Gayrimenkulde ocak 2016 DÖnemiYüklə 23,85 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü23,85 Kb.
#24571

GAYRİMENKULDE OCAK 2016 DÖNEMİ

-Gayrimenkul sektörü, ocak ayında zorlu geçen 2015 yılı sonundaki satış verilerine kilitlendi. Açıklanan 1 milyon 289 binlik rakam piyasaya moral verdi. Bu rakamın yaklaşık yarısı yeni proje satışlarından, yarısı ise ikinci el satışlardan oluşuyor. Yabancıya satışta ise 23 bin seviyesinde kalındı. En çok satış Iraklılara oldu.

-Yılın ilk ayında lansmana çıkan proje sayısı sadece 3'te kaldı. Bu projeler Beylikdüzü, Bakırköy ve Esenyurt ilçelerinde yükseliyor.

-Satış rakamlarının yanı sıra değer artışları da 2015 yılına damgasını vurdu. Son iki yılda yüzde 43'lere varan oranda değerlenme söz konusu. Son üç ayda konutların değerleme oranı ise yüzde 8'i buldu. Kiralamada ise iki yıllık değerlenme oranı yüzde 38, son üç ayda ise yüzde 7'yi buldu.

-Değer artışlarında il bazında; Adana, Antalya, İstanbul ve Kocaeli öncü iller olurken, İstanbul'da rayiç ve kira değerinde en yüksek artış sıralamasında Başakşehir ilk üç içinde yer aldı.

Bu görüşümüzü destekleyen Uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Keller Williams Türkiye Direktörü Emre Erol,bir yılda konut fiyatlarının en çok arttığı bölgenin Başakşehir olduğunu söyledi. Erol, Başakşehir'de 2014'te 2 bin 500 lira olan metrekare fiyatlarının ikinci el piyasasında ortalama 3 bin 500 liraya yükseldiğini belirtti. Başakşehir'deki bu fahiş artışta, yüksek fiyatlarla konut alan veya kiralayan Suriyeli zenginlerin etkisi olduğu iddiasında çok tartışıldı.

-Yatırım enstrümanları arasında konut yine gözde araçlar arasında yer aldı. Oransal olarak yazacak olursam; parasını dolara yatıranlar yüzde 27, gayrimenkule yatıranlar yüzde 20 -24 oranında, altına yatıranlar yüzde 13, euroya yatıranlar yüzde 12 kazanç sağladı.

-Türkiye Müteahhitler Birliği, “2016 zor bir yıl olacak” mesajı verdi. Bunun ana nedenleri arasında Rusya kaynaklı riskler var. Öte yandan düşen enerji fiyatlarının önümüzdeki dönemde de bazı büyük projelerin fizibilitelerini etkileyeceği ve sektörde global rekabeti attıracağına dikkat çekildi.KÜRESEL RİSKLER VARLIĞINI ARTIRARAK SÜRDÜRÜYOR: 2015 yılı, Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) yıl boyunca izlediği para politikasının küresel risk iştahında düşüş yaratması, zayıf küresel ekonomik aktivite, emtia fiyatlarındaki çöküş ve buna bağlı olarak petrol - dolar ülkeleri para piyasalarında devalüasyon ve Çin ekonomisinde ortaya çıkan yavaşlama eğilimi ile küresel ekonomi açısından zorlu geçerken, yeni bir yılın eşiğinde de geleceğe dönük küresel risklerin varlığını artarak sürdürdüğü gözlemleniyor.

JEOPOLİTİK RİSKLER DE FİYATLANMAYA BAŞLANDI: Enerji kaynaklarının bulunduğu bölgelerde ABD ve Rusya'nın başı çektiği güç kazanma stratejileri ülkelerin iç işlerinde bozulma ve gerginliğe sebebiyet vermiş, ayrıca son dönemde gittikçe tırmanan İran ile Suudi Arabistan gerginliği ve güç mücadelesi de, Suriye ve Irak'ta şiddetini arttıran bir iç savaş zincirine dönüştü. Avrupa ve Ortadoğu arasındaki stratejik konumu nedeniyle savaştan kaçan insanların yarattığı göç dalgasından ve uluslararası terör saldırılarından payına düşeni Türkiye'nin de aldığı ortamda, küresel piyasalar ekonomik risklerle birlikte artan oranda jeopolitik riskleri de fiyatlamaya başladı.

DIŞ FİNANSMAN BAĞIMLILIĞI ALGISI HASSAS: FED faiz artışının başladığı, Brezilya, Rusya ve Çin ekonomilerinin alarm verdiği, küresel sermayenin geçmiş yıllara oranla çok daha seçici olduğu mevcut konjonktürde, Türkiye ekonomisi dış finansmana bağımlılık açısından yatırımcı algısında hassas durumunu koruyor. Türkiye'nin diğer gelişmekte olan ülkeler arasında pozitif ayrışmasını sağlayacak yeni hikayesinin etkinlikle hayata geçirilmesi gereken sosyal ve ekonomik reform programı olduğu dile getiriliyor. Önümüzdeki dönemde hükümetin ağırlık vereceğini açıkladığı reform süreci ve gerçekçi, uygulanabilir hedefler ile birlikte ekonominin rekabetçi, verimli, dinamik ve uluslararası yatırım için daha uygun hale getirilmesi bekleniyor.

-Firmalar yeni yıla umutlu başlarken patronların temkinli açıklamaları dikkat çekti. Markalı projeleriyle adını duyuran sektör temsilcileri bu yılki yatırım bütçelerini açıklarken kentsel dönüşüme de dikkat çektiler.Hangi firma nerede ne yapıyor ve yapacak?

Sur Yapı agresif büyüyor…

Gaziosmanpaşa bölgesinde GOPAŞ ile birlikte 4 yıldır çalışan Sur Yapı Anadolu yakasında ise Ataşehir’e bağlı Yenisahra’daki Barbaros Mahallesi’nde dönüşüme odaklandı. Beykoz’da da eski mahallelerin sakinleri ile biraraya gelen Sur Yapı ekibi 2B sorununu çözenlerle masaya oturuyor. Sur Yapı Beykoz'da 70 dönümlük bir alanı dönüştürecek. Şirketin Ümraniye’de de başladığı bir kentsel dönüşüm projesi var.Piyalepaşa İstanbul

Polat Holding’in imzasını taşıyan ve Türkiye'nin özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Piyalepaşa İstanbul; konut, rezidans, ofis, otel ve alışveriş sokağından oluşan karma kullanımıyla öne çıkıyor. Projenin tamamı kentsel alanlar için geliştirilmiş 'Leed Neighborhood Development' (Mahalle Gelişimi), 3 ofis ve otel bloğu için ise 'Leed Green Building' sertikası için değerlendirmeye alındı. Toplam 800 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen proje, 82 dönümlük arazi üzerinde tasarlandı. Ocak 2018’de teslim edilecek projedeki en düşük daire fiyatı ise 710 bin lira düzeyinde.DKY İnşaat’tan dönüşüme 3 Milyar TL

2014 yılında başlattığı artı 1.5 konseptli projeleri tüketici tarafından ilgi gören ve 'bir tık ötesi' ile İstanbul'un farklı noktalarında konumlanmayı hedefleyen DKY İnşaat, 2016 yılında kentsel dönüşüm odaklı 7 yeni projesi ile görücüye çıkmaya hazırlanıyor. Şirket, ilk adımda 875 milyon liralık yatırım bütçesi olan toplam 7 proje geliştirecek. 2016'da toplam bin 390 adet konut için temel atacaklarını söyleyen DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya; Sultanbeyli, Kartal, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Çeliktepe'de ağırlıklı kentsel dönüşüm olmak üzere yeni nesil projeler geliştireceklerini, ön talep süreçlerinin devam ettiğini kaydetti. Şirketin 5 yıl içinde planladığı yatırım büyüklüğü ise 3 milyar lira.216 Yapı 3 yerde

216 Yapı’nın ilk dönüşüm projesi Kozyatagı'nda hayat buluyor. Kozyatağı'nı Dalyan ve Taşdelen projeleri takip edecek. 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Dündar, “Kentsel dönüşümün en iyi şekilde yapılabilmesi için tüm inşaat firmalarına büyük görevler düşüyor. Biz de adeta sosyal bir sorumluluk olarak gördüğümüz dönüşüm projelerine hız verdik. Daha güzel yarınlar için 2016’da tüm tarafların ortak paydada buluşacağı ve hak kaybının olmayacağı dönüşümlere imza atacağız ve mutluluğa adeta tuğla öreceğiz” dedi.Bakırköy’ün son gözdesi

İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden olan Bakırköy’deki dönüşüm 1999 Marmara depreminin ardından başladı ve son 5 yılda hız kazandı. Bölgede en son Beyaz İnşaat – Göktaşlar Ortak Girişimi 200 milyon liralık yatırımla Bakırköy City projesini hayata geçirdi. Sahile yürüme mesafesinde konumlanan projede dairelerin metrekare fiyatı 12 bin lira düzeyinden başlıyor.Beyaz’dan İstanbul’un kalbine neşter..

İstanbul’un kalbi olarak bilinen Topkapı’da yükselen projeler arasında Beyaz İnşaat imzalı olanlar öne çıkıyor. Bölgeye 5 yıl önce giren şirket, son olarak 371 konutluk Beyaz Park Topkapı’yı satışa sundu. 400 bin liradan başlayan fiyatlarla satışta olan dairelerin büyük bir kısmı sahiplerini bulurken, Beyaz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Beyaz, şirketlerinin 43 yıllık deneyimle Topkapı – Bayrampaşa aksını değerlenmesinde rol oynamaya devam edeceğini söyledi.Real Merterle ticaret canlanacak..

Real Merter Proje konsorsiyumu Oliv Yapı toptan ve perakende tekstille uğraşanlar için model bir proje geliştirdi.Şirketin hedefinde Merter’in dışında Osmanbey’den, Laleli’den, Güneşli’den gelmek isteyen yatırımcılar var.Şua’dan sembol proje..

Fikirtepe’de bölgenin en yüksek konumlu parselleri üzerinde hafriyat çalışmalarına başlayan şirket, 800 konutluk projesinin lansmanını önümüzdeki günlerde gerçekleştirecek.Ofton Beyoğlu’nda..

Ofton İnşaat Beyoğlu Dolapdere’de Bilgi Üniversitesi’nin eski kampüs arazisi üzerine Elysium Soul Beyoğlu projesini inşa ediyor. 90 milyon liralık yatırımla hayat bulacak olan 225 birimlik projede modüler mimari tekniği öne çıkıyor.Eczacıbaşı Gayrimenkul 2 bölgede..

İstanbul’da Kanyon, Ormanada projelerini inşa eden Eczacıbaşı Gayrimenkul, Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi ile Cendere Vadisine odaklandı. Firmanın büyük montanlı projelere imza atması bekleniyor.Gül Proje’den 3 milyarlık projeler..

İstanbul Avrupa yakasında konut ve ticari projeler geliştiren Gül Proje, Seyrantepe'deki yeni karma projesinin detaylarını netleştirirken şirket kentsel dönüşüm bu yıldan itibaren dönüşüme odaklanacak. Gül Proje Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Liv Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın, Beylikdüzü ve Büyükçekmece odaklı projelerin yanı sıra Seyrantepe, sahil semtleri gibi önemli lokasyonlara da yöneldiklerini söyledi. Aydın, kentsel dönüşüm konusunda da kent merkezinde uygun dönüşüm alanlarıyla da ilgilendiklerini kaydetti. Gül İnşaat ise Gaziosmanpaşa'da 55 bin metrekarelik alanda inşa edeceği proje için ön talep topluyor.Erkan İnşaat atakta..

Erkan İnşaat’ın Fikirtepe’ye değer katacak Pırlanta Göztepe’de geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Mayıs 2017'de teslim edilecek olan projede fiyatlar 550 bin lira seviyesinden başlıyor. 8 bin 744 metrekare arsa alanında inşa edilen Pırlanta Göztepe projesinde 1+1’den 5+1’e kadar farklı tipte daireler yer alıyor.DÖNÜŞÜME ODAKLANAN ŞİRKETLER

Ağaoğlu Şirketler Grubu

Artaş İnşaat

Ege Yapı Group

Dumankaya İnşaat

Sur Yapı


İnanlar İnşaat

Eminevim

KİPTAŞ

DKY İnşaatGül Yapı

Nurol GYO

Ofton İnşaat

Rönesans İnşaat

Özyurtlar İnşaat

Sinpaş Yapı

Teknik Yapı

Demir İnşaat

Keleşoğlu

Kuzu İnşaatSOYAK

TahincioğluMAKYOL

Saygılarımızla

Yüklə 23,85 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə