Gondan Tersanesi, 4 adet feribotu denize indirdiYüklə 21,64 Kb.
tarix08.04.2018
ölçüsü21,64 Kb.

15-21 KASIM 2017 HABERLER

(Kaynak: Deniz Haber)
18.11.2017 Gondan Tersanesi, 4 adet feribotu denize indirdi


İspanya merkezli Gondan Tersanesi, feribot operatörü Balearia’ya 28 metre uzunluğunda, 9 metre genişliğinde, 350 yolcu taşıma kapasitesi olan, GRP gövdeye sahip ekolojik olarak tasarlanmış 4 adet feribotu denize indirdi. Havayı kirleten gazların emisyonunu en aza indiren son model 1.450 hp dizel motora sahip olacak olan feribotların, dalga salsıntısını azaltmak ve hızı korumak için özel olarak tasarlandığı aktarıldı. 

18.11.2017 Giles Dickson: Akdeniz’de yüzer rüzgar santralleri kurmak gerekir


Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği CEO’su Giles Dickson, Türkiye’nin denizlerde yüzer rüzgar santralleri kurabileceğini açıkladı. Rüzgâr santralları günümüzde temiz enerji üretmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biri. Ancak yüzer rüzgâr santralleri yeni bir teknoloji. Dickson, 2016 sonu itibariyle 6 bin 106 megavata ulaşan kurulu gücü ile rüzgâr enerjisinde iyi bir konuma gelen Türkiye’nin, artık açık deniz rüzgar santrallerini de gündemine alabileceğini söylerken, “Yaklaşık bir ay önce dünyanın ilk yüzer rüzgâr santralı İskoçya açıklarında devreye girdi. Buradan Türkiye’ye gelmek istiyorum, çünkü Karadeniz’de klasik açık deniz (offshore) rüzgâr santrali kurabilirsiniz ama Akdeniz’de yüzer rüzgar santralleri kurmanız gerekir. Yüzer rüzgar santralleri, denizde daha da açılmanızı sağlar ve saniyede 10 metre ve üstü rüzgâr hızlarını yakalayabilirsiniz. Bir diğer avantaj da, türbinleri denize kurmak için gemilere ve vinçlere çok fazla para harcamak zorunda kalmamanız” dedi.

Dickson'un verdiği bilgilere göre, yüzer santrallar denizde sabit santrallardan daha maliyetli, ancak maliyetlerin hızla düşmesi bekleniyor.

18.11.2017 IC Çeşme Marina, “Green Apple” Ödülü'ne layık görüldü


IC Holding ve Camper&Nicholsons Marinas ortaklığında kurulan, Ege’nin en önemli yat limanlarından biri olan IC Çeşme Marina, “Green Apple” ödülüne layık görülerek aldığı ödüllere bir uluslararası ödül daha ekledi.

IC İÇTAŞ İNŞAAT tarafından inşa edilen ve IC Holding ile Camper&Nicholsons Marinas tarafından yönetilen IC Çeşme Marina, Londra’da İngiliz Parlamento Sarayında gerçekleştirilen “Green Apple” En İyi Çevre Uygulamaları Ödüllerinde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kıtalarında Gümüş Elma ödülünün sahibi oldu.17.11.2017 Gazprom'un Türkiye'ye doğalgaz ihracatı arttı


Rus enerji şirketi Gazprom'un, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin planlanan rotası üzerinde yer alan ülkelere doğalgaz sevkiyatını artırdığı bildirildi. Gazprom’dan yapılan açıklamada, 1 Ocak-15 Kasım döneminde Türkiye'ye yapılan doğalgaz ihracatının geçen yılın ayın dönemine kıyasla yüzde 21.7 artarak 24.8 milyar metreküpe yükseldiği belirtildi.

Söz konusu dönemde Gazprom'un, projenin ikinci hattı için planlanan rota üzerindeki Yunanistan'a doğalgaz ihracatını yüzde 12.1, Bulgaristan'a yüzde 7.1, Macaristan'a yüzde 24.4 ve Sırbistan’a da yüzde 26.7 artırdığı kaydedildi.
17.11.2017 75 yaşındaki TCG Akın hizmet dışı bırakıldı


Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en eski gemilerinden TCG Akın düzenlenen törenle hizmet dışı bırakıldı.

2. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ABD’nin ihtiyacı doğrultusunda Kaliforniya’da USS Greenlet adıyla yapılan denizaltı arama kurtarma gemisi, 1970 yılında Türk donanmasına katılmıştı. 17.11.2017 İngiltere ile Türkiye HMS Oceans gemisi için görüşüyor


HMS Oceans Helikopter Gemisi’nin satışı için Türkiye ile pazarlık yapıldığı açıklandı. Gemi, İngiliz Parlementosu’nun internet sitesinde eski Savunma Bakanı Kevan Jones'un şu an görev yapan Savunma Bakanı Tobias Ellwood'a yönelttiği soru ile gündeme geldi. Bakan, Türkiye'nin HMS Oceans Helikopter gemisi ile ilgilendiğini açıkladı.

Gemi, geçtiğimiz günlerde Marmaris Aksaz’da yapılan Doğu Akdeniz-2017 tatbikatı için Türk karasularına gelmişti. NATO tatbikatına katılan geminin Türk yetkililer tarafından incelendiği öğrenildi. Amfibi helikopter gemisini sınıfındaki HMS Oceans, 1998 yılında suya indirildi. Aynı tipteki üçüncü gemi olan HMS Oceans, bütçe kısıtlaması ve İngiltere’nin yeni uçak gemisi çalışmaları ile 2018’de emekli edilecek. Halen gemiyle Türkiye’nin yanı sıra Brezilya da ilgileniyor.17.11.2017 Sudan ve Katar, Kızıldeniz'de liman inşa etmeye hazırlanıyor


Sudan Ulaştırma Bakanı Makkawi Awad iki ülke arasında artan işbirliğinden dolayı Kızıldeniz'in en büyük limanını inşa etmeye hazırlandıklarını söyledi.

Görüşmelerin tamamlandığını belirten Awad, Katar hükümetinin, 'Sudan Limanı'nı geliştirmeyi hedeflediğini ve limanın Sudan ve diğer komşu ülkeler aracılığıyla kullanılmasını istediğini belirtti. Awad, limanın Dubai Port şirketinin bir uzantısı olduğu iddialarını reddetti.


16.11.2017 Lüks ve farklı cruıse yolculuğunun ünlü adresi “The Cruise Line” Türkiye'deAltı yıldızlı ultra-lüks cruise firmalarının temsilciliğini yapan “The Cruise Line” sektörün deneyimli ismi Sami Güvenç ortaklığı ve yönetimiyle Türkiye’de faaliyete başladı. Londra’da 1993 yılında kurulan The Cruise Line gerçek lüks ve keşif seyahatleri sunan Silversea, Regent Seven Seas, Hapag-Lloyd, Crystal, Windstar, Ponant, Oceania ve SeaDream gibi dünyaca ünlü cruise şirketlerinin satış temsilciliğini yapıyor. The Cruise Line, muhteşem gemilerle dünya denizlerinin ulaşabildiği tüm coğrafyalar, kültür, sanat ve eğlence yüklü rotalar, gizemli limanlar, yeni ve eski dünyalarda heyecanlı keşifler, doğal güzellikler ve kültürel zenginlikleri içinde barındıran seyahatler sunuyor. 

The Cruise Line çeyrek asırlık deneyimi ile çok değişik temalar içeren zengin rota ve destinasyonlar sunuyor. Konforlu seyahat heyecanını yaşamak isteyenler için tasarlanan ultra lüks gemiler, rotaların devamlı değiştiği seyahatlerle 7 kıtada 800’den fazla noktaya ulaşıyor.15.11.2017 Yang Ming, 20 konteyner gemisi sipariş veriyor


Tayvan merkezli Yang Ming Marine Transport, mega ve iç hat konteynerden oluşan 20 adet konteyner gemisi siparişi vermeyi planlıyor.

Yang Ming, filosundaki kiralanmış 20 gemisini yenileyerek fiyatı düşük gemi siparişleri vererek avantaj sağlamayı planlıyor. Yeni gemilerin sözleşmelerini 3 yıl içinde bitirmeyi hedefleyen şirket, gemilerin uluslararası büyüme planlarına destek sağlamasını hedefleniyor.

Kasım ayının başında Yang Ming Marine Transport, Tayvan merkezli International Ports Corporation ile Endonezya’da gemi ve lojistik projesi geliştirmek için ortak yatırım yapmaya karar vermişlerdi.

14.11.2017 Türkiye'de ilk defa deniz çayırları çiftliği kuruldu


Marmaris'te denizlerin oksijen deposu olarak bilinen Latince ismi 'Posidonia Oceanica' olan endemik deniz çayırları için Akdeniz Koruma Derneği tarafından su altında çiftlik kurularak araştırma başlatıldı.

Marmaris'e 62 kilometre uzaklıkta, arazi araçları veya deniz yoluyla ulaşım sağlanan İngiliz Limanı'nda, yürütücülüğünü İtalya'nın üstlendiği, 15 ülkeden 28 kuruluşun ortaklaşa yaptığı MERCES (Multi-disciplinary Consortium With Skills in Marine) Projesi kapsamında, halk arasında deniz çayırları olarak bilinen 'Poseidon Çayırları' su altında kafeslerle koruma altına alınarak, incelenmeye başlandı. 'Denizlerin oksijen deposu' olarak bilinen, Ege ve Akdeniz'de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Poseidon Çayırları için Akdeniz Koruma Derneği seferber oldu. Projenin ilk aşamasında Okluk Koyu'nda bulunan Cumhurbaşkanlığı yazlık konutunun 15 kilometre ilerisindeki İngiliz Koyu'nda çiftlik kuruldu. Çiftlikte, deniz çayırları kafes altında korumaya alındı. Akdeniz Koruma Derneği  MERCES Projesi saha sorumlusu Vahit Alan, şunları söyledi: "Su altında deney istasyonları kurduk. Buna 'Poseidon Çayırlarını İzleme Çalışması' diyebiliriz. Bu bağlamda var olan deniz çayırlarını inceliyoruz. Onların gelişme ve gerileme düzeylerini ilerleyen dönemlerde göreceğiz. Onun dışında daha önceden var olan bozulmuş alanlara yeniden ekim yapıyoruz. İnsan faktörü ve küresel iklim değişikliği en önemli sebebi. Tabii bunun yanında Süveyş Kanalı'ndan giren yayılımcı, istilacı türler dediğimiz en küçük organizmalardan tutun da balık bazındaki komploksiorganizmalara kadar birçok canlı giriyor. Dolayısıyla bizim var olan balık popülasyonlarının üzerine etkileri olduğu gibi besin maddesi oluşturan bitkisel  organizmaları da ciddi şekilde tüketerek onlar üstünde baskı oluşturmakta. Özellikle Ege kıyılarında teknelerin bilinçsiz şekilde bu çayırlar üzerine demir atması, kıyı alanlarının tahribatı bu canlılar üzerinde olumsuz etkilere sahip. Tehlikeyi gören Avrupa Birliği'ne bağlı Akdeniz ülkeleri ve Türkiye 2016 MERCES Projesi'ni başlattı. 4 yıl sürecek olan projede, eğer deneyler sonuç verirse 2020 yılından sonra Ege ve Akdeniz'de sıklıkla bulunan tahrip olmuş deniz çayırı alanlarına kurulacak sualtı çiftliklerinde çayır yetiştirilerek, bu alanlar deniz habitatına yeniden kazandırılacak. Buradaki amaç ilk olarak küresel iklim değişikliği sonucu oluşan denizel ekosistemdeki değişimlerin izlenmesi. Deniz habitatlarının incelenerek izlenmesi projesi. Türkiye'de yenileme anlamında ilk defa en büyük proje çalışması gerçekleştiriliyor. Proje, Türkiye'de ilk defa Gökova Körfezi ve Foça'da uygulanmaya başladı." 14.11.2017  Türkiye'ye yılın ilk 10 ayında 299 kruvaziyer gemisi demirledi

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı verilere göre; Ocak-Ekim 2017 döneminde Türkiye limanlarına 299 kruvaziyer gemisi yanaştı. İlk 10 ayda Türkiye'ye uğrayan gemilerin 125’i Kuşadası Limanı’na yanaştı. Kuşadası’nı 60 gemiyle İzmir Çeşme Limanı ve 21 gemiyle Bodrum ve Marmaris Limanları izledi. 2017 yılının ilk 10 aylık döneminde kruvaziyer yolcu sayısı toplam 294 bin 743 olarak belirlendi. Bu rakamın 55 bin 44’ü gelen yolcu, 58 bin 199’u giden yolcu, 181 bin 500’ü ise transit yolcu oldu. Yolcu trafiği açısından en yoğun limanlar ise Kuşadası, İzmir Çeşme, Antalya ve Bodrum oldu.
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 21,64 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə