Gaudi’Nİn hayal dünyasi eşLİĞİnde barselonaYüklə 17,98 Kb.
tarix07.01.2019
ölçüsü17,98 Kb.
#90867

GAUDİ’NİN HAYAL DÜNYASI EŞLİĞİNDE BARSELONA
Antoni Gaudi 1852 yılında doğan Katalan bir mimardır. Barselona’yı muhteşem hayal gücü ile süsleyen Gaudi, doğanın formlarından etkilenmiş ve bunları inşa ettiği eserlerine yansıtmaktan çekinmemiştir.
Gaudi, çağdaşlarından farklı olarak alışılmış kuralların dışında çalışmalara imza atmış, dönemin bürokrasisi ve statükocu zihniyetiyle mücadele etmiştir. Arkasında binlerce ziyaretçinin görmek için sıraya girdiği, fotoğraflarını çektiği ve karşılarında hayranlıklarını gizleyemedikleri birçok dünya mirası bırakan Gaudi, yetenekli ve hayal gücü kuvvetli bir insanın bir şehri nasıl yaşanılabilir hale getirebileceğinin bir kanıtı olmuştur.
Estetik yoksunu, sıradan binalar görmekten sıkılanlar için Gaudi Barselonası’na göz gezdirmek hiç de fena olmaz.La Sagrada Familia
Yapımına 1882 yılında başlanılan La Sagrada Familia (Kutsal Aile Bazilikası) Gaudi’nin hayatını adadığı eserlerinden biridir. Mimar, inşa edilmeye başlanmasından 1 yıl sonra yapımını üstlendiği bazilikayı 1926 yılına kadar ilmek ilmek işlemiş ancak tamamlayamadan hayatını kaybederek La Sagrada Familia’nın içerisine gömülmüştür. ‘Bitmeyen Kilise’ olarak adlandırılan La Sagrada Familia’nın Gaudi’nin ölümünün 100. Yılına denk gelen 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.
Gaudi’nin dehasını yansıtan yapı 18 kuleden oluşmaktadır. Kuleler 12 havariyi, 4 incil yazarını, Hz. İsa’yı ve Hz. Meryem’i temsil etmektedir. Gaudi ne yazık ki; sadece Hz. İsa’yı sembolize eden kuleyi tamamlayabilmiştir. La Sagrada Familia Hristiyan inançlarının görsel bir temsilini oluşturmaktadır. Yapının her ayrıntısı dini sembolizm açısından bir anlatı niteliğindedir.

la-sagrada-familia-barselona

Park Güell
Gaudi’nin zengin hayal gücünü ve dehasını yansıtan eserlerinden izler taşıyan Park Güell, sanayici Eusebi Güell tarafından yaptırılmıştır. Başlangıçta konut alanı projesi olan çalışma sonradan İngiliz tarzı bir parka dönüştürülmüştür. Park alanı içerisinde bulunan merdivenler ve süslü şatolar Gaudi tarafından yapılmıştır. Görünümüyle harikalar diyarını yansıtan park, Barselona aristokrasisinin soyluluğunu yansıtmaktadır. Park Güell muhteşem taş yapılar, çarpıcı döşemeler ve büyüleyici binalar içermektedir. Parkın girişinde renkli mozaiklerle süslenmiş Ejderha Çeşmesi en ilgi çekici noktalardan biridir. Gaudi’nin eserlerinde görülen kaos içerisindeki düzen bu park alanında da etkisini hissettirmektedir. Muhteşem taş sütunlar oldukça düzensiz olmakla birlikte garip bir şekilde doğallık hissi vermektedir. Park Güell 1984 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine eklenmiştir.

park-guell-barselona

Casa Mila
Casa Mila, 1906 ve 1910 yılları arasında inşa edilmiş bir apartmandır. Sagra da Familia’dan sonra Gaudi’nin Barselona’daki en çok ilgi gören ikinci önemli eseridir. Yapımı sırasında yerleşmiş formlara uymadığı için birçok bürokratik engelle karşılaşan bina, farklı tasarımı nedeniyle biraz da alaycı bir şekilde ‘’taş ocağı’’ ismiyle anılmıştır.
Doğal taşlardan yapıldığı için renksiz olan bina bir yamaca vuran deniz dalgalarını anımsatmaktadır. Binanın turistlerin ziyaretine açık olan en ilgi çekici noktalarından biri, spiral heykeller ve savaş başlıkları takmış bilim kurgu askerlerini andıran yapıların yer aldığı çatı katıdır.

casa-mila-barselona

Casa Batllo
Casa Battlo’nun yerinde bulunan binayı satın alan Battlo ailesi, bu yapının yeniden tasarlanması için Gaudi ile anlaşmıştır. 1906 yılında yapımı tamamlanan ve görünümü nedeniyle ‘’kemik evi’’ ismiyle de anılan binanın dış cephesi mozaiklerle süslüdür.

casa-batllo-barselona

Casa Vicens
2005 yılında UNESCO dünya mirası listesine dahil edilen binanın yapımı 1839 yılında tamamlanmıştır. Antoni Gaudi’nin sanayici bir aile için tasarladığı bina ünlü mimarın ilk eserlerindendir.
Bina özel mülk olarak kullanıldığı için ziyarete kapalıdır. Gaudi’nin çalışmalarında çok karakteristik olan bitki motiflerini binanın ayrıntılarında görmek mümkündür.

casa-vicens-barselona

Palau Güell
Güell Sarayı, sanayici Eusebi Güell’in Gaudi’ye yaptırdığı ilk iştir. Yapımı 1890 yılında tamamlanan modernist ve “art nouveau”* tarzda inşa edilen bina diğer birçok Gaudi eseri gibi dünya mirası listesinde yer almaktadır. Eserin en ilgi çekici yanı bacalarıdır. Binanın yapımında oldukça etkileyici ferforje işleri, ahşap, seramik, renkli camlar kullanılmıştır. Ayrıca binanın içerisinde bodruma giden atlar için dizayn edilmiş yollar bulunmaktadır.
palau-guell-barselona

*Art Nouveau: Türkçe karşılığı yeni sanat olan ve 19. yüzyılda sanayileşmenin getirdiği tek tip üretim eşyaların, tek tipleşen sanat anlayışının eleştirisi, karşı hareketi olarak Avrupa’da doğmuş bir sanat akımıdır. Akım, mimari ve sanatsal yozlaşmaya karşıt olarak bireyselci ve özgün bir anlayışı benimseyen; çiçek, bitki, kadın gibi doğaya ve insana özgü akışkan hatları öne çıkaran niteliktedir.


Casa Calvet
1900 yılında Barselona Kent Konseyi Ödülü alan binanın bodrum, zemin ve birinci katları Calvet ailesi için tasarlanmıştır. Barok etkileri yansıtan Casa Calvet’in cumbaları, dekoratif heykelleri, antresi ve merdivenleri Gaudi’nin estetik dokunuşlarıyla hayat bulmuştur.
casa-calvet-barselona

https://blog.prontotour.com/gaudinin-hayal-dunyasi-esliginde-barselona-gezisi/0

Yüklə 17,98 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə