Görsel sanatlar dersiNİNYüklə 445 b.
tarix15.01.2019
ölçüsü445 b.


GÖRSEL SANATLAR DERSİNİN

 • GÖRSEL SANATLAR DERSİNİN

 • (YENİ YÜZÜ)
 Kısaca insanın kendini anlatma çabası olarak da düşünülebilir. Sanat eğitimi de bireyin duygu, düşünce ve izlenimlerini, yeteneklerini ve yaratıcılık gücünü estetik bir düzeyde geliştirir.

 •  Kısaca insanın kendini anlatma çabası olarak da düşünülebilir. Sanat eğitimi de bireyin duygu, düşünce ve izlenimlerini, yeteneklerini ve yaratıcılık gücünü estetik bir düzeyde geliştirir.Güçlü ve etkili eğitim aracı olan güzel sanatlar, insanların ortak davranış geliştirmelerine, estetik duyarlık kazanmalarına, yaşama sevincini yakalamalarına, nitelikli insan, verimli yurttaş olmalarına büyük katkı sağlar. Böyle bir ortamda, güzellik duygusu ve estetik bilinci, günlük yaşama da karışır. Küçük yaşlardan itibaren alınan güzel sanatlar eğitimi, toplumsal olarak da aydınlanma demektir.

 • Güçlü ve etkili eğitim aracı olan güzel sanatlar, insanların ortak davranış geliştirmelerine, estetik duyarlık kazanmalarına, yaşama sevincini yakalamalarına, nitelikli insan, verimli yurttaş olmalarına büyük katkı sağlar. Böyle bir ortamda, güzellik duygusu ve estetik bilinci, günlük yaşama da karışır. Küçük yaşlardan itibaren alınan güzel sanatlar eğitimi, toplumsal olarak da aydınlanma demektir. • Sanat eğitimi; eğitimin bir detayı değil, eğitimin amaçlarının yerine getirilmesinde, yaratıcı, üretken, duyarlı, estetik ve özgün fikirler ortaya koyabilen bireylerin yetiştirilmesinde genel bir amaç olarak düşünülmelidir. • Ülkemizde son yıllarda sanat eğitimi alanında önemli gelişmeler olmakla birlikte, hala ilk öğretimde, orta öğretimde ve yüksek öğretimde sanat eğitiminin amacı ve gereği anlaşılamamış, toplumda hak ettiği yeri alamamıştır.Bu bağlamda sanat eğitiminin branş öğretmenlerinin eğitimlerinde yer verilmemiş olması düşündürücüdür. Sanat eğitiminin dengeli, ezberden uzak, hayal gücü gelişmiş, verimli insan modeli yetiştirilmesine katkısı artık tartışılmaz bir gerçek olarak kabul edilmelidir.

 • Bu bağlamda sanat eğitiminin branş öğretmenlerinin eğitimlerinde yer verilmemiş olması düşündürücüdür. Sanat eğitiminin dengeli, ezberden uzak, hayal gücü gelişmiş, verimli insan modeli yetiştirilmesine katkısı artık tartışılmaz bir gerçek olarak kabul edilmelidir.Sanat Eğitimi ülkemizde ve dünyada hala tartışılan bir kavramdır. Sanat ve sanat eğitimi çağımızın önemli bir bilim dalıdır. Bugün sanat eğitimi denilince, yalnızca bir öğretim dalı değil eğitimi ve öğretimi kapsayan bilimsel bir ilke anlaşılmalıdır. Sanat eğitimi; bilim eğitimi gibi gerekli fakat yöntemleri farklı, kuramsal temelleri olan çağdaş yaşamın önemli bir gereksinimidir. Sanatla teknolojiyi ve sanatla bilimi buluşturan önemli bir alan hiç kuşkusuz görsel sanatlar eğitimidir

 • Sanat Eğitimi ülkemizde ve dünyada hala tartışılan bir kavramdır. Sanat ve sanat eğitimi çağımızın önemli bir bilim dalıdır. Bugün sanat eğitimi denilince, yalnızca bir öğretim dalı değil eğitimi ve öğretimi kapsayan bilimsel bir ilke anlaşılmalıdır. Sanat eğitimi; bilim eğitimi gibi gerekli fakat yöntemleri farklı, kuramsal temelleri olan çağdaş yaşamın önemli bir gereksinimidir. Sanatla teknolojiyi ve sanatla bilimi buluşturan önemli bir alan hiç kuşkusuz görsel sanatlar eğitimidir • Sanat eğitimi ile bakmayı ve görmeyi bilen, gördüklerini farklı düşünce ve duygu boyutlarından geçirerek yorumlayan, hayal gücü gelişmiş, yaratıcı, özgün düşünen, analiz yapabilen ve iletişim kurabilen bireyler yetiştirmek amaçlanmıştır.Bunun için okul programlarında görsel sanatlar eğitimine gerektiği kadar yer verilerek eğitimin dengeli, ezberden uzak olması hedeflenmelidir.

 • Bunun için okul programlarında görsel sanatlar eğitimine gerektiği kadar yer verilerek eğitimin dengeli, ezberden uzak olması hedeflenmelidir.Böylece yaratıcı düşüncesi gelişmiş bireyler yetiştirilerek, ülkelerin bilimsel ve teknolojik ilerlemelerine katkı sağlayacak insan modelleri yetiştirilebilecektir

 • Böylece yaratıcı düşüncesi gelişmiş bireyler yetiştirilerek, ülkelerin bilimsel ve teknolojik ilerlemelerine katkı sağlayacak insan modelleri yetiştirilebilecektirBunlar göz önünde bulundurulduğunda sanat eğitiminin okul öncesi dönemden başlayarak ilk öğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim programlarında yer alması gerektiği tartışılmaz bir gerçektir.

 • Bunlar göz önünde bulundurulduğunda sanat eğitiminin okul öncesi dönemden başlayarak ilk öğretim, orta öğretim ve yüksek öğretim programlarında yer alması gerektiği tartışılmaz bir gerçektir.Ülkemizde görsel sanatlar eğitimi pek çok nedenle sorunların yaşandığı bir alandır. Bu sorunlar genel eğitim politikası başta olmak üzere öğretim programlarından, yöneticilerden, öğretmenlerden, okulların fiziki yapılarından kaynaklanmaktadır. Bu da sanat eğitiminin hedeflerine ulaşmasını engellemektedir.

 • Ülkemizde görsel sanatlar eğitimi pek çok nedenle sorunların yaşandığı bir alandır. Bu sorunlar genel eğitim politikası başta olmak üzere öğretim programlarından, yöneticilerden, öğretmenlerden, okulların fiziki yapılarından kaynaklanmaktadır. Bu da sanat eğitiminin hedeflerine ulaşmasını engellemektedir.Yaşadığımız çağ baş döndürücü bir hızla gelişmelerin takip edilmesinin zor olduğu genel anlamda sosyo-kültürel, özel anlamda da güzel sanatlar - sanat eğitimi alanında yeni oluşumların gerçekleştirildiği bir çağ özelliği taşımaktadır. Artık yeni paradigmaya dayalı eğitim sisteminin, sanat eğitiminin gerekliliğinden sıkça söz edilmekte ve bu alanda geniş çaplı bilimsel araştırmaların yapıldığı gözden kaçırılmamalıdır.

 • Yaşadığımız çağ baş döndürücü bir hızla gelişmelerin takip edilmesinin zor olduğu genel anlamda sosyo-kültürel, özel anlamda da güzel sanatlar - sanat eğitimi alanında yeni oluşumların gerçekleştirildiği bir çağ özelliği taşımaktadır. Artık yeni paradigmaya dayalı eğitim sisteminin, sanat eğitiminin gerekliliğinden sıkça söz edilmekte ve bu alanda geniş çaplı bilimsel araştırmaların yapıldığı gözden kaçırılmamalıdır.


Yüklə 445 b.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə