Faruk ÖĞreten, Ahmet esenYüklə 22,13 Kb.
tarix22.08.2018
ölçüsü22,13 Kb.
#74247


YANGIN SÖNDÜRME TESİSATI

M 11-01 GENEL:

Bu bölüm yangın söndürme sisteminin tamamım kapsamaktadır. Yangın tesisatının genel yerleşim düzeni çizimlerde gösterildiği gibi olacaktır. Bu bölümde belirtilen donanım ve malzemeler bu inşaat şartnamelerine uygun olarak temin edilecek idareye eksiksiz ve çalışır bir sistem sağlayacak şekilde tam ve doğru olarak tesis edileceklerdir. Sprinkler sistemi uygulanmayacaktır.MÖ 11-02 İLGİLİ YAYINLAR:

Yangın tesisatının düzenlenmesi NFPNUSA ( National Fire Protection Association ) normlarına uygun olacaktır.M 11-02 KAPASİTELER:

Donanım ve malzemelerin kapasiteleri belirtilen değerlerden düşük olmayacaktır.M 11-03 STANDART İMALAT:

Bu_şartname ile temin edilecek teçhizat ve malzemeler imalatçının standart imalatı olacaktır. Aynı sınıf teçhizattan iki ya da daha fazlasına ihtiyaç duyulduğunda, hepsi bir tek imalatçının imalatı olacak: fakat, teçhizatın tüm parçalarının aynı imalatçıya ait olması şartı aranmayacaktır.M 11-04 MALZEME DONATIM VE TEÇHİZATIN SEÇİMİ:

Şartnamelerin bu bölümü veya tamamı ile ilgili olan, bu ihale kapsamında sağlanan ve tesis edilen tüm malzemeler, donatım ve teçhizat birinci kalite ve adı geçen malzemeler, armatür ve teçhizatın imalat ve/veya yapımı ile uğraşan tanınmış bir imalatçının standart ürünü olacaktır. Çizimlerde ve bu şartnamelerde belirtilen çeşitli kalemlerin imalatçı isimleri ve model numaralama verilen tüm referanslar, idare tarafından saptanan kalite, performans projelendirme, inşa ve imalat standardım gösterdiği anlamına gelir. Aynı malzemeler, donatımlar ve teçhizatın ticari üretimi ile düzenli olarak uğraşan tanınmış bir imalatçının ürünü, gerekli şartları ve idareye göre belirtilenlere eşit ve göz önünde tutulan kalite standartlarım karşılaması halinde çok küçük farklılıklar nedeniyle kabul edilmezlik yapılamaz. Ancak imalatçının performans verileri, teçhizatın nominal verim değeri v.b. "veya eşdeğeri" bazında bulunan bir malzemenin kullanılması veya bir başka malzeme yerine geçmesi için yeterli değildir. İmalatçısı belirtilmeden istenmiş tüm malzeme, armatür ve teçhizatlar, Yüklenici tarafından kullanılacak amaca uygunluk ve birinci kalite olma bazında seçilecektir, idare, uygun olmadığına ya da düşük kalitede olduğuna kanaat getirdiği herhangi bir veya tüm malzeme ya da teçhizatı reddetme yetkisine sahiptir.M 11-05 MALZEMELERİN, DONATIMIN VE TEÇHİZATIN ONAYI:

Mümkün olan en kısa zamanda ve herhangi bir malzeme, donatım veya teçhizat satın alınmadan önce, Yüklenici, imalatçı adı ve adresi; katalog numaraları ve ticari adım da kapsamak suretiyle malzemeleri, armatür ve teçhizatı içeren bir listeyi üç kopya halinde tasdik edilmeleri için idareye verecektir. Listeler, tam ve kullanışlı bir tesisat için gerekli malzemeleri, donatım ve teçhizatın tüm parçalarım gösterecek şekilde yereri kadar detaylı olacaktır. Yüklenici çeşitli kalemler hakkında istenilen detaylı bilgileri de temin edecektir. Malzeme onayında imalatçının ilan ettiği fiyatlar esas alınacaktır. Şartname hususlanna uygun olmayan herhangi bir malzeme, armatür ve teçhizat reddedilebilir. Yüklenici sağlamayı önerdiği teçhizatın şartnamelere uygun olmayan tüm noktalarının tam açıklamasını içeren bir rapor sağlayacak, aynı zamanda bazı istisnaları da şartnameye dahil edebilecektir. Böyle

bir raporun verilmemesi o teçhizatın, şartnamelerin tüm koşullarım sağladığı şekilde yorumlanacaktır.

M 11-06 YANGIN TESİSATI TEÇHİZAT VE DONANIMLAR:

Uluslar arası geçerli standartlara ( DIN,NFPA ...v.s.) uygun olacak biçimde değerlendirilecektir. Bu değerlendirmeye göre yangın tesisat projesi hazırlanacaktır.06-1 Yangın Pompa Sistemi: Sistem emiş ve basma kollektörleri, NFPA 20'ye göre yangın kullanımlı elektrikli yangın pompası, NFPA 20'ye göre yangın kullanımlı dizel yangın pompası, jokey pompa, yangın pompası kontrol paneli, çekvana ve kelebek vanalardan oluşturulacaktır.

06-2 Yangın Dolapları: Yangın dolabı iki bölmeli olacaktır. 1. bölmede yangın söndürme tüpü olacaktır. 2. bölümde ise yangın hortumu ve bağlantı elemanları bulunacaktır. Yangın hortumları kırılmaz ve bükülebilen lastik hortumlar olacaktır. Hortum sapları 1” boyları 20 mt. olacaktır. Dolap içi vana pirinç döküm olacaktır. Yangın dolap gövdesi enaz 1.5 mm. galvanizli saçı dolap kapakları yine 1.5mm saçtan imal edilecek ve kırmızı renkte fırın boya ile boyanmış olacaktır.

06-3 Sprinkler Sistemi Ve Borulaması: Sprinkler sistemi borulanmasında galvanizli çelik boru ve ekleme parçaları kullanılacaktır. Boru çaplan düşük tehlike sınırı için aşağıdaki

şekilde belirlenecektir. 2spr 1" 3 spr 1 1/4", 5 spr 1 1/2", 10spr 2" 30 spr 2 ½”, 60 spr 3” ,100spr4"

Max 4831 m2 yi koruyan sprinkle 4" Sprinkler, 68°C sıcaklıkta mayi dol camın genleşerek patlaması sonucu su püskürten %" püskürtme ağzı bulunan boyalı tipte olacaktır. Sprink hatlarına ıslak alarm vanasıl akış anahtarıl emniyet vanası ve test elemanı bulunacaktır.

06-4 İtfaiye Bağlantı Eleman: Yangın esnasında rezerv su stoğunun yetersiz kaldığı durumlarda itfaiyeden dışardan su takviyesi yapmak için tesis edilecektir, itfaiye bağlantılı elemanın da doldurma ağızları 2x2%", tesisat bağlantısı 5", duvar montajına uygun çift klapeli, üstünde yerel itfaiye uygun bağlantı adaptörül çekvalfi ve otomatik boşaltma musluğu bulunacaktır.

06-5 YER ÜSTÜ YANGIN MUSLUĞU (HIDRANT):

Hidrant gövdesi demirdöküm ; Supap ve su alma kapakları prinçten, supap mili paslanmaz çelikten boyutları TS- 2821/1'e ve DÎN 3222 normlanna uygun vana kapatıldığında donmaya karşı özel otomatik su boşaltmalı, geri tepme vanalı ani basınçlarda şok etkisine dayanıklı, türbülanssız, sürekli düzgün akışlı, (Kanatçıklı sitli) iki su alma ağızlı, TS-2821'e uygun renklerde yağlıboyalı, sızdırmaz contalı, Flanş bağlantılı yükselmeyen milli olacaktır.06.6 Yangın Damperleri: Klima havalandırma sistemi_uygulanan mahallerde yangının bulunduğu mahallerden diğer mahallere geçmesin! ve kanallardan gelecek taze hava ile büyümesini önlemek üzere tesis edileceklerdir. Dairesel veya kare kesitli olabilecektir. Yangın damperleri yay geri dönüşlü ve iki konumlu servomotorlu olacak ve uzaktan kumanda ile kontrol edilecektir. Normal zamanda damperler açık konumda olacak. Yangın anında dedektörlerin yangını algılayıp kontrol panosuna bildirmesi ve servomotora sinyal göndermesi ile kanal kapatılacaktır. Damperler asbestsiz malzemeden 15 rnrn. kalınlığında galvanizli saçtan imal edilecek bağlantıları için flanşlı olacaktır.

M 11-08 Denemeler:_Sulu yangın sistemi temiz su tesisatı denemeler bölümünde belirtilen şekilde denenecektir.

M 11-09 TANITMA, İSLETME VE BAKIM EL KİTABI:

9.1. Yüklenici 5 nüsha kitap şeklinde ciltlenmiş olarak el kitabı hazırlayacak ve Kontrol Mühendisi'ne teslim edecektir. Bu el kitabı şu bilgileri ihtiva edecektir:

9.1.1. Her bir sistemin basit tarifi, bakımı ve işletme esaslarının izahım,9.1.2. Teçhizat detaylarında, kontrol diyagramlarında ve kontrol cihazlarınn-K elektrik diyagramlarında gösterilen sistemin fonksiyonel parçalarının imalatçı tarafından verilen parça listelerini ve bu listelerde sistem, parça, model numaralarım, imalatçı detay numarası ile bir yıllık çalışma için tavsiye edeceği yedek parçaların listesini,

9.1.3. Her bir vananın yapacağı vazifeyi, yerini ve plaka numarasını belirtir tabloları,

9.1.4. Her tip cihazın bakımı ile ilgili bilgileri,

9.1.5. Her tip cihazın olası arızaları ve bunların tamiriyle ilgili bilgileri,9. 1.6. Her cihaz için en yakın mahalli satın alma, bakım, tamir ve yedek parça servisinin

firma adı, adresi ve telefon numarası,

9.1. 7 .Otomatik kontrol diyagramında ve elektrik tesisatı donatım şema ve projelerinde

mevcut her bir teçhizat elemanım tarif eden işleyişini açıklayan satıcı katalog veya literatür,

9.1.8. Mevcut diğer cihazlara ait elektrik motorlarının yardımcı röle, uzaktan kumanda ,

kilitleme, koruyucu röle gibi teçhizatım gösteren monte edildiği şekliyle hazırlanmış elektrik

donatım şemaları,

9.2. Yüklenici gerekli bilgilerin tamam olup olmadığı konusunda kontrol teşkilatı ile

temaslar yapacak; nihai durumuyla hazırladığı el kitabinin fihristim hazırlayacak ve Kontrol

Mühendisine onanmak üzere yazıyla verecektir. Onaylı fihristin bir kopyası kitapta

bulunacaktır.9.3 Bütün el kitabinin içeriği geçici kabulden dört hafta evvel Kontrol Mühendisine teslim

edilecektir.
Yüklə 22,13 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə