Gümrük Müşavirliği A.Ş. Merkez ve Bölge MüdürlükleriYüklə 24,17 Kb.
tarix07.04.2018
ölçüsü24,17 Kb.
#47658Solmaz


Gümrük Müşavirliği A.Ş.


Merkez ve Bölge Müdürlükleri

İstanbul Merkez : (212) 249 4062

İzmir Bölge Md. : (232) 463 6516

Mersin Bölge Md. : (324) 237 8606

Ankara Bölge Md. : (312) 417 8660

GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET SİRKÜLERİTARİH : 05.07.2007

SİRKÜLER : 2007-71

SEKTÖR : GENEL


GEMİLERİN İHTİYACI OLAN TECHİZATIN YURTDIŞINDAN ALINMASI HALİNDE İTHALATI HAKKINDA

Yurt dışında sefer halinde iken gemilerin almış olduğu techizatın kaptan soru kağıdı ekine Denizcilik Müsteşarlığının onaylı faturası eklenmesi halinde ithalat işlemi geldiği gümrük veya bağlı bulunduğu gümrükten gerçekleştirilebilmektedir.


Konuya ilişkin yazı aşağıya çıkarılmıştır.

Bilgilerinize sunarız.


Saygılarımızla.
SOLMAZ


Sirkülerle ilgili sorularınız için :

Semih SÜTÇÜ : semihs@solmaz.com.tr

Bekir ODABAŞI : bekiro@solmaz.com.tr

T.C.

BAŞBAKANLIK

Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
SAYI: B.02.1.GÜM.0.06.00.26. 1374-483
KONU:
TELEFAKS

GÜMRÜK VE MUHAFAZA BAŞMÜDÜRLÜĞÜNE

28.06.2007/19178
Müsteşarlığımıza intikal eden yazılardan; 2581 sayılı Deniz Ticaret Filosunun Geliştirilmesi ve Gemi İnşa Tesislerinin Teşviki Hakkında Kanun kapsamında yurtdışı seferinde gemiye takılan eşya ile ilgili olarak gümrük idarelerinde farklı uygulamaların yapıldığı, millileştirme işleminin geminin ilk geliş limanında mı yoksa bağlama limanında mı yapılacağı kaptan beyanı esas alınarak yapılıp yapılmayacağı hususlarında tereddüt hasıl olduğu anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere, 2581 sayılı Deniz Ticaret Filosunun Geliştirilmesi ve Gemi İnşa Tesislerinin Teşviki Hakkında Kanunun 1 inci maddesi "Yurtdışında inşa suretiyle veya hazır olarak satın alınan gemilerle, yurtiçinde inşa tadil veya onarılan gemilerde (yüzer havuzlar dahil) ve bu gemilerin donatım ve seyirlerinde kullanılan makine, teçhizat ve demirbaşlar ile gemi üretim tesislerinin inşa, tadil, tevsi veya onarımlarında kullanılan makine, teçhizat ve demirbaşlar, ilgili mercilerin müsaadesi şartıyla gümrük vergisi ile ithalde alınan diğer vergi ve resimlerden (damga resmi dahil) muaftır."

24.09.2004 tarihli, 25593 sayılı Deniz Ticaret Filosunun Geliştirilmesi ve Gemi İnşa Tesislerinin Teşviki Hakkındaki Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 2. maddesinin 1. paragrafı "Bu yönetmelik; yurtdışından yeni veya kullanılmış olarak satın alınan yahut yurtdışında komple yeni olarak azami bir yıl içinde inşa ettirilecek gemiler (balıkçı tekneleri ile romörkler hariç, balıkçı fabrika gemileri dahil) deniz araçları ve yüzer havuzlar ile yurt içinde inşa veya tadil edilen yahut onarılan gemi veya deniz aracının (yüzer havuzlar dahil) ve bu gemilerin donatım ve seyirlerinde kullanılan yahut gemi ve yat üretim ve bakım-onarım tesislerinin inşa, tadil, tevsi ve onarımlarında kullanılacak yeni ve/veya kullanılmış makine, teçhizat ve demirbaşların ithalinde uygulanır."

7 inci maddesi "Gümrük İdaresi, talep sahibi firmanın ilgili merciden aldığı üzerine şerh düşülmüş faturaya istinaden bu fatura muhteviyatı malların gümrük vergisi ve ithalde alınan diğer vergi ve resimlerden (damga resmi dahil) muaf olarak ithal edilmesini sağlar. Söz konusu eşyanın ithalatı eşyaya ilişkin dış ticaret mevzuatı ve diğer ilgili mevzuat gereğince alınması gereken izin ve belgelerin tamamlanması halinde gerçekleşir."

Hükümlerini amirdir.

Dolayısıyla, 2581 sayılı Deniz Ticaret Filosunun Geliştirilmesi ve Gemi İnşa Tesislerinin Teşviki Hakkında Kanun kapsamında gelen işletme ve donatım malzemelerinin anılan kanuna bağlı yönetmeliğin 5/a maddesine istinaden orijinal faturalarda Denizcilik Müsteşarlığının "İşbu fatura kapsamındaki mal 2581 sayılı Kanuna göre gümrük muafiyetten yararlanır."

şerhinin bulunması ve tasdik edilmesi ile anılan Yönetmeliğin 7. maddesi çerçevesinde gümrük işlemlerinin yapılması mümkün bulunmaktadır.

Diğer taraftan, yurtdışı seferinde gemiye takılan eşyanın işlemlerinin Türkiye'ye gelişindeki ilk limanda veya bağlama limanında kaptanın geliş sorgusundaki beyanı esas alınarak düzenlenen Soru Kağıdı'na Denizcilik Müsteşarlığının şerhi bulunan eşya faturasının eklenmesi kaydıyla, kaptanın beyanına istinaden işlem yapılmasına engel bir durum mevcut değildir.

Bilgi edinilmesini ve konunun bağlantınız gümrük idarelerine iletilerek uygulamada göz önünde bulundurulmasını rica ederim.Müsteşar a.

S. Umman HAMİDOĞULLARI

Gümrükler Genel Müdür V.

DAĞITIM:
Antalya, Bursa, Edirne, İstanbul, İzmir, İzmit,

İskenderun, Mersin, Hopa, Trabzon, Sinop, Samsun


Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüklerine

bize ulaşabileceğiniz Internet adresimiz : www.solmaz.com.tr


Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 24,17 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə