Giresun ilinin ekonomisi tarıma (fındığa), balıkçılık ve tarıma dayalı sanayiye dayanır. Faal nüfusun yüzde 80’i tarımla uğraşırYüklə 445 b.
tarix27.12.2018
ölçüsü445 b.Giresun ilinin ekonomisi tarıma (fındığa), balıkçılık ve tarıma dayalı sanayiye dayanır. Faal nüfusun yüzde 80’i tarımla uğraşır.

  • Giresun ilinin ekonomisi tarıma (fındığa), balıkçılık ve tarıma dayalı sanayiye dayanır. Faal nüfusun yüzde 80’i tarımla uğraşır.

  • Tarım: Giresun’da ekim yapılan alanların yarısı fındık bahçeleri ile kaplıdır. Giresun fındığı dünyanın en kaliteli fındığıdır. Dünyada fındık ihracatında Türkiye ilk sırada olup, Türkiye’de yetişen fındığın da yüzde 25’ine yakınını Giresun temin eder.

  • Sanayi: Giresun, son 15 sene içinde hızlı bir sanayileşme içine girmiştir. Aksu’da SEKA Kâğıt Fabrikası, Fiskobirlik Entegre Fındık İşleme Tesisleri ve Yonga Levha Fabrikası büyük sanayi kuruluşlarıdır. Ayrıca Tirebolu Çay Fabrikası, fındık kırma atölyeleri, metal eşya, kolonya, dokuma tezgahları, doğrama bıçkı ve kereste fırınlama atölyeleri, Giresun peynir ve tereyağı fabrikası, üç un fabrikası, Bulancak Balık Unu ve Yağı Fabrikası ve bini aşan küçük işletme bulunmaktadır.“Gıda ürünleri ve içecek imalatı”, “ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı”, “başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizat imalatı”, “inşaat”, “tekstil” ile “bitkisel üretim” sektörleri öne çıkmaktadır. Alt sektörler itibarıyla ele alındığında ise unlu mamuller ve öğütülmüş tahıl ürünlerini içeren imalatlar dışında, “başka yerde sınıflandırılmamış sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması”, “fındığın ve çayın işlenmesi” sektörlerinin de öne çıktığı görülmektedir. Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizatı imalatı sektöründe “elektriksiz ev aletleri imalatı”, “diğer tarım ve ormancılık makineleri imalatı” ile “kaldırma ve taşıma teçhizatı imalatı” alt sektörleri öne çıkmaktadır. Ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı sektörü içinde “inşaat kerestesi ve doğrama imalatı”, “ağacın hazırlanması, planyalanması ve emprenye edilmesi” ile “ahşap konteyner imalatı” ön plana çıkan alt sektörlerdir. İnşaat sektöründe mıcır, taş tozu ve benzeri üretimler, tekstil sektöründe ise giyim eşyaları üretimi alt sektörleri ağırlıklı olarak görülmektedir.

  • “Gıda ürünleri ve içecek imalatı”, “ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı”, “başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizat imalatı”, “inşaat”, “tekstil” ile “bitkisel üretim” sektörleri öne çıkmaktadır. Alt sektörler itibarıyla ele alındığında ise unlu mamuller ve öğütülmüş tahıl ürünlerini içeren imalatlar dışında, “başka yerde sınıflandırılmamış sebze ve meyvelerin işlenmesi ve saklanması”, “fındığın ve çayın işlenmesi” sektörlerinin de öne çıktığı görülmektedir. Başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizatı imalatı sektöründe “elektriksiz ev aletleri imalatı”, “diğer tarım ve ormancılık makineleri imalatı” ile “kaldırma ve taşıma teçhizatı imalatı” alt sektörleri öne çıkmaktadır. Ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı sektörü içinde “inşaat kerestesi ve doğrama imalatı”, “ağacın hazırlanması, planyalanması ve emprenye edilmesi” ile “ahşap konteyner imalatı” ön plana çıkan alt sektörlerdir. İnşaat sektöründe mıcır, taş tozu ve benzeri üretimler, tekstil sektöründe ise giyim eşyaları üretimi alt sektörleri ağırlıklı olarak görülmektedir.Yatırımlarda devlet yardımları ile ilgili mevzuat çerçevesinde sağlanan faiz desteği, KDV ve gümrük vergisi muafiyeti gibi genel teşviklerin haricinde 4. bölgede yer alan Doğu Karadeniz illeri belli sektörlerde bölgesel olarak teşvik edilmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesi‟nde genel olarak tarım, tarıma dayalı imalat sanayi, hazır giyim, deri, plastik, kauçuk, metal eşya ile turizm, sağlık ve eğitim alanındaki yatırımları teşvik edilmektedir. Bunun yanı sıra bazı ilave sektörler de bölgeye bakılmaksızın teşvik edildiği için yatırımcılar bu tür destek olanaklarına da sahiptir. 2005-2010 yılları arasında TR90 Bölgesi‟ne verilen teşvikler ve bu teşvikler sayesinde sağlanan istihdam sayıları Tablo-73‟te verilmiştir. 2005-2009 yılları arasında ülke geneline oranlama yapıldığında belge sayısı ortalamasının 3,5; sabit yatırımlarda bölge payı ortalamasının 3,5; istihdamda Bölge payı ortalamasının 2,6 olduğu görülmektedir. Belge sayısı veya sabit yatırım payına oranla Bölge‟de sağlanan istihdam payının düşük olduğu görülmektedir.

  • Yatırımlarda devlet yardımları ile ilgili mevzuat çerçevesinde sağlanan faiz desteği, KDV ve gümrük vergisi muafiyeti gibi genel teşviklerin haricinde 4. bölgede yer alan Doğu Karadeniz illeri belli sektörlerde bölgesel olarak teşvik edilmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesi‟nde genel olarak tarım, tarıma dayalı imalat sanayi, hazır giyim, deri, plastik, kauçuk, metal eşya ile turizm, sağlık ve eğitim alanındaki yatırımları teşvik edilmektedir. Bunun yanı sıra bazı ilave sektörler de bölgeye bakılmaksızın teşvik edildiği için yatırımcılar bu tür destek olanaklarına da sahiptir. 2005-2010 yılları arasında TR90 Bölgesi‟ne verilen teşvikler ve bu teşvikler sayesinde sağlanan istihdam sayıları Tablo-73‟te verilmiştir. 2005-2009 yılları arasında ülke geneline oranlama yapıldığında belge sayısı ortalamasının 3,5; sabit yatırımlarda bölge payı ortalamasının 3,5; istihdamda Bölge payı ortalamasının 2,6 olduğu görülmektedir. Belge sayısı veya sabit yatırım payına oranla Bölge‟de sağlanan istihdam payının düşük olduğu görülmektedir.Özel sektör tarafından yapılacak şehirlerarası kargo/yolcu taşımacılığına yönelik demir yolu yatırımlarının yanı sıra, şehir içi kargo taşımacılığına yönelik demir yolu yatırımları da tüm bölgeler için geçerli olan teşviklere tabidir. Taşımacılık faaliyetlerinin birden çok sayıda bölgede mevcut olması durumunda, nakliye araçlarının tedarikine yönelik harcamalar en düşük gelişmişlik düzeyine sahip bölge için verilen teşviklere tabidir. Jeotermal enerji ve/veya santral atığı ısılarının değerlendirilmesi yoluyla gerçekleştirilen konut ısıtma/soğutma yatırımları bölgesel teşviklerden yararlanabilir. Bölgedeki sanayiciler Trabzon ve Rize‟de bulunan serbest bölgelerin ilgili mevzuat kapsamında sağladığı tüm avantajlardan, TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından verilen desteklerden ve KSS‟lere sağlanan kolaylıklardan faydalanma imkânına sahiptir.

  • Özel sektör tarafından yapılacak şehirlerarası kargo/yolcu taşımacılığına yönelik demir yolu yatırımlarının yanı sıra, şehir içi kargo taşımacılığına yönelik demir yolu yatırımları da tüm bölgeler için geçerli olan teşviklere tabidir. Taşımacılık faaliyetlerinin birden çok sayıda bölgede mevcut olması durumunda, nakliye araçlarının tedarikine yönelik harcamalar en düşük gelişmişlik düzeyine sahip bölge için verilen teşviklere tabidir. Jeotermal enerji ve/veya santral atığı ısılarının değerlendirilmesi yoluyla gerçekleştirilen konut ısıtma/soğutma yatırımları bölgesel teşviklerden yararlanabilir. Bölgedeki sanayiciler Trabzon ve Rize‟de bulunan serbest bölgelerin ilgili mevzuat kapsamında sağladığı tüm avantajlardan, TÜBİTAK ve KOSGEB tarafından verilen desteklerden ve KSS‟lere sağlanan kolaylıklardan faydalanma imkânına sahiptir.

  • Sanayicilere sağlanan TÜBİTAK Ar-Ge destekleri, sanayi kuruluşlarının Ar-Ge‟ye daha fazla kaynak ayırmasını özendirmek, sanayi kuruluşlarının kendi arasında ve üniversitelerle daha yakın işbirlikleri ve ortaklıklar sağlamasını teşvik etmek amacıyla TÜBĠTAK Yenilik ve Destek Programlığı Başkanlığı (TEYDEB) tarafından sağlanmaktadır.  • Teşekkürler…
Yüklə 445 b.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə