neler olduğunu bulmaya çalışınız. Komplo teorilerini yazanların sunduğu kanıtlar var mı? Varsa bu kanıtlar sizi tatmin etti mi? Araştırma yapın, düşünün, tartışın.

4. Son olarak siyasi, sosyal, askeri, dinsel vb. birçok etkeni dikkate alarak çok yönlü düşünelim… İmparator Shi, böyle muazzam bir mezarı neden inşa ettirmiş olabilir?

Araştırma için aşağıda adresi verilen web sitelerinden de yararlanabilirsiniz:

http://www.internethaber.com/cinin-gizemli-ordusu-foto-galerisi-25537-p1.htm; erişim tarihi 19.07.2014

http://www.youtube.com/watch?v=dnh7Th5ovHQ; erişim tarihi 19.07.2014http://www.youtube.com/watch?v=4pYR5v6gNmE; erişim tarihi 19.07.2014

B. DÜNYANIN EN UZUN DUVARI: ÇİN SEDDİdosya:greatwall large.jpg


Kaynak 3: 1907 yılına ait eski bir fotoğrafta Çin Seddi.
Çin’in kuzeyinde bulunan Çin Seddi’nin yapımına “Savaşan Devletler” döneminde başlanmış, ilk imparator Shi Huangdi zamanında eski birçok set ve gözetleme kulesi, yeni yapılanlarla birleştirilerek buraya kesintisiz bir sur olma özeliği kazandırılmıştır. Çinliler MÖ 3. yüzyıldan MS 17. yüzyıla kadar seddi uzatmaya devam etmişlerdir. Seddi, savunma amaçlı kullanan son hanedan Ming Hanedanı’dır. Seddin yapılış amacı olarak ileri sürülen en güçlü iddia şudur: Kuzeyden gelen atlı göçebe savaşçıların yağma akınlarına engel olmak. Daha az bilinen diğer iddia ise şöyledir: Yarı köle durumundaki Çin köylüsünün Kuzey’e kaçmasını önlemek.(Bkz. http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87in_Seddi; erişim tarihi 19.07.2014)

ÇALIŞMA SORULARI

  1. Önce, yukarıda belirtilen linke giderek vedaha farklı kaynakları inceleyerek kısa bir araştırma yapınız.

  2. Sonra aşağıdaki soru üzerine düşünün ve tartışın:

Yukarıdaki tezlerden hangisi veya hangileri size daha akla yakın gelmektedir? Görüşünüzü destekleyecek kanıtlarınız neler? Toparladığınız bilgileri yazarak sınıftaki arkadaşlarınızla tartışınız.

Yüklə 10,21 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə