Genç KÂŞİfler treni BÜkreş-budapeşte-viyana-zagreb-saraybosna-mostar-belgrad-üSKÜp-manastir-ohrid-priŞTİne – prizre-selanik-kavalaYüklə 22,29 Kb.
tarix15.09.2018
ölçüsü22,29 Kb.
#82088GENÇ KÂŞİFLER TRENİ
BÜKREŞ-BUDAPEŞTE-VİYANA-ZAGREB-SARAYBOSNA-MOSTAR-BELGRAD-ÜSKÜP-MANASTIR-OHRİD-PRİŞTİNE – PRİZRE-SELANİK-KAVALA

22 AĞUSTOS - 03EYLÜL


 1. GÜN: 22 AĞUSTOS: EDİRNE

Öğleden sonra Edirne’de toplanma. Gerekli işlemlerin ardından saat 12.30’da Bükreş’e hareket. Akşam yemeği ve geceleme trenimizde.


 1. GÜN: 23 AĞUSTOS: BÜKREŞ

Sabah saat 08.00’de Bükreş’e varış. Trende alacağımıza sabah kahvaltısının ardından Bükreş şehir turumuza başlıyoruz. Doğu’nun Paris’i Bükreş’i yakından tanıma fırsatı bulacağımız bu turumuzda; İhtilal Meydanı, Üniversite Meydanı, Milli Tiyatro ve Çavuşesku tarafından yaptırılan “Halk Evi” (Dünyadaki 2. büyük binadır ve bittiğinde 10 milyar dolara mal olmuştur.) panoramik olarak görülecek yerler arasındadır. Gezimizin bitiminde trenimize transfer saat 18.00’de Budapeşte’ye hareket. Geceleme trenimizde.


 1. GÜN: 24 AĞUSTOS: BUDAPEŞTE-VİYANA

Sabah saat 07.00’ de Budapeşte’ ye varışımızın ardından Viyana’ ya hareket. . Viyana’ya varışımızın ardından Viyana şehir turumuza başlıyoruz. Viyana şehir turumuzda Birleşmiş Milletler Binaları, Franz Kilisesi, Prater, Hundertwasser binasının görülmesinin ardından şehrin merkezi Ring çevresinde; Uygulamalı Sanatlar Müzesi, Hofburg Sarayı, Güzel Sanatlar Müzesi, Doğa Tarihi Müzesi, Parlamento Binası, Belediye Sarayı, Viyana Üniversitesi, Burg Tiyatrosu, Votif Kilisesi ve Belvedere Sarayı görülecek yerler arasında. Gezimizin bitiminde Budapeşte’ye hareket, varışımızın ardından otelimize transfer ve odalarımıza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.


 1. GÜN: 25 AĞUSTOS: BUDAPEŞTE

Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından Budapeşte şehir turumuza başlıyoruz. Budapeşte şehir turunda göreceğimiz yerler arasında: Kahramanlar Meydanı, Szecseni Kaplıcası, Vajdahunyad Kalesi, Andrassyi Caddesi, Opera Binası, Eski Bale Okulu ve Aziz Istvan Bazilikası var. Zincirli Köprü ve Parlamento Binasını da gördükten sonra Buda tarafına geçiyoruz. UNESCO’nun koruması altında  dünya mirası listesinde bulunan Budin Kalesini, Balıkcılar Burcunu ve Matyas Kilisesini görüyoruz. Son olarak Budapeşte’nin en güzel manzarasına sahip Gellert Tepesi’de görülecek yerler arasında. Gezimizin bitiminde  trenimize transfer. Saat 22.30’da Zagrep’e hareket. Geceleme trenimizde.


 1. GÜN: 26 AĞUSTOS ZAGREP

Sabah saat 08.00’de Zagreb’e varış. Trende alacağımız kahvaltı sonrası Zagrep şehir turumuza başlıyoruz. 19.yüzyıl mimarisi, kültürel özellikleri, tarihi özellikleri ve doğa güzellikleri ile beklentilerinizden çok daha güzel bir kent olan Zagreb’in görülmesi gereken en önemli yerleri Ortaçağ özellikleri ile Yukarı Şehir (Kaptol) bölgesindedir. Büyüleyici güzellikteki Zagreb'de, öncelikle Mirogoj Park Mezarlığı'nı ve burada bulunan heykelleri, Zagreb Katedralini, Dolac Pazarı'ını, Zagreb'in sembolü St. Mark Kilisesi'ni, Lotrseak Kulesi’ni, St Catherine Kilisesi'ni gezeceğiz. Dünya'da sadece Zagreb'te öğle saati Lotrscak tepesinden atılan top ile duyurulmaktadır. At nalı şeklinde birçok güzel parkı ile ünlü olan Zagreb'in en ünlü aynı zamanda da Avrupa'nın en eski parkı olan Maksimir'i gezeceğiz. Arkeoloji Müzesi, Ulusal Müze, Hükümet binaları da göreceğimiz önemli yerlerden bazılarıdır. Gezimizin bitimin de serbest zaman. Saat 22.00’de Trenimize transfer. Saat 23.00’te Saraybosna’ya harekete. Geceleme trenimizde.


 1. GÜN : 27 AĞUSTOS: SARAYBOSNA-MOSTAR

Sabah saat 08.00’de Saraybosna’ya varış. Trende alacağımız sabah kahvaltısının ardından Pöçitel’e hareket Hala Türkçe konuşulan bu Osmanlı kasabasınını gezilmesinden sonra, Alperenler Tekkesi (Blagay Tekkesi) gezisi ve öğle yemeğimizi ardından, Mostar’a hareket ve varış. Mostar turumuz’ da 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam, Tabak hane ve Karagöz Camileri ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerlerden. Gezimizin bitiminin Saraybosna’ya hareket. Otele transfer ve odalarımıza yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.


 1. GÜN: 28 AĞUSTOS: SARAYBOSNA

Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından Saraybosna gezimize başlıyoruz. 2 asır boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından burada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp, Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saray Bosna’da bir tur yapacağız. Turumuz esnasında meşhur Baş çarşı, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü, Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz Ferhadiye Caddesi ve içinde modern Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’in mezarının da bulunduğu şehitlik görmeyi planladığımız yerlerden bazıları. Burada vereceğimiz serbest zamanın ardından trene transfer ve saat 20:00’de Belgrad’a hareket. Geceleme trende.


 1. GÜN : 29 AĞUSTOS: BELGRAD

Sabah saat 09.00’da Belgrad’a varış. Trende alacağımız sabah kahvaltısısın ardından Eski Yugoslavya’nın başkenti ve şu anda da Sırbistan’ nın başkentliğini yapan kültür ve spor ruhu yüklü Belgrad şehir turumuzda, Trg,Republike (cumhuriyet meydanı), Kalemegdan, Skadarlija, Sv.Makro Kilisesi, Bayraklı camii ve Türbe görülecek yerler arasındadır. Alışveriş için ise İstiklal caddesini anımsatan meşhur dükkan ve kafeleri ile ünlü Knez Mihoilova caddesinde serbest zaman. Akşam saat 21.00’da trene transfer. Saat 22.00’da Üsküp’e hareket. Geceleme trende.


 1. 30 AĞUSTOS : ÜSKÜP -KOSOVA ( PRİŞTİNE–PRİZREN)

Sabah saat 07.00’de Üsküp’e varış. Trende alacağımız sabah kahvaltısısın ardından Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra, 2008 Şubatı’nda Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan, Osmanlı tarihinde de birçok dönemde kilit roller üstlenmiş Kosova’nın başkenti Priştine’ye hareket, varışın ardından tarihi 15 asır geriye kadar giden bu güzel şehri tanıtan panoramik bir şehir turu yapacağız. Turumuz esnasında 19. yüzyıldan kalma Saat Kulesi, Kosova Müzesi, Osmanlılar’ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu burada öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr’ın türbesi ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Ardından otobüsümüz ile Prizren’e hareket ve 1 saatlik kısa bir yolculuktan sonra varış. Osmanlı’dan birçok eserin bulunduğu Kosova’nın diğer önemli merkezi olan Prizren’de yapacağımız şehir turunda Halveti Tekkesi, Aziz Nikola Kilisesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı mezarlığı, dönem mimarisinin en güzel örneklerinden Sinan Paşa Camii, savaşın yıkıcı etkilerini hâlâ görebileceğiniz Sırp mahallesi ve Roma döneminden kalan Şehir Kalesi göreceğimiz yerler. Turun sonunda Üsküp’e geçeceğiz. Akşam yemeğinden sonra otelimize yerleşme. Geceleme otelimizde.


 1. GÜN: 31 AĞUSTOS: ÜSKÜP-BİTOLA-OHRİD

Otelde alınacak sabah kahvaltısının ardından Bitola’ya (Manastır) hareket varış Manastır anlamına gelen ‘Bitola’ adıyla anılan tarih ve kültür cenneti bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadiyi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Gezimizin bitiminde Ohrid’e hareket ve varış. Ohrid gezimizde, Yürüyerek yapacağımız bu turumuz esnasında Tarihi Çınar Meydanı, Aziz Bogorodica Kameusko, Aya Sofya Kiliseleri (dışarıdan), Ohrid'li Aziz Klemeus Heykeli ve Meydanı, müze olarak kullanılan Eski Türk Konakları, Roma döneminden kalma antik tiyatro, Aziz Pant Alemon Kilisesi görülecek yerler arasındadır. Geceleme otelimizde.


 1. GÜN: 01 EYLÜL: ÜSKÜP- SELANİK

Üsküp şehir gezimize başlıyoruz. Yahya Kemal Beyatlı’nın doğduğu şehir olan Üsküp’ü ilk öncelikle yukarıdan bakmak için Vodno tepesine çıkacağız (çıkışa izin verirlerse). Bursa’mızı andıran bu şehre baktıktan Üsküp Kalesinden başlayacak turumuzda gezilecek yerler arasında Eski Tren Garı, Üsküp doğumlu hayırsever Rahibe Teresa’nın anıtı ve evi, Taş Köprü, Osmanlı döneminden kalma Eski Şehir, 16.yy’dan Taşköprü, Çarşı ve Osmanlı’nın Balkanlar’daki en güzel mimari mirasları arasında yer alan Mustafa Paşa, Sultan Murad ve Gazi İsa Bey Camileri, Davud Paşa Hamamı, Kapan, Sulu ve Kurşunlu Hanlar bulunmaktadır. Şehir turumuz sırasında Türk Çarşısı olarak ta bilinen Eski Çarşı’da alışveriş yapmamız için serbest zamanımız olacak.. Akşam yemeği ve geceleme trende.


 1. GÜN: 02 EYLÜL: SELANİK-

Sabah saat 08.00’de Selanik’e varış. Trende alacağımız sabah kahvaltısısın ardından Selanik şehir turumuza başlıyoruz. Ulu Önder Atatürk'ün evini ziyaret ediyoruz, Kordon, beyaz kule, döner kule, fuar meydanı, Osmanlı ve Bizans eserleri, Yunanistan'ın en büyük katedrali olan Aya Dimitros katedrali, Büyük İskender heykeli, Hamza Bey camii, E.Venezelo - P.konstantinheykelleri, Vardar, Makedonia, Aristoteles, Elefterios meydanları görülecek yerler arasındadır. Tur bitiminden sonra serbest zaman ve trene transfer. Akşam 22.00’ de hareket ve Türkiye’ye dönüş. Geceleme trenimizde. 1. GÜN: 03 EYLÜL: EDİRNE

Sabah saat 08.00’ de Edirne’ye varış

Yüklə 22,29 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə