Gemi Siparişi aldılarYüklə 24,06 Kb.
tarix31.10.2017
ölçüsü24,06 Kb.
#24332

18-23 HAZİRAN HABERLER
23.06.2015 22 Gemi Siparişi aldılar

Güney Koreli gemi inşa şirketi Hyudai Heavy Industries 22 gemi siparişi birden aldı. Gemilerin 16'adedi Maersk, 6'sı da CMA CMG için inşa edilecek. Danimarkalı denizcilik firması Maersk, 2 milyar dolar değerinde 16 tane gemi siparişi verdi. Gemilerin her birinin 14.000 TEU’luk olduğu öğrenilirken, siparişlerin Güney Koreli Hyundai Heavy Industries adlı tersaneye verildiği açıklandı. Hyudai Heavy Industries gemilerin teslimatının 2017 yılında başlayabileceğini öngörüyor. 

Toplam değeri 2 milyar dolar olarak tahmin edilen gemi siparişinin öncesinde bir başka dev gemi siparişi  Fransız CMA CMG’den gelmişti. CMA CMG, Koreli tersaneye haziran ayı başında 14.000 TEU’luk toplam değeri 700 milyon dolar olan 6 adet gemi siparişi verildiği bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı. (www.denizhaber.com.tr)23.06.2015 Ege'nin en karlısı TÜPRAŞ


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), 2014 yılında üretimden yapılan satışlara göre 100 büyük üyesini açıkladı. ‘2014 Yılı Üretimden Satışlarına Göre EBSO’nun 100 Büyük Sanayi Kuruluşu’ listesinin en büyüğü Tüpraş İzmir Rafineri Müdürlüğü olurken, ikinci sırada Petkim Petrokimya, üçüncü Philsa Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütün ve dördüncü İzmir Demir Çelik oldu. Listede beşinci sırada yer alan firmanın ismi açıklanmazken, Abalıoğlu Entegre Tesisi Şubesi Ege Bölgesi’nin üretimden satışlarda 6. büyük firması oldu. Çalışmanın en dikkat çeken verisi, 100 firmanın 2014 net kârındaki yüzde 77.2’lik artış oldu. (Vira Haber)

22.06.2015 İhracat Mayıs ayında yüzde 1,57 artış gösterdi


ihracat fiyatlarında Şubat ayında başlayan kesintisiz yükselme Mayıs'ta da devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) Mayıs ayında yüzde 1.52 arttı. YD-ÜFE, yılın ilk beş aylık döneminde yüzde 7.64 ve 12 aylık dönemde de yüzde 9.46 yükseldi.Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 0.31 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 1.57 artış olarak gerçekleşti.

Bir önceki aya göre fiyatlar en çok yüzde 4.19 ile kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti. Bu ürünleri, yüzde 3.12 ile mobilya dışındaki ağaç ve mantar ürünleri, yüzde 2.69 ile motorlu kara taşıtları, römork ve yarı römorkler izledi. (Vira haber)
19.06.2015 M/V DENSA SHARK, deniz haydutları tarafından saldırıya uğradı

Densa Denizcilik İştiraki Shark Shipping & Trading mülkiyetinde bulunan ve Marinsa Denizcilik tarafından işletilen M/V DENSA SHARK isimli dökme yük gemisi, Singapur açıklarında deniz haydutları tarafından saldırıya uğradı.

Brezilya'dan aldığı yükle Singapur'a doğru seyreden M/V DENSA SHARK isimli Malta bayraklı dökme yük gemisi, ulau Takong Kecil açıklarında deniz haydutları tarafından saldırıya uğradı.

Silah ve kesici aletler ile gemiye çıkan 3 deniz haydutlarını gören gemi mürettebatı acil yardım sistemini devreye sokmasıyla birlikte, haydutların gemiyi terk ettiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, gemi mürettebatının zarar görmediği korsan saldırısı sonrası, bazı malzemelerin deniz haydutları tarafından çalındığı kaydedildi. . (www.denizhaber.com.tr)

19.06.2015 Türk Akımın'a Yunanistan da dahil oldu


Rusya, Türk Akım boru hattı projesinin Yunanistan'a uzatılması için Atina ile hükümetler arası anlaşma imzaladı. Putin geçen sene Türkiye'ye yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türk Akımı projesine son hali verilmişti.

Anlaşmanın imza töreninde konuşan Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Yunanistan ile hatta eşit hisse sahibi olacaklarını söyledi. 

Rusya, Ukrayna'daki Moskova yanlısı hükümetin devrilmesi ve Ukrayna'ya ait Kırım yarımadasını ilhak etmesinden bu yana, Avrupa'ya doğalgaz sevkinde kilit rol oynayan bu ülkeyi kullanmayan enerji nakil güzergahları bulmaya çalışıyor. Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak yeni bir güzergah arayan Rusya, AB'den gelen itirazların ardından Avrupa'ya gaz taşıyacak Güney Akım Projesi'ni de geçen yıl Aralık ayında iptal etti. 

Güney Akım yerine, Karadeniz'den Trakya'da karaya çıkacak dört hatlı yılda 63 milyar metreküplük Türk Akım projesini gündeme getiren Rusya, Yunanistan ile hattın uzatılması konusunda anlaşma imzalamış olmasına karşılık henüz Ankara ile kesin bir hükümetler arası anlaşmaya varmış değil. Türkiye-Yunanistan sınırında son bulacak Türk Akım projesinde Avrupa'ya doğalgaz satışı için Yunanistan sınırında bir sevk noktası kurulması gerekiyor. Rusya hattın Avrupa'ya devamı için kendisi ile doğalgaz ticaret bağlarını koparmak isteyen AB ülkelerini de ikna etmek zorunda. Avrupa'nın en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya, Türk Akım'ın yanı sıra kıtaya Baltık Denizi üzerinden doğalgaz taşıyacak iki yeni boru hattı projesi üzerinde çalışıyor. . (www.denizhaber.com.tr)

19.06.2015 Avrupa denizcilik sektöründe dev işbirliği


P&O Ferries ve Ro-Ro gemi operatör şirketi SOL Continent Line Büyük Britanya, Benelux ülkeleri (Belçika,Hollanda,Luxemburg ) ve İskandinav ülkeri arasında çeşitli servis ağları konusunda işbirliğine hazırlanıyor. Günlük talep oranında belirlenecek seferler Tilbury, Teesport, Zeebrugge ve Göteborg şehirleri arasında olacak.
 
P&O Ferries şirketi Ticari İlişkiler Direktörü Janette Bell yaptığı açıklamada, bu ortaklık ile İskandinav bölgesinde yapmış oldukları taşımacılık hizmetlerinin boyutunu daha da büyüttüklerini belirtti. Bu işbirliği sayesinde artık İngiltere’nin güneyi ve Kuzey Britanya’dan İskandinav ülkelerine ulaşmak hem daha yüksek oranda hem de daha kolay olacak diyen Bell, ortaklıktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. . (www.denizhaber.com.tr)

18.06.2015 Yunanistan Euro'dan çıkarsa Türkiye etkilenir mi?


Yunanistan'ın Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir türlü uzlaşamaması, kısaca 'Grexit' olarak adlandırılan, ülkenin Euro'yu terk etmesi senaryosunun giderek daha fazla dillendirilmesine yol açıyor. Euro Bölgesi maliye bakanları Lüksemburg'da Yunanistan'ın durumunu görüşmek üzere toplanıyor. Ülke ay sonuna kadar Avrupa ve IMF'den acilen ihtiyaç duyduğu kaynağı alamaz ve iflas ederse, içerde ödemelerini yapabilmek için Euro'dan çıkmak zorunda kalacak. Peki bu senaryo gerçeğe dönüşürse Türkiye'ye etkisi ne olur?

Ticaret

Uzmanlar Sınır komşusu olmalarına karşın Yunanistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin çok yüksek olmadığını bu nedenle ticarette büyük bir etkinin görülmeyeceği görüşündeTurizm


Yunanistan ve Türkiye geleneksel olarak deniz, kum, güneş turizminde iki rakip ülke olarak kabul ediliyor. Turist başına harcamada da Türkiye geçen yıl bir adım öndeydi. Türkiye'ye gelen turistlerin kişi başına düşen harcaması 707 euro seviyesindeyken, Yunanistan'a gelen turistlerde kişi başına düşen harcama 633 euro olarak gerçekleşti. Ancak Yunanistan krizinin de etkisiyle 2014'te Euro'da yaşanan değer kaybı, ülkenin turizmdeki rekabet gücünü artırmış ve ülkeye gelen turist sayısı yüzde 23 artış göstermişti. Türkiye'deki artış oranı ise 2014'te yüzde 6'da kaldı.

Almanya'nın en büyük bankası olan Deutsche Bank başekonomisti Thomas Mayer, Yunanistan'ın Euro'dan çıkması durumunda turizmdeki fiyat avantajının daha da artacağını öngörüyor.

Mayer, yatırımcılarla paylaştığı piyasa notunda "Şu anda Yunanistan'daki birçok tatil beldesi Euro'nun yarattığı fiyat dezavantajı nedeniyle Türkiye'deki ucuz fiyatlarla baş edemiyor. Grexit senaryosunun gerçekleşmesi Yunan turizmini destekleyecektir" diyor.

Böyle bir durumda Türkiye'nin turizmde Yunanistan'a pazar payı kaptırabileceği de ifade ediliyor.

Bankacılık: Finansbank güçlü görünüyor

Yunanistan'ın Euro'dan çıkışı senaryosu, Güneydoğu Avrupa ülkelerinde özellikle bankacılık çevrelerini endişelendiriyor.

2000'li yılların başlarından itibaren bölgede finans alanında söz sahibi olma stratejisiyle yola çıkan Yunanistan; Makedonya, Sırbistan, Romanya ve Moldova gibi ülkelerdeki bankacılık faaliyetlerini hızla artırmıştı.

Bu strateji kapsamında Yunan bankası National Bank of Greece, Türkiye'de de Finansbank'ın çoğunluk hissedarı olmuştu.

Ancak bankacılık çevrelerinde genel kanı Finansbank'ın risk altında olmadığı yönünde.

Londra merkezli Standard Bank'tan piyasa uzmanı Demetrios Efstathiou, Yunanistan'ın yaratabileceği bölgesel riskleri değerlendirdiği piyasa notunda "Finansbank'ın sermaye yapısı son derece güçlü. Öyle ki bazı sektör analistleri Türk bankacılık sektörünün en iyi yönetilen bankası olduğunu dahi düşünüyor. Her ne kadar olası bir krizin Finansbank'a da sıçrayabileceği endişeleri bulunsa da Merkez Bankası'nın alacağı tedbirler ve Finansbank'ın özsermayesi sayesinde bir sorun yaşanmayacağını düşünüyoruz" diyor.Piyasalara Etkisi : Olumsuz

Yunanistan'ın borçlarını geri ödeyemeyip Euro'dan çıkmak zorunda kalması durumunda en büyük etkinin küresel yatırım ortamında yaşanacağı tahmin ediliyor.2010 Avrupa borç krizi döneminde Yunanistan ile birlikte IMF yardımına ihtiyaç duyan İspanya, Portekiz ve İrlanda gibi ülkelerde faizlerin yükseleceği tahmini hakim.

Benzer şekilde yatırımcıların riskten kaçmak için Türkiye gibi gelişen ülkelerdeki yatırım pozisyonlarını da kapatabileceği ifade ediliyor. http://www.bbc.com/turkce/ekonomi/2015/06/150618_yunanistan_euro_turkiye_etki
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 24,06 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə