Gaziemir’de kamulaştırmanın %75′i arazi sahiplerineYüklə 7,77 Kb.
tarix17.08.2018
ölçüsü7,77 Kb.
#71767

Gaziemir’de kamulaştırmanın %75′i arazi sahiplerine
ZAMAN – 06.07.2008
İzmir’in Gaziemir ilçesinde, Ege Serbest Bölgesi AŞ’nin (ESBAŞ) bitişiğinde bulunan ve bir bölümü İzmir-Çeşme-Aydın çevreyoluna bakan 330 bin metrekarelik arazinin yeni fuar ve kongre merkezi olarak düzenlenmesi için çalışmalar devam ediyor.
Alan için 2006 yılında başlayan kamulaştırma çalışmalarında parsel sahiplerine bugüne kadar yaklaşık 7.5 milyon YTL ödendi. 330 dönüm yeni fuar alanının kamulaştırma kapsamındaki 120 dönümlük bölümü üzerinde bulunan 21 parselden toplam 84 bin metrekare büyüklüğündeki 15′inin kamulaştırma işlemleri tamamlanırken geri kalan altı parselin de kamulaştırılmasıyla 10 milyon YTL ödenmiş olacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Halen Kültürpark’ta bulunan fuar alanımızda neredeyse 365 gün fuar düzenleniyor ancak fuarcılığımızın yükselen ivmesine cevap veremez oldu. Bu sebeple gerek İZFAŞ gerekse başka fuarcılık şirketlerinin taleplerini karşılamak ve sektör fuarlarını düzenlemek için daha büyük ve dünya standartında yeni fuar projemizi hayata geçireceğiz.” dedi. Fuar alanına kongre merkezi de yapılacağını kaydeden Başkan Kocaoğlu, ilk etapta 70 bin metrekare kapalı alana sahip holler ve 25 bin metrekare üzerinde 5 bin kişi kapasiteli kongre merkezi inşa edileceğini, ayrıca yine 25 bin metrekare büyüklükteki bir arazide sosyal donatım alanı oluşturulacağını söyledi. Kocaoğlu, fuar alanının çevresinde kalan 2 bin dönüm üzerinde de otel, kafeterya gibi yerler yapılabileceğini ifade etti.
Yeni fuar alanı ve kongre merkezinin özellikleri

Gaziemir’de İzmir Çevre Yolu ile ESBAŞ arasında bulunan alanda yapılacak yeni fuar alanı ve kongre merkezi, toplam 330 bin metrekare alana sahip. Fuar binası ve kongre merkezinin, 250 bin metrekareye kadar genişleme imkanı bulunuyor.


Fuar şirketinin kuruluş sermayesi 120 milyon YTL ve 100 hisse olarak öngörüldü.
Kongre merkezi yaklaşık 25 bin metrekare büyüklükte ve 5 bin kişi kapasiteli.
Fuar alanında 25 bin metrekare, sosyal donatımlar için kullanılabilecek.
Fuar binalarına ayrılan toplam alan 170 bin metrekare. İlk etapta 70 bin metrekarelik binalar yapılacak. Daha sonra talebe göre etap etap büyütülecek.
Fuar alanının çevresinde kalan 2 bin dönümlük planlanmamış yer, otel ve kafeterya gibi merkezlerin yapılması için uygun.
İzmir’in yeni fuar mekanı ve kongre merkezi ihtiyacının karşılanmasının yanısıra sosyokültürel birikiminin ve günümüzün mimarlık anlayışının yansıtılacağı binaların yapılması hedefleniyor.
Yeni fuar ve kongre merkezi, şehiriçi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla fuar katılımcılarının yanısıra İzmirlilerin de kolayca ulaşmasının sağlanabileceği nitelikli mimarisiyle, uzun yıllar fuarcılık sektörüne hizmet verebilecek.

Yüklə 7,77 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə