Európska únia podporí výskum eboly sumou 24,4 milióna eurYüklə 21,78 Kb.
tarix03.11.2017
ölçüsü21,78 Kb.
#29643Európska komisia

Tlačová správa

Brusel 23. októbra 2014Európska únia podporí výskum eboly sumou 24,4 milióna eur

Európska komisia dnes oznámila, že z rozpočtu EÚ uvoľní 24,4 milióna EUR, ktoré sú potrebné na urýchlený výskum eboly. Financovanie bude smerovať do piatich projektov – od rozsiahleho klinického skúšania potenciálnej vakcíny po testovanie existujúcich a nových látok na liečbu eboly. Prostriedky z programu EÚ v oblasti výskumu a inovácie Horizont 2020 budú uvoľnené v zrýchlenom konaní, aby sa s prácou na výskume začalo čo najskôr. Pokiaľ ide o spomínaný vývoj vakcín, liekov a diagnostických možností v prípade eboly a iných hemoragických ochorení, Komisia na ňom spolupracuje s podnikateľskou sférou v rámci iniciatívy pre inovačné lieky.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v tejto súvislosti vyhlásil: „V prípade eboly nám ide o čas, v ktorom musíme nájsť riešenie nielen na momentálny núdzový stav, ale aj z dlhodobého hľadiska. Preto som rád, že môžem oznámiť poskytnutie dodatočných finančných prostriedkov vo výške 24,4 milióna EUR, ktoré pomôžu urýchliť tie výskumy v oblasti vývoja vakcín a liečebných metód, ktoré dosahujú najlepšie výsledky.“

WHO dnes zvolala do Ženevy medzinárodné spoločenstvo a jedným z najdôležitejších posolstiev tohto stretnutia je, že treba urýchliť výskum eboly“, dodala európska komisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinnová. Na projektoch zameraných na boj s touto smrteľnou chorobou budú spolupracovať najlepší výskumní pracovníci so zástupcami podnikateľskej sféry.

Finančné prostriedky budú poskytnuté na základe návrhov jednotlivých vedeckých tímov z celej EÚ a z viacerých tretích krajín, ktoré posúdila nezávislá skupina odborníkov (pozri prílohu s vybranými projektmi).

Profesor Peter Piot, riaditeľ Londýnskej školy verejného lekárstva a tropických chorôb a zároveň jeden z objaviteľov eboly, reagoval na toto oznámenie slovami: „Vítam odhodlanie Komisie podporiť sériu klinických skúšaní a štúdií vírusu eboly ako formu európskeho príspevku k zastaveniu tejto krízovej situácie, ktorá si už vyžiadala životy mnohých ľudí.“

Komisia zároveň požiadala Partnerstvo európskych a rozvojových krajín v oblasti klinického skúšania, aby do svojho pracovného plánu zaradilo aj nové epidémie v Afrike, medzi ktoré ebola patrí. V nadchádzajúcich výzvach na predkladanie návrhov tak bude možné financovať klinické skúšanie liekov, vakcín a diagnostických možností aj z prostriedkov partnerstva.

Oznámenie Komisie prichádza v súvislosti s vrcholným zasadnutím, ktoré dnes v Ženeve organizuje WHO a na ktorom sa zúčastňujú zástupcovia medzinárodného spoločenstva a podnikateľskej sféry. Cieľom zasadnutia je diskutovať o prístupe k vakcínam, ktoré budú vyvinuté v najbližšej budúcnosti, o financovaní kampaní vakcinácie a imunizácie, pri klinickom skúšaní zas o jeho príprave, výrobných kapacitách, regulácii a odškodnení v prípade nežiaducich účinkov.Súvislosti

Európska únia zohráva aktívnu úlohu už od vypuknutia krízy. Len samotná Európska komisia sa doteraz zaviazala uvoľniť 180 miliónov EUR na humanitárnu a rozvojovú pomoc krajinám postihnutým touto epidémiou. Tento svoj záväzok napĺňa tým, že postihnutým komunitám poskytuje okamžitú zdravotnú starostlivosť a vďaka rýchlej diagnostike a organizovaniu informačných kampaní o chorobe pomáha obmedziť šírenie epidémie. Okrem finančnej pomoci prispieva EÚ na boj proti epidémii aj tým, že do postihnutých oblastí vysiela odborníkov a koordinuje dodávky zásob a prípadnú evakuáciu.

Komisia už podporuje boj s ebolou finančnými prostriedkami zo siedmeho rámcového programu EÚ v oblasti výskumu a technického rozvoja (RP7). Peniaze sú určené na vývoj nových antivirotík, prepojenie laboratórií s vysokou úrovňou ochrany, na klinický manažment pacientov, predovšetkým v Európe, a na odstraňovanie etických, administratívnych, regulačných a logistických prekážok, ktoré bránia rýchlym výskumným riešeniam.

Ďalšie informácie

Koordinačná stránka eboly:http://europa.eu/newsroom/highlights/special-coverage/ebola/index_en.htm

Základné informácie o opatreniach EÚ proti ebole:http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-14-599_en.htm.

Webové stránky programu Horizont 2020: http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/Kontaktné osoby:

Michael Jennings (+32 2296 3388) Twitter: @ECSpokesScience

Monika Wcislo (+32 2298 6595)

Pre verejnosť: Europe Direct telefonicky 00 800 6 7 8 9 10 11 alebo e­mailomPríloha – Zoznam vybraných projektov

Názov

Koordinátor

Suma

Rozsah projektu

  1. EbolaVac

GlaxoSmithKline Biologicals, Belgicko

15 153 216 EUR

Klinické skúšanie najpokročilejšej potenciálnej vakcíny ChAd3-EBOV v Európe a v Afrike. Týmto skúšaním sa získajú rozsiahle dôkazy o bezpečnosti a schopnosti vyvolať ochrannú imunitnú reakciu, ako aj o najvhodnejšom harmonograme vakcinácie. Tieto skúšky sú nevyhnutné na štúdie obranného účinku vakcíny, ktoré budú nasledovať po nich.


  1. REACTION

Institut National de la Sante et de la Recherche Medicale (INSERM), Francúzsko

2 575 810 EUR

Štúdia bezpečnosti a účinnosti Favipiraviru – antivirotika povoleného v prípade chrípky – realizovaná najskôr na modeli choroby u zvierat a neskôr na pacientoch s vírusovým ochorením ebola. Prvé výsledky sa očakávajú po 6 mesiacoch.


  1. Ebola_tx

Prins Leopold Instituut voor Tropische Geneeskunde, Belgicko

2 892 171 EUR

Štúdia bezpečnosti, účinnosti a praktických aspektov využívania celej krvi alebo plazmy ľudí, ktorí chorobu prekonali, na liečbu pacientov s vírusovým ochorením ebola.


  1. EVIDENT

Bernhard-Nocht-Institut fuer Tropenmedizin, Nemecko

1 759 326 EUR

Výskum interakcie vírusu ebola s hostiteľom. Výskum prinesie nevyhnutné odpovede na otázky patofyziológie a prenosnosti ochorenia a pomôže lepšie riadiť plánované klinické skúšanie vakcín a potenciálnu liečbu, ako aj dohľad nad pacientmi s vírusovým ochorením ebola.

  1. IF-EBOla

Institut de Recherche pour le Developpement, Francúzsko

1 992 770 EUR

Štúdia bezpečnosti a účinnosti použitia protilátok proti ebole produkovaných koňmi ako pasívnej imunitnej liečby pacientov s vírusovým ochorením ebola.24 373 293 EUR


IP/14/1194


Yüklə 21,78 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə