Gazze Ambargosu Koşulsuz, Tamamen ve Acilen Kaldırılmalıdır! Gazze’ye Karşı Tüm Savaş Tedbirleri Derhal Sonlandırılsın!Yüklə 15,12 Kb.
tarix18.01.2019
ölçüsü15,12 Kb.
#100949

İşçiler, işçi sınıfı militanları,

Demokratik hak savunucuları,Gazze Ambargosu Koşulsuz, Tamamen ve Acilen Kaldırılmalıdır!
Gazze’ye Karşı Tüm Savaş Tedbirleri Derhal Sonlandırılsın!

Bütün dünyada halklar ve işçiler, İsrail ordusu tarafından Gazze ve tüm Filistin halkına karşı uygulanan katliam, kitlesel imha ve 51 gündür süren bombardıman yağmuru ile dehşete kapılmış durumda. Dehşet çetele: 2 bin 150 ölü, yaklaşık 12 bin ağır yaralı, yerle bir edilen 20 bin konut, yüzde 25’i sokaklara düşen Gazze sakinleri, imha edilen temel altyapı (okullar, hastaneler, fabrikalar, yollar, üniversiteler vb.), 200 bin iş kaybı…


Tüm dünyanın halkları ve işçileri, gerçek soykırımın sorumlusu olan İsrail’in silahlandırılması ve desteklenmesini savunan, başta Obama yönetimi olmak üzere batılı hükümetlerinin çoğunluğu ile hemfikir değil.


Halklar ve işçiler, insanlığa karşı işlenen bu suça ortaklık eden Orta Doğu’daki belli Arap rejimleri başta olmak üzere çok sayıda hükümetle aynı fikirde değiller.


Filistin halkının yaşam hakkı yok mu? Filistin halkı, tüm dünya halklarının istediğini istiyor: toprak, barış, özgürlük ve bir ulus olarak birliğini yeniden inşa etmek.
Her kıtada, başta Avrupa’da, ABD’de, Latin Amerika’da, Mağripte, Orta Doğu’da, Japonya’da, Pakistan’da, Güney Afrika’da ve her yerde güçlü gösterilerde bir araya gelen on binlerce –bazen yüz binlerce- işçi ve genç, katliamın durdurulması, bombalamaların sona erdirilmesi ve 2006’dan bu yana Gazze’yi boğan ambargonun kaldırılması taleplerini dile getirdiler.
Aynı sırada, binlerce İsrail Yahudisi Tel Aviv’de Gazze savaşını kınamak için gösteri yaparken, Nazi soykırımından kurtulan yüzlerce Yahudi ve onların çocuklarıyla torunları Avrupa’da ve ABD’de şu açıklamayı yaptılar:
Nazi soykırımından kurtulan ya da kurtulamayan Yahudilerin çocukları ve torunları olarak, Gazze’deki Filistinlilere dönük katliamı, tarihi Filistin’in süren işgalini ve kolonizasyonunu tartışmasız biçimde kınıyoruz.
Hiçbir şey Birleşmiş Milletler sığınaklarının, evlerin, hastanelerin ve üniversitelerin bombalanmasını haklı gösteremez. Hiçbir şey insanları elektrik ve sudan mahrum bırakmayı haklı kılmaz. Bizler, Filistin halkının devam eden soykırımı dahil olmak üzere, ırkçılığın tüm biçimlerinin sonlandırılması için kolektif sesimizi yükseltmek ve kolektif gücümüzü kullanmak zorundayız.
Bir daha asla!’ demek, sadece bizim için değil, HERKES İÇİN BİR DAHA ASLA demektir!
Filistinliler haklılar. Ve uluslararası seferberlik Filistin halkına, İsrail’e – ambargoyu kısmi olarak kaldırması ve bombardımanı durdurmasını kapsayan- bir geri adım attırmasında yardımcı olmuştur.
Fakat İsrail’in, Filistin halkına karşı saldırganlığı; İsrail ordusu tarafından yapılan kitlesel tutuklamalar, suikastler, saldırılar, devam eden ambargo, daha ötesi Filistin nüfusu açlıktan kırılırken ve gettolaştırılırken Yahudi yerleşimlerini genişletmek için Filistin toprağına el konulması ile sürüyor.
Bu, tamamen yıkıma uğratılan Gazze sakinlerinin başlarının üzerinde bir çatıdan, yiyecek, su ve elektrikten mahrum, kendilerini tam bir yoksulluk içinde buldukları bir zamanda gerçekleşiyor –kısaca ölümle yüz yüzeler.

Cezayir’deki Gazze’yi savunan işçi ve halk hareketini örgütleyen Cezayir İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UGTA) ve İşçi Partisi (PT) olarak, kuzeyden güneye, doğudan batıya tüm uluslararası işçi hareketi örgütlerine, tüm militanlara, demokratik hak savunucularına, barışın ve halklar arası kardeşliğin tüm savunucularına şu en temel talepler etrafında mücadele yürütme çağrısı yapıyoruz:
  • Hep birlikte, Filistin halkının yaşamsal isteklerinin karşılanmasını talep edelim.  • Hep birlikte, Filistin halkının ortak talebini destekleyelim: “İşkenceyle ölmek istemiyoruz.”

Ambargo koşulsuz, tamamen ve derhal kaldırılmadan; yıkılan fabrikalar, altyapı ve evler yeniden inşa edilmeden; balık avlama hakkı koşulsuz yeniden tanınmadan; limanlara ve havaalanına sahip olma hakkı olmadan; hastaneleri ve okulları işletmek için araçlar olmaksızın; çalışma hakkı, küçük çiftçilerin kendi topraklarını ekip biçme hakkı; elektrik ve su hakkı olmadan barış gelmez.

Baskı son bulmadan, aralarında 262 çocuk, çok sayıda kadın ve hastanın bulunduğu tutsaklar serbest bırakılmadan barış gelmez.


Bizler; İsrail’i, ordusunu ve ölüm saçan çılgınlığını destekleyen hükümetlerin sağladığı yardıma son vermenin, tüm dünyadaki işçi hareketi örgütlerinin özellikle sorumluluğu olduğunu söylüyoruz.

Bu temelde, bu cani çılgınlığa bir son vermek için alınması gereken her türlü girişim için çağrıda bulunuyoruz. (14 Eylül 2014)Abdelmadjid Sidi Saïd

Genel Sekreter, Cezayir İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UGTA)

Afrika Sendikalar Birliği Örgütü Başkan Yardımcısı


Louisa Hanoune

Genel Sekreter, İşçi Partisi (PT)

Yüklə 15,12 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə